Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

DT pozitiv. Ce facem acum?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
http://adevarul.ro/l...76bb/index.html

#20
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 claudrider, on 27 aprilie 2016 - 20:33, said:

Este? Și conștiința noastră?

Si costurile pe termen lung, vi le permiteti? Si presiunea, stresul?

Acum am citit tot subiectul. Bafta sa fie sanatos. Asa ar trebui, din ce ai scris.

Edited by Steetch, 28 April 2016 - 19:49.


#21
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
In primul rand, nu e pozitiv, ca nu e test diagnostic. Practic, din 175 de femei care au avut rezultatele sotiei, una a nascut copil cu Down. La clinica mea, nici nu te suna peste 1:220, deci nu e un risc atat de mare.  Mergeti si faceti amnio sau nipt si nu intrati in panica.

 claudrider, on 28 aprilie 2016 - 09:01, said:

Lucrurile s-au mai linistit, mai exact ea s-a mai linistit ceea ce este foarte important. Informatiile pe care le-am primit de la doctori astazi dupa ce au stat si au analizat foarte atent ecografia au ajutat mult. Din ce am citit pana acum despre acest subiect:
- sansele sa aibe sindromul sunt mari pentru mamici de peste 35 de ani. - nu se pune problema, abia a facut 30 de ani
- sansele sa aibe sindromul sunt mari pentru prima sarcina si scad destul de mult la a doua sarcina - aceasta este a doua sarcina, prima a fost perfecta si avem un baietel de 2.5 ani perfect sanatos
- sansele sa aibe sindromul apar atunci cand avem in familie alte cazuri de asa ceva - nu se pune problema, nu avem astfel de cazuri in familie.
- din total dublu teste "pozitive" statistic vorbind 1 din 700 au sindromul - daca stau sa fac un calcul noi avem sanse  1/175 din 1/700...
- la sindromul dawn in perioada aceasta sunt semne clare in ecografii (nasul sau osul nazal, marimea unui lichid in mm la nivelul cefei ....sunt mai multe dar nu sunt in domeniu sa le explic)- in cazul nostru toate sunt exact in linie cu marimile ce trebuie sa fie si dezvoltate corect.

Ne-am mai linistit acum, sper sa fie si testul NIPT ok chiar daca implica o serie de costuri relativ mari, momentan amniocenteza iese din discutie pentru ca este periculoasa sarcinii.

Va multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase si pentru sfaturi. Cu ingaduinta voastra va voi tine la curent privind acest subiect.

Atunci de unde riscul daca la eco masuratorile sunt ok? Din testele de sange?

#22
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007

 Purpura, on 29 aprilie 2016 - 00:03, said:

Atunci de unde riscul daca la eco masuratorile sunt ok? Din testele de sange?

Din DT interpretat cu risc crescut. Da, din test de sange.

#23
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Din cate am inteles eu, sunt trei componente care se combina pt evaluarea factorului de risc: ecografie cu masuratorile ei, analizele de sange si varsta mamei (asta e o constanta, la 30 de ani e 1:1000). Probabil ca analizele de sange au iesit prost.

Oricum, va tin pumnii sa iasa totul bine.

#24
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
Tocmai am primit rezultatul. Risc scazut.
Va multumesc mult pentru cuvintele bune. Au ajutat.

A.

Attached Files

  • Attached File  111.jpg   233.26K   124 downloads


#25
UncertainId

UncertainId

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.07.2019
Ar fi interesant de aflat ce procent din DTeste cu risc crescut de trisomii s-au dovedit a fi de fapt false, ba mai mult chiar si o analiza in sensul asta pentru laboratorul la care faci testul (stiindu-se ca rezultatul are un grad de subiectivism in functie de laborator, metoda folosita si medicul care evalueaza ecografia).

Eu as mai fi curioasa si cat de relevant mai este testul in cazul in care este facut prea devreme ( de exemplu medicul care mi-a dat trimitere s-a grabit putin....din 10 saptamani cat mi-a zis initial ca ar avea sarcina cand s-a uitat la ecograf, a trecut "din pix" 11 saptamani si 1 zi 5 minute mai tarziu pentru ca i-a zis asistenta ca asa trebuie minim ca sa pot face dublu test. I-am zis ca pot reveni peste o saptamana dar nu m-a ascultat.

Rezultatul a iesit cu risc crescut pentru sindrom Down si am ramas cu multe semne de intrebare, e pacat ca pe baza unei cifre statistice foarte posibil eronate unele femei ajung din disperare sa piarda copilul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate