Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

DT pozitiv. Ce facem acum?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
Astăzi am primit rezultatul la dublu test, risc crescut pentru sindrom dawn 1:175. Nu pot descrie prin ce trecem. Ce facem acum?

Edited by claudrider, 27 April 2016 - 18:39.


#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
In primul rand e o statistica, nu o certitudine.
In al 2-lea rand, mai aveti aminocenteza la indemana pt. clarificare. Cu riscurile aferente.

#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Triplu test, amnio, masurarea translucentei nucale la echo, medic ultrabun.
Sau poate trebuia sa incep cu medicul ultrabun....

La cine mergeti, ce obstetrician?

In primul rand, luati-o incet, poate sa fie o eroare, sa nu fie nimic serios. Agitatia nu va face bine, mai ales ei.

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
NIPT daca aveti unde sau amnio.

#5
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
Dr Ceausu la Cantacuzino. Recomandare pt amnio?

Testul a fost făcut de 3 ori de ce s-a recoltat.

#6
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Daca se confirma, avort. Este mai bine pentru el / ea.

#7
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
Este? Și conștiința noastră?

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 claudrider, on 27 aprilie 2016 - 20:33, said:

Este? Și conștiința noastră?
n-o s-o linistesti pe un forum, asta e clar

#9
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pai asa o va chinuiti toti 3 toata viata.

#10
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
Stiu Michidoo.  Căutăm "o sa fie bine"-urile cel mai probabil. Recomandări pt locație test amniocenteza are cineva?

#11
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
faceti testul NIPT - non invasive pregnancy test

doar i se ia o picatura de sange (dupa cca 8 - 10-a sapt).

simplu, neinvazis, 99% acuratete

daca da...avort

daca nu...pastrati

testul nipt

acesta este

 claudrider, on 27 aprilie 2016 - 20:33, said:

Este? Și conștiința noastră?


daca copilul conteaza mai bine decat constiinta ta ....esti prea egoist(a)

Edited by pinguinul666, 27 April 2016 - 21:23.


#12
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
Mers și făcut eco pe care a vazut - o 2 doctori. Dpdv eco totul este normal și bebe este ok. I s-a recomandat sa facă nipt test. După Paște o sa îl facem.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 claudrider, on 27 aprilie 2016 - 20:33, said:

Este? Și conștiința noastră?

O sa va dati cu capul de pereti in prima luna,apoi cam o jumate' de an o sa plangeti unul in bratele celuilalt.Dupa un timp,cand veti vedea "pe viu" cum arata acesti copii,o sa va felicitati pentru alegerea luata.
Iti propun un mic exercitiu de imaginatie:inchipuie-ti momentul cand voi doi,parintii,nu veti mai fi si ramane copilul singur pe lume.Ce sanse de trai relativ normal ii acordati?
Iar daca exista sora/frate normal,acesta /aceasta sunt condamnati,de voi,sa traiasca o viata amara.
Nu se ia in calcul dragostea,afectiunea,deznadejdea si disperarea.
Crede-ma,stiu ce vorbesc.

#14
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ieri scriam de pe telefon asa ca am fost cam criptica.

Ma bucur c-aveti unde face NIPT si nu mergeti direct la amnio. Spre deosebire de dublul test care e statistic si mai mult baga lumea in ceata, ar trebui sa stiti suficient dupa NIPT ca sa puteti lua o decizie. Decizie pe care din pacate nu o poate lua nimeni pentru voi. Aveti zilele astea (si cele cateva dupa ce ii ia sange doamnei si pana vine rezultatul) sa va lamuriti ce simtiti in privinta asta si cum ati trai mai usor de acum incolo: cu gandul la un avort sau cu un copil cu Down.

Totusi, intre timp, incearca sa o tii cat mai calma pe doamna, sunt sanse de 174 la 175 ca al vostru copil sa nu aiba Down. Imi imaginez ca e greu dar stresul prelungit nu-i bun in sarcina.

#15
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Vin și Îți dau un contraexemplu marcant pt mine. La dublu test totul super OK, la triplu test la fel, eco toate normale, nu a ascultat sfatul medicului din provincie (orășel mic din Moldova) de a face și amniocenteza ci a mers cu toate rezultatele la o clinica privata din Brașov,  iar medicul de acolo i-a spus ca totul e OK și nu are rost sa dea bani pe analiza (probabil sa îi rămână pt "atentie"). La naștere...GHICI bebeluși sindrom prezent!
Așa ca nu disperați,  calmati-va, relaxati-va, pana nu epuizați toate variantele de testare care sa va confirme primul rezultat nu va panicați.
Eu sunt de acord cu avortul dacă se confirma. E dificil sa iei asemenea decizie dar e cea mai buna pt copil!
Repet, e doar părerea mea

#16
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
Lucrurile s-au mai linistit, mai exact ea s-a mai linistit ceea ce este foarte important. Informatiile pe care le-am primit de la doctori astazi dupa ce au stat si au analizat foarte atent ecografia au ajutat mult. Din ce am citit pana acum despre acest subiect:
- sansele sa aibe sindromul sunt mari pentru mamici de peste 35 de ani. - nu se pune problema, abia a facut 30 de ani
- sansele sa aibe sindromul sunt mari pentru prima sarcina si scad destul de mult la a doua sarcina - aceasta este a doua sarcina, prima a fost perfecta si avem un baietel de 2.5 ani perfect sanatos
- sansele sa aibe sindromul apar atunci cand avem in familie alte cazuri de asa ceva - nu se pune problema, nu avem astfel de cazuri in familie.
- din total dublu teste "pozitive" statistic vorbind 1 din 700 au sindromul - daca stau sa fac un calcul noi avem sanse  1/175 din 1/700...
- la sindromul dawn in perioada aceasta sunt semne clare in ecografii (nasul sau osul nazal, marimea unui lichid in mm la nivelul cefei ....sunt mai multe dar nu sunt in domeniu sa le explic)- in cazul nostru toate sunt exact in linie cu marimile ce trebuie sa fie si dezvoltate corect.

Ne-am mai linistit acum, sper sa fie si testul NIPT ok chiar daca implica o serie de costuri relativ mari, momentan amniocenteza iese din discutie pentru ca este periculoasa sarcinii.

Va multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase si pentru sfaturi. Cu ingaduinta voastra va voi tine la curent privind acest subiect.

#17
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Vezi, deja gândești pozitiv. Bafta și așteptăm veștile bune

#18
grig0re

grig0re

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.12.2015
Daca mai tin io bine minte, rezultatele dublu testului pot fi fals pozitive cu frecventa mare daca mama are ceva ce se numeste sindrom de ovare polichistice. Nu stiu daca e cazul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate