Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

ON1 Photo Raw

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Nu are ajustari locale, macar un  brush sau U-point sa fi avut . Probabil ideea e sa fie folosit in paralel cu restul produselor ON1. Un fel de cuplu  LR si PS. In plus nici nu e prea ieftin. Abonamentul pleaca de la 6$ pe luna.
Sperantele mele se leaga de Affinity Photo, cand o sa apara pentru Win.

Edited by idaho333, 29 April 2016 - 09:01.


#20
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
http://petapixel.com...hoto-processor/

#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Toti se raporteaza la Lightroom :).

#22
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
E disponibila versiunea trial https://www.on1.com
Sa vedem ce poate aceast editor mult laudat.

#23
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Aveam doua oferte de cheltuit banii la sfarsit de an: on1 sau upgrade la capture one (10 -> 11), asa ca am incercat trialul de la on1, care este full functional 30 zile. Pe un i5 cu patru coruri si 16 g ram, on1 se taraste destul de greu, de 2..3 ori mai lent ca si capture one 10 (11 se lauda ca este de 2..3 ori mai rapid ca 10), oricum capture one 10 este melc somnoros pe langa ps. Pe anumite sisteme on1 nici nu s-a instalat, pentru ca foloseste OpenGL > 3.5. Poate cu o placa grafica foarte performanta misca mai bine.

Ca idee este ok, are multe facilitati si pare relativ ergonomic, desi designul mi se pare gandit in unele locuri cu mana stanga. Mi-a trebuit o droaie sa pot salva un simplu jpeg. Din pacate, in afara de lentoarea dezarmanta, baietii mai au de lucru, nu este chiar asa de usor sa faci o aplicatie de editare foto performanta. Prima surpriza am avut-o la un crop, la care rezultatul avea o deformare spre stanga vizibila in zona centrala, comparata cu originalul. Mai grav, brushul de selectie functioneaza aiurea si fara el este cam greu sa faci editare. La screenshotul 1 am selectat cerul cu un brush de selectare (perfect brush Posted Image ) apoi am redus luminozitatea, sa vad cum se aplica efectul pe zona de orizont. Marind detaliul la 50% (screenshot 2) se remarca probleme in multe zone. Marind detaliul la 100% selectia isi pierde complet boii (screenshot 3), deci cam greu cu calculelitele. Daca aplicatia se va maturiza in viitor, poate va deveni interesanta pentru editare rapida direct pe raw.

Attached Files

  • Attached File  on11.jpg   615.46K   12 downloads
  • Attached File  on12.jpg   345.61K   12 downloads
  • Attached File  on13.jpg   343.54K   11 downloads


#24
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Nici eu nu sunt prea entuziasmat de ON1. Faptul ca nu poti reseta un instrument facand dudblu click pe el la starea in care te afli sau nu poti defila stanga/dreapta cu ajutorul rotitei de la mouse (asa cum se face in lightroom), ingreuneaza mult procesul de lucru. Lipsa corectiei optice automate la fel e un minus. Aveam asteptari mai mari de la acest program.
Poate in viitor vor veni cu completari.

#25
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
La dezinstalare apare o fereastra "Please dezacrtivate any antivirus software before continue the uninstallation". DE CE???

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate