Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

ON1 Photo Raw

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
ON1 anunță un nou editor.

Se laudă cu:

Quote


ON1 is calling this program the “future of RAW photo editing,” a big claim but one they’re standing behind. Other RAW editors, they argue, are rooted in the beginnings of digital photography when today’s super-high megapixel DSLRs weren’t even imaginable. By contrast, Photo RAW sports a state of the art processing engine, “tuned for today’s sensors and graphics chips.”

“It will open 50-megapixel images in a fraction of a second on a standard PC or Mac,” they claim, “and perform edits in real-time, without slider lag or frustrating waits for redraw.”

ON1 Photo RAW is the product of several years worth of engineering and design, and it’s built around ON1 Browse. As such, it won’t require photographers to import and catalog their photos the way Lightroom does, “an often painful and time-consuming process required before editing can begin,” as ON1 puts it.

Between the two programs you have a fast photo browser and an instantaneous RAW processing system powerful enough to edit as many photos as you want… at once. As ON1 explains, “select one or 101 photos, make a few develop adjustments and all of the photos update automatically in real time.”

They’re really pushing this as a photo editor that has everything you ever wanted out of Lightroom but never got. Something that may even replace Lightroom AND Photoshop for those of us who rarely open the latter.

Diving into the features, ON1 Photo RAW not only includes the typical adjustments you’re used to—contrast, exposure, shadows, highlights, etc.— but also lets you non-destructively add effects and perform portrait retouching.

“The complex filters found in ON1 Effects and ON1 Portrait—including Lens Blur, Skin Retouching, Dynamic Contrast, HDR Look and many more are all available in Photo RAW’s non-destructive workflow,” says ON1. “The controls found throughout ON1 Photo RAW will also respond in real-time by leveraging modern video cards, using the latest versions of OpenGL and OpenCL.”

http://petapixel.com...eleased-decade/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PgKaI3Kyz5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LUdnQdY8W78?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/adZURQzKmEM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Îmi place că se mișcă repede (cel puțin în filmulețe), nu are catalog precum LR și se poate lucra pe layere.

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Da, sunt foarte curios ce poate, cand o sa-l lanseze. :)

Interesanta si licenta anuala care aduce update-uri, etc, dar care totodata te lasa sa folosesti intotdeauna versiunea pe care o ai, daca nu mai platesti licenta anuala. E un fel de plata pentru update-uri.

#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu am folosit nimic de la ON1. Doar ce am văzut niște filmulețe cu Photo 10. Sunt curios ce aduce nou Photo Raw, în afară de rapiditate și algoritmi mai moderni. Workflow-ul pare cumva similar din cele câteva filmulețe disponibile.

Dacă salvează ceva timp față de combinația LR + PS e bine venit. :)

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Cam asta cred ca vrea sa faca, plus ca teoretic...combina LR si PS intr-o aplicatie mai moderna pentru sistemele si fotografiile cu rezolutii mari.
Daca ei zic editare nedistructiva, cu layere, rapida si in timp real, fie ca vorbim de portrete sau peisaje, si daca totodata aplicatia se va ridica la nivelul asteptarilor, poate fi singura necesara pentru multi.
Si asa foarte multi folosesc doar Lightroom, si foarte putin PS. Dar na, momentan sunt vorbe. :)

#5
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Bun, e rapid softul, pe ce sistem ? Pe un Apple Pro de 6 mii de dolari ? Nu imi place interfata si mi se pare basic, un fel de ACDSee pentru raw-uri.

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dacă e mai rapid decât LR sau PS pe același calculator, asta e important. Ți se pare basic ce anume? Editarea sau organizarea fișierelor?

#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Interfata i se pare basic. Probabil design-ul in sine. Care pare ceva simplu, nu complex. Dar asta nu e definitoriu...

#8
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Chestiunea cu editarea nedestructiva este fix pix. Cine modifica rawul? Ce sa distrugi? Nicolae care dreptate, fara lens profiles, camera profiles, personal profiles este basic rau. Poate nu le vedem acum, dar cred ca daca ar fi fost le-ar fi aratat.

#9
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Le arata in lista aceea din filmuletul 3 . In fine entuziasmul lor nu e o garantie ca ne vom muta pe acest program. Sa il vedem la lucru si mai vorbim.  La Photoshop nu cred ca o sa renunt prea repede ,oricat de bun o sa fie acest program . Au mai avut  ON 1 o tentativa cu lucratul pe layere acum cativa ani dar nu a prins. SIngura mea curiozitate este daca au implementat la profilul camerei , profile care nu modifica ce vezi pe ecranul camerei. In cazul meu ca si Canonist, doar DPP poate asa ceva

Edited by nenis, 27 April 2016 - 15:09.


#10
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Mai rapid ca LIghtroom? Pai LR e foarte rapid pe un i7 din 2012 ..ca sa nu mai zic ca merge si pe proceasore Intel Atom..
Eh..On1

#11
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
hmmm.. n-arată rău. Fără chestia cu catalog, şi mai bine (unu dintre paşii enervanţi la LR). Tot ce am nevoie e creare de efecte noi (majoritatea relativ simple) şi cam atât, ah, plus clasicele "healing tools" pentru îndepărtarea eventualelor pete de pe senzor.

#12
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Eu aș vrea să se poată selecta rapid anumite zone, eventual și pe interval de culoare, să pot face măști la layere, toate modificările să poată fi făcute pe layere. Îmi place Capture One dar mi se pare mult prea simplist față de Photoshop, nu am nevoie de toată complexitatea Photoshop dar aș vrea să am mai multe unelte la dispoziție, să pot grupa layerele, să selectez ce layer afectează ce layer.

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ce treaba are Capture One cu Photoshop ? Unul e program de captura si editare Raw, celalalt e un editor de imagine complex care nu stie captura.

#14
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca se referea la DXO Optics.

#15
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Un program de editare raw are și capacități minime de editare a imaginii. Capture One, în plus față de Lightroom permite și lucrul pe layere dar este extrem de limitat la ce poți face cu el față de Photoshop.

Aș dori un editor raw cu capacități mai avansate de editare a imaginii, ca să nu mai fac balet între LR și PS.

#16
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Discutia mi se pare superfluua. Photoshop nu se poate compara cu Lightroom sau cu Capture One. Photoshop are lightroom incorporat sub forma de ACR. Pozele plecate direct din Lightroom lucrate in PS, se pot salva direct in lightroom deci nu prea e mare balet. Tot ce ofera photoshopul  nu se poate incorpora intr un editor raw si nici nu prea vad de ce ar face cineva asa ceva. Daca ai nevoie de chestii complexe, bagi poza in PS, daca nu ,lightroom sau alt editor raw sunt suficiente. Problema dpmdv, este ca multi plimba poza prin photoshop fara a fi neaparat nevoie de asta.

Edited by nenis, 28 April 2016 - 21:23.


#17
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
Arata bine si pare intr-adevar rapid, dar daca nu are macar dodge&burn cum e in Lightroom..
Am cumparat Lightroom 6 si il folosesc non-stop, ON1 trebuie sa aiba ceva mai multe chestii in afara de viteza ca sa ma convinga.

#18
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Le-am testat aproape pe toate în afară de ACDSee și Affinity Photo. La ăsta din urmă m-am înscris la beta.

DXO Optics și Capture One sunt măcar la fel de bune ca LR, oferă chestii în plus, dar cum LR colaborează cel mai bine cu Photoshop, am rămas la Lightroom. În afară de astea trei restul ori nu au profile de obiective, ori sunt mai rudimentare.

View Postnenis, on 28 aprilie 2016 - 21:18, said:

Tot ce ofera photoshopul  nu se poate incorpora intr un editor raw si nici nu prea vad de ce ar face cineva asa ceva.
Nu e vorba să aduci tot Photoshopul în Lightroom ci să oferi o soluție completă de editare foto de la cap la coadă. LR + layere + selecții + măști pentru layere + layere de ajustat diverse. Levels, curves, channel mixer etc. Iar uneltele pentru făcut selecții să fie rafinate. Și vreau să pot înregistra acțiuni precum în Photoshop.

Edited by neur0, 28 April 2016 - 22:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate