Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Camera video pt vanatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
browning525

browning525

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2016
Buna ziua,
Domeniul imi este cu totul strain, asa ca apelez la bunavointa voastra.

Am nevoie de o camera video gen go pro pt a-mi filma cainii cu care merg la vanatoare la fazani si prepelite. Camera trebuie sa fie mica, compacta si sa o pot fixa pe cap, pe sapca, fie lateral fie deasupra capului. Cu cat mai mica, cu atat mai bine, deoarece se intampla sa intru in padure sau lastaris unde o dimensiune mare ar incomoda.
Fiind mereu in miscare, cred ca e important sa aibe functie de stabilizare a imaginii sau asa ceva.
Avand in vedere ca voi filma cainii la distanta (uneori 200m) am nevoie de rezolutie buna.
Uneori vanez in conditii de umiditate (ceata, ploaie usoara)
N-am stabilit un buget, dar nici n-as vrea sa cheltuiesc mai mult decat e cazul.

Multumiri

#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 08.02.2007

View Postbrowning525, on 27 aprilie 2016 - 08:42, said:

Avand in vedere ca voi filma cainii la distanta (uneori 200m) am nevoie de rezolutie buna.
La 200 metri nici o camera action (asa cum iti trebuie tie), nu va filma calitativ.
Pentru ce spui tu, intr-adevar GoPro-ul se potriveste.
Eu, spre exemplu sunt adeptul camerelor mici, care sa fie usoare, discrete si fiabile. Nu am avut GoPro, dar sincer, nu contest calitatea video ci faptul ca este cam voluminoasa si nonaerodinamica, mai ales ca si eu sunt adeptul camerelor puse pa casca moto/velo, pe ghidon, etc. Nu mai vorbesc si de pretul piperat, dar aici intram in alte povesti.
Pentru action, eu m-am orientat pe Mobius, camera mica, calitativa, fiabila, o multime de setari disponibile, versatilitate.

#3
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Incearca Sony AZ1,AS200VR, FDR X1000VR . Astea au stabilizare . Gasesti accesorii de prins pe cap, caine, piept, pusca .
GoPro e buna, dar nu are stabilizare.
Nici cu o camera stabilizata nu prea o sa iasa cine stie ce filmari daca te misti repede prin teren accidentat, datorita vibratiilor.
Iti recomand montarea pe piept pentru atenuarea vibratiilor.

#4
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Pentru distanta de 200 de metri, trebuie sa ai mama camerelor, nu go pro-uri. Eventual pui go pro-ul pe unul din caini cred ca sansele sa vezi ceva sunt mai mari.

#5
browning525

browning525

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2016
Va multumesc.
La 200 de metri n-am nevoie de detalii. Poate ca trebuia sa descriu putin cum se intampla lucrurile. Cainii cauta in viteza, uneori se indeparteaza de mine, cand simt mirosul pasarii ascunse in vegetatie se opresc nemiscati, eu stiu ca acolo e vanatul, ma apropii, pasarea zboara si...poc.Esential e sa se vada cautarea cainelui si apoi, cand sunt aproape, secventa de vanatoare.
Multumesc din nou si mai astept sfaturi.

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Tocmai ce mi-a sosit o camera de actiune, care cred ca s-ar potrivi cu ce cauti tu. M-a costat 35$, acum vad ca s-a scumpit putinPosted Image
Este vorba de Sport DV100, are protectie IP68, deci nu ai nevoie de carcasa suplimentara pentru folosire in mediu umed sau sub apa!
Filmeaza 1080p@30fps sau 720p@60fps. Sunt inca in teste cu ea, voi posta filmari pentru a vedea calitatea. Accesoriile permit diferse moduri de prindere, cred ca o poti fixa si pe zgarda cainelui
Din pacate, nu are WIFI, asa cum scrie pe cutie Posted Image
Am cumparat-o de aici

Pentru  urmatoarele 4 ore apare aici la oferta cu 33$, cine e interesat sa profite!

Edited by nei-k, 28 April 2016 - 08:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate