Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

porti teava patrata gata cumparate vs facute de tine

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Buna ziua

Am deschis acest topic deoarece ma confrunt cu  o problema. Nu stiu cum e mai bine sa cumpar portile gata de la o firma sau sa le confectionez eu.

Exemplu in magazinele de profil cele mai ieftine. metru patrat de poarta din teava patrata (la gata adica portile confectionate fara policarbonat celular si vopsite in negru) costa 125 lei.

Daca le as confectiona, m-ar costa materialele in speta: teava patrata, manopera sudura 64 lei / mp.

Unde gresesc????

Sa zicem ca mai adaug sudura la factura de curent electric....si vopseaua de metal....cam atat........

Unde gresesc????
Cineva imi zice ca se vad punctele de sudura.....pai le dau cu vopsea......nu se mai vede nimic...

#2
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
ai luat in calcul si pierderile de material, rebuturile (deh, incepator), uneltele necesare si eventual utilaje ajutatoare (pentru rectificat, echilibrat, curbat, calibrat, rahat pansat etc.)?
de celalalta parte, ai mandria ca ai facut-o cu mana ta, esti ctitor vestit :D

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
io zic sa nu te apuci sa le faci singur!!!... ai sa regreti! :)
sunt porti pe la dedeman... ia cu incredere! :)
cum a zis si colegul
aparat sudura, masca, electrozi, curent, flex, panze flex, curent, transport tevi, degresare, grund, vopsea, pistol, diluant, curent, timp, timp, timp si iar timp
plus un spatiu unde sa pe faci...
in final vei obtine bineinteles niste porti vinciuite :)

#4
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Depinde de uneltele pe care le ai deja.
Experienta, timpul si pasiunea.


0.Ti-ar placea sa faci asta? (finisajele te termina)
1.Daca ai macar jumatate din unelte(ca valoare), mergi la punctul urmator.
2.Daca vrei sa faci pe langa porti, alte lucruri la care folosesti ce ai invatat, mai departe.
3.Daca ai timpul necesar, mai departe.


La sfarsit, probabil nu se vor alinia exact, tai-muti-sudezi. Nu vor arata perfect, chiar si dupa multe ajustari, dar vor fi facute de tine.

A... si sa iti planifici toate lucrarea. Nu e nimic mai enervant decat sa iti dai seama ca iti lipseste ceva, sau ti s-a stricat ceva. Lucru fara care nu poti continua.



LE: Eu ma apuc de facut doar chestii pe care nu le gasesc gata facute. Uneori e mai indicat sa cumperi gata facut, si doar sa modifici.

LE2:Punctual.
Gresesti la timp. Nu calculezi cat costa timpul tau sa faci portile.(al tau si al cui te ajuta) Cand o sa o faci, garantat o sa subestimezi timpul necesar.

Edited by Digynykraf, 26 April 2016 - 17:31.


#5
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
multumesc de raspunsuri asa este timpul ne omoara problema este ca dimensiunile portii vechi.sunt atipice si nu pot darama stalpii iar pe comanda m ar duce la 200 lei mp fara policarbonat...

#6
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Tot pui intrebarea unde gresesti . Iti spun eu - La kilograme . De cand lumea si pamantul fierul este gestionat si pus pret pe el la greutate . Manopera la fel .
Ai luat in mana o foaie de poarta Dedeman sa vezi cat cantareaste ? E usoara ca pana , teava de 0,7-0,8 care ai toate sansele sa ti-o indoaie daca o loveste o rafala de vant si sa rugineasca in cativa ani pana se sparge partile de jos . Ceea ce iti pare tie ieftin la mp de fapt e scump in comparatie cu valoarea materialului inglobat si manopera .
   Kg de confectie metalica de categoria unei porti nu trebuie sa depaseasca 12 lei vopsit . Du-te cu cantarul si pune o foaie de poarta Dedeman si vezi cat iese . Din cate stiu se vand foile fara stalpi , trebuie sa-i cumperi separat si sa sudezi balamale . La prima tranteala usoara nu se rupe balamaua ci teava de langa balama .
   Materialul pt o poarta rezonabila cu model mediu de incarcat -2 foi = 3000 mm pt auto + una pietonala de 900 mm cu tot cu stalpi face cca 800 - 1200 lei din teava 1,5 - 2 mm in carne . Un meserias bun o face fara sa se cunoasca sudurile si deloc stramba cum spun unii . Te mai costa un pachet de electrozi si cateva discuri de flex , curentul e neglijabil , manopera max 1200 chiar cu montat in pamant . Depinde cum te intelegi cu meseriasul , poti iesi mult mai ieftin . O poate face relaxat intr-o sapt. 30 de ani am facut porti si garduri . Am pus preturi maximale .
   Nu am zis ce sa faci , tu alegi . Eu unul nici nu mai lucrez ca sunt bolnav .
   Eu cam asa am lucrat , am facut porti care vor tine 50 de ani .

Edited by unucelalalt, 26 April 2016 - 17:53.


#7
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
unucelalalt, deci o poarta de intrare auto de trei metri si o intrare pietonala de un metru cantareste 100 de kilograme fara stalpi?
cam asa rezulta 1200/12 = 100 kg
asta ar insemna 25 de kilograme pentru metrul de poarta, nu?

#8
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
@claudiu2012-----ce inseamna atipice ? Spune o dimensiune .Apoi spune daca esti chitit pe un model anume .
@unucelalalt -----este adevarat ca se rup balamalele din rectangularul subtire . La marea majoritate ....Ma refer
la astea usoare gen dede ,brico etc.

Edited by mariusyale, 26 April 2016 - 19:12.


#9
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
momentan am o oferta de 300 de lei manopera la sudura pentru 132 de puncte de sudura. iar teava patrata de 40x40x 2mm este 5,76 lei/ml si 1,69 lei/ml pentru teava patrata de 15x15 x 1,5 mm. Imi trebuie 21 ml de teava 40x40x2 si 79 ml de teava 15x15x 1,5 mm = 250 lei cu tva. http://www.baduc.ro/...VA-PATRATA.html
modelul este unul super simplu este atasat. In spatele lui pun policarbonat placi. cumpar o foaie de policarbonat de la http://www.depozit-o...-12-6mp-fumuriu costa 310 lei cu tva.
Ca timp de sudura 2 zile. asa mi-a zis ofertantul...Stalpii ii pastrez ca ii am din teava groasa si sunt in beton...

Deci concluzie 860 lei tot ansamblul o poarta acces pietonal de 80 x 200 si poarta auto 350 x 200 (2 de 175 cu 200)

Eu le voi vopsi cu OSKAR http://www.dedeman.r...lizat-0-5l.html 22 DE LEI CUTIA DE 0,5 L sa zicem 4 cutii = 200 lei NU NECESITA GRUNDUIRE....se da pe rugina direct.....

deci 1060 lei tot.......mai adaug suruburile pt policarbonat si yala  si inchizatorile la poarta auto.cat si cea pietonala..

unde gasesc eu in banii astia?????la p...livara....

ca greutate 15x15x1,5 = 0,64 kg/ml si 40x40x2 = 2,31 kg/ml adica 100 kg tot///

cred ca le ia vantul......pun teava mai groasa....

Attached Files


Edited by claudiu2012, 26 April 2016 - 20:10.


#10
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Claudiu , parerea mea este ca sunt un pic dese rectangularele de 15 (la 100), si lipsesc doua contravintuiri .
Este posibil ca elasticitatea portilor , sa le faca sa se lase acolo unde se unesc .In rest numai de bine .

#11
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 >ficus, on 26 aprilie 2016 - 18:05, said:

unucelalalt, deci o poarta de intrare auto de trei metri si o intrare pietonala de un metru cantareste 100 de kilograme fara stalpi?
cam asa rezulta 1200/12 = 100 kg
asta ar insemna 25 de kilograme pentru metrul de poarta, nu?
Materialul este cca 4 lei / kg . Nu cel de Dedeman pt ca acolo este cred cel mai scump si oamenii nu stiu ca fac o poarta in viata si fac greseala si dau fuga si cumpara de la ei . Eu am preferat sa cumpar eu material la toate lucrarile si sa-l duc direct la mine acasa unde am sculele . In orice oras este un depozit SRL mai bun la pret . Avantaj atat eu cat si clientul . Eram client stabil la depozit si daca nu imi incapea in papuc de ex sau nu aveam cu ce imi asigurau ei transportul la orice cantitate . Un pret exact este greu de stabilit pt ca odata ce nu ai un model concret stabilit cu beneficiarul poti spune doar aproximativ . Nu am socotit niciodata pret la mp pt ca nu tin minte ca in 30 de ani de porti si garduri sa fi facut 2 modele la fel si in 90 % din cazuri asiguram montajul in pamant la cheie in pretul de 12-14 lei / kg ( cu consumabile , accesorii , transport , absolut tot ). Betonul separat pt porti suportat de client , socluri de gard nu am facut pt ca nu era domeniul meu .
   Ce pui tu acolo 1200/12 = 100 Kg este eronat , nu stiu de unde iti ies datele astea . Daca vrei sa nu vorbim discutii pune o poza de poarta si iti fac calcul de pret la material si o manopera rezonabila . Normal ca vrb de o manopera de f buna calitate nu de cizmari ca am avut ocazia sa vad destule . Eu am lucrat asa ceva pt ca mi-a placut si nu am nemultumit pe nimeni niciodata . Nu imi fac reclama repet nu mai lucrez , sunt doar pt lucru de calitate de felul meu .

#12
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 claudiu2012, on 26 aprilie 2016 - 19:59, said:

momentan am o oferta de 300 de lei manopera la sudura pentru 132 de puncte de sudura. iar teava patrata de 40x40x 2mm este 5,76 lei/ml si 1,69 lei/ml pentru teava patrata de 15x15 x 1,5 mm. Imi trebuie 21 ml de teava 40x40x2 si 79 ml de teava 15x15x 1,5 mm = 250 lei cu tva. http://www.baduc.ro/...VA-PATRATA.html
modelul este unul super simplu este atasat. In spatele lui pun policarbonat placi. cumpar o foaie de policarbonat de la http://www.depozit-o...-12-6mp-fumuriu costa 310 lei cu tva.
Ca timp de sudura 2 zile. asa mi-a zis ofertantul...Stalpii ii pastrez ca ii am din teava groasa si sunt in beton...

Deci concluzie 860 lei tot ansamblul o poarta acces pietonal de 80 x 200 si poarta auto 350 x 200 (2 de 175 cu 200)

Eu le voi vopsi cu OSKAR http://www.dedeman.r...lizat-0-5l.html 22 DE LEI CUTIA DE 0,5 L sa zicem 4 cutii = 200 lei NU NECESITA GRUNDUIRE....se da pe rugina direct.....

deci 1060 lei tot.......mai adaug suruburile pt policarbonat si yala  si inchizatorile la poarta auto.cat si cea pietonala..

unde gasesc eu in banii astia?????la p...livara....

ca greutate 15x15x1,5 = 0,64 kg/ml si 40x40x2 = 2,31 kg/ml adica 100 kg tot///

cred ca le ia vantul......pun teava mai groasa....
40x40x2 = 5,76 lei / ml / 2,31 kg = 2,5   lei / kg
15x15x1,5  =1,69  lei / ml / 0,64 kg = 2,64 lei / kg

Ma indoiesc f serios ca este pretul corect de vanzare cu amanuntul . Mai ieftin de 3,8-4 lei / kg eu nu am gasit nicaieri material , cu mentiunea ca nu mai lucrez de 3 ani .
La rame de porti de dimensiune 1750 x 2000 iti recomand teava de 50x50x1,5 sau 60x60x1,5 . Nu este importanta grosimea ( 2 mm vs 1,5 mm ) cat sectiunea tevii . Nu este gresit nici 40x40x2 dar depinde ce model interior alegi pt ca face parte din structura de rezistenta .

Trebuie sa mai introduci in calcul platband 50x4 pt pervaze si pt prins barele de 15x15 . Broaste se gasesc special pt confectii metalice care intra in 40x40 ca sa nu mai faci antica caseta costisitoare si inestetica . La balamale am pus intotdeauna intarituri pe teava portii din lat de 4 mm grosime . Capetele de tevi taiate la 90 grade se astupa cu capace ( taieturile si imbinarile la 45 de grade sunt dificile si nu au vreun avantaj ) . La barele de 15x15 trebuie sa le pui in cap niste sageti cat de ieftine sa le astupi . Ca sa faci capace drepte nu e avantajos ca e volum mare de munca .

La 300 cat ti-a cerut manopera e moca , cu conditia sa nu-ti faca buleala .

Edited by unucelalalt, 27 April 2016 - 12:05.


#13
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
unucelalalt, am impartit valoarea portii pe care ai dat-o ca exemplu in postul 6 (1200 lei) la kilogramul de confectie metalica la gata (12 lei) si imi rezulta 100 kg pentru o poarta de cca. 4 m
apoi am impartit greutatea totala a portii (100 kg) la lungimea ei (4 m) ca sa stiu ce greutate are un metru liniar de poarta
cam asta a fost rationamentul

ai spus ca esti mester cu experienta si ma intereseaza greutatea, pentru a sti cat de solida trebuie sa fie :)

#14
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
pretul la teava este real si de la baduc are cel mai bun pret baduc din sos giurgiului am mai luat de la ei

#15
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
pretul la teava este real si de la baduc are cel mai bun pret baduc din sos giurgiului am mai luat de la ei

#16
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
am o mare problema insa...sunt 4 operatiuni de finisare a tevii patrate....

1.periere si slefuire cu hartie abraziva
2.degresare teava....
3.aplicare grund
4.primul strat de vopsea
5.al doilea strat de vopsea

Cred ca astea ma omoara.....ca timp..........nu ca pret al consumabilelor....

#17
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 >ficus, on 27 aprilie 2016 - 15:02, said:

unucelalalt, am impartit valoarea portii pe care ai dat-o ca exemplu in postul 6 (1200 lei) la kilogramul de confectie metalica la gata (12 lei) si imi rezulta 100 kg pentru o poarta de cca. 4 m
apoi am impartit greutatea totala a portii (100 kg) la lungimea ei (4 m) ca sa stiu ce greutate are un metru liniar de poarta
cam asta a fost rationamentul

ai spus ca esti mester cu experienta si ma intereseaza greutatea, pentru a sti cat de solida trebuie sa fie Posted Image
Citeste # mai atent . MATERIALUL intre 800-1200 lei . Asta inseamna 1200 : 4 lei / kg = 300 kg . Daca folosesti stalpi de 80x80x4 numai 3 stalpi lungime 3000 =100 kg . Asa am lucrat in ultima vreme , ingropat 1200 mm in pamant . Eu material mai ieftin de 3,8 - 4 lei in IS nu am gasit legal nicaieri ( in urma cu 3 ani ) , nu stiu ce mai e acum sau in alte parti , am spus ca nu mai lucrez . O poarta de 300 de kg inseamna un model f incarcat si nu prea des se ajunge la ele mai ales din motive economica .
Se folosesc modele simple din bare verticale si dese ( 100-120 mm ) care cam seamana a puscarie . Eu am facut si multe cu motive S sau C sau romburi din platband intre bare , etc . ies ceva mai scumpe dar placute ochiului .
   O poarta mare ( 3000 ) + una mica ( 900 ) + stalpi iti acopera cam 4600 mm liniari .

Am spus 12 lei / kg produs finit dat in grund , pret dupa catalog de cofectii metalice ( 2007 ) . Atentie - pret de productie fara profit , fara TVA . In realitate preturile practicate de mine in particular au suferit reduceri mai ales la clienti unde am facut mai multe sau am asigurat montaj in pret care in catalog este separat . De asemeni in pret accesorii si vopsit in email la pistol.In catalog sunt preturi pana la 40 lei / kg de confectie la categorii cu multa manopera cum ar fi gratii de geamuri ornamentale din material si piese mici care poti spune ca sunt dantela metalica .

   Gusturile si aspectul preferat al unei porti difera f mult de la om la om . De aici vom avea o cantitate variabile bine de material .
Daca vrei un proiect pune un desen sau poza ( sunt pe net garla ) , da-mi dimensiuni si iti spun ce materiale sa folosesti , ce masa , cati ml liniari din fiecare .

Daca ai problema cu greutatea iti dau formula in caz ca in oferta nu este specificat greutate / ml.

1 mc de fier = 7,8 T . 1 coala de tabla de 1000x1000 = 1mp  x1 grosime = 7,8 kg .
Teava . De ex - 40x40x2 . o desfasori - 4 laturi de 40 = 160 mm x 2 ( grosimea ) = 320 mm . Transformam in mp = 0,32 mp ( de tabla de 1 mm ) .
0,32 mp x 7,8 kg = 2,496 kg / ml.

Simplu , inveti in 2 miscari . Deci -Perimetrul tevii x grosime x 7,8 = kg / ml . Atentie la unitatea de masura si transpormari .

60x40 x2,5    =   60x2+40x2= 200x2,5 = 500 mm = 0,5 m x 7,8 = 3,9 kg / ml  
La teava rotunda lungimea cercului = 2 X pi X r

Vorbesti de solida ? Nu vrei sa faci nici risipa nu ? O foaie de L = 1500  /  H = 1700 rama o pui de 40x40x2 sau 50x50x1,5 sau 60x40 . Zabrele 20x20x1,5 , merge si 15x15 . Partea de sus n-o inchizi cu teava ci cu 2 buc lat de 40x3-4 respectiv 50x3 pt rama de 50x50 . Latul il pui mai jos de capul ramei  cu 350-400 mm intre ele prinzi zabrelele . Calculezi toata inaltimea fct de zabrelele de 20x20 in lungime de 1500 ( minus taietura ) sa iti iasa 4 buc dintr-o bara de 6000 . Daca ai zabrele de 1500 + teava de rama de jos + luft jos + sageti ajungi pe la + 1700 inaltime .

Nu prea le-am avut cu pozele si imi pare rau ca am facut multe modele .

Edited by unucelalalt, 28 April 2016 - 20:58.


#18
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
asta e modelul imi cere 2200 lei

incluse: transport, montaj, grund, vopsea

neincluse: policarbonat si stalpi.

as vrea sa iti dai cu parerea si pt modelul 2....cel cu maro e bestial dar nu stiu cum sa il fac...

Attached Files


Edited by claudiu2012, 28 April 2016 - 21:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate