Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Orange Neva 80 / ZTE Blade V770

- - - - -
  • Please log in to reply
299 replies to this topic

#1
m0tan3lul

m0tan3lul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.07.2007
https://www.orange.r.../orange-neva-80

Pretul standard este de 200 de euro, asa cum este specificat si in topic este produs de ZTE sub denumirea de Blade V770, deocamdata pe gsmarena nu am gasit specificatii despe el, poate nu am cautat prea atent.
Vine cu Android 6.0 Marshmallow, un display generos  de 5,2" 1080 x 1920 pixels Full HD, LCD-IPS with Dragontrail™ glass
Model Procesor: Qualcomm Snapdragon 617
Numar nuclee: 8
Frecventa maxima: 1,5 GHZ
Memorie RAM: 2 GB
Spatiu de stocare: 16 GB
Slot card memorie: da, microSD pana la 128 GB
Camera principala: 13 MP
Camera frontala: 5 MP
Inregistrare video:  1080 p

Autonomie in stand by time: pana la 384 ore
Capacitate baterie: Li-Io, 2540 mAh
Baterie detasabila: nu
Tip mufa incarcare: micro USB

conectivitate/viteza: 4G+
Wi-Fi: da
Bluetooth: da
Modul GPS: da

Dimensiuni: 147 x 72.5 x 7.6 mm
Greutate: 143 g
Tip SIM utilizat: nanoSIM
Blocat in reteaua Orange: nu

Attached Files



#2
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
L-am vazut la Orange in magazin. Pare ok si calitatea asamblarii,  si ecran etc.

#3
m0tan3lul

m0tan3lul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.07.2007
Astazi l-am primit, luat la fidelizare a costat undeva la 85 de lei. Se misca fluent in aplicatii, nu agata, poze clare. Are carcasa de metal, ce nu i-mi place ca au pus butonul de back in partea stanga si in dreapta butonul de aplicatii care ruleaza, o alta nemultumire este legata de folia vanduta tot de orange pentru el, nu acopera ecranul  in totalitate, se poate vedea din pozele pe care le-am postat.

Edited by m0tan3lul, 26 April 2016 - 20:39.


#4
ciprian1609

ciprian1609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 05.02.2010
Salut. La capitolul difuzor extern cum sta? E suficient de puternic cat sa il auzi daca il ti in buzunar atunci cand esti in medii zgomotoase?
Eu l-am testat putin intr-un shop orange si mi se pare destul de ok, dar sunt foarte sceptic din cauza brandului.
As vrea sa-l achizitionez, dar vreau inainte sa mai aud pareri pro si contra.
Am mai tras cu ochiul si la galaxy a5, huawei p8 lite si xperia m4 aqua, toate fiind in oferta orange.

#5
m0tan3lul

m0tan3lul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.07.2007

View Postciprian1609, on 06 mai 2016 - 05:18, said:

Salut. La capitolul difuzor extern cum sta? E suficient de puternic cat sa il auzi daca il ti in buzunar atunci cand esti in medii zgomotoase?
Eu l-am testat putin intr-un shop orange si mi se pare destul de ok, dar sunt foarte sceptic din cauza brandului.
As vrea sa-l achizitionez, dar vreau inainte sa mai aud pareri pro si contra.
Am mai tras cu ochiul si la galaxy a5, huawei p8 lite si xperia m4 aqua, toate fiind in oferta orange.
Se aude destul de tare difuzorul, dar nu l-am folosit prea intens acest telefon, nu prea i-mi place ca are difuzorul in partea de jos langa mufa de usb si ca il bagi prin buzunare tre sa ai grija sa il bagi cu difuzorul in sus sa il auzi mai bine.

Edited by m0tan3lul, 07 May 2016 - 14:59.


#6
raluka286

raluka286

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 29.03.2007

View Postciprian1609, on 06 mai 2016 - 05:18, said:

Am mai tras cu ochiul si la galaxy a5, huawei p8 lite si xperia m4 aqua, toate fiind in oferta orange.

Spre deosebire de Huawei P8 lite, care în specificații are  ecran de 5", la Neva cei 5,2" sunt pe bune - butoanele fiind sub display, în timp ce la Huawei ai butoane virtuale în josul ecranului, care îți mai iau un 0,2"-0,3" din afisaj. În plus Neva are Android 6, fata de 5 la Huawei. Deși telefonul e super OK pentru prețul lui,  ma deranjeaza ca incă nu sunt accesorii dedicate la Orange pt. Neva - au o folie de toată jena (deși la un ecran cu Dragontrail Glass nu prea se justifica) si o husa copertă neagra care însă acoperă ledul de notificări.

#7
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
Pareri mai noi dupa o saptamana de utilizare ? Eu am de ales intre acesta si LG K8 si inca sunt in dubii daca merita sa dau dublu pe Neva 80.

#8
ciprian1609

ciprian1609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 05.02.2010
Sincer eu ma feresc de telefoanele cu chipset mediatek, indiferent sub ce brand este fabricat. Am avut cateva modele si toate au creat probleme de instabilitate si fiabilitate.
De aici si diferenta mare de pret intre lg k8 si orange neva 80.
Neva 80 are procesor snapdragon (alta calitate fata de mediatek).
Inca nu inteleg de ce lg s-au dat la fund in halul asta, s-au luat dupa htc din cate vad. Cu ocazia asta o sa-si strice reputatia. Deci eu nu as alege lg-ul asta. In principiu ferestete de mediatek cat poti. De aici si pretul foarte mic la telefoanele Allview, desi au caracteristici care iti fura ochiul, pe parcursul folosirii lor o sa ai dezamagiri uriase. Iti dau un caz concret: un galaxy s6 original costa in jur de 2500 lei, iar o copie galaxy s6 costa 500 lei. Copia este facuta pe chipset si procesor mediatek in timp ce originalul este facut pe chipset exynos. Totodata diferenta clara si vizibila o face o camera de pe exynos sau snapdragon comparativ cu una de pe mediatek. Tot ce am spus acum este strict din ce am experimentat. In concluzie nu te-as sfatui sa iti iei acel lg k8. Sper sa-ti fi fost de folos.

#9
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
Da inteleg ce spui, momentan folosesc un Nexus 4 tot cu Snapdragon care merge perfect dupa atatia ani. Caut insa pentru mama un telefon decent, ea avand un Nexus anterior modelului meu care se misca ingrozitor. Cred ca o sa merg pe Neva 80 pana la urma, dar nu l-am gasit inca intr-un shop sa il butonez.

Edited by razor_titann, 08 May 2016 - 18:19.


#10
mcdan77

mcdan77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.06.2005
nu stiu cat de relevant sau nu este dar in antutu scoate 45000...
Ideea ceea ce sune autorul postariii "Orange Neva 80 sau ZTE Blade V770 e de doua ori mai bun decat Samsung J5 si cu 50% mai rapid decat Huawei P8 Lite si aproape ca si xiaomi redmi note 3 si doar jumate din huawei p9 ."....urmeaza de vazut....

Ce ziceti se confirma cele mai sus?

link...[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WCiPgxOIhHA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mcdan77, 09 May 2016 - 11:31.


#11
bogudoby2

bogudoby2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 07.08.2012
L-am comandat si eu azi, vine miercuri, o sa va tin la curent ;)

#12
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
Si eu l-am comandat azi pentru mama. Sper sa fie multumita Posted Image . Cautam ceva cu 2gb ram si accesibil iar asta a fost cel mai accesibil mai ales ca il vazusem in februarie la MWC.

#13
bogudoby2

bogudoby2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 07.08.2012
Pentru cine stie franceza, si nu numai Posted Image

http://communaute.so...re/ba-p/1928366

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qttMbvcgpfg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si aici gasiti scorul in antutu: http://communaute.so...-3/ba-p/1928499

Edited by bogudoby2, 10 May 2016 - 11:18.


#14
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004
Salut se confirma... in antutu scoate 45,000 si am avut pe mana putin timp un samsung j5 si scotea 21-22,000 si p8 lite 30000-31000 .. ma ingrijoreaza nitel ca se incalzeste am observat nitel cum l-am butonat in orange shop, am observat cand il utilizam pe wifi... si descarcam aplicatii.... dar in antutu nu sa incalzit... rog persoanele care au luat la fidelizare acest model de telefon sa ne impartaseasca parerile ,,, se incalzeste nitel... de ex in jocuri daca te joci? sau doar cand navighezi pe net sau aleator. posibil sa nu fie caz mare... si as dori peste 2 saptamani sa-l iau imi iese la 16/17 euro la fidelizare pe la 335 lei online...

Ms... si sa speram sa apara ceva folii de sticla si husa silicon gen TPU... transparent cel putin... macar in China sa apara daca nu in Romania.... cam naspa... Ramane sa cautam dupa dimensiunea telefonului o folie de la alt model marca de telefon si sa o potrivim noi.. aprox..

daca gasiti ceva model asemanator sa ne anuntati... la husa de silicon poate de la Huawei Honor 5C sau P9 lite... daca sar potrivi... trebuie investigata pe net... astea...

#15
raluka286

raluka286

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 29.03.2007
Nu stiu daca se considera reclama dar am găsit aici

http://accesoriihd.r...90558-html.html

o husa silicon TPU, la 37 lei + transport 18 lei. Cam scump zic eu, dacă stie altcineva....
Referitor la tel, la o utilizare intensa se încălzește puțin, părerea mea ca nimic neobișnuit, am avut un Samsung care făcea mai urât.

Edited by raluka286, 10 May 2016 - 21:13.


#16
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004
in timp ce te joci se incalzeste putin? deci sa inteleg ca nu e cu urmari grave... bateria cat tine de ex daca folosesti putin wifi 1 ora pe zi per total plus vorbit 30 minute in total te tine 2 zile sau daca stai pe wifi doar te tine 5 6 ore?

nu cred ca e reala treaba acolo si eu am gasit dar nu iti da date de contact telefon ceva... din pacate si am tot cautat pe net si doar la ei apare deci daca nu apare si altundeva inseamna ca poate nu reala treaba trebuie gasit un telefon cu dimensiuni aprox la fel sa luam de ala de ex cu jumate sau max 1 mm inferior sa fie fata de 147 x 72,5 cat e NEva 80

http://www.gsmarena....4&idPhone2=7983

aci sunt comparate 3 telefoane dar inclin sa cred posibil z5 de la sony sa fie buna sticla tempered glass sau chiar si husa silicon sau de la p9 lite posibil necesita decupare...

sa ne anuntam aci ce si cum sa ne ajutam intre noi posesori sau viitori posesori de Orange Neva 80 ,,

acuma am gasit sar putea sa fie bun sigur e bun cu 145 x 70.9 x 7 mm huawei p9 fata de 147x72,5 cat e neva 80 deci  2mm si 1,5mm cat de cat... trebuie incercat din Auchan sau de pe net de alea ieftine maxim 30 35 lei ... de undeva sa punem folia de sticla...

Edited by djcristi2001, 10 May 2016 - 21:45.


#17
bogudoby2

bogudoby2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 07.08.2012
lg nexus 5x are cam aceleasi dimensiuni Posted Image cam exact aceleasi Posted Image diferenta la butoane si camera :)

Edited by bogudoby2, 11 May 2016 - 05:56.


#18
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004
72.6 are nexus latime fata de neva 80 72.5 ... la folie de sticla cam naspa la husa silicon naspa ca are camera pe mijloc spate nexusul , trebuie vazut

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate