Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Paulownia = teapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

Poll: Paulownia = teapa? (120 member(s) have cast votes)

Afacere din cultura Paulownia, țeapă ori nu?

  1. Clar da, țeapă pe față pentru naivi. (82 votes [68.33%] - View)

    Percentage of vote: 68.33%

  2. Nu știu, votez să mă aflu în treabă. (31 votes [25.83%] - View)

    Percentage of vote: 25.83%

  3. Nu-i țeapă, și eu m-am îmbogățit cultivând copacul minune. (7 votes [5.83%] - View)

    Percentage of vote: 5.83%

Vote Guests cannot vote

#55
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@barbosa cel mai probabil dupa forma tulpini este Paulownia Tomentosa.

#56
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Multumesc. Erau 2 in curtea pensiunii unde am fost asta vara si erau de vis. Faceau o umbra foarte frumoasa. Din ce am inteles de la proprietara sunt plantati de 3 ani.

#57
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

Vizualizare mesajrequest, pe 09 octombrie 2016 - 09:25, a scris:

@ ParkerS  esti în eroare, parintele are dreptate.  Cea mai buna crestere se vede dupa primul an dupa ce a fost taiat de jos. Adica dupa ce radacinile sau dezvoltat foarte bine. Plus îngrasaminte din 2 în 2 saptamani din mai până în iulie.


Ia fa la fel cu un salcam sau un carpen. Daca reteta minune este sa foloseste input-uri in prostie, devine evident ca toata mania cu cu acest copac este o aberatie.

#58
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ savantu  avand în vedere viteza de crestere prin comparatie cu salcam sau un carpen ( în aceleasi conditii ) nu pot fi deacord cu tine.

Edited by request, 03 November 2016 - 13:40.


#59
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, o tot arfeti cu viteza...ok  obtii viteza, sa zicem...la fel, zicem ca si fara mati cheltuieli cu ingrijirea...
pana la urma problema reala ramane, care e calitatea lemnului de otetar dpdv al prelucrarii...cine il ia si la ce bani. Ce faci dupa cu terenul?

Voi ca axati pe o mica partr a problemei dar intr-o cultura se pune problema total diferit  nu daca e frumos dau nu si cata umbra face in 3 ani denla plantare...

Daca dupa recoltare iei pe el prea putin sau nu ai cui sa il dai sau trebuie sa bagi utilaj greu ca sa scoti buturugile sau sau sau....devine total irelevant cat creste ...
  Zicea un filosof, privind in piata mormanele de marfa, ca e uimit de cate lucruri de care el nu are nevoie exista pe lumea asta....
cam asa e si aici....unele chestiuni poate sunt reale, daca insa din tot lantul una lipseste sau nu e intocmai ca in plan, totul e degeaba.

#60
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JlAp1CunukY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Saracii oameni, asa se intampla, vin niste escroci care dau informatii si vand puieti de plante minune si copaci si ii fac pe romanii noastri sa lase legumicultura atat de profitabila in Matca. Nu am putut sa ma uit la tot filmuletul, 5 ani de zile pamantul care este atat de scump in ziua de astazi cultivat cu o planta invaziva. A spus ca nu se mai fac nici vinetele si el a observat ca a luat soarele de la legumele care ii hranea familia. Imi pare rau pentru acel om si pentru multi altii care au incercat atat cu pawlonia cat si cu alte plante minune care nu existau in Romania.

#62
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Si eu am unul plantat anul trecut si intr-adevar dupa prima iarna a pierdut 3 crengi pe care le-a
recuperat anul asta .
Sa vad iarna asta ce se mai intampla. Si nici tulpina nu s-a dezvoltat surprinzator
Udat aproape in fiecare zi .

Attached Files



#63
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ goguboeru  se vede foarte clar în poze ca nu a fost taiat de jos deloc.  Ajuta putin cu îngrasaminte foliare în mai și iunie.
Ca sa obtii o crestere foarte buna trebuie sa îl tai de jos ca aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ARpDNhx5cj0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si va ajunge ca aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sI4jG_APk5g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#64
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Sincer,imi e mila de batranelul de mai sus,care a lasat deoparte tot ce stia el despre legume si s-a uitat in gura unor escroci...  Deja a pierdut 5 ani din viata degeaba si tot insista...
Daca-i face cherestea in 10 ani,cat naiba poate sa ia pe lemn si cine-l cumpara si pentru ce? Ca doar nu-i nuc sau stejar. De mobila de paulownia,n-am auzit.

Apoi cand si-o da seama de prostie..cat il costa sa desfunde terenul ala cu mega escavatoare..

Ma uit cateodata la unii mai batrani ( chiar de prin jurul meu) si ma gandesc cum dracu au ajuns la varsta asta? N-au invatat nimic de la viata..sau cat sa nu moara...
Am observat ca cei religiosi sunt cel mai usor de prostit. Este strict opinia mea,n-o luati ca o ofensa.

Mosulica cred ca are si prepelite acasa la cat e de naiv...poate si melci..de ce nu.  N-am auzit de niciun arendas d-asta mare (gen mii de hectare) sa vrea sa se imbogateasca cu lemne minune..numa d-astia mai saraci cu duhul.

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Vizualizare mesajmariovrs, pe 20 decembrie 2016 - 13:56, a scris:

De mobila de paulownia,n-am auzit.
Am observat ca cei religiosi sunt cel mai usor de prostit. Este strict opinia mea,n-o luati ca o ofensa.
Asa e :)))

Mobila de paulownia am eu in casa, am o oglinda imensa de 180 cm x 60 cm, am cumparat-o de la Jysk, care este un fel de Ikeea pentru cine nu cunoaste. Am dat pe oglinda respectiva 100 RON, acum 2 ani, ca si idee, numai sticla de pe oglinda m-ar fi costat undeva la 150-200 RON la un atelier sa nu mai zic rama care are si sculptura, chiar am ramas surprins cand am vazut. Sunt facute la o presa cumva, sau din rumegus presat cu clei la temperatura inalta. Gen cel mai ieftin lemn cu putinta, oglinda este MADE IN CHINA si se vede cu aceasta ocazie si pentru mobila cat de scump este lemnul defapt. Atasez niste poze cu oglinda.

Attached Files



#66
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Lacomia prosteste omul, ii ia mintile. Imbogatire cat mai rapida.

#67
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Nu, lacomia , prostia, etc....fac selectia naturala atat de necesara oricarei specii.

#68
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Te rog request nu ma pune sa il tai. Nu am taiat in viata mea un pom.De plantat am plantat multi

Eu nu nici macar pot sa ma bucur cand ma uit la un brad de craciun care imi moare in casa;  e dureros.
De cand au aparut brazii artificiali nu am mai cumparat brazi  taiati/omorati.
Acum am cumparat un molid la "galeata " pe care intentionez sa il plantez in noua mea gradina.
Nu il chinui cu ornamente .Pt asta il am pe cel artificial

Pe Paulica cum ii spunem noi il las sa traiasca asa cum poate ,l-am luat de la cineva care il chinuia intr-o galeata.
Sparsese saracu' galaeta cu radacinile si m-am chinuit vreo 2 ore si eu si sotia sa taiem galeata de
plastic sa il eliberam fara sa ii ranim radacinile iesite prin ea.

Daca puteti sa imi recomandati ceva ingrasaminte(sursa de achizitionare) sau ce ingrijire sa ii fac ar fi excelent.
Nu stiu ce inseamna ingrasaminte foliare.



Edited by goguboeru, 21 December 2016 - 02:53.


#69
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ goguboeru  poti foarte bine sa nu îl tai dar nu va creste foarte înalt. Va ajunge ceva de genul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TFK4Dsm8Ii0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În legatura cu îngrasamintele foliare îti recomand sa folosesti "Vitafolora pentru plante cu frunze verzi" ( sau altceva echivalent ca și compozitie ) se gaseste în Auchan, Kaufland, sau alte supermarketuri.  Îti recomad sa le aplicai din 1 mai pana cel tarziu pe 15 iulie.
Pentru instructiuni citeste informatiile de pe eticheta.

#70
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Ramane asa micut ca un pom fructifer ?
Ce am vazut io in curte unde am avut o lucrare ajungea la etajul 2 si avea trunchiul cu un diametru de 30-40 cm.
Habar nu am daca l-au taiat dar oamenii nu pareau sa se priceapa.

Multumesc pt info cu ingrasamintele .Am sa ii dau.

Am cumparat si plantat in primavara asta 2 migdali si doar unul s-a prins.

#71
Malureanu

Malureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.10.2015
Asa arata Paulownia la mine in vara, anul 3.
Ar fi fost mai dezvoltati daca in primavara ( 27 aprilie parca ) nu i-ar fi prins inghetul acela. Aveau deja frunze de 15 cm care s-au innegrit si au cazut.
La sfarsitul primului an i-am taiat. In primavara trecuta a trebuit sa-i cuafez cu acea curba care o vedeti la mijlocul tulpinei deoarece le-a inghetat mugurele din varf. Deci se poate vedea clar cat au crescut in anul 2 si cat in 3.
Ce apreciez totusi este faptul ca la acest stadiu nu a mai fost nevoie de apa neaparat, nu spun ca nu ar fi fost bine sa pun, dar nu am avut cum. Cand in jur vegetatia era "arsa", pomii acestia erau de un verde intens.

PS: persoana din poza are 1,82 m.

Attached Files



#72
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Faini copaci, buni pentru umbra, dar tot nu ma prind cum se fac bani cu ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate