Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Paulownia = teapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

Poll: Paulownia = teapa? (120 member(s) have cast votes)

Afacere din cultura Paulownia, țeapă ori nu?

  1. Clar da, țeapă pe față pentru naivi. (82 votes [68.33%] - View)

    Percentage of vote: 68.33%

  2. Nu știu, votez să mă aflu în treabă. (31 votes [25.83%] - View)

    Percentage of vote: 25.83%

  3. Nu-i țeapă, și eu m-am îmbogățit cultivând copacul minune. (7 votes [5.83%] - View)

    Percentage of vote: 5.83%

Vote Guests cannot vote

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrequest, on 30 august 2016 - 12:31, said:

La Bulgari cum de merge treaba cu Paulownia? cateva poze mai jos. Plantat 2011.
Prin sud au climat mediteranean si e altceva.

#38
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ pasilla  Nu e buna scuza. Poti sa îmi ce diferenta de clima este între Ruse și Giurgiu ?  De sarbi nu mai spun nimic.

Am uitat sa specific ca ce vedeti în poze e Paulownia Shantong nu P. Tomentosa.

Edited by request, 30 August 2016 - 13:30.


#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrequest, on 30 august 2016 - 13:28, said:

@ pasilla  Nu e buna scuza. Poti sa îmi ce diferenta de clima este între Ruse și Giurgiu ?

Nu am stiut ca plantatia aia e la Ruse.

#40
robihalmi

robihalmi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.08.2016
Copacii din poze arata foarte bine . Dar cine iti garanteaza ca au fost plantati in 2011 si nu in 2001 ?  Desigur cel care vinde puietii , nu-i asa ?

#41
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@robihalmi   de la Proprietar !    Pozele sunt luate de pe facebook din grupul " Cultivatori de Paulownia Romania ".

#42
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
asta??

[ https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13906810_771957216241245_811432146790830040_n.jpg?oh=c726715516b993b2fd176453a797b365&oe=58504DEF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

neimpresionant!!
pomii astia par f subtiri
am par de 2 ani la fel de gros

#43
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ andutza15   ce fel de Paulownia este ?   Unde e plantat ?  Are sistem de irigatii ?  Are aplicata o schema de îngrasaminte ?

Banuiala mea e ca nu au irigatii și e normal sa arate asa.

P. S. Pentru Romania, Bulgaria, Serbia și Ungaria nu vă asteptati sa vedeti ca recolteaza cineva Paulownia dupa 4 sau 5 ani. Cel mai devreme dupa 7 sau 8 ani de crestere.

Edited by request, 02 September 2016 - 12:37.


#44
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Hai ca deja, ca cititor neinteresat, devine amuzanta vizita pe topic.
De la "nu va dam pomii fara contract de livrare, in 4 ani iei jdemii de euro, nu au nevoie de apa dau fertilizare, in general de lucrari agrotehnice semnificative"... samd
Acuma trebuie si irigatie si schema de fertilizare, nu sunt 4 ani sunt vreo 8, sau 10....sau vedem noi singuri cato sunt necesari de fapt ca pana una alta nu exista 1mc lemn taiat  o sa mai aflam ca de fapt nu iei 30k ci te costa 30 si ca nu vinzi lemn ci cumperi eventual, ca sa faci gard de uluca sa nu ti-i manance iepurii....si cine stie ce alte "surprize"..bine, surprize pt naivii care vedeau deja cerul negru de porci in zbor, doldora de euroi, gata sa se prabuseasca la ei in curte precum pusculitele noastre de cand eram copii..

Amuzant otetarul, ce sa mai...

#45
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ parintele Aceste informatii trebuie sa iasa la suprafara si sa nu mai avem asteptari nerealiaste astfel rezulta dezamagirile care le tot auzim / citim.
Imagineazati ca vrei sa te îngrasi si manaci doar dimineata si în restul zilei bei doar apa. Evident nu ajungi la rezultatul dorit.

#46
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Eu nu imi imaginez nimic, mai stiu cum creste un pom si ce e aia lemn asa ca stiu ca povestea asta e o tampenie pt fraieri.
Doar constatam ca usor usor si unii dintre cei care in trecut credeau macar putin in mos cracila incep sa isi revina si ajung la concluzia evidenta pt multi altii...

Nu prea exista minuni pe lumea asta, exista munca, investitie si rabdare..abia peste astea maibe vorba de mici chestii precum talentul, norocul samd...si tot de regula, cine pune chestiile mici la temelie, si-o cam fura de fiecare data.

#47
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Concluzia mea este ca trebuie munca și multi nu iau în serios aspectul asta. Munca, investitie în sistem de irigatii plus îngrasaminte, nu multe dar suficiente plus iar munca.

Pun mai jos un exemplu de proprietari de Plantatie de Paulownia care chiar au muncit.  E vorba de Paulownia Cotevisa 2. ( Satul Clapa judet Cluj )

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mXNbnRUauNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by request, 22 September 2016 - 07:32.


#48
ParkerS

ParkerS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2010
Era cat pe ce sa intru si eu in hora paulownia. Prin primavara tocmai ce achizitionasem copacii minune si ii plantasem printre alti copaci ce ii aveam in curte. Am o liziera de salcam pe teren si ma gandeam sa completez si cu paulownia. Si am ajuns rapid la o concluzie..

Am plantat in jur de 20 paulownia si am avut grija de ei mai ceva ca de mine. Zilnic imi venea sa ii masor cu ruleta sa vad cat au mai crescut. In acelasi timp, defrisasem o zona cu salcami pentru ca ma cam deranjau, aflandu-se langa treptele ce coboram la lacul din curte. (detin un lac langa liziera si panza freatica e foarte sus, "expertul" ce mi-a vandut paulownia a zis ca zona e perfecta pentru cresterea lor). Dupa ce am defrisat cativa salcami, la mai putin de o saptamana, au inceput sa apara alti lastari de salcami, culmea, in apropiera copacilor paulownia.

TINETI-VA BINE! In acest moment, unul dintre puietii de salcam masoara 2.4m, in timp ce paulownia nu au mai mult de 60cm. Deci pana la urma, care pe care?! Care o fi copacul care creste mai rapid? Cand salcamul meu pe care l-am lasat de izbeliste, chiar ma enerva si voiam sa il tai, a crescut la 2.4m, iar paulownia, care a primit atata grija, are doar 60cm?!

Concluzia mea, este sa ramaneti pe traditional si sa incercati sa plantati copaci care au o istorie in Romania si sunt usor de intretinut, nu otetarul asta de paulownia, care pe langa faptul ca vrea o gramada de atentie, are cresterea mult mai mica decat un copac clasic romanesc.

Edited by ParkerS, 08 October 2016 - 16:17.


#49
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Parker, eu sunt departe de a fi vreun fan al otetarului, dimpotriva, defel sunt o fire exigenta si critica, neincrezator in miracole samd.
Totusi, tu gresesti tragand niste concluzii bazate pe o interpretare gresita a unor realitati, lucru venit din lipsa de experienta sau stiinta in ale plantelor.
Concret, tu compari un puiet abia plantat, indiferent ce fel de puiet ar fi, chiar si al unei specii cu o crestere foarte rapida, cu cresterea unui copac ADULT al unei alte specii, in cazul de fata fiind vorba si de o specie cubo crestere totusi rapida chiar daca nu chiar ca a paulowniei..totusi salcamul creste repede, nu e stejar.

Salcamul tau nu e unnluiet abia plantat, a carui radacina e de puiet....salcamul tau are o ditamai radacina, capabila sa alimenteze un ditamai copacul, ala pe care l-ai taiat anul trecut.
Nu asa favi o comparatie corecta, compari puiet de salcam cu puiet de paulownia si radacina de x ani cu radacina de x ani ...



#50
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Ce mi se pare interesant e ca nu gasesc nici unde alte imagini sau filmulete cu padurea minune de  Paulownia Cotevisa 2 din Satul Clapa judet Cluj,  chiar nici un om nu a fost curios sa vada daca chiar e la noi in Romania si sa faca niste poze ceva?

#51
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ ParkerS  esti în eroare, parintele are dreptate.  Cea mai buna crestere se vede dupa primul an dupa ce a fost taiat de jos. Adica dupa ce radacinile sau dezvoltat foarte bine. Plus îngrasaminte din 2 în 2 saptamani din mai până în iulie.

@ PhoeniXman  Am vorbit eu cu cineva din zona sa mearga sa vada cu ochii lui si ceva poze sa îmi trimita.
Mai exista filme si cu alte locatii din România, spre exemplu la Matca judetul Galati.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JlAp1CunukY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
Am trecut de vreo 2 saptamani din directia Reghin spre Cluj-Napoca, printr-o localitate si am vazut ceva planatatie de paulownia, am facut o poza atasata mai jos. (scuzati calitatea proasta era in miscare masina )

Attached Files



#53
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Daca ar fi sa caracterizez succint poza postata de dv as spune : esec total...
Si acum sa explic arborii respectivi au cel putin 3 ani (asta am observat marind poza si privind in dreapta sus) . Se observa ca dupa fiecare iarna mugurele terminal a degerat iar cresterea urmatoare s.a facut dintr.un mugure lateral. Cresterile sunt strambe si neuniforme ceea ce in seamna ca au suferit de diferite carente in vegetatie.  S.a incercat sa se faca un elagaj dar care nu si.a atins scopul , ba dimpotriva a impiedicat planta sa se dezvolte .  Chiar daca de acum vor huzuri din acesti arbori nu se poate extrage cherestea de calitate  iar in ritmul actual var fi recoltati cam peste 10-15 ani pt doua carute de lemn de foc.... si unde dracu sunt miile de euroi...?  
Bani si timp pierdut...... teren lasat in paragina ......asta este rezultatul.....
Ps  Acum am vazut ca s.a mai chinuit sa imprejmuiasca si mareata cultura nu care cumva sa atenteze cineva la valiza cu ieuroi......

Edited by dumi_dumi77, 20 October 2016 - 16:34.


#54
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Trecand peste discutia daca este sau nu teapa, stie cineva ce fel de Paulownia este cel din fotografie? Nu ma intereseaza pentru bani, ma intereseaza sa pun 2-3 in curte pentru umbra si aspect.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate