Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Dimineata pe Luna ...

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postmdionis, on 26 aprilie 2016 - 23:50, said:

am senzatia ca ar cam fi timpul sa iti aprinzi becul dupa atata amar de vreme.

mdionis, am un respect deosebit pentru o parte din prestatia dumitale
daca unui mucea, ca mine, i se aprinde becul si vede nazdravanii, unul ca "mneata ar trebui sa vada mecanismele din spatele lor !
in postul #28 am doua print-screen-uri dintr-un film nasa
nu poti pune pe seama perspectivei invocate de Razvan_N, diferenta de lungime a umbrei
...si nici pe seama ignorantei astronautilor, faptul ca pe bolta cereasca, de pe care lipsesc stelele, lipseste ditamai planeta Pamant....teoretic (sic) mereu prezenta !
...in acelasi loc !
...de 4 ori mai mare decat se poate vedea Luna de pe Pamant !

sunt convins ca nu trebuie sa-ti desenez, dar daca ai, si sper sa ai, un simt al orientarii in spatiu, oriunde s-ar fi aselenizat pe partea vizibila a Lunii, abia in decurs de aprox 7 zile soarele si-ar fi schimbat
pozitia pe bolta cereasca
asta in timp ce Pamantul ar fi fost tot acolo
cate remarci de acest gen ai avut din partea celor care pretind ca au aselenizat ?
...dimineata !

Edited by LORELYAN, 27 April 2016 - 22:02.


#38
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Lorelyan, daca-mi permiti, am sa raspund eu intai.
Daca unui "mucea" i se aprinde becul si vede nazdravanii, nu cumva ar trebui sa se gandeasca ca poate i se pare, tocmai pentru ca nu se pricepe?
Nu poti pune diferenta de lungime a umbrei pe seama perspectivei, din ce motiv? Pentru ca nu-ti mai iese bine teoria? Ca n-ai invocat niciun motiv.

Pe bolta cereasca lipsesc stelele... nu lipsesc, doar ca nu se vad cu setarile aparatelor si cu "setarile" ochiului uman in conditii de soare puternic.
Tu vezi stelele ziua de pe Pamant? Conspiratie!!!!1

"abia in decurs de aprox 7 zile soarele si-ar fi schimbat pozitia pe bolta cereasca"
Soarele isi schimba pozitia continuu pe bolta cereasca. Hai s-o luam altfel: ziua lunara dureaza 28 zile terestre, asta insemnand ca in 28 de zile
Soarele descrie (aparent, bineinteles, fiindca nu el se misca) 360 grade in jurul Lunii. In 14 zile face 180 grade, iar in 7 zile face 90 grade. Adica,
ajunge de la orizont la zenit (adica fix deasupra capului). Asta numesti tu "abia si-a schimbat pozitia pe bolta"?
N-am zis eu "mucea", scuza-ma. Daca observi, la unele observatii iti dau dreptate. Dar sa revenim.
In 3 zile (cat au stat astronautii Apollo 17 pe Luna) Soarele a facut aprox. 40 grade, lucru exemplificat destul de clar in pozele
indicate de mine in postarea #30.

Planeta Pamant nu lipseste de pe bolta, doar ca nu s-au omorat cu fotografiatul acestuia. Exista tendinta asta, cand vizitezi un corp ceresc strain,
sa-i faci lui poze si nu corpului de pe care provii. Numeste-o respect.
Totusi, hraneste-ti ochiul cu poza asta (si nu e singura):

http://www.hq.nasa.g...134-20384HR.jpg

Attached Files



#39
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostRazvan_N, on 27 aprilie 2016 - 22:42, said:

..... Numeste-o respect.
Totusi, hraneste-ti ochiul cu poza asta (si nu e singura):

http://www.hq.nasa.g...134-20384HR.jpg

ai pus o poza care te incrimineaza !
poti spune in ce pozitie a stat cel ce a pozat de jos in sus..... coroborat cu reflexia din casca celui pozat ?
cat putea avea steagul ala ? undeva la 2 m inaltime !
sau cum explici sursa de lumina din stanga sus a vizorului celui pozat, inaltimea fata de orizont a sursei de lumina coroborat cu imaginea Terrei din fundal, care indica o perpendicularitae a rezelor pe sol ?

stagul ala are 7 dungi rosii orizontale
7 capete de dungi se vad si in vizor
dar tot in vizor umbra celui ce pozeaza este mai mare decat inaltimea aparenta a celui ce a pozat
asta inseamna ca era teren plat, nu denivelat, nu panta,,,
steagul poate avea intre 1m si 1.5 m pe orizontala si aprox 0.7-0.8 pana la 1 m pe verticala
daca a prins toata inaltimea steagului inseamna ca a pozat de la aprox 20-30 cm de sol ?????
?????
vezi in vizorul castii !!
cel ce a pozat era in picioare !

punctul de lumina din vizorul castii este aproape de linia orizontului Lunii
atunci de ce se vede jumatate din planeta din fundal ca avand sursa de lumina (soarele) deasupra ?

Edited by LORELYAN, 27 April 2016 - 23:33.


#40
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Cel mai probabil poza a fost facuta din genunchi, eventual cu aparatul tinut ceva mai jos (de regula era fixat de piept).
Ce ti se pare asa de fantastic 30 cm de sol? Uite aici una facuta tot atunci, dar din picioare:

http://www.nasa.gov/...7-134-20387.jpg

Cel ce pozeaza si cel ce a pozat -- exprimare ambigua.

Daca nu intelegi regulile perspectivei in fotografie, priveste macar spre cer intr-o zi cand se vede si Soarele, si Luna.
S-ar putea sa ai surprize si sa te crezi in mijlocul unei alte conspiratii.

Eu ma tot agit sa scriu aici in speranta ca e totusi posibil ca cineva sa aiba niste nelamuriri sincere pe care sa vrea sa si le clarifice.
Imi e din ce in ce mai clar ca tu nu vrei sa intelegi obiectiv, ci vrei doar sa gasesti argumente in sprijinul teoriei tale
iar orice argument contrar pe care nu-l poti combate dispare, in timp ce mintea ta cauta repede sa se agate de altceva.

Ai inceput cu ceva, te-ai rupt in figuri ca nu s-a mai gandit nimeni la asta... pai da, pentru toti ceilalti a fost clar (chiar si
unii conspirationisti au inteles atata lucru si s-au legat de lucruri mai complexe decat "rasaritul Pamantului").

Crede, omule, ce vrei. Knock yourself out. Fa-ti poster cu poza atasata, ca e de pe site-ul NASA -- daca stii unde
sa cauti "adevarul".

https://www.hq.nasa....sj/as17jeep.jpg

Problema mea e ca astia ca tine voteaza, conduc masina pe aceeasi sosea cu mine, refuza sa-si vaccineze
copiii din scoala unde invata si copiii mei si unii chiar predau acolo. Si sunteti multi, din ce in ce mai multi.

Attached Files

  • Attached File  jeep.jpg   204.95K   19 downloads

Edited by Razvan_N, 28 April 2016 - 00:08.


#41
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostRazvan_N, on 28 aprilie 2016 - 00:04, said:

Cel mai probabil poza a fost facuta din genunchi,.....

.vai de voi !

ma abtin sa comentez !

revin la ideea initiala
aselenizarea a avut loc intr-una din diminetile lunare
umbre lungi, care si pe Pamant dau senzatia a 1-2 ore de la rasaritul soarelui
numai ca pe Luna lucrurile nu stau ca pe Pamant
abia dupa o zi si un pic (terestra) se schimba ceva ca si pe Pamant intr-o ora !
noua ne sunt prezentate filme in care aselenizarea are loc dimineata, iar la pranz se joaca golf !!!

#42
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

View PostRazvan_N, on 27 aprilie 2016 - 22:42, said:

Pe bolta cereasca lipsesc stelele... nu lipsesc, doar ca nu se vad cu setarile aparatelor si cu "setarile" ochiului uman in conditii de soare puternic.
Tu vezi stelele ziua de pe Pamant? Conspiratie!!!!1
Stelele nu lipsesc ziua, doar ca se sting.
Cand ajunge reflectorul ala de-l numim noi soare in dreptul stelutelor de pe corpul domului in care suntem captivi pur si simplu n-are rost sa mai consume curentul si cu ele ca si-asa nu le vedem.

Eu ma tot minunez de ce au mai pus stele.. Puteau sa lase doar 2 reflectoare, unul puternic si unul slab si era tot aia. S-au complicat degeaba sa ne bage luminite pe tavan.

Chiar, Lorelyan, tu stii de ce ne-au pus si stelute pe tavan ? Au vreun scop anume ?

edit - in plus, se mai si misca stelutele ! nu inteleg deloc...

Edited by theMisuser, 28 April 2016 - 18:40.


#43
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PosttheMisuser, on 28 aprilie 2016 - 18:39, said:

.. nu inteleg deloc...

iata un film nasa, pe care o minte deschisa nu l-ar intelege :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jTSoWZmdTCM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


daca am adus discutia cu aselenizarea dimineata, umbrele aferente , lungi, lumina palida...etc, cum se explica diferenta intre acestea si pasajele in care lumina abunda iar umbrele sunt mici ?
ex
ntervalul 22.50-22.60
comparativ cu intervalul
1.10.00 - 1.11.50
cati dintre cei care va dati cu parerea ati crescut la tara, la soare, ori in apartament la umbra ?

#44
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

View PostLORELYAN, on 29 aprilie 2016 - 22:30, said:

ntervalul 22.50-22.60
comparativ cu intervalul
1.10.00 - 1.11.50
Asa este. Au avut decorul cam stramb si n-au iesit umbrele toate la fel. Ghinion.

Dar nu mi-ai raspuns cu stelele. Pt. ce motiv ne-au pus stelute pe bolta ?
Sau stelele exista, alte planete exista, toate sferice cu exceptia Pamantului care e plat ?

#45
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Ma mir ca nu intreaba si cine era cameramanul...

#46
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostRazvan_N, on 30 aprilie 2016 - 14:44, said:

Ma mir ca nu intreaba si cine era cameramanul...

n-o sa intreb..
aveti deja un raspuns...
era manipulat ...
de pe pamant !

dar asta n-o sa schimbe ideea ca n-avea cum sa bata soarele deasupra unei ....dimineti pe Luna !!!
mai reflectati si voi !

repet..."deasupra"...
...nu dintr-o parte !

Edited by LORELYAN, 03 May 2016 - 21:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate