Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Xiaomi Mi Max

- - - - -
  • Please log in to reply
701 replies to this topic

#631
siven01

siven01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2003
Mă uit uneori cu mi max ul în mână și după cca 20 min îmi amorțește mana și da sa de întâmple ce ziceai tu ( să l scapi din mana ). M am tot uitat după le max 2 , dar tot greut este , undeva pe la 185 gr și eram curios cum se simte în mână .

#632
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007
Bună seara,
de curând m-am pricopsit și eu cu unul.
Am și eu câteva întrebări dacă sunteți amabili.
Fiind primul telefon cu MIUI:
1. MIUI este un fel de launcher sau e chiar OS modificat?
2. De ce nu am opțiunea din Marshmellow ca în agendă
swipe dreapta - apel; swipe stânga  - mesaj?
3. Când vreau să trimit mesaje la contacte multiple nu îmi arată
ce tip de telefon este (serviciu, mobil ... etc.) Se poate remedia?
4. De unde luați accesorii perfect compatibile?
Am văzut pe un mag e :) o recenzie cum că husa era de fapt pentru versiunea chinezească și nu funcționa S View,
iar la tempered glass nu se potrivea exact.
Mulțumesc anticipat.

Edited by XLNC, 30 April 2017 - 19:14.


#633
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
1. Miui este un ROM creat pe o platformă Android, la fel cum sunt atâtea feluri de Linux pentru PC, deci OS modificat, acelasi lucru.
2. Pur si simplu nu e implementată in MIUI. Dacă există cumva by default pe Android-ul stock lansat de Google, înseamnă că cei de la Mi i-au dat disable.
3. Nu stiu sigur ce sa zic, tind să cred că e ca răspunsul de mai sus. Poate se rezolvă cu o altă aplicatie de SMS-uri din Google Play dacă ai nevoie.
4. Eu cumpăr accesorii in general direct din China (AliExpress, Gearbest etc.), preturi mici dar astepti cam 3-4 săptămâni după ele in medie. Mai există si pe OLX.
Tempered glass care să se potrivească la fix nu exista, din cauza ecranului 2.5D pe marginile caruia nu se poate lipi perfect o sticlă dreapta. Există un gel care se poate aplica sub acele margini si umple golul cat să nu pară nimic in neregulă. La fel, OLX.

Edited by natarau, 30 April 2017 - 19:26.


#634
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007

View Postnatarau, on 30 aprilie 2017 - 19:24, said:

1. Miui este un ROM creat pe o platformă Android, la fel cum sunt atâtea feluri de Linux pentru PC, deci OS modificat, acelasi lucru.
2. Pur si simplu nu e implementată in MIUI. Dacă există cumva by default pe Android-ul stock lansat de Google, înseamnă că cei de la Mi i-au dat disable.
3. Nu stiu sigur ce sa zic, tind să cred că e ca răspunsul de mai sus. Poate se rezolvă cu o altă aplicatie de SMS-uri din Google Play dacă ai nevoie.
4. Eu cumpăr accesorii in general direct din China (AliExpress, Gearbest etc.), preturi mici dar astepti cam 3-4 săptămâni după ele in medie. Mai există si pe OLX.
Tempered glass care să se potrivească la fix nu exista, din cauza ecranului 2.5D pe marginile caruia nu se poate lipi perfect o sticlă dreapta. Există un gel care se poate aplica sub acele margini si umple golul cat să nu pară nimic in neregulă. La fel, OLX.

Mulțumesc de răspuns.
La întrebările 1, 2, 3 bănuiam răspunsul dar voiam să fiu sigur că nu e Max-ul meu defect.
China ... eu nu pot, urăsc cardurile Posted Image
După răspunsurile dumneavoastră se pune întrebarea:
Se poate reveni/instala Android „pur” sau măcar optimizat cumva?
Se pare că deviza lor ”make life easier” - sau așa ceva - nu prea se aplică ... cel puțin în cazul meu.
A auzit - folosit cineva de lichidul acela care întins pe ecran superprotejează ecranul?
Cu mulțumiri.

Edited by XLNC, 30 April 2017 - 19:48.


#635
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Android pur, nu.
Există alternative - LinageOs si altele. Poți căuta pe XDA forums. Nu m-au interesat. Rar exista un telefon care să meargă mai bine cu alt ROM decât cel de la producător.
Da-i o șansă lui MIUI, nici mie nu mi-a plăcut inițial, dar acum greu m-aș muta de pe el.

#636
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007
Să sperăm că poate până la următorul update ... își bagă mințile-n cap și pun și aceste opțiuni.
Mie unul mi s-a părut „mare jmecherie” chestia cu swipe stânga/dreapta în agendă sau log pentru sms/apel
iar sms la mai multe persoane îmi este de real folos și cum toate persoanele din agenda mea au cel puțin trei nr.telefon ... :(

#637
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
update@mimax: dupa ce am schimbat zeci de soft-uri, kernel-uri, bateria a inceput sa dea rateuri la 3 luni de la achizitie. Totusi.... Am observat ca daca il las la incarcat 12 ore nu se stinge deloc.

In sfarsit am rezolvat problema telefonului!

Acum de unde cumpar o baterie originala?


#638
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Mie pe 7.5.11 (xiaomi.eu) mi-a dispărut notificarea de VoLTE din bară de la semnal. Folosesc Orange. Mai e cineva pe Orange cu acest update sa confirme dacă îi apare VoLTE sau doar LTE?

#639
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Pe 25 mai se lansează Mi Max 2.

#640
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
De unde se mai poate cumpara fara stres acuma un Mi Max? Eu ultima data am luat de la top one + dhl si a venit in 10 zile direct acasa. Mai este o optiune de genul?

#641
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Un upgrade ok. Cameră excelentă, baterie mai mare. Din păcate nu prea pare sa fi umblat la bezels, prindeau bine niște margini mai înguste.Attached File  1495700129144.jpg   261.28K   36 downloads

#642
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Ah, și procesorul, care e cam downgrade :D
Neînțelese sunt căile Xiaomi.

#643
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Folosesc si ei ce hardware e disponibil. Oricum SD625 se descurca onorabil si pe partea de gheiming.

#644
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Daca il facea si de 6 inch era ok,asa...

#645
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
De acord, e absolut suficient și probabil câștigă la autonomie, dar tot e un mic downgrade, ceea ce nu imi amintesc să mai fi  văzut vreodată. Iar Max e din seria Mi, adică partea mai calitativă, mai scumpă de la Xiaomi. Telefoanele lor se împart intre Mi si Redmi series.
Oricum, cred că e o bestie la autonomie, nu că n-ar fi deja si Max-ul.
Doar că toata lumea aștepta  Snapdragon 660, upgrade-ul firesc.

#646
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Mie mi se pare mare,mi am facut un carton cu dimensiuni asemanatoare cu cele ale lui mi max si nu prea se pupa cu buzunarele pantalonilor.

#647
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Nu neg că mi-e incomod uneori. E potrivit numai​ cui i se pune pata să aibă un așa display de mare.

#648
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
e o.k. dimensiunea, la blugi incape in buzunar si mai ramane spatiu. singurul moment incomod e cand esti la volan si trebuie sa-l scoti din buzunar.
mie mi se pare normal, ma mira cand se mira altii "öhohoa, ce telefon!"
singura parte naspa e ca a trebuit sa renunt la chrome, nu am gasit setare sa afiseze mi mic. adica io pe 6.44 vad pe forumul softpedia tot atat cat vede nevasta'mea pe 5 inch.
in schimb exista setarea pe dolphin, si browsingul e altceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate