Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Costuri autorizatie de construire anexa gospodareasca

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Buna ziua!

Am o bucata de pamant intr-o zona rurala, fara curent, apa, gaze sau canalizare. Terenul este intravilan agricol. Pe jumatate de teren am infiintat o livada, am pus vie si gradina de legume. Doresc sa construiesc o magazie cu doua camere, cu fundatie, din caramida, acoperis intr-o apa, amprenta la sol de aproximativ 20 m patrati. Pana ma voi apuca de constructia casei (aproximativ 2 ani), intr-o camera vreau sa fac o camera de stat ziua iar in cealalta sa depozitez scule, unelte, materiale de constructii.

Care ar fi costurile legale pentru autorizarea unei asemenea constructii? Exista vreo portita in lege sa decar aceasta constructie intr-un anumit fel pentru a plati taxe mai mici?

Multumesc!

#2
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Un conteiner amplasat pe teren, fara fundatie. Nu necesita autorizare, dar cel mai bine intrebi la primarie, in ce conditii il poti amplasa pe proprietate.
Ca si preturi te poti orienta dupa diferite site-uri, precum http://www.rocontain...containere.html sau poti cauta unele SH, care au fost folosite ca organizare de santier. Il amenajezi/compartimentezi cum vrei, poti sa-i faci si sarpanta prelungita pentru un fel de terasa. La suprafata dorita corespund cele mai lungi, de 9 x 2,5 metri.
Cand te superi pe el fie il muti unde vrei in curte, fie il (re)vinzi.

Edited by claudiu1, 25 April 2016 - 10:57.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postionut27, on 25 aprilie 2016 - 10:26, said:

Terenul este intravilan agricol. Pe jumatate de teren am infiintat o livada, am pus vie si gradina de legume. Doresc sa construiesc o magazie cu doua camere, cu fundatie, din caramida, acoperis intr-o apa, amprenta la sol de aproximativ 20 m patrati. Pana ma voi apuca de constructia casei (aproximativ 2 ani), intr-o camera vreau sa fac o camera de stat ziua iar in cealalta sa depozitez scule, unelte, materiale de constructii.
Portița ar fi să ceri autorizație pentru anexă de exploatație agricolă, cred că e 0,5% din valoarea construcției. Du-te la primărie, s-ar putea să ai nevoie de o anumită documentație.
Problematic va fi când vei vrea să construiești casa, pentru că trebuie să scoți terenul din circuitul agricol.

#4
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Nu doresc container. Vreau o constructie de care sa ma folosesc mai tarziu. Asa as fi facut o baraca ieftina din lemn.

Pe mine ma intereseaza de la cei care au construit in ultima vreme cam cat au platit taxele. Sa stiu cat buget aloc pentru acest aspect. Ma incadrez in 10-15 milioane?

Edited by ionut27, 25 April 2016 - 11:07.


#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Doar studiul geotehnic te costa cam 1000 ron si apoi alte taxe pentru autorizatie.

#6
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Studiul geo l-am facut singur caci tocmai am terminat de forat un putPosted Image . Terenul este bun pentru fundare, mai trebuie doar sa fac rost de o hartie sa o pun la dosar.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006

View Postionut27, on 25 aprilie 2016 - 11:05, said:

Nu doresc container. Vreau o constructie de care sa ma folosesc mai tarziu. Asa as fi facut o baraca ieftina din lemn.

Pe mine ma intereseaza de la cei care au construit in ultima vreme cam cat au platit taxele. Sa stiu cat buget aloc pentru acest aspect. Ma incadrez in 10-15 milioane?

Pentru plata AC se percepe un anumit procent din devizul-oferta.Cu cat acel deviz-oferta este mai mic,cu atat mai mica va fi si taxa.
Tu intrebi daca iti ajung 1000-1500 de lei (atentie,nu milioane,ca nu construiesti copia castelului PelesPosted Image ) dar nu zici nimic despre cat te costa aceea "constructie".Pentru documentatia respectiva,adica obtinere AC,este nevoie si de certificat de urbanism.Iar pentru CU este nevoie in mod inevitabil de aviz de la mediu,care incepe de la 100 de lei.Plus ce mai prevede acel certificat.
Chestionarul pentru obtinerea AC este stufos si il obtii de la primarie.Tot acolo vei primi si detalii despre ce te intereseaza.
AC = autorizatie de construire.
CU = certificat de urbanism.
Cele de mai sus reprezinta varianta "alba".

Exista si alte variante,dar la astea ma abtin cu comentariile.

Edited by adisz, 25 April 2016 - 11:52.


#8
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Este prima data cand ma lovesc de asa ceva. Lucrarea va fi facuta in regie proprie. Am calculat niste costuri ale materialelor de aproximativ 2000 euro. La partea de obtinere a autorizatiei sunt in ceata. De aceea doresc sa aflu cat mai multe informatii. Am intrebat vecinii cum au facut si mi-au spus ca in cadrul primariei sunt anumiti intermediari care le au pus bete in roate, numai sa apeleze la ei. Le-au cerut tot felul de spagi la diverse instititii chipurile daca nu dai, nu-ti  elibereaza actele samd. Orice sfat este binevenit. Voi merge la primarie si voi posta informatii, poate mai sunt si altii in situatia mea.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Codul fiscal  zice așa:
Art. 474
(5) Taxa pentru eliberarea unei autorizații de construire pentru o clădire rezidențială sau clădire-anexă este egală cu 0,5% din valoarea autorizată a lucrărilor de construcții.
(7) Pentru taxele prevăzute la alin. (5) și (6) stabilite pe baza valorii autorizate a lucrărilor de construcție se aplică următoarele reguli:
b. pentru taxa prevăzută la alin. (5), valoarea reală a lucrărilor de construcție nu poate fi mai mică decât valoarea impozabilă a clădirii stabilită conform art. 457;

Iar în Art. 457 scrie:
(1) Pentru clădirile rezidențiale și clădirile-anexă, aflate în proprietatea persoanelor fizice, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,08% - 0,2%, asupra valorii impozabile a clădirii. Cota impozitului pe clădiri se stabilește prin hotărâre a consiliului local.
Citește aici mai mult:
https://static.anaf....2015.htm#A458i:

Deci cred că ar trebui să afli, dacă ai cunoștințe, cum vor calcula valoarea impozabilă a clădirii în funcție de zona în care e terenul, materialele și suprafața construcției. Ar fi păcat ca devizul de care zice adisz mai sus, în funcție de care e calculată taxa, să depășească valoarea impozabilă.  Dacă e mai mic nu poate fi problemă, oricum tot la valoarea aia impozabilă se vor raporta.

Întreabă și dacă inițial poți da o declarație pe propria răspundere referitor  la costurile estimate și să aduci ulterior devizul lucrării. Oricum trebuie să mergi pe-acolo.

Edited by althea, 25 April 2016 - 12:59.


#10
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Eu m-am documentat la un caz idnentic: anexa la sat. costuri acte pentru AC: 3500 lei. Se adauga arhitectura+ structura si costurile de intabulare.
Am un coleg care a ales aceasta cale pentru un garaj: costuri pana acum 1200 eur. Doar acte.

#11
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postbobitzaaa, on 25 aprilie 2016 - 13:32, said:

Eu m-am documentat la un caz idnentic: anexa la sat. costuri acte pentru AC: 3500 lei. Se adauga arhitectura+ structura si costurile de intabulare.
Am un coleg care a ales aceasta cale pentru un garaj: costuri pana acum 1200 eur. Doar acte.
Foarte mult! Acum inteleg de ce sunt atatia care construiesc fara autorizatie!

Oare ies mai ieftin daca depun actele si pentru casa? Se emit 2 autorizatii sau doar una? Ma gandesc ca unele avize sunt comune ...

Este adevarat ca incepand cu 2017 nu se mai plateste taxa pe constructie?

#12
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Pai de ce nu zici asa, ca vrei si casa :) Eu m-am referit exclusiv la o anexa, costuri reale in ambele cazuri. Daca faci casa, costul anexei va fi 0 sau neglijabil. Se scot urbanismul si avizele o singura data, este o plansa de arhitectura si una de structura, se depun actele pt AC o singura data. O singura autorizatie va fi emisa de primarie, de exemplu: Casa familiala P+1E, anexa si imprejmuire. Eu cand am cerut AC pentru casa am inclus si garajul-anexa. Cand faci intabularea trebuie sa le ai in stare de intabulare pe amandoua (sau cate ai prinse in AC). Atentie caci anexele au alt regim de pozitionare pe teren, functie de codul civil si de regulile primariei repective, de exemplu: anexele cu hmax = 3m se pot amplasa pe limita de proprietate fara acordul notarial al vecinului.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Vezi că autorizațiile de construcție au termen de valabilitate și dacă nu te încadrezi cu construcția în acel termen trebuie prelungite iar asta costă suplimentar.
În plus, ai grijă cât teren scoți din categoria intravilan agricol, pentru că impozitarea este mult mai mică la agricol. Ce vei trece pentru construcții va avea impozit diferit.
Bine că ai cea mai mare parte din teren cultivată.

#14
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Din cate stiu, autorizatia se da pe maxim 2 ani. Ce se intimpla daca eu nu am terminat lucrarile in termenul acesta?

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Citește asta:
http://legestart.ro/...nerea-acesteia/

Uite și ceva despre schimbarea categoriei de folosință:
http://ocpitimis.ro/...23_din_2014.pdf

#16
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Autorizatia se da pa 1 an. In acest an ai timp sa incepi lucrarile si sa declari ca ai inceput lucrarile. Din acest moment ai 2 ani pentru executie. Daca nu termini, se cere preluginre AC pentru inca un an. Teoretic o poti lungi maxim 4 ani.

#17
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Voi cere autorizatie pentru casa si toate anexele, magazie, gratar, si altele. Cand le voi termina ... Dumnezeu cu mila!

#18
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004

View Postbobitzaaa, on 25 aprilie 2016 - 14:23, said:

Autorizatia se da pa 1 an. In acest an ai timp sa incepi lucrarile si sa declari ca ai inceput lucrarile. Din acest moment ai 2 ani pentru executie. Daca nu termini, se cere preluginre AC pentru inca un an. Teoretic o poti lungi maxim 4 ani.
Legea 50/1991 zice altfel la art. 7, alin. (5)  - Autoritatea emitenta a autorizatiei de construire stabileste o perioada de valabilitate de cel mult 12 luni de la data emiterii, interval in care solicitantul este obligat sa inceapa lucrarile. In aceasta situatie, valabilitatea autorizatiei se extinde pe toata durata de executie a lucrarilor prevazute prin autorizatie, in conformitate cu proiectul tehnic.
(6) Neinceperea lucrarilor ori nefinalizarea acestora in termenele stabilite conduce la pierderea valabilitatii autorizatiei, fiind necesara emiterea unei noi autorizatii de construire. In situatia in care caracteristicile nu se schimba fata de autorizatia initiala, se va putea emite o noua autorizatie de construire, fara a fi necesar un nou certificat de urbanism.
(7) Prin exceptie de la prevederile alin. (6) , in cazul justificat in care lucrarile de constructii nu pot fi incepute ori nu pot fi executate integral la termenul stabilit, investitorul poate solicita autoritatii emitente prelungirea valabilitatii autorizatiei cu cel putin 15 zile inaintea expirarii acesteia. Prelungirea valabilitatii autorizatiei se poate acorda o singura data si pentru o perioada nu mai mare de 12 luni.
http://www.euroavoca...page/3#nextPage
La acelasi articol, la alin. (19) precizeaza si ca Taxa pentru prelungirea valabilitatii autorizatiei de construire se calculeaza la 30 % din valoarea initiala a taxei de autorizare.
Asa ca o autorizatie odata obtinuta trebuie sa te ti de constructie si sa-i faci receptia, altfel, dupa 2 ani (si nu 4), trebuie sa scoti alta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate