Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Hărți Microsoft - Windows 10 Mobile

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bogggy

bogggy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.11.2005
În curând aplicația Here va dispărea de pe dispozitivele cu Windows 10 Mobile și vom rămâne doar cu aplicația Hărți făcută de Microsoft. Haideți să folosim acest loc pentru a discuta despre această aplicație!
La prima vedere pare în regulă, dar nu am reușit să găsesc setarea prin care se elimină afișarea traficului auto în timp real. Sau altfel spus, cum putem face aplicația să funcționeze complet off-line, fără a opri din setări datele mobile. Mă interesează acest aspect pentru că telefonul se încinge cam tare când e la încărcat și cu atât mai mult când e folosit online.

#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Are harti offline? Download those apoi opresti data. Ma gandesc ca nu mai are cum sa afiseze trafic in timp real atunci :)

#3
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Am inteles ca unele persoane au navigarea(vocea) in romana....este adevarat?...

#4
bogggy

bogggy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.11.2005
Eu am navigarea în română.
Are hărți offline descărcate în telefon. Mă interesează să funcționeze aplicația offline, nu tot telefonul. La Here drive aveam opțiune de a dezactiva "trafic" în timp real și remarcasem că telefonul nu se mai încălzea la fel de tare. Cu "trafic" activat nu puteam să pun mâna pe el. Frigea pur și simplu.
Un lucru bun, observat în noua aplicație și care era pe Ovi maps,  este ghidajul pe benzi în apropierea intersecțiilor.
Voi ce alte lucruri bune ați mai remarcat?

Edited by bogggy, 25 April 2016 - 11:42.


#5
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Uite setarea pt trafic
[ https://i.imgur.com/rTvmpt1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
bogggy

bogggy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.11.2005
Asta era! Mulțumesc! Nu mai știu exact unde am citit, dar cineva spunea că pe versiunile cele mai noi de W10M (din insider) au apărut noutăți îmbucurătoare la aplicația Hărți. Are cineva detalii?

#7
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004

View PostAEROAQUA, on 25 aprilie 2016 - 11:02, said:

Am inteles ca unele persoane au navigarea(vocea) in romana....este adevarat?...
Trebuie sa ai limba telefonului pe romana

#8
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
S-a introdus suport pentru Inking și busolă. Exista de ceva timp în versiunile pentru insideri.
Ver: 5.1608.2311.0

#9
valy2vv

valy2vv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 19.02.2006
Aplicatia de pe iphone este mult mai buna si in acelasi timp mai usor de utilizat decât cea de pe W10m

Sent from mTalk

#10
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Aplicatia Harti functioneaza fara sa fii conectat la internet.Aceasta aplicatie foloseste hartile Here, are ghidarea vocala in limba romana, daca este setat meniul in limba romana insa softul de rutare este altul fata de cel de la Here, mai slabut.
In ultima vreme am constatat ca aplicatia Harti a celor de la Microsoft nu este ok.Cu toate ca foloseste hartile Here, care sunt super ok, softul de rutare este mizerabil.Am testat aceasta aplicatie atat in tara la noi cat si in Germania si am constatat ca te pune in miscare pe rute mai indepartate ca si distanta in km sau durata in timp pana ce ajungi la destinatie chiar daca ai setata optiunea drumul cel mai rapid, cu evitarea drumurilor neasfaltate, bacurilor, etc.Concret, in timp ce un navigator Garmin si Google Maps imi indica la o locatie din Germania, avand ca punct de plecare din Romania, distanta de 1126 km, aplicatia Harti imi indica alt traseu, mai lung, si distanta de 1380 km.In Germania , Garminul imi indica distanta de 29 km pana la destinatie, in timp ce aplicatia Harti imi indica un traseu cu o lungime de 68km, mai lung si ca durata de deplasare. In ambele cazuri am ignorat aplicatia Harti si m-am bazat exclusiv pe Garmin.Degeaba ai harti bune, cu o acoperire foarte buna daca softul de rutare este jalnic.Nu vreau sa hulesc aceasta aplicatie ci sa o prezint asa cum este.Personal, deocamdata, nu m-as baza exclusiv pe aplicatia Harti in cazul distantelor medii si lungi pana la destinatie.

#11
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 12.02.2014
Nu reușesc nicicum să am navigare vocală în română.
Plus alte nemulțumiri.
Mi se pare muuuult sub here

#12
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postr3my_cc, on 16 septembrie 2016 - 23:43, said:

Nu reușesc nicicum să am navigare vocală în română.
Plus alte nemulțumiri.
Mi se pare muuuult sub here

Seteaza telefonul in lb romana.La mine functioneaza totul ok.Hartile sunt cele de la Here insa softul de navigatie este un produs Microsoft care dupa cum am mai afirmat, te duce la destinatie insa nu ruteaza prea bine, purtandu-te km si ore in plus fata de cat ar trebui.

#13
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 06.06.2006

View Postr3my_cc, on 16 septembrie 2016 - 23:43, said:

Mi se pare muuuult sub here
Nu ti se pare.

Daca nu ai sistemul de operare pe romana nu ai voce in romana.

#14
bogggy

bogggy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.11.2005
În sfârșit o veste bună! Avem waypoints pe aplicația Hărți Microsoft.

#15
benny

benny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.08.2003
Am Windows 10 pe o tableta care nu are GPS  - Alcatel. I-am atasat un GPS pe BT pe COM10. Nu gasesc cum sa-l setez ca sa-l vada aplicatia de harti. Multumesc anticipat pt ideei.

#16
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Nu am gasit un alt subiect dedicat hartilor la W8.1
Se pot transfera  de pe un tel pe altul cu w8.1 punctele de pe traseu salvate la favorite?

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca ai cont la ele da. Se sincronizează (similar cu contactele).

#18
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Rezolvat cu sincronizarea, o alta intrebare -navigarea pietonala , cum fac sa fac....

Vad ca apare numai "masinuta"  pe ecran desi la optiuni harta bifez " Pietonal" iar calculul rutei il face ca pt masina. Vorbesc de programul Here Maps. Dincolo la Drive nu se poare selacta nimic de genul asta...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate