Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Vecin nervos

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Parerea mea e ca nu au ce cauta cainii in apartament.....Mai devreme sau mai tarziu vor deranja locatarii....stiu ca cutofilii nu-s de aceeasi parere, dar asta-i adevarul. Si eu am avut un caine in apartament dar nu mi-as mai lua altul

Eu nu am caine si nici "cutofil" nu sunt dar mi se pare aberant sa ii interzici omului sa aibe caine atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni. Cu betivii care isi bat nevestele sau asculta muzica la maxim ce facem? Le interzicem sa stea in casa sau chemam politia sa ii amendeze pentru tulburarea linistii si ce or mai face ei acolo? Cand e cineva cu un caine care deranjeaza, inteleg sa il atentionezi, dar asa, tam-nisam, mi se pare aberant. Eu ii dadeam o flegma, ca pentru aia nu te aresteaza nimeni.

P.S. Ati auzit de stirea aia de la Brasov, de saptamanile trecute? Cu femeia aia din Brasov care avea 20 si ceva de caini si nu stiu cate pisici intr-o garsoniera? A trebuit sa intre peste ea cu mandat de la judecatori, sa ii ia animalele cu forta, ca nu mai putea sa stea oamenii de miros si de galagie. Si ala voia sa ia cainele in brate.. Daca era vreo pitipoanca cu tocuri cui ce ii spunea, sa mearga desculta ca face galagie?

Edited by oMariusRO, 25 April 2016 - 12:29.


#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postady_77, on 25 aprilie 2016 - 12:17, said:

Impozit nu pot sa stabileasca aia de la asociatie? Sau mai bine zis ceva vize?
Impozit nu dar taxe... sunt destui care stau lipiți pe bancă în fața blocului su cu ochiul de vizor să vadă cine unde vine și cât stă, ca să poată trece persoane în plus la întreținere.

#39
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pitipoance cu tocuri sunt peste tot . Imi da desteptarea la 6 una in fiecare dimineata , nu am nevoie de ceas . Bine , eu nu am nici asa la o adica  ca mi-s treaz de la 5 jumate dar unul mai artagos din bloc i-a sugerat o data la o trozneala  de sarbatori cand era mai in " putere"  el asa ca are un  toporas ascutit tare cu care taie oasele de ciorba  si o sa i le faca o data adidasi !

#40
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Postandreeais, on 25 aprilie 2016 - 09:20, said:

Buna ziua,

   M-am mutat recent intr-un bloc nou construit.Am iesit cu catelul la plimbare (talie mica),iar cand m-am intors pe casa scarii m-a oprit un vecin,foarte revoltat si fara cei 7 ani de acasa si mi-a spus ca atunci cand circul pe casa scarii trebuie sa-mi tin cainele in brate.Are dreptate?Exista o lege unde este specificat acest lucru?Va multumesc anticipat!
Nu exista nicio lege despre cum sa-ti urci cainele pe scari.
Taxa de intretinere poate sa fie stabilita de asociatie, in valoare de jumatate de persoana (sic). In cazul asta poti sa pretinzi sa fie bagat si la calcului ajutorului pentru incalzire, daca te incadrezi.
Nu exista niciun impozit pentru caini. Noua lege spune ca trebuie sa fie castrat si microcipat. In caz contrar, trebuie inscris intr-o asociatie chinologica, unde se plateste taxa anuala, este monitorizat iar pentru cateii care eventual ii fata si ii vinzi, se platesc taxe pe venit. Refuzul castrarii poate duce la un impozit anual, in orasele unde se hotaraste acest lucru.
Sfat: Nu cobori la nivelul prostului. Fiind expert in domeniu (prostie), nu ai nicio sansa. Ignora-l pur si simplu. Nimic nu-l va face sa spumege mai abundent. Daca-i recunosti existenta, e convins ca el a castigat si va profita sa-ti faca viata amara.

#41
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postpacopaco1967, on 25 aprilie 2016 - 12:23, said:

Scapa de catel , fa-l cadou cuiva din alt bloc sau la o casa , la vre-un prieten care il vrea . Decat sa-ti faci adversari in bloc mai bine sa-ti fie prieteni . Anunta-l daca l-ai dat cuiva sa nu-si mai faca griji si ca ai facut gestul din respect pentru vecini . Posted Image

Asta e mentalitate de sluga! Sa scape el de catel ca sa-i faca pe plac sclavului respectiv? Auzi la el,adversari in bloc? Si sa-l si mai anunte pe ala ca a dat catelul? Ba,voi sunteti normali ? Nu mai bine sa-i futa doua palmi sclavului ala de vecin si sa-l puna in genunchi? Data viitoare ala nu mai iese pe scari sa se bage in seama,garantat.Unde dracu-s barbatii de alta data,acum doar papagali de astia ce umbla la epilat si se ascund dupa fusta nevestii...

#42
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postandreeais, on 25 aprilie 2016 - 09:20, said:

Buna ziua,

   M-am mutat recent intr-un bloc nou construit.Am iesit cu catelul la plimbare (talie mica),iar cand m-am intors pe casa scarii m-a oprit un vecin,foarte revoltat si fara cei 7 ani de acasa si mi-a spus ca atunci cand circul pe casa scarii trebuie sa-mi tin cainele in brate.Are dreptate?Exista o lege unde este specificat acest lucru?Va multumesc anticipat!

Nu te-o fi vazut cu maturica si farasul si o fi zis ca, daca il apuca cacarea pe catel, s-o faca la tine-n brate?  Posted Image

#43
andreeais

andreeais

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.11.2015
Merg cu punguta la purtator....am sa vad cum o scot la capat.Chiar nu ma asteptam la asemenea reactie.Am mai auzit cazuri si unele pe buna dreptate,ca patrupedul latra,urla...dar sa-mi impuna sa-mi tin cainele in brate,mi se pare absurd.E cainele meu,cum sa-l dau....pai daca as avea un copil si vecinul nu-l inghite,ce fac in acea situatie?Dau copilul?Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi

#44
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Un copil in casa cu un caine e  incompatibilitatea perfecta . Cand am avut al doilea copil aveam si noi pe atunci  un Chiuaua ,ca fata nu statea  singura fara noi cand eram la schimbul  3  . La prima vizita a doctoritei de familie a si decretat , aveti doi copii ,nu e in regula ,cainele la tara cu el !

#45
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
In principiu nu are voie sa iti spuna asta DAR faptul ca tu stai la bloc si ai un patruped, oricat de mic poate deranja pe alta cale atunci cand il ai in apartament si el latra. Mai ales noaptea.
Am patit-o eu cu un vecin care s-a mutat in chirie exact sub apartamentul unde stateam eu. Omul avea un caine de rasa de talia unui maidanez. Si oricat de liniste era pe scara, cainele ala avea obiceiul sa latre pe la 1-2 noaptea.
Noi doi nu ne cunostem, pentru ca eu stau acolo temporar in apartament doar cand vin in concediu in Romania, in rest apartamentul este foarte rar locuit de fratele meu.
Oricum i-am explicat ca nu e fair play fata de mine sau fata de vecini ca noi sa suportam latratul pentru ca eu la ora aia vreau sa dorm indiferent ca sunt in concediu si nu trebuie sa ma scol de dimineata sa ma duc la munca...dar am doi kinderi care si asa ma foiau noaptea ca sa le dau lapte, fix de cainele lu ala nu imi ardea.
I-am zis sa odata cu cainele isi ia si responsabilitati fata de vecini din punct de vedere al curateniei si al latratului ca nu e nimeni obligat sa il suporte.
Oricum nu i-a picat bine si am avut ceva discutii dure dar nu aveam ce sa ii fac pentru ca nu eram singurul vecin care eram deranjat. In timpul discutiei avute pe scara blocului au mai iesit inca 2 vecini care aveau copii mici si i-au reporsat acelasi lucru.
Nu stiu ce s-a mai intamplat ca in seara aia a trebuit sa ma intorc in No.

NU vreau sa credeti ca am ceva nu animalele dar sunt situatii in care trebuie sa gandesti de doua ori inainte de a lua o decizie buna, in special celor care au caini la bloc, le sugerez sa se gandeasca de 100 de ori inainte de a-si lua animal de companie care poate deranja. Pentru ca astfel, din cauza unui catel, catusi el de mic, poti intra in disgratia vecinilor si mai rau poti avea probleme. Catelul nu are nici o vina in toata ecuatia asta dar unii oameni din rautate ti-l pot otravi ca sa scape de problema, pentru ca ei vad cainele problema.

Eu de exemplu am acvariu. Posted Image

Edited by tehnics, 25 April 2016 - 15:50.


#46
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

La prima vizita a doctoritei de familie a si decretat , aveti doi copii ,nu e in regula ,cainele la tara cu el

Daca aveati un copil era in regula ?! :)

#47
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Aria se numeste Professional Zone. Toti cei ce au fost offtopic vor avea 1 punct warn

#48
andreeais

andreeais

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.11.2015
Imi cer scuze...greseala mea

#49
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View PostgingisKHAN2015, on 25 aprilie 2016 - 15:43, said:

Un copil in casa cu un caine e  incompatibilitatea perfecta . Cand am avut al doilea copil aveam si noi pe atunci  un Chiuaua ,ca fata nu statea  singura fara noi cand eram la schimbul  3  . La prima vizita a doctoritei de familie a si decretat , aveti doi copii ,nu e in regula ,cainele la tara cu el !
Ha, ha, prima data am citit "compatibilitate perfecta" si era cat pe ce sa-ti dau like :) O doctorita tampa gasesti mai greu, dar nah, exista. Mai grav e cand nu-ti dai seama (ca-i tampa) si te conformezi. Bine ca nu ti-a spus si ca fratiorul ala mic ii dauneaza primului...

#50
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
La mine in bloc, din 20 de apartamente 6 au cate un catel.
Nu avem asociatie de locatari, nu comenteaza nimeni la adresa cateilor, nu avem nebuni in bloc.
Ce mai, raiul pe pamant. Posted Image

ps. Catelusa mea e shar-pei, aprox. 25 kg. Credeti ca "maraie" vreun vecin? Posted Image

#51
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca patrupedul isi face nevoile pe scari si proprietarul nu curata, inseamna ca animal e proprietarul patrupedului.
In rest, de ce ar trebui sa platesc la intretinere? Si mai important, cine m-ar putea obliga?Posted Image

Edited by ericmario, 25 April 2016 - 19:42.


#52
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu mai deschid alt topic,asa ca intreb aici.Poate vecinul sa-si cladeasca lemnele pe zidul casei mele care este la el in curte?I-am spus in fiecare an sa nu mai faca asta si face pe prostul.Acum e timpul sa fac eu pe nebunul si ori il reclam ori  pun mana pe vreo bata

#53
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
daca peretele este pe hotar face ce vrea el in curtea sa ata timp cat nu iti afecteaza in vreun fel demonstrabil casa.
ai si tu vina ca nu ai lasat zona de imprejmuire asa cum era corect.
banuiesc ca este un perete mai perete din moment ce l-ai pus pe hotar .... nu ?
stii ce zic ?

Edited by Mihai_3, 30 June 2016 - 23:13.


#54
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu l-am pus eu,asa sunt casele facute de acum 50 de ani.Cum adica face ce vrea el cu casa mea?Deci daca are chef isi poate construi terasa,sa bata piroane,sa cladeasca lemne umede pe peretele meu?Eu nu prea cred

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate