Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Vecin nervos

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 scaiba, on 25 aprilie 2016 - 10:44, said:

Nici capul plecat şi trecut mai departe, nu-mi pare a fi o soluție.
Nu cu capul plecat, sigur că asta nu-i o soluție. Ignore total - asta am vrut să spun. Unii oameni nu merită atenție sau consum nervos.

#20
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu as vrea sa stiu daca initiatorul plateste impozit la catel conform legilor in vigoare.
Parerea mea e ca nu au ce cauta cainii in apartament.....Mai devreme sau mai tarziu vor deranja locatarii....stiu ca cutofilii nu-s de aceeasi parere, dar asta-i adevarul. Si eu am avut un caine in apartament dar nu mi-as mai lua altul.....

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Clovis, on 25 aprilie 2016 - 11:15, said:

Eu as vrea sa stiu daca initiatorul plateste impozit la catel conform legilor in vigoare.
Ce impozit la cățel? Posted Image

A, poate vrei să zici de taxa pe care au stabilit-o unele asociații de proprietari.

Edited by althea, 25 April 2016 - 11:24.


#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 althea, on 25 aprilie 2016 - 11:21, said:

Ce impozit la cățel? Posted Image
Nu stiu cat este dar exista.....Pe pisici stiu ca nu e pus impozit....E din Bistrita articolul dar banuiesc ca asa ceva exista in toata tara....
http://www.rasunetul...e-doar-din-2015

Edited by Clovis, 25 April 2016 - 11:25.


#23
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Ce impozit la cățel?"
Carnet sanatate, deparazitare (care e mai rau ca impozitul , 30/luna sau 100 la 3 luni) , microcip .
Carnetul stiu ca este obligatoriu sa-l ai la tine cind te plimbi pe afar , idem si microcipul , amenda e destul de mare .
Se spune ca daca te musca ai dovada ca e vaccinat , altfel trebuie sa duci cainele sau capul cainelui sa-i faca analize Posted Image, draguta treaba "aveti carnet ?/ nu / e , atunci trebuia sa iau capul cainelui "

Edited by xilo, 25 April 2016 - 11:27.


#24
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 althea, on 25 aprilie 2016 - 11:21, said:

Ce impozit la cățel? Posted Image

...e vorba de o taxa care se plateste in plus  la intretinere, insa e o chestie locala,adica se plateste numai acolo unde asociatiile au hotarat acest lucru. Uite un exemplu aici
Edit... Clovis chiar vorbeste de un impozit catre primarie, ala se plateste tot asa, unde s-a hotarat acest lucru.

Edited by stlk, 25 April 2016 - 11:29.


#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 althea, on 25 aprilie 2016 - 11:21, said:

A, poate vrei să zici de taxa pe care au stabilit-o unele asociații de proprietari.
Nu ,eu vorbesc de o taxa data ori de autoritatile locale ori de guvern.....
Aia data de asociatia de locatari e altceva....nu de asta vorbesc.

http://casa.acasa.ro...ici-155973.html

Edited by Clovis, 25 April 2016 - 11:29.


#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,510
  • Înscris: 30.10.2003
Eu cred ca primaria hotaraste taxele. Cum sa hotarasca asociatia de propietari? Ce-i mafie? Taxa de protectie pe caine :lol:

Edited by Bursul, 25 April 2016 - 11:30.


#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Bursul, on 25 aprilie 2016 - 11:29, said:

Eu cred ca primaria hotaraste taxele. Cum sa hotarasca asociatia de propietari? Ce-i mafie? Taxa de protectie pe caine Posted Image
...cum am scris mai sus si Asociatia poate sa hotarasca tot felul de taxe intra pe linkul de mai sus postat de mine si o sa intelegi mai bine .
Cat despre subiectul deschis de initiator :
Nu exista o asemenea lege ! aia e o aberatie a vecinului.
Ar trebui sa-i spuna vecinului sa mai merga pe la sedintele tinute de Asociatie, sa afle ce e voie sa se faci pe casa scarii si ce nu.
Parca aud de la initiator ca vecinul cu pricina, fumeaza pe casa scarii dar da indicati la alti cum sa respecte niste legi inexistente  Posted Image

Edited by stlk, 25 April 2016 - 11:40.


#28
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Cum sa hotarasca asociatia de propietari?"
Ciudat dar se practica , se ia o cota de 1/2 persoana pentru cheltuieli parti comune : lumina scari, gunoi, femeie serviciu . Daca se hotareste in sedinta de bloc la 50+1 voturi esti bun de plata .
Tot asa se poate hotari cu 50+1 voturi daca este permisa adapostirea animalelor de companie sau nu !

Edited by xilo, 25 April 2016 - 11:34.


#29
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 Bursul, on 25 aprilie 2016 - 11:29, said:

Eu cred ca primaria hotaraste taxele. Cum sa hotarasca asociatia de propietari? Ce-i mafie? Taxa de protectie pe caine :lol:
Era aia cu data cainele la intretinere jumatate de persoana. Mai e valabila sau a fost banc? Era o data o initiativa de genul asta.

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 stlk, on 25 aprilie 2016 - 11:25, said:

Edit... Clovis chiar vorbeste de un impozit catre primarie, ala se plateste tot asa, unde s-a hotarat acest lucru.
Nu știam, scuze. La noi nu există.
Iar dacă îi zic impozit e chiar aiurea, impozitul se stabilește în funcție de ceva determinat, cum îl stabilesc pentru câini? În funcție de talie, rasă, numărul de picioare sau cum?

Iar referitor la plata acelui ''impozit'', ar fi culmea să se plătească două taxe pentru același animal.

Edited by althea, 25 April 2016 - 11:43.


#31
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 misu183, on 25 aprilie 2016 - 11:40, said:

Era aia cu data cainele la intretinere jumatate de persoana. Mai e valabila sau a fost banc? Era o data o initiativa de genul asta.
Cum am spus de atatea ori mai sus, astea-s niste hotarari locale asa ca depinde de ce Asociatie apartii. Intrebarea pe care ai pus-o tu trebuie pusa celor de la Asociatie, ca nu avem de unde sa stim noi ce au hotarat cei de la  Asociatia de care apartii.

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 gingisKHAN2015, on 25 aprilie 2016 - 10:02, said:

Cainii trebuie sa stea la tara ,in aer liber,   sa pazeasca oile si casa nu chinuiti in blocuri . Fac mizerie ,miros , lipsa de igiena ce  mai . Fara suparare , animalele nu au ce cauta in imobil comun . Io-te alde Serafim ,o tine pe Bella la curte nu prin casa .Asa-i maestre ?  Si Digix la fel ,si Jurasik , toti colegii ,

Si io' tot asa zic.Pe deasupra,omul (de la bloc si nu numai) sa-si caute prietenii printre oameni.Este mult mai benefic.

Apropo,sunt foarte curios daca cineva a vazut oameni care sa traiasca in cusca cainelui.Deoarece caini care traiesc in cusca omului sunt o gramadaPosted Image

#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Legile , indiferent cat sunt de complexe si inteligent facute , nu vor putea sa cuprinda toate situatiile ce se pot intalni in viata reala . Este aiurea sa doreasca cineva sa gaseasca o lege , care permite/ restrictioneaza expres , o anume situatie , un anume animal de companie ( ce te faci daca unul are "parsi" ...ca nu sunt nici caini si nici pisici ...) . .. De aceea , apelarea la vreo autoritate sau la o lege data de vreo autoritate pentru a rezolva un mic conflict ideologic pe casa scarilor , nu va fi nici posibila si nici nu va avea efecte. AStfel de probleme se rezolva amiabil sau nu se rezolva deloc. De exemplu , daca vecinul este un tip incapatanat , care tine neaparat sa isi impuna punctul de vedere , noaptea , pe la 3 dimineata ( daca nu are somn ) se poate pisa pe toata casa scarilor , la fiecare etaj cate putin ....si dimineata , cu un aer naiv , in usa blocului , va intreba toti vecinii ...oare de ce miroase asa rau a urina pe scarile voastre ? In momentul acela , toti vecinii vor fi impotriva acelul vecin nesimtit ...care lasa cainele sa pise la liber . Daca pisaciosul ( vecnul nervos ) este si inteligent , la etajul unde sta initiatorul topicului ...nu va face Posted Image .
No , dupa situatia aceasta ...cum crezi ca vei mai avea tu viata buna in blocul ala ...chiar fiind nevnovat . Cum vei putea sa dovedesti ca vecinul este dement si mai are si vezica slaba ..si insomnii ? Ha ? Vezi ...nu se poate. Tu te cramponezi de articole de lege ...dar nici mama si tata legilor nu te mai spala ( sau nu te mai absolva ) daca vecinul tau insista sa isi impuna punctul de vedere ) .
De aceea , amiabila este sfanta . DAca vecinul te va simpatiza ..pe tine sau pe lighioana ...poate sa se si cace in fata usii lui ...va aduna zambind si plin de intelegere si compasiune rahatul . Posted Image

#34
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Jurasik , spune-i tu cum tii cainii ? Ca pe mine  ma umfla  si acum rasul cu epopeea aia a ta cu  transmiterea in lant a latraturilor in cor de la ai tai si ai vecinilor , una din cele mai  faine postari pe care o citii eu pe aici . As vrea  sa o mai citesc dar nu stiu cum  se chema topicu ala ! Posted Image

#35
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 althea, on 25 aprilie 2016 - 09:35, said:

Nu îți poate interzice nimeni să ai câine însă se poate impune o taxă pentru cei care dețin. Aiurea, dar adunarea generală chiar are dreptul să stabilească așa ceva.

@scaiba
Nu întotdeauna prin a te băga se poate înțelege că începi ceva. Adică eu așa cred... poate greșesc.

Tare asta cu taxa,ce mai de maine ma apuc si eu sa le bag ceva taxe...de protectie.Impozit nu pot sa stabileasca aia de la asociatie? Sau mai bine zis ceva vize?

#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 andreeais, on 25 aprilie 2016 - 09:20, said:

Buna ziua,

   M-am mutat recent intr-un bloc nou construit.Am iesit cu catelul la plimbare (talie mica),iar cand m-am intors pe casa scarii m-a oprit un vecin,foarte revoltat si fara cei 7 ani de acasa si mi-a spus ca atunci cand circul pe casa scarii trebuie sa-mi tin cainele in brate.Are dreptate?Exista o lege unde este specificat acest lucru?Va multumesc anticipat!
Scapa de catel , fa-l cadou cuiva din alt bloc sau la o casa , la vre-un prieten care il vrea . Decat sa-ti faci adversari in bloc mai bine sa-ti fie prieteni . Anunta-l daca l-ai dat cuiva sa nu-si mai faca griji si ca ai facut gestul din respect pentru vecini . Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate