Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Vecin nervos

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
andreeais

andreeais

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.11.2015
Buna ziua,

   M-am mutat recent intr-un bloc nou construit.Am iesit cu catelul la plimbare (talie mica),iar cand m-am intors pe casa scarii m-a oprit un vecin,foarte revoltat si fara cei 7 ani de acasa si mi-a spus ca atunci cand circul pe casa scarii trebuie sa-mi tin cainele in brate.Are dreptate?Exista o lege unde este specificat acest lucru?Va multumesc anticipat!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
O fi vreun caine dintr-ala urat si s-o fi speriat de el, si eu am crezut odata ca e vreun sobolan cand mi-a trecut printre picioare.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu există. Nu te băga în discuții cu el, ignoră-l.

#4
andreeais

andreeais

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.11.2015
Daca nu exista o lege in acest fel poate Asociatia de proprietari sa ma oblige printr-o decizie interna?

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
omul spera ca daca s-a mutat in bloc nou a scapat de maidanezii patrupezi, tu i-ai dat o unda de soc si a rabufnit. Mergi si intreaba la asociatie. Si eventual sa-l anunte si pe ala cumva daca e ok sa mearga patrupedul vesel pe scari.

Edited by xkos, 25 April 2016 - 09:31.


#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 althea, on 25 aprilie 2016 - 09:25, said:

...Nu te băga în discuții cu el, ignoră-l.
Păi vecinul a început din ce am înțeles...

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 andreeais, on 25 aprilie 2016 - 09:29, said:

Daca nu exista o lege in acest fel poate Asociatia de proprietari sa ma oblige printr-o decizie interna?
Nu îți poate interzice nimeni să ai câine însă se poate impune o taxă pentru cei care dețin. Aiurea, dar adunarea generală chiar are dreptul să stabilească așa ceva.

@scaiba
Nu întotdeauna prin a te băga se poate înțelege că începi ceva. Adică eu așa cred... poate greșesc.

Edited by althea, 25 April 2016 - 09:40.


#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cainii trebuie sa stea la tara ,in aer liber,   sa pazeasca oile si casa nu chinuiti in blocuri . Fac mizerie ,miros , lipsa de igiena ce  mai . Fara suparare , animalele nu au ce cauta in imobil comun . Io-te alde Serafim ,o tine pe Bella la curte nu prin casa .Asa-i maestre ?  Si Digix la fel ,si Jurasik , toti colegii ,

Edited by gingisKHAN2015, 25 April 2016 - 10:02.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,498
  • Înscris: 30.10.2003
Cea mai buna abordare e sa-i faci cei mai buni prieteni: catelul si vecinul. Asta presupune multa rabdare. Fa-l sa inteleaga ca catelul tau e cuminte, ok, nu musca, iar mai tarziu poti sa-i propui sa-l mangaie.
Daca reusesti asta, sa-l faci sa nu-ti mai urasca cainele si va intelege ca n-are nici un motiv sa-ti impuna reguli absurde, nu vei mai avea mari probleme cu el (cu vecinul).

Poate omul a fost muscat de un caine. E de inteles sa se comporte asa, desi nu e normal.

#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
spunei ca lucrezi la politie... Posted Image
sau ca esti avocat in viata de zi cu zi :)

Edited by Mihai_3, 25 April 2016 - 10:22.


#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007

 Platon, on 25 aprilie 2016 - 10:09, said:

eu ii dadeam un cap in gura si il trimiteam in masa

Nu auzi ca omul era pe scara cu cainele, nu in fata monitorului cu tastatura in brate ca tine...

Edited by laffin, 25 April 2016 - 10:27.


#12
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Dacă acel cățel pe care-l deții este de talie mică,de ce nu-l ții în brațe?
Poate vecinul nu vrea ca "talie mică"(cățelul tău) să-i "ude" ușa când își marchează teritoriul(sau traseul pe unde circulă din casă afară și retur).

#13
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 althea, on 25 aprilie 2016 - 09:35, said:

...Nu întotdeauna prin a te băga se poate înțelege că începi ceva...
Nici capul plecat şi trecut mai departe, nu-mi pare a fi o soluție.
Dacă eram în situația colegului/colegei, îi ceream individului să-mi indice fie un articol și legea, fie acea hotărâre de la avizier care stipulează purtare-n brațe a cățeilor care tropăie.
Dacă se bâlbâia, îi recomandam un Rudotel și eventual o casă la țară.

Edited by scaiba, 25 April 2016 - 10:44.


#14
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu exista astfel de legi (aiurite dealtfel) . Catelul nu este mai murdar pe labe ca o talpa de pantof ...
Catel de talie mica inseamna pana in 7kg , ultima rasa considerata rasa mica este shih-tzu (apso) .
Cauti un prieten cu rottweiler sau doberman si il rogi sa ti-l dea vreo 2-3 zile, te plimbi cu ambi , sa vazi cum tace ca ala in iarba, daca intreaba ceva spui ca sunt frati , asa au iesit ei .
Vecinul asta al tau este fricos , de frica ti-a spus sa ti catelul in brate , de aici poti trage concluzia ca numai daca faci ham-ham mai tare catre el cid esti cu catelul se catara pe un filodendron din casa scarii si ii urca tensiunea la 22 cu 14 , fricosii astia sunt tari in "clanta" , natura i-a compensat in alta parte.Capul sus, privesti in ochi, zimbesti , saluti si-l vei face in prima faza sa tremure ca piftia dupa care se lasa pagubas .

Edited by xilo, 25 April 2016 - 10:51.


#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De cand este lumea , traiul in comun nu a fost o idee buna , mai ales cand este dublat de un simt al proprietatii mai special. Oamenii percep diferit proprietatea si , mai ales , acea parte comuna a proprietatii. Casa scarilor este un fel de proprietate comuna. Nici vecinul nu iti poate impune tie niste reguli , nici tu nu ii poti impune lui ca accepte ceva ce tie iti place. Solutia este sa gasesti o cale de mijloc si cumva , sa cazi la pace cu el.
Este in functie de vecin. Daca este unul acrit de viata , dezamagit de oameni , cu o pensie mica ( daca avea pensie mare locuia la casa cu turnutlete , nu la bloc ) ... probabil ca nu vei reusi sa te intelegi cu el. Daca este unul care joaca sah in fata blocului , fa o partida cu el si lasa-l sa castige . Daca ii palce fotbalul , ia- i un bilet la un meci mai rasarit si scuza-te ca tu ai niste musafiri si nu poti merge , dar il stii amator si i le dai lui cadou. Chestii din acestea . Pana la urma nici el nu crapa daca merge cainele tau pe jos si nici tu nu crapi daca faci o mica investitie ca sa te intelegi mai bine cu vecinii. Impusul ideilor cu forta nu functioneaza decat daca este mare diferenta de categorie ...si de ani de puscarie intre cei care negociaza. De la cetatean la cetatean , lucrurile pleaca de la 50/50 ...nimeni nu are avantaj.
Si auzi .....ce ar fi sa te muti la casa ....sa se bucure si catelul ala de un scurmat linistit in gradina familiei ...?

Edited by JurasikMan, 25 April 2016 - 10:52.


#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Al meu mai avea putin si trecea la vecinul, pe sub gard, ca tunelurilea alea din filme. Facuse ala gratar.

#17
andreeais

andreeais

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.11.2015
Va multumesc pentru raspunsuri!Cainele il plimb doar in lesa,nu are cum sa urineze pe peretii/usile vecinilor.(chiar si fara lesa nu ar face acest lucru).De fiecare data cand e cazul strang dupa catel,nu are cum sa vada rahat pe trotuar.Daca este o lege scrisa unde este specificat faptul ca animalul de comapanie trebuie tinut in brate pe casa scarii,nu ar fi o problema,as accepta-o.Dar daca fiecare vecin vine cu cate o pasarica si nu e nimic legal eu nu pot sa o accept.Maine poimaine ma trezesc ca imi va interzice sa trec prin fata usii lui ca ridic praful.

#18
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Eu m-as feri sa ii cant in struna initiatorului.


Am avut cativa ani in bloc locatari cu caini.

Fiecare caine, se auzea pe casa scarii, la contactul unghiilor cu mozaicul- un sunet neplacut, cateva etaje.
Cateii simteau nevoia sa isi faca simtita prezenta, si latrau la intrarea in scara, sau daca o luau inainte. urmat de clasicul "Shh, Bobita, shh.." (desi faceau mereu la fel)

Bineinteles mai si pisarcau pe ici-pe colo. Dar asta realizai prin linistea suspecta, din timpul urcarii.



Ca atare, eu consider justificata cererea vecinului.  (Nu si tonul.)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate