Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Este izolarea termica cu polistiren o necesitate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#37
Gorilan

Gorilan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 159
  • Înscris: 29.01.2016

View Postbrawnie, on 25 aprilie 2016 - 07:24, said:

Gresit. Poate era mai ieftin investitia dar mai scumpa intretinerea...

Eram ironic, dar, am uitat emoticonul!

#38
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostoMariusRO, on 25 aprilie 2016 - 07:41, said:

@brawnie, din alea pentru oameni nebuni Posted Image
10 cm intrados-extrados elevatie, 10 sub placa pe sol si 10 peste ea, 20 pe pereti si 40 peste palca de la etaj (unde nu exista acoperis, e tip terasa). Pentru asta s-a facut calculul G.
In acest caz si eu ma bag la categora de oameni nebuni ...desi la fundatie am cam gafat-o ..... am doar 5 cm sub placa (nu am izolat pe intrados elevatia) si vor veni 10 cm (extrudat) peste placa, 20 cm (expandat, as fi vrut vata dar iese din buget) pe pereti si 30 cm (vata) peste placa de la etaj....

#39
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostPlanner, on 24 aprilie 2016 - 21:55, said:

Am o casa construita acum 70 de ani, din caramida plina, cu peretii grosi de 30 de cm.
O am de un an si pot sa spun ca vara este destul de racoare de zici ca este aer conditionat inauntru si iarna foarte calduroasa, chiar daca dureaza vreo 2 zile pana incalesti o camera.
Ideea este ca, de ce sa izolez cu polistiren o casa care nu are nevoie de izolare termica ?

Uite o comparatie perfecta:

Si un avion de acum 70 de ani zboara, doar ca e necesar de doua ori mai mult caburant ca sa il misti din A in B comparativ cu un 777 Dreamliner modern.

Asa si cu casa respectiva, daca indesi soba cu lemne normal ca e cald, doar ca o casa pasiva nu are nevoie sa fie indesata cu lemne.

Pune mana si placheaza cu polistiren sa tii caldura inauntru. Si vezi ca polistirenul nu arde si nu intretine arderea. Se topeste dar nu este combustibil. Este o diferenta. Evident trebuie sa cumperi produse certificate pentru uz in constructii nu aduse clandestin cine stie de pe unde ca sa economisesti un ban.

#40
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Daca te hotarasti sa izolezi, izoleaza cu polistiren de 10 cm, pe mester il vei platii la fel iar pe tine te va costa cu putin peste pretul la izolatia cu polistiren de 3 cm. In afara de polistiren toate materialele costa identic intre cele 2 tipuri de izolatie. Ca posesor de locuinta izolata interior-exterior iti spun ca daca lucrarea e facuta cum trebuie nu ar trebui sa ai probleme cu mucegaiul, egrasia sau condensul.
Izolatia peretilor nu e un moft.

#41
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@planner nu ti-ai pus problema de ce dureaza 2 zile pana incalzesti o camera? Posted Image
are dreptate colegul Groot...la tara la bunica casa veche e facuta din BCA de 20 cm ....neizolata...stii ce caldut e iarna ca nu poti sa stai in casa pentru ca frige soba....dar se si arde lemn nu gluma...tu poti sa o lasa asa neizolata si sa continui sa contribui sistematic la astia de taie padurile sau la hotii de la gaz (daca ai gaz)... ca idee...cat te-a costat iarna asta sa te incalzesti? si ce suprafata are casa?

Edited by brawnie, 25 April 2016 - 08:02.


#42
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Diferenta e ca va trebui sa cumperi de 3 ori mai multe pachete de polistiren daca iei de 10cm in loc de 3.

#43
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Ce insecte,...sa vedeti cum stateau soareci dupa polistiren linga cos,...la amicul meu,...aveau si porumb in pod,...

Uitati aici treaba buna,...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1DptErjpkGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
De ce ai tine in podul casei porumb?
E ca o invitatie la tine in casa pentru cine doreste free corn.

#45
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Cica asa e treaba,..s-ar usuca mai bine,..

Sa vezi ce il alegea ca pe fasole,..ca erau boabe rontaite,...

#46
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Dar macar era uscat bine Posted Image

#47
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Da,...

Sa vezi cum mincau gainile polistirenul de pe casa,...

Edited by _Dadi_, 25 April 2016 - 08:29.


#48
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Simplu
- uscat
- la îndemînã...cînd zãpada avea 2 metri și beciul e la 20...
- șoarecii sunt prinși de o pisucã dibace...kitkatu' e bun în tablouri...

Edited by sarac.lipit, 25 April 2016 - 08:32.


#49
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Chiar are o pisicuta priceputa,...am si film cu ea cind prinde soarecele,...da nu face fata,...

Edited by _Dadi_, 25 April 2016 - 08:34.


#50
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Post_Dadi_, on 25 aprilie 2016 - 08:20, said:

Ce insecte,...sa vedeti cum stateau soareci dupa polistiren linga cos,...la amicul meu,...aveau si porumb in pod,...

Uitati aici treaba buna,...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1DptErjpkGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Blocurile comuniste din cãrãmidã au douã rînduri de cãrãmizi aerisite cu spațiu de 5 cm înte ele...primele..dup'aia prefabricatele izolate cu fibre.

#51
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Sa stii ca aici la mama,...placiile de beton de la exterior au zgura de furnal la mijloc,....

Ideea e mult mai simpla cum o vad eu,...faci caldura in casa, ai,...nu faci, nu ai,...

Stai in casa in care iti permiti sa stai,....

#52
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Post_Dadi_, on 25 aprilie 2016 - 08:39, said:

Sa stii ca aici la mama,...placiile de beton de la exterior au zgura de furnal la mijloc,....

Ideea e mult mai simpla cum o vad eu,...faci caldura in casa, ai,...nu faci, nu ai,...

Stai in casa in care iti permiti sa stai,....
Corect, dar e bine si sa platesti ceva mai putin ca sa locuiesti in conditii de confort.
Cu cat e izolata mai bine, cu atat ai nevoie de un aport mai mic de caldura, tinzand spre casa pasiva. Intr-o asemenea situatie considera-i pe cei care locuiesc in casa ca pe niste calorifere care dau constant 37 de grade. Cand sunt raciti chiar si mai mult :)

Iarna asta am ars 2mc de lemn (si nu am racit). Un vecin a ars aproape 40. Bine, are casa mult mai mare, dar e compartimentat si izolata ineficient.

#53
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Uitati aici treaba buna

Nu stiu la ce te referi exact cand spui treaba buna. "Caramizile" de genul celor care apar in filmulet nu se folosesc exact cum arata acolo. In ele se baga bare de fier si toarna beton, ca la cofrajele gen Amvic. Ideea nu e rea, dar costa o gramada de bani. Daca nu ma insel cele mai ieftine erau in jur de 40 de euro mp, fara a include betonul si fierul care intra. Iesi mai ieftin cu caramida + polistiren (sau chiar vata).

#54
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ma bag si eu ptr ca ma intereseaza subiectul. Intelesesem ca ar fi o tencuiala termoizolanta  gen igrastop, aia nu e ok? a testat careva? parca as renunta si eu la placarea cu rigips.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate