Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ce linux sa pun?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ciudat din ce am citit pe net ...hall.dll poate aparea exact la probleme cu boot.ini .....desi eu am respectat exact pasii de acolo de pe site-ul puppy linux ....... intai am editat menu.lst sa acceseze psubdir..... adica am pus psubdir inainte de init si vmlinuz ..... apoi am editat boot.ini si am pus c:\BOOT\STAGE1='SLACKO OS" ...dupa care am dat click pe grubinstall.exe.......apoi am dat restart ....mi-a aparut la boot slacko os....n-am putut din prima sa dau pe slacko os ca nu activasem usb legacy .....dar dupa aia am putut.....si am dat pe el.....mi-a aparut eroarea asta cu hal.dll ......chiar daca eu dadusem la boot pe slacko os

http://puppylinux.or...stall Puppy.htm

exact asta am facut

#56
adrgu372

adrgu372

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.02.2016
Puppy ruleaza si pe 128 mb ram (incercat de mine)

#57
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
puppy ruleaza, dar firefox-ul mai ruleaza?

#58
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
vad ca pana la urma mi-am prins urechile cu puppy asta.....nu pot incerca si eu altceva care sa se instaleze direct pe hdd....usor....fara frugal install si altele?
am Lubuntu pe calculator si vreau sa il scriu pe cd...dar are 728 mb iso-ul si nu merge sa se scrie......
nu se stie vreun site cu versiunile mai vechi ale lubuntu? poate nimeresc vreuna care are sub 700 mb iso-ul.....

pana la urma am cautat versiuni vechi de lubuntu ....si am gasit lubuntu 12 .04 ....care iso are doar 688 mb ...ceea ce inseamna ca o sa incapa pe cd....
bun deci daca totul merge bine incepand de astazi o sa ma vedeti pe lubuntu

plus ca asta e ceva mai compatibil cu hardware vechi

#59
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
vyctoras1985 distrowatch iti ofera tot ce trebuie doar ca trebuie sa cauti....

http://distrowatch.com/search.php
iar la media size selectezi ce trebuie, deasemenea checkezi mai jos ceea ce te intereseaza.
Este lipsit de sens sa pui ceva atat de vechi in opinia mea.

#60
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
salut.......am pus pe un cd nou Lubuntu 12.4 ......si am incercat sa il instalez.....procesul de instalare merge perfect pana la un moment in care afiseaza ceva cu CPU balancing daemon....... de acolo sta parca blocat....dau restart si imi apare ceva cu boot nu stiu cum "load"  ....nu mai iese din chestia aia .....
ce sa fac?

acum sunt pe un live cd cu puppy

#61
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Probabil de la placa video...

#62
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
uraaaaaaaaaaaaaa.............am reusit ....SINGUR......... am cautat pe net ce era acea eroare ...am gasit solutia ......am aplicat (da exact in terminal) solutia.....si acum va scriu de pe un Lubuntu 12.4 proaspat instalat
in mod oficial o sa va rog sa nu ma mai declarati declarati incapabil..........
in zilele urmatoare o sa citesc documentatia si o sa va intreb cum pot sa il "chelesc".....adica sa scot software si chestii de sistem de care nu am nevoie si care intra in ram inutil.....
ps: chromium are o problema si nu functioneaza in 12.4 dar (uraaaa) am instalat cu succes Firefox din synaptic (care by the way e foarte usor de folosit apropo de aia care ziceau ca linux e foarte greu de folosit...ai peste tot mesaj de ajutor....atata tot ca ti se cere parola .... )

prima impresie......e responsiv . fara freeze....usor de utilizat ....sunt multumit

#63
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Daca vrei sa-l "chelesti" sa nu incerci cumva comanda sudo rm -rf

#64
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
inteles...inainte sa folosesc comenzi o sa folosesc synaptic pentru scoaterea de programe de care nu am nevoie

#65
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 LensFlare, on 26 aprilie 2016 - 17:07, said:

Daca vrei sa-l "chelesti" sa nu incerci cumva comanda sudo rm -rf

comanda asta se traduce cumva asa ? super user do remove release final? adica sterge sistemul de operare

#66
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
apropo de comenzi, incearca sa intelegi ce face o comanda, orice comanda.

#67
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 vyctoras1985, on 28 aprilie 2016 - 07:30, said:

comanda asta se traduce cumva asa ? super user do remove release final? adica sterge sistemul de operare
Nu, rm= remove= stergere, r= recursive= sterge director si tot continutul acestuia, f= force= fortat, nu te atentioneaza daca nu exista acel director, nu te avertizeaza ca e necesar, etc, este reversul la i= interactive= interactiv, optiune ca-ti ofera o a doua sansa (esti sigur ca stergi?).
Comanda poate fi inofensiva (rm -rf *.png de exemplu sterge toate fisierele png din directorul curent), sau periculoasa (sudo rm -rf /*  sterge tot ce ai in /, si nu uita ca Linux are ierarhie arborescenta, deci totul apartine /, de exemplu partitia /home poate fi partitie separata, dar e montata in /... Folosirea drepturilor de root e o sabie cu doua taisuri!

#68
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
am inteles ....deci este neaparat de inteles ca trebuie navigat cum trebuie cu cd si ls

adica astea
To navigate into the root directory, use "cd /"
To navigate to your home directory, use "cd" or "cd ~"
To navigate up one directory level, use "cd .."
To navigate to the previous directory (or back), use "cd -"
To navigate through multiple levels of directory at once, specify the full directory path that you want to go to. For example, use, "cd /var/www" to go directly to the /www subdirectory of /var/. As another example, "cd ~/Desktop" will move you to the Desktop subdirectory inside your home directory.

#69
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Da, mai simplu e folosirea unui file manager, Midnight Commander (mc) e cel mai bun, vezi aici: http://stressat.blog...-commander.html

#70
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Si daca stergem accidental totul din / root mai ruleaza sistemul de operare sau se inchide pc-ul? e ca si cand te sinicizi. Eu cred ca se vor vedea la viitorul restart care de fapt nu va mai avea loc, nu se pot sterge fisierele aflate in utilizare

#71
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
pentru o situatie similara ( ca sa nu mai deschid topic nou )
sempron 2800+ + 1gb ddr + video dedicat ( nu mai stiu de care )
vreau youtube + playback local de mp3 si video
am inteles ca cel mai recomandat e lubuntu
pun ultima versiune ? sau ceva mai vechi ? de care ?
altceva ?

#72
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006

 vyctoras1985, on 24 aprilie 2016 - 17:36, said:

ce linux sa pun avand in vedere ca am foarte putin ram si sistemul este cam (foarte) vechi?
[...]
linuxul il voi folosi pentru youtube. citit carti si 1-2 jocuri mai vechi ......
orice ai instala, vei întâlni problemele următoare:

probleme uriașe vei avea în momentul deschiderii paginilor web. eu acum spre ex. folosesc un laptop vechiuț cu 3GB RAM și am probleme mari cu paginile web moderne, fie el browserul FF, Chromium sau Midori chiar.
clipuri de pe youtube ascult copiind adresa URL din browser și deschizând-o în VLC.

orice altceva merge extrem de bine.

pe cel mai jaf laptop am mai câștigat un pic de resurse folosind LXDM. KDE merge binișor, de evitat Unity de la Ubuntu.
distro testate astfel: OpenSuSE Leap 42.3 și Mint 17, rezultatele fiind mereu consistente. de aceea am și rămas la openSUSE.

drept referință mai am și un mini PC acasă cu procesor Celeron OK-ish, dar cu 6GB RAM, disc SSD și același openSUSE Leap 42.3. observații similare: se mișcă foarte rapid, deschid zeci de tab-uri, dar pe Youtube nu pot rula clipuri la calitate mai mare de 1080p (nu face față procesorul).

Edited by mannes, 18 June 2018 - 15:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate