Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ce linux sa pun?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Dual boot e o idee, dar vă rog să discutați despre windows (xp) pe PM sau pe aria windows! Mulțumesc.

#20
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
o sa pun desktop....
pana atunci recomandati-mi si mie un site unde sa uploadez foldere mari ca am o groaza de lucruri in pc si nu vreau sa le pierd ....

#21
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu folosești nici un serviciu cloud? Google Drive (15 GB), Dropbox (2,25 GB), Mega (50 GB)?

Edited by shogun1, 24 April 2016 - 19:29.


#22
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
nu mai conteaza...sterg tot si pun linux

naiba...cd-ul are 700 mb si Lubuntu are 800 mb deci nu pot sa il pun pe cd...asa ca o sa caut altul

o sa pun puppy linux ..banuiesc ca jocuri si etc se pot pune ulterior prin wine....de asemenea incarcandu-se direct in RAM inseamna ca va merge super repede la cei 600 mb ai mei avand in vedere ca ISO-ul are doar 100mb ....

ce sa iau de aici?
http://puppylinux.co...x.html#download

#23
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Ia si tu ce e bazat pe Ubuntu 12.04 ca incape intr-un cd. Stiu ca ubuntu 12.04 incapea intr-un cd il am si acum pe un cd rw de 700 mb undeva. Deci Lubuntu 12.04 ar incapea si el cred. Si posibil asta este ultimul distro de linux complet si cu detoate care incape intr-un cd.
Nu te agita cu rasul hardului si pus linux ca nu ai inca experienta in linux si nu stii ce intervine. Eu zic sa pastrezi un dual boot ptr cine stie ce program de pe la telefon sau ce soft de ceva care nu merge in linux.
Cel mai bine ar fi sa mai tii pe acolo inca un pc sau laptop vechi ca sa depozitezi in el, sau un hardisc. Eu am loc de depozitare de mii de gb si nu am ce sa depozitez.

Puppy cred ca e minimalist si nu va gestiona bine pc-ul, de asemeni cred ca va trebui sa pui in el ceva programe si nu stiu exact ce managere de programe sau comenzi are. Probabil ca consuma foarte putin RAM insa.
Cel mai bine ar fi ori ubuntu de fapt Lubuntu sau mintul respectiv ori Rosa sau ceva rpm, mandriva nu stiu daca mai este, asta din punct de vedere ca gasesti usor instructiuni si depanari si sfaturi pe net ca astea au comunitati mari si sunt 2 din distrubutiile de baza si vei putea invata comenzile ptr terminal mai usor.

Edited by motanu_mic, 24 April 2016 - 20:57.


#24
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
1 am o carte de linux + ca se gasesc pe net garla instructiuni+ ca am mai avut linux
2 am luat slackopup ......am scris pe cd ...are 200 mb....am dat restart si a boot-at si s-a incarcat din cd in ram insa numai temporar...la restart si scos cd-ul din unitate a intrat tot windows ...cum sa instalez de tot slacko pe pc?
3 am o problema cu mouse-ul care click stang nu prea mai merge asa ca pe windows am inversat butoanele...cum fac treaba asta in puppy avand in vedere ca mouse-ul merge greu?

am gasit aici
http://puppylinux.or...stall Puppy.htm
dar o sa fac maine treaba asta ca e tarziu si sunt obosit....am priceput cate ceva .....insa maine o sa citesc amanuntit.... si cu ajutorul vostru o sa il si pun

#25
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Lubuntu LTS are o versiune de 700 MB pe care poti sa o pui pe un CD - am instalat unul chiar azi.
Si nu te astepta sa mearga din prima la youtube fiindca trebuie optimizat destul de multicel, ai un procesor care nu stie SSE2 - trebuie sa instalezi flashplayer -legacy.
O sa iti rupi urechile si creierul in primele 2-3 zile dar dupa aia o sa iti placa.
Ai aici explicatii destul de detaliate: http://forum.softped...e-10-si-15-ani/
Athloanele XP 1700+/1800+ se misca binisor cu Lubuntu si cu 256 + 256 + 128 DDR la 333MHZ.
Merg si in Youtube inca...

Edited by marius_fenchea, 24 April 2016 - 21:20.


#26
adrgu372

adrgu372

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.02.2016
Daca vrei puppy instaleaza-ti ultima versiune bazata pe Slackware,pentru ca varianta pe Ubuntu 14.04 ti s-ar misca mai greu.
Uite aici link-ul,descarca versiunea de 32 bit : http://distro.ibibli...y-slacko-6.3.0/
Da merge si wine,am jucat cs 1.6 dar vezi ca trebuie sa te documentezi inainte sa poti instala wine.

Edited by adrgu372, 24 April 2016 - 21:29.


#27
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

View Postvyctoras1985, on 24 aprilie 2016 - 17:36, said:

ce linux
PC-urile second hand sunt ieftine ca braga. cu 200 si ceva de lei iei ceva cu 4GB ram si CPU dual-core.

Attached Files


Edited by since2004, 24 April 2016 - 21:52.


#28
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
you tube cu minitube sau smplazer.Vector nu stii deloc linux, nu vezi ca deja intrebi ca nici sa instalezi nu poti, baga la citire de documenturi si documentation, nu cunosti nici bazele partitionarii, mai te puneam eu sa faci dual "butter". Sa vezi ce rad poimaine de tine cand te-oi vaicarii aici ca nu-ti merge ce program si driver de win in linux.

Ia si un pc dinala secondary hand sa ai acolo ptr bacup. Eu am multe pc-uri sau laptopuri si exceptand unul singur toate au dual boot ptra am chestii care merg ori doar cu linux ori doar cu win.

#29
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Cartea de linux ce o ai e cred ca aia scrisa de shogun ptr mandriva cu kde, pai nu se aplica decat f putin de acolo in cazul puppy sau Lubuntu. Aia e buna sa pui un linux pe un pc cum e alea sh din poza de mai sus si sa pui acolo efecte vizuale si altele.

Uite un linux ruland acum pe un pc vechi cu memorie putina (aprox 870MB), poti deschide un browser, se asigura si efecte vizuale suficiente de tip vizualizare ferestre din bara etc.

Poti deschide cam 6 taburi de browser in cazul asta, fara sa umble prin swap mult.
Mai are si o versiune enviroment mai light fara efecte mai simpla mate sau gnome falback

Attached Files


Edited by shogun1, 25 April 2016 - 05:23.
Precizari


#30
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
La memoria ram pe care o ai încearcă SliTaz GNU/Linux, este constuit special pentru sisteme vechi. Alte alternative ar mai fi: Bodhi sau ArchBang. Ca browsere ai putea folosi Midori sau Dillo.

#31
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postmotanu_mic, on 24 aprilie 2016 - 22:51, said:

Cartea de linux ce o ai e cred ca aia scrisa de shogun ptr mandriva cu kde, pai nu se aplica decat f putin de acolo in cazul puppy sau Lubuntu. Aia e buna sa pui un linux pe un pc cum e alea sh din poza de mai sus si sa pui acolo efecte vizuale si altele.
Ti-am editat mesajul si-am corectat: nu e o carte, e doar un ghid, si a fost un efort comun, eu am fost doar unul dintre multii colaboratori, si nici macar cel mai important! Dar ai dreptate, ghidul e valabil pentru fosta Mandriva si derivate, OpenMandriva/ Rosa/ Mageia cu interfata Kde si/ sau pentru terminalul text.

#32
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu stiu cand o sa inteleaga lumea ca nu neaparat sistemul in sine consuma resurse. resursele sunt consumate de de aplicatii. la ora actuala, 1 GB de ram este foarte putin fata de continutul paginilor web. 1 GB incepe sa devina insuficient chiar si pentru o tableta.

#33
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
la ora asta fac cautari intense pe net pentru a ma hotara ce sa iau......
si am ajuns la concluziile:
nu voi folosi ceva in gen puppy pentru simplu fapt ca el nu se instaleaza in ram ci doar e incarcat din cd....asta ar insemna sa forjez cd writeru destul de mult ....si avand in vedere ca e vechi sa nu ma trezesc cu surprize ....
daca aveti voi cunostiita de vreun linux care se INSTALEAZA permanent in ram va rog sa imi dati si mie linkul ....
altfel m-am uitat peste "frugal install" al puppy linux (slack) si desi nu am prins din prima dupa ceva timp de citire am inceput sa inteleg binisor ....
avand in vedere ca sunt incepator prefer sa o iau de jos si sa evit instalarile greoaie gen frugal care presupun niste pasi anume si modificari de boot .....
de asemenea la o simpla cautare pe net cu "light easy to install linux" gasesti link-uri pline de sfaturi .....

View Postrich1974, on 25 aprilie 2016 - 07:07, said:

nu stiu cand o sa inteleaga lumea ca nu neaparat sistemul in sine consuma resurse. resursele sunt consumate de de aplicatii. la ora actuala, 1 GB de ram este foarte putin fata de continutul paginilor web. 1 GB incepe sa devina insuficient chiar si pentru o tableta.
adica stai? vrei sa spui ca daca intru si eu pe 2-3 pagini (un wiki , un youtube si o softpedie ) la o singura sesiune consum 1 gb ram?

am gasit asta http://www.slitaz.org/en/get/#stable
puteti sa ma ajutati cu el?

stiu o sa fie greu cu frugal hard disk install...dar daca ma ajutati unpic voi reusi ....

#34
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
la resursele alea, numai youtube-ul ti-l pune in cap.  
la ora actuala, pentru o activitate cat de cat decenta, iti trebuie minim dual core si 2 GB de ram, ca sa nu zic mai mult.

#35
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Sistemul tau este depasit de mult, cea mai buna varianta pentru tine (functionabilitate, fluiditate, samd) e cea pomenita mai sus de colegi: un sistem SH cat de cat contemporan, sunt ieftine. Sau macar mai mult RAM...

#36
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postvyctoras1985, on 25 aprilie 2016 - 07:32, said:

adica stai? vrei sa spui ca daca intru si eu pe 2-3 pagini (un wiki , un youtube si o softpedie ) la o singura sesiune consum 1 gb ram?
Da. Momentan am 3 tab-uri deschise pe softpedia (pagina principala a forumului, subiectul asta si cel despre youtube dintre subiectele noi) si un tab pe facebook si deja consuma 600MB ram. Si asta la versiunea de Chrome 32bit.

Cum ti-au spus si colegii, daca nu ai bani de un PC second hand atunci incearca macar sa iei inca 512MB sau 1GB ram.

Edited by Hider141, 25 April 2016 - 08:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate