Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Oxid de aluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
arcticd

arcticd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2016
Salut,  vin cu un update la cele discutate mai sus,  am resit sa fac oxidul de aluminiu din aluminiu si soda caustica.  Bine nici chiar asa dar in final asta e rezultatul reactia complet explicata este pe wikipedia.  In final am obtinut un material dur,  zgarie cromul deci pot sa presupun ca este corundum.  Pot sa spun ca este destul de usor de realizat si daca se face cum trebuie nu exista pericol de accidentare

Edited by arcticd, 14 May 2017 - 15:10.


#20
arcticd

arcticd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2016
salut, am adaugat si foto
forja am realizat-o din BCA(nu a fost o idee prea buna deoarece s-a topit) iar electozii din baterii R20.

Attached Files


Edited by arcticd, 15 May 2017 - 09:05.


#21
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
Imi dau seama ce ai fi facut cu un transformator - dar de ce ai pus trei? Toate trei sunt in paralel? Asta-ti creste amperajul ?  Cu ce le-ai alimentat? Nu ti-au cazut sigurantele ?

#22
arcticd

arcticd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2016

View Postflorin_buda, on 05 iunie 2017 - 19:42, said:

Imi dau seama ce ai fi facut cu un transformator - dar de ce ai pus trei? Toate trei sunt in paralel? Asta-ti creste amperajul ?  Cu ce le-ai alimentat? Nu ti-au cazut sigurantele ?
transformatorarele sunt legate in serie sa cresc tensiunea, vroiam sa fac un aparat de sudura dar se pare ca tensiunea este prea mica.....
sunt alimentate dierect de la priza, consuma in jur de 2500w (nu sar sigurantele)

exista contaminare destul de mare prin metoda initiala, pe viitor o sa incerc sa fac FlameFusion cu hidrogen, apropiat de procedeul industrial

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Cristalul de rubin se creste altfel, si se foloseste direct aluminiu metalic, si 0,05% crom care sa contina si Cr3+

Se pune o samanta de rubin pe un suport, urmand ca oxidul topit sa-i copieze structura atomica.
Deasupra se monteaza mai sus o sita umpluta cu oxid de al.
In sita e o paleta rotativa.
Sub sita e o palnie.
Sub palnie se monteaza un arzator perpendicular pe traseul pulberii cernute.
Arzatorul poate sa fie cu flacara oxhidrica.
Se calibreaza viteza de cernere.

Rubinul obtinut astfel nu este tocmai similar cu cel natural, chiar daca se foloseste samanta de rubin natural.
Diferenta vine din lipsa presiunii la formare.
Se poate insa trata a.i. sa se apropie f. mult de cel natural:
Se recoace la o temperatura cat mai mare dar sub limita de topire, s apoi se introduce intr-o matrita de mare presiune, cu grosime foarte mare, realizata dintr-un metal cu o caracteristica de contractie f. putin mai mare decat a rubinului, care matrita se incalzeste si ea cat mai mult dar sub punctul Curie si se inchide etans.
Dupa racire rubinul o sa fie pretensionat ca o sticla antiglont.
In f. de tehnica poate sa fie pretensionat doar stratul superficial, sau poate sa fie modificat si in profunzime sau masa daca au fost bine alese temperaturile si matrita.

Pt LASER e un mediu istoric, insa nu f. interesant in practica, deoarece mediul limiteaza puterea destul de mult, si sunt disponibile diode LASER.
Nu suporta bine amplificare de tip GigaLASER din acelasi motiv - limitarile mediului.
Pt. lagare de ceas poate fi o aplicatie.
Pt bijuterii insa doar daca fie accepti pret de artificial, sau daca il transformi pana la o forma care nu se mai poate diferentia de cel natural.

Edited by loock, 20 June 2017 - 02:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate