Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Oxid de aluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
arcticd

arcticd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2016
Salut, stie cineva unde gasesc Oxid de aluminiu? imi trebuie 100-200g..1kg. Vreau sa incerc sa il topesc utilizand 2 transformatoare rebobinate de cuptor cu microunde cu un electrod de grafit. Scopul final al experimentului este realizarea unui cristal de rubin (intentionez sa adaug 1% Oxid de crom) prin procesul Czochralski deci presupun ca nu o sa fie nevoie de materiale foarte fine, stiu ca as putea sa cumpar un cristal de pe ebay, dar unde ar mai fi distrctiaPosted Image .
Multumesc

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Ai cautat pe net si nu ai gasit?  Vrei sa te cred? Eu am gasit din prima.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
In ce recipient vrei sa il topesti? Vezi sa nu topesti totul prin jur.

#4
arcticd

arcticd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2016
da am cautat si pe net dar am gasit la 5 si 25kg.....5kg e in jur de 50-60lei, nu am ce face cu 5kgPosted Image
ca recipient am de gand sa folosesc un recipient de grafit( aliexpress)

#5
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 19.03.2016
Cumperi 5 kg, folosesti un kg, daca supravietuiesti folosesti si celelalte kg.

Edited by Zbughytza, 24 April 2016 - 13:55.


#6
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Din ce stiu eu se foloseste si la sablare, vezi poate poti gasi pe la vopsitorii auto.

#7
arcticd

arcticd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2016

 Zbughytza, on 24 aprilie 2016 - 13:54, said:

Cumperi 5 kg, folosesti un kg, daca supravietuiesti folosesti si celelalte kg.
cred ca asa o sa fac pana la urma

#8
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 19.03.2016
Daca nu mai apari pe topic, R.I.P. de pe acum.

#9
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Sper ca stii si ca temperatura de topire a oxidului de aluniniu e de peste 2000 grade.

#10
arcticd

arcticd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2016

 zyraxes27, on 24 aprilie 2016 - 14:53, said:

Sper ca stii si ca temperatura de topire a oxidului de aluniniu e de peste 2000 grade.
da stiu, m-am gandit la o temperatura de aproximativ 2500 grade ar fi ok, indeajuns incat sa pot topi oxidul (~2200 grade) si sub 3000grade (am inteles ca asta ar fi temperatura maxima pentru grafit)

#11
costi_b

costi_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.02.2007
Cu ce măsori acele temperaturi? Cum împiedici grafitul să se aprindă la temperatura aceea?

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Cum ajungi tu la 2000 grade cu 2 transformatoare de cuptor cu microunde rebobinate?

#13
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 06.08.2015
mai bine stai in banca ,fara experimente.
Edit-Punctul de topire e de 2050 grade ,si de fierbere de 3000 de grade.Daca ajungi la 3000 de grade sincer nu te vad bine .

Edited by gogosaru100, 24 April 2016 - 17:09.


#14
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016
iIncearca termit, rezulta oxid de aluminiu , fier si  multa caldura Posted Image , impusti doi iepuri dintr-o lovituraPosted Image

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
cunoaste cineva proprietatile aluminiului si mai ales aceea ca oxideaza instantaneu la suprafata (superficiala) de contact cu aerul?

#16
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Temperatura ca temperatura, dar la sfarsit risti sa-ti cada pe picior un rubin de aproape 1 kg... nu m-as risca...

#17
arcticd

arcticd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.04.2016
vreau sa fac la scara mica, temperatura o sa fie mai greu de verificat, imi propun sa tai din curentul care ajunge la transformatoare cand oxidul incepe sa se topeasca
-pentru a ajunge la temperatura de ~2500 de grade o sa leg cele 2 transformatoare in serie si ca rezistenta/electrod o sa folosesc o bara de grafit(baterie) dar iau in calcul ca mi-ar trebui o bara mai lunga(as vrea sa ii fac o racire cu apa la capete unde intra in contact cu firul de cupru ca o bariera de temperatura
-prima data o sa testez totul in gol daca trece peste 3000 de grade o sa se intample ceva cu grafitul...prin mai multe teste sper sa reglez acest lucru astfel evitand 3000 de grade


daca nu iese voi incerca cu torta oxigen si hidrogen dar sincer mi se pare cam periculos, nu prea o sa am control asupra temperaturii

 dorin_2k, on 24 aprilie 2016 - 16:15, said:

Cum ajungi tu la 2000 grade cu 2 transformatoare de cuptor cu microunde rebobinate?
cu un singur transformator am ajuns la punctul de topire al cuprului in cateva secunde, elctrodul de grafit a inceput sa emita o lumina puternica si imediat dupa a topit teava de cupru in care era incastrat si aste in ~ 10 secunde, transformatorul a fost bobinat cu un fir de 4mm sau 5 mm voltaj in gol in jur de 9v ampraj necunoscut..........putea trasa din retea ar fi cam 700-1000w

Edited by arcticd, 24 April 2016 - 20:43.


#18
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 arcticd, on 24 aprilie 2016 - 20:52, said:

vreau sa fac la scara mica, temperatura o sa fie mai greu de verificat, imi propun sa tai din curentul care ajunge la transformatoare cand oxidul incepe sa se topeasca
-pentru a ajunge la temperatura de ~2500 de grade o sa leg cele 2 transformatoare in serie si ca rezistenta/electrod o sa folosesc o bara de grafit(baterie) dar iau in calcul ca mi-ar trebui o bara mai lunga(as vrea sa ii fac o racire cu apa la capete unde intra in contact cu firul de cupru ca o bariera de temperatura
-prima data o sa testez totul in gol daca trece peste 3000 de grade o sa se intample ceva cu grafitul...prin mai multe teste sper sa reglez acest lucru astfel evitand 3000 de grade


daca nu iese voi incerca cu torta oxigen si hidrogen dar sincer mi se pare cam periculos, nu prea o sa am control asupra temperaturii


cu un singur transformator am ajuns la punctul de topire al cuprului in cateva secunde, elctrodul de grafit a inceput sa emita o lumina puternica si imediat dupa a topit teava de cupru in care era incastrat si aste in ~ 10 secunde, transformatorul a fost bobinat cu un fir de 4mm sau 5 mm voltaj in gol in jur de 9v ampraj necunoscut..........putea trasa din retea ar fi cam 700-1000w
Prima data trebuie sa iti creezi conditiile optime, nu pot sa zic conditii de laborator, dar totusi, sper ca nu faci pe scara blocului.
Experimentul si tot ceea ce vrei sa faci pare interesant, eventual ai putea filma sa pui un link la final cu produsul brut.
Daca ai nevoie de si mai multa caldura, gen vreo 3000 de grade poti incerca cu flacara oxiacetilenica, doar ca sa ai mare bagare de seama.
Bafta.

 r_murphy, on 24 aprilie 2016 - 18:03, said:

cunoaste cineva proprietatile aluminiului si mai ales aceea ca oxideaza instantaneu la suprafata (superficiala) de contact cu aerul?
Asa si ?

Edited by Spk96, 24 April 2016 - 22:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate