Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Bicicleta Pegas strada

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Am incercat de vreo 3 ani sa-mi cumpar o bicicleta pentru oras. Din motive de buget, am tot amanat.
Din nostalgie, mi-ar placea sa-mi cumpar un Pegas, exact modelul pe care l-am pedalat in copilarie.
http://www.bicicleta...hetata-911?c=47

Aveti modele Pegas noi? Sunt bune in raport calitate/pret? Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
dpvd tehnic sunt cu 20 de ani in urma, 17 kg pt. o singura foaie si furca fixa?!?!
la banii astia cauta un Rockrider 520 de la Decathlon

Edited by Kroghy, 24 April 2016 - 06:47.


#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
nu lua pegas, lasa nostalgia si fi practica si rationala :D

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
vroiam sa scriu ceva inainte de a vedea poza si bine am facut ca m-am abtinut. modelul acela de pegas, desi arata bine, da frumos la privitor, este un model de invirtit in jurul blocului, de falit cu el, nu o bicicleta cu care sa faci un drum de 4-5 km, sa zicem. sau il faci, dar cu un efort infinit mai mare decit cu o bicicleta asa zis normala. totul este de la pozitia de pedalare. te forteaza sa folosesti alti muschi, mai putin rezistenti la utilizare indelungata.

#5
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Oricum nu merita banii ,la suma asta iei un sh meserie.

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu merita banii. Gasesti biciclete mai bune in banii aia tot cu schimbator in butuc.

#7
eugen261

eugen261

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.01.2010
Am pedalat in copilarie asa ceva,in loc sa apesi pe pedale impingi,stand drept in sa fara sprijin pe ghidon toata greutatea e pe șa care ai senzatia ca-ți intra in fund.

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
La pretu ala ma frec in ea nostalgie....
Daca o dadeau si ei cu 500 de lei faceau prostii vanzari de 20 de ori mai mari...si oricum isi scoteau si banii de productie
Si pe urma se mira de ce da faliment...pai daca ceri 1500 de lei pe un pegas care costul lui de productie nu cred ca ajunge nici la 200 de lei normal ca dai faliment prostule.

Edited by I2O, 24 April 2016 - 09:34.


#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nici butucul spate nu-l iei cu banii aia.

#10
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009
Se cunoaşte că băieţii ăştia care au comentat pe-aici n-au călărit în viața lor o bicicletă normală, clasică. Cu atât mai puțin știu ei ce e o bicicletă de damă. Urlă adrenalina și testosteronul în ei, vorbind de mușchi, performanță, viteză ...
Băieți, uitați-vă, înainte să postați și la profilul inițiatorului ... Posted Image
Cât privește bicicleta în sine, modelul prezentat nu este cu siguranță modelul nostalgiei tale, Acela era, cred, modelul cu roți mici. Era, ce-i drept, un model cu care cu greu te puteai imagina parcurgând distanțe mari, plecat(ă) să descoperi lumea din jurul orașului.
Oricum, ideea este că modelul trebuie ales în funcție de ceea ce ți-ai propus să faci. Și cum cred că nu vrei să răstorni lumea, ci doar să te fâțâi de colo-colo, eventual la piață, ca exercițiu fizic în loc de mers la sală, modelul prezentat este OK, deși poți găsi biciclete din aceeași categorie la jumătate de preț.
Plimbare plăcută!
Mă întreb însă pe unde! În orice caz, atenție la mașini, mulți șoferi din ăștia cu carnetul luat la Pitești (e o figură de stil, procedura respectivă s-a practicat și se mai practică încă în toată țara) consideră bicicliștii, ba chiar și motocicliștii drept cantitate neglijabilă. Posted Image

Edited by stancosty, 24 April 2016 - 09:53.


#11
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Pretul e absolut nesimtit in conditiile in care cel mai probabil are componente entry level. Daca vrei s-o arzi old school iti iei frumos una originala Kent ca sunt cu duiumu de vanzare pe situri de profil, la preturi mult mai ok. Da' sa aiba cauciucul ala de mobra de 2 kile pe spate, ala era toata smecheria la astea cu sa lunga.

#12
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 stancosty, on 24 aprilie 2016 - 09:49, said:

Se cunoaşte că băieţii ăştia care au comentat pe-aici n-au călărit în viața lor o bicicletă normală, clasică. Cu atât mai puțin știu ei ce e o bicicletă de damă. Urlă adrenalina și testosteronul în ei, vorbind de mușchi, performanță, viteză ...
Băieți, uitați-vă, înainte să postați și la profilul inițiatorului ... Posted Image
Cât privește bicicleta în sine, modelul prezentat nu este cu siguranță modelul nostalgiei tale, Acela era, cred, modelul cu roți mici. Era, ce-i drept, un model cu care cu greu te puteai imagina parcurgând distanțe mari, plecat(ă) să descoperi lumea din jurul orașului.
Oricum, ideea este că modelul trebuie ales în funcție de ceea ce ți-ai propus să faci. Și cum cred că nu vrei să răstorni lumea, ci doar să te fâțâi de colo-colo, eventual la piață, ca exercițiu fizic în loc de mers la sală, modelul prezentat este OK, deși poți găsi biciclete din aceeași categorie la jumătate de preț.

Se cunoaste pe dracu.
Nu cred ca existai pe vremea cand aveam prima bicicleta comunista, Pionier, dupa care a fost Pegas, la final Sputnik cu care am facut mii de km prin tara, singur le reparam, asa ca stiu diferenta intre bicicletele de ieri si ce petarde se fac acum, cu manere si frane de plastic, pinioane care se uzeaza in cativa ani si anvelope de doi bani, suruburi si filete tratate insuficient care se sterg.
Sa dai 1000 Euro pe i bicicleta e o aberatie, iti iei o masina cu banii astia, sa fim seriosi.
Modelul prezentat nu e O.K. , mai bine bei banii aia , gasesti biciclete sh de marca la jumatate din pret, facute cu cap, nu din fier mprt facut in China, pe care se pune emblema "Shimano".

#13
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Neatza, multumesc frumos pentru raspunsuri.

Intr-adevar, scopul meu nu este sa parcurg crestele montane cu bicicleta, imi trebuie pentru deplasari in oras, piata, agrement, cat sa mai dau jos fundul din masina si sa mai economisesc bani de benzina.. . Este scumpa, 1500 de lei nu sunt de ici de colo, deci daca aveti sfaturi cu linkuri de unde sa aleg, m-ar ajuta enorm.

#14
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Bicicleta in cauza este una frumoasa, m-a batut si pe mine gandul la un moment dat sa-i cumpar una sotiei, pentru plimbari in parc si alte cele.
Pentru plimbari scurte eu cred ca este ok, desi imi aduc aminte vara trecuta am plecat cu bicicleta(cursiera) din Constanta spre Costinesti si la un moment dat la iesire din oras am vazut pe cineva pe o astfel de bicicleta, am circulat in spatele lui o perioada sa vad cum se misca si pot spune ca a tinut in mod constant 20~22km/h fara sa se forteze(am stat la palavre tot drumul).
Dupa care eu am facut stanga spre Costinesti, tipul respectiv a mers mai departe spre Vama Veche. Deci la o adica bicicleta se misca bine si pe distante sa zicem ceva mai mari.
Insa de ce nu am cumparat-o in cele din urma:
-pretul mi s-a parut destul de mare,
-greutatea bicicletei de asemenea destul de mare.
In rest pentru cineva pentru care banii nu conteaza si greutatea nu i se pare mare bicicleta este foarte ok.

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008
Ce inaltime ai, si daca stai la bloc ai optiunea de lift ?
O bicicleta grea e dificil de manevrat pe casa scarii..

#16
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

 sirgoofy, on 25 aprilie 2016 - 10:53, said:

Ce inaltime ai, si daca stai la bloc ai optiunea de lift ?
O bicicleta grea e dificil de manevrat pe casa scarii..

Am 1.70 inaltime si deocamdata nu am optiunea de lift, asta va insemna plimbat 3 etaje..

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008
Sa cari 17kg pe scari e foarte greu, deci eu nu as lua pegas ;)
Asa ceva, mult mai usoara, mai agila.

Ideal ar fi daca o gasesti in orasul tau, sa poti proba.

#18
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

 sirgoofy, on 25 aprilie 2016 - 11:11, said:

Sa cari 17kg pe scari e foarte greu, deci eu nu as lua pegas Posted Image
Asa ceva, mult mai usoara, mai agila.

Ideal ar fi daca o gasesti in orasul tau, sa poti proba.

Multumesc frumos pentru sugestie.
Mai astept sa vad ce zic ceilalti colegi.

O zi frumoasa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate