Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Win8 si XP

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
O sa am de instalat win pe un pc nou, vroiam sa stiu daca inainte de  instalare e o optiune sa partitionez in vreo 4 parti hardul si cat ocupa win 8.1, ca sa stiu cat las pe c. Dar parca as vrea sa bag si un xp, asta o fac prima data sau dupa win 8, ca sa se vada si sa mearga dual boot ul?

Edited by bubu™, 22 April 2016 - 22:57.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
10-12 gb, da, are.

#3
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Ca regula generala de instalare S.O., tot timpul instalezi intai sistemul mai vechi, si apoi cel mai nou (in cazul tau, intai xp, apoi 8). Daca nu, risti niste erori de bootare de toata frumusetea, eu sunt patit.

Nu stiu exact cat ocupa w8, dar vezi ca pe langa spatiul ocupat de el, trebuie sa mai lasi si pentru programe, fisiere temporare, etc. Este optiune de partitionare la instalare, dar mi se pare ca nu poti crea decat 3 partitii de acolo, daca vrei mai multe, mai "faramitezi" partitiile deja create utilizand disk management din windows, dupa ce l-ai instalat.

Edited by dasvik, 22 April 2016 - 23:12.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Tu folosesti PC-ul pt SO sau pt programele instalate pe el?
Daca ar merge programele fara SO ar fi perfect. Insa le trebuie un SO. De ce ti-ar folosi tie 2 SO facute de acelasi furnizor pe acelasi PC?

La mine W 8.1 cu cateva programe instalate pe aceeasi partitie ocupa 50GB.

#5
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
mersi, dar dorin m a bagat in ceata, eu doresc sa stiu cat are win singur, fara programe, deci 12 sau 50 gb? dar partitionarea pot s o fac si dupa ce instalez sau e mai bine inainte sau nu conteaza?

o sa mi ansambleze un mag de reparatii pc ul, ce ar trebui sa apara cand ii da drumul prima data, ca sa nu plec de acolo ca prostu, banuiesc ecranul negru cu toate alea ca la xp, inainte sa intrebe boot from cd, nu?

Edited by bubu™, 22 April 2016 - 23:41.


#6
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Pentru windows 8.1 minim 20 GB pe partitie.

#7
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View Postbubu™, on 22 aprilie 2016 - 23:33, said:

mersi, dar dorin m a bagat in ceata, eu doresc sa stiu cat are win singur, fara programe, deci 12 sau 50 gb? dar partitionarea pot s o fac si dupa ce instalez sau e mai bine inainte sau nu conteaza?

Nu stiu, tot ce pot sa-ti spun e ca la mine win 7 64 bit ocupa 18-20 gb.
Si programele inca vreo 10 gb. Si ceva foldere care nu stiu exact la ce folosesc, inca vreo 4 gb. Si desktop-ul vreo 55 gb, ca tot ce se descarca prin browser merge pe desktop si mi-e lene sa le mut, si am si foldere cu seriale pe desktop sa nu le mai caut prin alte partitii, si pentru ca mi-a fost lene sa le fac shortcut, si pentru ca la un moment dat nu mai prea aveam loc pe alte partitii. Ce vreau sa zic cu asta, e ca depinde si ce / cate programe o sa folosesti, si la cat de organizat o sa fii cu ce o sa ai pe calculator.

Pana una-alta, ce capacitate are hdd-ul tau?

Partitionarea recomand sa o faci cand instalezi S.O. Macar 2 partitii, una pentru sistem si una ca sa o mai imparti ulterior daca vrei. Nu ma pricep ca sa-ti dau detalii, nu cred ca e tocmai ok sa instalezi S.O si apoi sa "sfasii" partitia pe care a fost instalat. Poate sunt colegi care stiu mai multe despre asta, si pot sa-ti raspunda.

View Postbubu™, on 22 aprilie 2016 - 23:33, said:

o sa mi ansambleze un mag de reparatii pc ul, ce ar trebui sa apara cand ii da drumul prima data, ca sa nu plec de acolo ca prostu, banuiesc ecranul negru cu toate alea ca la xp, inainte sa intrebe boot from cd, nu?

Da, imaginea de la placa de baza, urmata de informatiile hardware, si dupa aia o sa te intrebe de sanatate, pardon, sistem de operare

Edited by dasvik, 23 April 2016 - 00:29.


#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce te complici cu dual boot cand poti avea VMWare player cu accelerare grafica integrata in masina virtuala?In 10 minute e gata toata treaba.Presupun ca ai totusi un sistem unde ii poti da masinii macar 1 nucleu dedicat si 1 gb ram.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdorin_2k, on 22 aprilie 2016 - 23:13, said:

Tu folosesti PC-ul pt SO sau pt programele instalate pe el?
Daca ar merge programele fara SO ar fi perfect. Insa le trebuie un SO. De ce ti-ar folosi tie 2 SO facute de acelasi furnizor pe acelasi PC?

La mine W 8.1 cu cateva programe instalate pe aceeasi partitie ocupa 50GB.

Pentru ca,  de exemplu, nu vreau sa renunt sa lucrez cu un Corel sau AutoCad, sau un alt soft mai vechi, pe care-l am legal de mai bine de 10 ani si merge bine pe XP si sa dau o caruta de bani pe unele noi, care depasesc cu mult necesitatile mele de lucru si au o complexitate complet inutila pentru cerintele mele. Iar in regim de "compatibilitate" cam dau rateuri.  Iar de win 8 , sa am nevoie pentru net, cablu, fiindca la XP nu  mai am asistenta tehnica si nici nu e compatibil cu SmartTV-ul pe care-l folosesc. Uite, cam asta ar putea fi motivatia.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
O masina virtuala?

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru cine are timp sa se tot autoperfectioneze, poate. Pentru cineva care are un job conservator, raman la varianta mea. Nu am suficient timp liber ca sa tot asimilez noutatile care apar, doar pentru a constata ca pentru mine sunt complet inutile. Si de cele mai multe ori deranjante pentru ca vin cu diverse obligatii. Spre ex., vreau sa lucrez cu win7, uit sa dezactivez update-le si intr-o buna zi, deschid calculatorul si ma trezesc cu win10.Posted Image
N-am nimic impotriva noutatilor, sau a progresului, dar este deranjanta aceasta manie a unora (in mod sigur nu ma refer la tine!) de a face vesnic recomandari: treci la linux, la Ubuntu, lasa-l naibii de xp ca e vechi, etc., etc., care nu se justifica si care nu ajuta, in cea mai mare parte, cu nimic la rezolvarea unor probleme puse de useri.

Edited by myshyk, 23 April 2016 - 09:25.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Si eu am pe PC-urile mele acum in casa: un XP, 2 cu Win 7 si 2 cu Win 8.1.
Pe asta de pe care scriu acum (win 8.1) are doar directorul Windows 20,1 GB.
Restul cam asa:
Attached File  cc.png   20.42K   13 downloads
Totul pe un SSD de 60 GB.
Imi fac timp de Paste sa pun Win 10 (ca am luat deja alt SSD de 120 GB).

#13
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Eu zic sa procedezi asa
cumperi un hdd enclosure - sunt la pcgarage
pui hardul nou in el
instalezi EaseUS Todo Backupversiunea free
executi Disk Clone de pe partitia sistem pe hardul din enclosure

pui hardul nou in pc-ul nou
instalezi win8  - ocazie cu care iti spune el cat spatiu are nevoie si poti formata alte partitii

EaseUS Todo Backup iti permite modificarea partitiilor, inclusiv ale celor sistem, la un moment ulterior

#14
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postdorin_2k, on 22 aprilie 2016 - 23:13, said:

Tu folosesti PC-ul pt SO sau pt programele instalate pe el?
Daca ar merge programele fara SO ar fi perfect. Insa le trebuie un SO. De ce ti-ar folosi tie 2 SO facute de acelasi furnizor pe acelasi PC?

La mine W 8.1 cu cateva programe instalate pe aceeasi partitie ocupa 50GB.


Fiindca de exemplu eu folosesc windows 10, simatic merge pe xp cel mult pe 7, versiunea de eplan la care am eu licenta merge pe cel mult windows 8... asa am eu 3 windows-uri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate