Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Comenzi SUA/China

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Hallo
Vreau sa comand mai multe produse de pe site-uri internationale, cu depozit in China, dar am cateva nelamuriri:
Am luat la cunostinta de ceva taxe vamale.Imi poate confirma cineva aceste informatii?
Va trebui sa ma deplasez personal la vama?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Da.
Si sa vezi ce program ciudat au aia la Oficiul Postal Vamal. Posted Image

Edited by ericmario, 22 April 2016 - 15:59.


#3
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.08.2015
citeste asta inainte sa faci o comanda,eu sunt oarecum un client fidel si totusi mai apar si probleme.o sa va tin la curent marti cu cele intamplate
http://forum.softped...inca-la-avizat/

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostFunkBlack, on 22 aprilie 2016 - 15:55, said:

Va trebui sa ma deplasez personal la vama?

Nu, vine vama la tine acasa.

#5
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Nu stiu cum e cu comenzile din SUA, dar eu comand des produse din China.Sunt mai multe site-uri (gearbest, dx.com, etc) care au depozite in Europa, insa nu intotdeauna produsele dorite sunt disponibile si in respectivele depozite si atunci trebuie sa le comanzi din China.Eu am comandat tot felul de maruntisuri, produse cu preturi cuprinse intre 2-3 Euro pana la 200 de Euro.Intotdeauna am optat pentru livrare prin HungaryPost cu tracking number.Durata de livrare a fost cuprinsa intre 7zile si 25 de zile ( vezi postul meu de aici http://forum.softped...entry19130252 )
De cele mai multe ori, fiind vorba de pachete cu greutate mica (100-300gr), mi le aduce postasul acasa.
Niciodata n-am platit vreun leu in plus la primirea coletului, dar am auzit ca la diverse oficii postale de prin tara s-ar fi cerut diverse taxe suplimentare.
De retinut ca pe coletele trimise din China se mentioneaza "Gift" (cadou), iar pentru produse mai scumpe ( telefoane, tablete, etc) chinezul emite si o factura online cu un pret mic (15-20Euro) , factura care poate fi folosita la oficiul postal(vamal) in cazul in care se solicita o dovada a valorii produsului.

#6
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
@primuministru Ce gen de produse ai comandat? Nu ai platit taxe vamale la produsele venite din china? Livrarea prin HungaryPost cu tracking ce costuri implica?

#7
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Nu vreau sa mai deschid alt topic asa ca il resuscitez pe acesta:
-Vreau sa iau mai multe produse de pe Aliexpress de la vanzatori diferiti cu o valoare totala de ~35€ (8 produse < 10€ ). Imi vor veni produsele separat, la intervale de timp diferite, sau o singura cutie care le contine pe toate?
Intreb pentru ca nu vreau sa platesc 24% la Vama, ca asa comand din Romania si ajung la acelas pret.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate