Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Problema matematica admitere

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Cineva...?

#38
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Imi puteti da o sugestie la problema 965 ?

[ http://s33.postimg.org/8n57shu7z/13393222_1630227520571544_1018442746_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
ce ai tu acolo e o serie divergenta, deci limita e infinit. nu stiu insa cum sa iti explic rezultatul... de cand e cartea din care lucrezi? s-ar putea sa fie de pe vremea cand se faceau serii la liceu..

#40
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Cartea este din 2016: Teste de admitere politehnica Cluj 2016.

#41
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
mda, ma rog, seriile se fac in primul semestru la facultate. nu e insa asa de greu, o sa incerc sa-ti explic in masura priceperii mele:

o serie e o suma infinita, cum ai tu acolo (cand n tinde la infinit). de fapt, asa se defineste o serie: limita cand indexul sumei tinde la infinit din sirul sumelor partiale (sumele pana la un n oarecare). nu mai stiu sigur, dar cred ca se face in liceu seria geometrica, care e convergenta doar cand |ratie|<1. in rest, suma e divergenta, se duce la infinit. precum seria asta geometrica, mai exista tot soiul de serii. unora le poti afla suma (cum ar fi seria geometrica, sau suma seriei 1/n^2 , calculata de Euler - cu adevarat un geniu-), dar pentru cele mai multe serii nu se poate calcula suma lor, o expresie analitica fiind inexistenta sau greu de gasit, in acest caz poti insa obtine un rezultat numeric satisfacator. este insa foarte folositor sa putem evalua "natura" unei serii, sa stim daca este convergenta sau nu, daca exista o valoare finita la care tinde sau daca se duce la infinit. pentru a determina natura diferitelor tipuri de serii, exista niste criterii de convergenta relativ simple si generale, cu aplicabilitate unui numar mare de serii ce pot fi intalnite. pe langa acestea, mai sunt si o sumedenie de criterii specifice (se publica lucrari in literatura de specialitate pe tema asta), pentru cate o serie particulara sau o clasa de serii particulare. voi prezenta mai jos unul din criteriile alea generale, care se poate aplica pentru problema ta.

daca ai inteles ceva din introducerea de mai sus, ar trebui sa vezi ca avem de-a face cu seria 1/n*ln n. pentru a evalua natura acestei serii, vom folosi "criteriul integralei". acest criteriu se bazeaza pe constructia in sensul sumelor Riemann a integralei clasice. ai aici o reprezentare pentru functia y=1/x. daca incercam sa ii calculam aria (deci integrala) ca o suma infinita de tipul (1/n)*dn, unde dn e 1, vedem ca valoarea acestei sume e mai mare decat valoarea integralei. deci daca integrala de la 1 la infinit (care o integrala improprie, cu o limita infinita, se face tot la facultate) e divergenta (are valoare infinita), seria (care am vazut ca e mai mare decat ea) va fi tot infinita. cam asta e principiul pe care il vom aplica si seriei noastre.

avem, asadar, de evaluat integrala de la 2 la infinit din (1/x*ln x) dx. facem mai intai fara limite, urmand sa le punem doar la final. integrala asta se evalueaza simplu, cu schimbarea de variabila u=ln x=> du=1/x*dx, asadar avem de evaluat integrala din u du, care e (u^2)/2=(ln^2 x)/2 luat de la 2 la infinit, adica ln^2 (infinit)/2 - (ln^2 (2))/2, care ne da, evident, infinit. prin urmare, daca valoarea acestei integrale (care e mai mica decat valoarea seriei noastre) e infinita, rezulta ca seria nu poate avea si ea decat valoarea infinit.

sper ca am fost relativ coerent Posted Image

Edited by newbie13, 11 June 2016 - 12:39.


#42
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Am inteles, multumesc frumos.Nu am facut deloc la scoala asa ceva si imi este greu sa inteleg la inceput singur...

Edited by RazvanOlex, 12 June 2016 - 14:39.


#43
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Ma puteti ajuta la problema 1220 si 1221...Nu le dau de cap deloc.La 1221 am incercat sa fac prin parti dar nu ajung niciunde...ma puteti ajuta cu un sfat de rezolvare...?

[ https://i.imgsafe.org/7358281b2a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
la 1221 faci schimbarea de variabila x=pi-u
la 1220 poti sa spui care e raspunsul corect?

#45
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
La 1220 este C'ul.

#46
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Am încercat la 1221 dar nu iasă...

#47
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Salut, vreau sa va mulțumesc tuturor pentru ajutorul acordat.Am reușit sa iau în examen 9.80 și am intrat la facultate cu 9.65, va mulțumesc din suflet pentru ajutorul acordat.Sunt foarte bucuros ca am intrat printre primi 10 fără meditatii (deloc).Vă mulțumesc.

Edited by RazvanOlex, 28 July 2016 - 12:56.


#48
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
felicitarile noastre

#49
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Salut din nou, m-am gandit ca vara asta sa citesc ceva "deosebit" si sa fie o placere si m-am gandit la asta:

http://www.librarie....ncepte-hardware

Ce parere aveti, sa dau banii pe ea sau... ? Multumesc.

#50
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai in primul rand depinde la ce nivel de cunostinte esti, pt ca aceasta carte sa ti se para deosebita. dar daca o citesti, trebuie sa ai si o capacitate de intelegere, care iar nu o stim care este.

tu stii cel mai bine daca te pasioneaza sau nu continutul ei.

parerile vizavi de o carte, mereu vor fi subiective, pt ca oamenii nu sunt toti la fel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate