Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Agentie recrutare job UK

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Seraphim09

Seraphim09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2016
Buna ziua,

As vrea sa aplic pentru un job (pe perioada nedeterminata) in UK. Ca un incepator am inceput cu google care m-a indereptat direct spre ejobs. Sunt foarte multe oferte aici dar ceva mai potrivit ar fi lucrator in depozit. Am aplicat la mai multe agentii de la care am primit pe e-mail detalii. Una din ele e "banca de joburi" care mi se pare suspecta si la o simpla cautare am inteles ca mai multe persoane au fost inselate de aceasta "agentie".

A doua (AxaJobs Line S.R.L Galati) care pare mai organizata dar cere niste sume de bani pe care nu mi le pot explica. E-mailul lor suna asa:

Quote


Stimate candidat,

Numele meu este Roxana Lapusneanu, reprezint firma AxaJobs Line S.R.L.-D, agentie de selectie, recrutare si plasare forta de munca in strainatate si sunt consultantul care se va ocupa de dumneavoastra pentru ocuparea unui loc de munca in Marea Britanie.


Ca urmare a interesului dvs. pentru un loc de munca in strainatate, ati fost preselectat pentru programul “Lucrator depozite Anglia- Employment”.
Va trimit mai jos prezentarea detaliata a programului care va ofera o sansa reala de a ajunge rapid pe piata muncii din Marea Britanie.



[font="Times New Roman"]Astept un raspuns de la dvs. pe numarul de telefon 0754.26.26.26 sau pe e-mail [email protected] pana in [font="Times New Roman"][font="Times New Roman"][font="Times New Roman"]25.04.2016[/font][/font].[/font][/font]



[font="Times   New Roman"]Lucrator depozite Anglia- Employment[/font]

[font="Times   New Roman"][font="Times New Roman"]Nu rata sansa sa lucrezi legal in Anglia![/font][/font]

[font="Times New Roman"]Acesta este un program de munca, in domeniul muncii necalificate, pe pozitii ca: lucrator depozit / manipulant marfa, (care includ activitati de depozitare marfa, verificarea comparativa a bunurilor si produselor din stoc, mutarea bunurilor si produselor in depozit, semnarea actelor de livrare, consemnarea bunurilor deteriorate sau stricate, selectarea si ambalarea produselor pentru expediere, sarcini de incarcare si descarcare a marfii si bunurilor) si orice alte pozitii din sfera acestui domeniu de activitate.

Cerinte:

- limba engleza nivel mediu
- barbati/femei intre 18-50 ani
- experienta intr-un domeniu asemanator constitue avantaj
-
[/font][font="Times New Roman"]se accepta persoane cu atitudine buna, muncitori, seriosi, prietenosi, in forma fizica si mentala buna, cu bune abilitati de comunicare, organizati si care nu au niciun fel de probleme de sanatate;

Beneficii:

- contract legal de munca pentru o perioada nedeterminata
- salarizare intre 7.20lire/ora - 9.[font="Times New Roman"][font="Times   New Roman"]7[/font][/font]0lire/ora
- posibilitatea de efectuarea orelor suplimentare[/font]

-[font="Times New Roman"] identificarea unei cazari
- posibilitatea accesarii unui program de pensii private
- cresteri salariale in functie de performante;[/font]

Documente necesare inscrierii:


[font="Times New Roman"]- CV limba engleza (format word) + poza cu zambet
- 1 Fotografie tip pasaport
- 1 Fotografie “Full Body”, la tinuta office
- Copie pasaport / Copie C.I
- Certificatul de nastere in original
- Copie ultima diploma de studii
- Certificatul de cazier judiciar “fara antecedente penale”
- Adeverinta medicala “clinic sanatos atat fizic cat si psihic”
- Copie carnet de munca (daca a avut intocmit) sau adeverinta de vechime
- Copie acte de calificare (daca aveti);
- Dovada eliberata de Ministerul de Interne din care sa rezulte ca nu aveti interdictia legala de a parasi localitatea ori alte limitari ale exercitarii dreptului la libera circulatie in afara granitelor tarii; (se elibereaza de la biroul "Pasapoarte")
- [font="Times New Roman"]1[/font] recomandar[font="Times New Roman"]e[/font] in original, in limba engleza, de la angajatori anteriori. (reprezinta avantaj)
- detalii cont bancar din UK (daca exista deja).
- copie National Insurance Number (daca exista deja).[/font]
[font="Times New Roman"]- asigurare privata de sanatate pentru primele 2-3 luni de munca si/sau card european de sanatate.(optional)[/font]

[font="Times New Roman"]Plecarile au loc intre 3 si 6 saptamani. Nu rata sansa sa lucrezi legal in Anglia![/font]

[font="Times New Roman"]Costuri candidati:

- Tariful de interviu si eligibilitate: 250lei, daca se achita la semnarea contractului de mediere
  

- Tariful de procesare dosar: - Varianta 1: Daca, candidatul achita dupa 21 zile de munca este 190 lire
SAU
- Varianta 2: Daca, candidatul achita dupa 35 zile de munca este 290 lire
SAU
- Varianta 3: Daca, candidatul achita la semnarea ofertei de munca (din tara) este159lire (sau daca, candidatul se afla deja in Marea Britanie)

- Alte cheltuieli : - pretul unui bilet de avion pana in Marea Britanie
  - 330 lire disponibili pentru cazare
   [/font]

[font="Times   New Roman"][/font]

[font="Times New Roman"][/font]


Din cate stiu eu, angajatorul trebuie sa plateasca aceasta agentie de recrutare nu? Mi se cer foarte multi bani, de care as dispune, dar nu mi-as permite sa-i dau unei agentii de care nu sunt sigur.
Ce parere aveti? La ce agentie onesta pot apela pentru un job in domeniul respectiv?

O zi buna.

Edited by Adm, 22 April 2016 - 13:59.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
daca e serios, semnezi deja contractul din tara
daca nu, e teapa cu banii de cazare - te duce acolo, te tine cat ai bani de cazare si-ti cauta job, pe care nu prea ti-l gaseste

#3
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014
Ce iti recomand eu, renunta la cautarea prin agentii. Nu vor decat sa iti ia banii pe langa cei pe care ii primesc deja de la diverse depozite pentru recrutare de personal.
Daca ai pe cineva cunoscut deja acolo, roaga-l sa te ajute cu 1 luna de cazare.
In acea luna ai suficient timp sa:
1. Iti faci NI (primul lucru care il faci cand ajungi in UK, suni la Job center si iti faci programare pt NI, dureaza cam 2 sapt pana te cheama la interviu, dar apoi ai deja dovada de la ei + in alte 2 sapt iti ajunge NI prin posta).
2. Iti faci cont bancar (sunt banci care nu iti cer neaparat proof of address, dar iti vor cere NI sau dovada respectiva).
3. Iti cauti de lucru direct la jobcenter, in functie de aptitudini iti vor gasi ei un job.

Agentiile lucreaza pe urmatorul model: Eu iti iau niste bani (multi rau) ca sa te aduc in anglia si iti ofer un job intr-un depozit cu plata de 7.5 lire/ora. Ei nu iti vor garanta deloc acel loc de munca, deci e posibil ca in 2 luni, aia sa nu mai aibe nevoie de tine si sa te trimita acasa. Agentia apoi trebuie sa caute alt job, insa de cele mai multe ori nu va reusi (mai ales daca sezonul aglomerat de comenzi a trecut Aprilie-Iulie si Sarbatorile de iarna). Pe langa banii care ti-i cer pentru acel dosar si alte balarii, ei primesc comision de la firma la care te trimite sa lucrezi (care de cele mai multe ori, este practic tot din salariul tau, sa zicem ca agentia negociaza contract de 10 lire/ora, tie ti se spune 7.5, iar restul le intra lor in buzunar fara a face nimic in afara de a intermedia).

Realitatea crunta este ca munca in depozit nu este una ideala. Nu intotdeauna este de lucru, indiferent ca o faci prin agentie sau direct. Atata timp cat nu iti garanteaza minimul de 40 de ore/sapt, vei ajunge sa nu iti permiti chiria + mancare si sa fii nevoit sa te intorci.
Incearca sa gasesti ceva mai stabil si mai profitabil.

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XcGdDH1_APE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Majoritatea agentiilor romanesti sau cu romani din UK sunt tepe. Fugiti de ele.
Nu e bine sa ai treaba cu romani cand esti in UK.
Mai sunt si romanii care au un loc de munca si aduc pe altii sa munceasca in locul lor oprindu-le din bani, au inchiriat o casa si o inchiriaza mai departe . Conditiile sunt "superbe".
TEAPA si JAPCA!

Majoritatea sunt dintr-o zona a Romaniei...nu spun care...o sa va dati seama singuri Posted Image

Cleaning pentru femei sau muncitor necalificat pe santier pentru barbati.

Edited by alexa32, 22 April 2016 - 20:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate