Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Conversatii cu DUMNEZEU (N.D.Walsch)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015
Exista o serie de carti pe nume ''Conversatii cu Dumnezeu'' ale americanului Neale Donald Walsch..In ele sunt conversatiile dintre el si Dumnezeu..dar un Dumnezeu care nu arata ca cel crestin sau budist ci mai degraba e o filosofie New Age.

Insa e interesant,captivanta tare seria..cui ii place esoterismul sau chestiile astea mai ''neobisnuite'' ,as zice''paranormale'',spirituale in fine ,

Are si un film cu viata autorului Neale Donald..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mdpnUE8DUM8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Faza e ca aceste 3 carti (plus altele ,pana la 26) au fost citite de milioane de oameni si cica le-au schimbat perceptia despre Dumnezeu,despre Creator.

Daca vreti sa cunoasteti o alta filosofie despre Dumnezeu ,puteti citi cartile.

Autorul asta american are mult succes la public si tine conferinte internationale ,a venit anul trecut si in Romania si are scoli spirituale deschise in ajuta si fac acte de caritate si mai ales au loc conferinte in care le este explicat oamenilor totul despre continutul cartilor autorului,despre Dumnezeul adevarat(asa zice dansul ca este)


In fine mi s-a parut interesant si am simtit nevoia sa impartasesc cu voi acest lucru.
Poate intereseaza pe cineva.

Cartile se pot gasi la orice librarie mare crestina ,sunt de la editura FOR YOU (in Romania) ---nu vreau sa fac reclama doar vreau sa fac putin cunoscute chestiile astea si cartile astea  celor carora ii intereseaza subiectul.

Am pus topicul la aria potrivita(Paranormal) deci fara comentarii inutile.

E un forum de discutii si sunt binevenite orice fel de discutii..si astea mai ''paranormale'' ,''neobisnuite''  ,nu?Deci fac apel la bun simt pentru a discuta civilizat.Mersi

Edited by AlenTao, 21 April 2016 - 20:16.


#2
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015
[ http://weneedfun.com/wp-content/uploads/2016/02/House-Quotes-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Pentru un tip care dialogheaza cu dumnezeu si fiind psihotic dupa unii  cartile acestuia sunt de o coerenta uluitoare . Daca e doar un scriitor inventiv e de o genialitate exceptionala dar si o inselatorie pe masura .
Sincer , cred ca tipul are un dialog cu divinitatea , altfel nu imi explic râurile de scrieri

#4
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Nu am citit cartile. Am vazut doar filmul. Un film de nota 10!
O sa ma interesez si de carti pt a le citi.

#5
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015

 alexandrualexe, on 21 aprilie 2016 - 21:58, said:

Nu am citit cartile. Am vazut doar filmul. Un film de nota 10!
O sa ma interesez si de carti pt a le citi.



Merita garantat.E o lectura placuta.

#6
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 06.01.2012
Am citit primele 2 si ,desi la prima vedere par extrem de greu de digerat(mai ales primul volum) ,mi-au dat impresia ca deja stiam 90% din informatiile de acolo. As vrea sa precizez ca inaintea acestor carti am fost marcat de altele,citite in aceasta ordine :1. Calatoria sufletelor si Destinul sufletelor, ambele de psihoterapeutul american Dr Michael Newton
2. Acelasi suflet multe trupuri- dr Brian Weiss  si
3 . o extraordinara carte "Calatoria de pe Thiaoouba" sau Thiouba profecies (in engleza) Carte in care practic am gasit confirmarile la ce stiam deja(sau credeam ca stiu) si la ce aflasem in plus din celelalte carti,in special cele ale lui Michael Newton.Cartile se pot descarca gratuit in format pdf de pe diverse site-uri cu exceptia dr Brian Weiss.Am mai citit si altele( Unele ale lui Rudolf Steiner..etc)dar acestea mi s-au parut cele mai elocvente in descoperirea(s-au redescoperirea ) adevarului in materie de spiritualitate,de  cine suntem,si incotr-o ne indreptam
Dar ,citind "conversatii cu D-zeu",constat ca toate cele enumerate de mine palesc in fata acestor volume. Efectiv,toate cartile citite in ordinea enumerata, se confirma una pe cealalta plus o gramada de lucruri pe care deja le consider adevaruri fundamentale.
O sa revin cu o noua impresie dupa cel de-al 3-lea volum.


#7
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Enumerati va rog ordinea in care apar aceste carti. As vrea sa le comand online.

Conversaţii cu Dumnezeu, vol. I, II, III, Prietenie cu Dumnezeu, Comuniune cu Dumnezeu, Momente de graţie.

Este corecta cronologia?

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Wikipedia zice asa:

1. Conversations with God: An Uncommon Dialogue (Book 1) (1995)
2. Conversations with God: An Uncommon Dialogue (Book 2) (1997)
3. Conversations with God: An Uncommon Dialogue (Book 3) (1998)
4. Friendship with God: An Uncommon Dialogue (1999)
5. Communion With God: An Uncommon Dialogue (2000)
6. The New Revelations: A Conversation with God (2002)
7. Tomorrow's God: Our Greatest Spiritual Challenge (2004)
8. What God Wants: A Compelling Answer to Humanity's Biggest Question (March 21, 2005)
9. Home with God: In a Life That Never Ends (2006)

Edited by florinbad, 04 May 2016 - 06:44.


#9
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 06.01.2012

 alexandrualexe, on 03 mai 2016 - 17:06, said:

Enumerati va rog ordinea in care apar aceste carti. As vrea sa le comand online.
Conversații cu Dumnezeu, vol. I, II, III, Prietenie cu Dumnezeu, Comuniune cu Dumnezeu, Momente de grație.

Este corecta cronologia?
Se gasesc si gratuit in format pdf. Si tinand cont de mesajul lor asa si trebuie sa fie

Edited by alinx1, 05 May 2016 - 05:16.


#10
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Mie personal cartea asta mi-a schimbat viața.
Nu mă mai tem.Nu imi mai este frică.

Nu mă mai tem de Dumnezeu. Dumnezeu nu mai reprezintă o sperietoare pentru mine.
Nu mă mai invinovățesc pentru orice lucru mărunt sau orice "greșeală" chiar fără de intenție, cum faceam inainte.

Nu mă mai tem de moarte. De Judecata lui Dumnezeu. Nu mi-l mai pot imagina pe Dumnezeu ca fiind un Judecător aspru,intransigent, drept, care judecă doar faptele fără să ințeleagă motivațiile acțiunilor.

Nu imi mai este frică de iad.De iadul veșnic, etern.Acel iad descris in dogme si sisteme teologice.
Acel chin cumplit,inimaginabil, care nu se sfarșește niciodată și din care nu este nici o șansă de scăpare, nici o speranță.
Nu imi mai este frică de izolarea veșnică, de părăsire eterna de către Dumnezeu.

Pe Dumnezeu il văd că fiind bun,iubitor,enorm de iubitor,bland, ințelept, plin de compasiune, eleganța și gingășie.
Așa cum este un părinte cu copilul lui,chiar dacă mai si "greșește" uneori. Greșelile fac parte din procesul de devenire.
Ne conduc automat spre alegeri mai inalte in viitor.

Cartea asta este despre alegeri.
Putem alege să fim cea mai grandioasă versiune a noastră,sentimentul cel mai inălțător, gandul cel mai inalt,acțiunea care ne defineste cel mai bine sinele.
Dumnezeu ne ajută să fim ce alegem să fim.Intotdeauna.

Este una din cele mai minunate cărți.Pe mine m-a scăpat de depresie-depresia ca e posibil să nu mă mantuiesc orice as face,de toată frica si spaimele,de toată deznădejdea.
A fost un adevărat medicament pentru sufletul meu. Mai ales in momente grele.

Ii mulțumesc lui Dumnezeu pentru această carte!
Si lui Neale ca a scris-o!
Iți mulțumesc Doamne ca a ajuns in viața mea cand aveam cea mai mare nevoie de ea!

#11
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 06.03.2021
Filozofia new-age îl prezintă pe Dumnezeu exact așa cum nu este... în Biblie citim că cei care vorbeau cu El, trebuiau să se purifice printr-un post de 40 de zile (Moise, Isus etc), nu se prezentau înaintea Lui cu burta plină de carne și mațele pline de... după 40 de zile de post, omul este curat, pur și doar atunci se poate prezenta înaintea Creatorului pentru o doleanță, nu așa aiurea-n târg...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate