Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce se intampla dupa MOARTE?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 GRATEFUL, on 06 august 2017 - 00:30, said:

te-am intrebat din curiozitate...dupa cum am inteles eu, aura se afla in jurul corpului fizic si nu inteleg de ce apa ar produce separarea ei de corpul fizic...nu este indicata nici fisurarea ei, dar mai sa te lase complet descoperit...
Nu stiu , asa am inteles eu ...poate era vorba de altceva.....ma rog nu conteaza.....Poate o fi altcineva pe aici care stie mai multe......

Edited by Clovis, 06 August 2017 - 00:44.


#74
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

 Clovis, on 06 august 2017 - 00:26, said:

...si e bine sa te ocupi singur de el daca te pasioneaza...
nu ma intereseaza in mod deosebit, nu caut experientele paranormale...
daca tu intr-adevar ti-ai rezolvat o problema medicala care nu se putea rezolva altfel, este OK.( nu pot sa am o parere legat de asta necunoscand detaliile)

#75
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Si furnica dupa ce am calcat-o din greșeală trece in alta lume?
Sau orice alta vietate din jurul nostru?
Sau suntem noi mai cu mot?

Prieteni, aveti imaginatie prea multa.
Moartea nu e nimic...
Doar o alta stare a corpului nostru.
Dupa cum in viata celulele corpului conlucrează ptr mentinerea functionalitatii corpului, traiesc împreună, asa si dupa moarte ele inceteaza colaborarea fiind preluate de alte lanturi trofice si existentiale, viermi...alte bacterii.
Nu degeaba se spune ca nimic nu se pierde, totul se transforma.

Asa cum fierbi apa si o evapori, apa lichidă nu a murit disparut, s-a transformat in abur, mare parte, energie si ce-o mai fi pe-acolo 😊.

Deci, nu va mai lasati creierul sa zburde aiurea, imaginația e fara limite.

Viata si moartea sunt relative...😞

Suntem vremelnici.

O noapte liniștită va doresc.

#76
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

 silenced, on 06 august 2017 - 03:36, said:

Viata si moartea sunt relative...��

Suntem vremelnici.

nu stiu daca pe un om poate sa-l multumeasca faptul ca existenta lui este temporara....ca traieste o vreme si apoi dispare...nici varianta ca s-ar transforma in altceva nu este satisfacatoare pentru constiinta omului care cumva este "programat" cu dorinta de a trai vesnic.

care este rostul invatarii, acumularii de cunostinte, largirea orizontului de cunoastere daca nu exista (suficienta) vreme ca sa-ti fructifici cunostintele, deoarece intervine degradarea si apoi moartea?

nu vad in ce consta relativitatea vietii sau a mortii.moartea cuiva (apropiat) este cat se poate de reala, fiind un act finalizat din care, din punctul de vedere uman, nu exista intoarcere la viata.

viata si moartea: doua chestii contrare.

Edited by GRATEFUL, 06 August 2017 - 15:52.


#77
Ananda777

Ananda777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.07.2016
Moartea e perceputa ca fiind a ta sau a altuia pentru ca exista identificarea cu corpul - fiinta crede cu tarie ca ea este corpul fizic ...

de la aceasta confuzie pleaca totul ... noi nu suntem nici corpul, nici mintea, nici sentimentele, nici ideile ci suntem fiinta.

De la acest nivel(nivelul de fiinta) suntem nemuritori ... corpurile fizice sau astrale vin si pleaca mai repede sau mai greu.

Insa aceste experiente trebuie traite pentru inlaturarea tuturor indoielilor si aparitia cunoasterii . Acesta este defapt chiar scopul existentelor ... in orice plan.

Va doresc tuturor celor interesati sa le experimentati practic ... o singura data experimentate constient si tot ce scriem aici pe topic ar fi cunoscut de toata lumea ... se poate incepe cu dedublarea constienta apoi gradat eliminate toate identificarile din ce in ce mai rafinate.

Edited by Ananda777, 06 August 2017 - 16:22.


#78
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

 Ananda777, on 06 august 2017 - 16:21, said:

Moartea e perceputa ca fiind a ta sau a altuia pentru ca exista identificarea cu corpul - fiinta crede cu tarie ca ea este corpul fizic ...

de la aceasta confuzie pleaca totul ... noi nu suntem nici corpul, nici mintea, nici sentimentele, nici ideile ci suntem fiinta.


in acceptiunea ta ce este o "fiinta" umana ?
dupa cum am inteles eu ea este un tot unitar= corp+ minte+ sentimente.

 Ananda777, on 06 august 2017 - 16:21, said:

Insa aceste experiente trebuie traite pentru inlaturarea tuturor indoielilor si aparitia cunoasterii . Acesta este defapt chiar scopul existentelor ... in orice plan.
as vrea sa stiu cu ce te face mai fericit experienta dedublarii?
si
de ce existam (experimentam viata) in planul acesta fizic, care ne limiteaza oarecum, daca noi suntem doar constiinta pura, nemuritoare?
de ce sa vii -  sa zicem - intr-un plan inferior naturiii tale inerente de fiinta superioara nemuritoare??

din propria experienta stim ca "evoluand" intr-o anumita directie superioara, nu ne mai poate satisface ceea ce este inferior.(avand experienta calitatii superioare, nu ne mai multumeste ceea ce este mai putin de acesta...)

Edited by GRATEFUL, 06 August 2017 - 18:22.


#79
Ananda777

Ananda777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.07.2016
Nu este in tot unitar ci mai precis decat atat: corpul este vehiculul prin care percepi lumea, mintea este un instrument(un rezonator capabil sa te ajute sa alegi), sentimentele tin de suflet(o structura mai profunda a fiintei) orice aspect trebuie distins foarte clar si precis.

fiinta este  a fi - ceea ce este(e greu de definit in cuvinte pentru ca este o stare care este dincolo de minte iar cuvintele le concepi folosind mintea) ... iti trebuie experienta de pura existenta ca sa o intelegi prin experimentare directa si constienta) - aici este cea mai corecta identificare

Cu ce ne face mai fericiti experienta dedublarii constiente - prin experimentarea raiurilor atat in corpul fizic(starile pe care le traim in mod preponderant zilnic) cat si in corpul astral(atunci cand suntem dedublati constient si experimentam prin corpul astral), apoi intelegerea practica a faptului ca eu nu sunt corpul ... este o forma de experimentare superioara ... aducatoare de intelegere, care ascute discernamantul prin inlaturarea ignorantei sau a ideilor preconcepute gresite si aduce fericirea sau macar aspiratia de a fi fericit.

In planul fizic este posibila o evolutie mai rapida si permite anumite teste pe care de exemplu un zeu dintr-un plan astral superior nu le poate trece(nu poate fi tentat - acolo demonii nu au voie)

De asemenea noi chiar daca suntem ca potential fiinte superioare nemuritoare trebuie sa manifestam asta moment de moment altfel inseamna ca nu suntem constienti de ceea ce suntem noi ... dau un exemplu: un betiv de la colt de strada ... poate el e un om genial si are un suflet sublim insa daca deocamdata nu a descoperit asta si deci nu este constient de aceste minunate calitati ale sale va trebui sa sufere(suferinta este cel mai bun invatator) pana se va satura si va decide sa caute natura sa adevarata ... de obicei asta este din cauza faptului ca el crede cine stie ce prostii si evident actioneaza conform acestei preconceptii astfel este blocat in a manifesta calitatile exceptionale cu care este inzestrat ... simpla manifestare naturala si spontana a calitatilor native l-at face instantaneu foarte fericit.

Da foarte correct ce spui tu la sfarsit din aceasta cauza multe fiinte umane(adica fiinte intrupate in corp de om) se feresc de tutun, jocuri de noroc, curvasareala, minciuna, si altele ... ele sunt spirite mai batrane care au experimentat toate acestea si nu mai gasesc vreun mister sau vreo fascinatie in asa ceva ... pe ei ii poate implini doar iubirea, extazul, practica continentei amoroase, arta, caile spirituale, meditatiile pe muzica, facerea de bine, binecuvantarea celorlalte fiinte, vindecarea corpurilor, transmiterea ideilor inaltatoare  etc in functie de afinitati ...

Edited by Ananda777, 06 August 2017 - 21:44.


#80
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014

 Ananda777, on 06 august 2017 - 21:35, said:

Nu este in tot unitar ci mai precis decat atat: corpul este vehiculul prin care percepi lumea, mintea este un instrument(un rezonator capabil sa te ajute sa alegi), sentimentele tin de suflet(o structura mai profunda a fiintei) orice aspect trebuie distins foarte clar si precis.
nu esti un tot unitar si totusi ai nevoie de corp, minte si sentimente ca sa fuctionezi?!

Quote


fiinta este  a fi - ceea ce este(e greu de definit in cuvinte pentru ca este o stare care este dincolo de minte iar cuvintele le concepi folosind mintea) ... iti trebuie experienta de pura existenta ca sa o intelegi prin experimentare directa si constienta) - aici este cea mai corecta identificare
cat suntem vii in fiecare secunda a existentei noastre experimentam ce inseamna "a fi"
si cand vom muri pur si simplu nu vom mai fi.

Quote


Cu ce ne face mai fericiti experienta dedublarii constiente - prin experimentarea raiurilor atat in corpul fizic(starile pe care le traim in mod preponderant zilnic) cat si in corpul astral(atunci cand suntem dedublati constient si experimentam prin corpul astral), apoi intelegerea practica a faptului ca eu nu sunt corpul ... este o forma de experimentare superioara ... aducatoare de intelegere, care ascute discernamantul prin inlaturarea ignorantei sau a ideilor preconcepute gresite si aduce fericirea sau macar aspiratia de a fi fericit.
eu cred ca experienta dedublarii este mai degraba indusa de spiritele rele/demonii care se folosesc de dorinta naturala a omului ca viata nu se rezuma doar la acum si aici.
adica vreau sa spun ca ei vin cu o solutie falsa la problemele cu care se confrunta sufletul creat, numit omul.

nu vad cum ar putea sa te satisfaca si sa te faca mai fericit/a in viata de zi cu zi faptul ca de ex. seara te dedublezi.
cu cine iti imparti aceste experiente? cu cine te intalnesti in aceste experiente? ce ti se transmite la aceste intalniri astrale? raspunsurile ar trebui sa te puna pe ganduri...

Quote


In planul fizic este posibila o evolutie mai rapida si permite anumite teste pe care de exemplu un zeu dintr-un plan astral superior nu le poate trece(nu poate fi tentat - acolo demonii nu au voie)
este o contradictie in ceea ce prezinti. de ce sa evoluam daca noi DEJA suntem fiinte superioare?!

Quote


De asemenea noi chiar daca suntem ca potential fiinte superioare nemuritoare trebuie sa manifestam asta moment de moment altfel inseamna ca nu suntem constienti de ceea ce suntem noi ... dau un exemplu: un betiv de la colt de strada ... poate el e un om genial si are un suflet sublim insa daca deocamdata nu a descoperit asta si deci nu este constient de aceste minunate calitati ale sale va trebui sa sufere(suferinta este cel mai bun invatator) pana se va satura si va decide sa caute natura sa adevarata ... de obicei asta este din cauza faptului ca el crede cine stie ce prostii si evident actioneaza conform acestei preconceptii astfel este blocat in a manifesta calitatile exceptionale cu care este inzestrat ... simpla manifestare naturala si spontana a calitatilor native l-at face instantaneu foarte fericit.
cum de nu suntem constienti de ceea ce suntem? de ce am uitat cine suntem?

ramanand la exemplul tau: cum a ajuns acel om cu calitatile exceptionale, un betivan?

cum poate sa ajunga o fiinta superioara nemuritoare intr-un asemnea hal de degradare? ceva pur si simplu nu se potriveste in teoria asta.

Quote


Da foarte correct ce spui tu la sfarsit din aceasta cauza multe fiinte umane(adica fiinte intrupate in corp de om) se feresc de tutun, jocuri de noroc, curvasareala, minciuna, si altele ... ele sunt spirite mai batrane care au experimentat toate acestea si nu mai gasesc vreun mister sau vreo fascinatie in asa ceva ... pe ei ii poate implini doar iubirea, extazul, practica continentei amoroase, arta, caile spirituale, meditatiile pe muzica, facerea de bine, binecuvantarea celorlalte fiinte, vindecarea corpurilor, transmiterea ideilor inaltatoare  etc in functie de afinitati ...
exact, o fiiinta superioara are nazuinte superioare....deci nu gaseste nimic incitant in a folosi alcool si sa devina un betivan, care sa sufere....ca apoi suferinta sa-l faca sa-si regaseasca natura superioara candva ( nu se stie cand si cum...e o mare enigma) pierduta.

...........
si mai este o chestie interesanta pe care nu o inteleg: ce legatura este intre poza de profil si (nevoia) trairea unei spiritualitati superioare revelatoare privind natura adevarata a omului???

Edited by GRATEFUL, 07 August 2017 - 01:28.


#81
Ananda777

Ananda777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.07.2016
da

nu e correct ce spui ... a fi se modifica ... existam intr-o alta forma, intr-o alta lume, cu alt corp(corpul astral)

dedublarile nu se pot realiza decat cu fiinte benefice care te ghideaza din astral, ingeri, ghizi spirituali, cand e vorba de demoni avem posesii, sechestrari in iaduri ... aceste fiinte nu te intreaba daca vrei si nu te lasa sa fii constient ... actioneaza demoniac si experientele cu ei nu au nimic de a face cu fericirea ci dimpotriva ... din aceasta cauza pentru astfel de experiente este necesara o purificare foarte bine realizata, evident experientele din plan astral le impartasesti cu fiinte din plan astral ...

Suntem in potentialitate fiinte perfecte ... suntem daca alegem acel ideal destin facut din alegeri corecte ... daca vrei ... este jocul descoperirii de sine ... aflam cine suntem noi defapt

nu am fost constienti niciodata ci devenim gradat ... acesta este jocul

pai este o legatura directa intre frumusete si fericire(chiar intre frumusete, sanatate si fericire) ... poza este totusi pentru ca am accesat acest forum in principal pentru a descrie amanuntit si cu detalii continenta sexuala amoroasa pentru barbati ... am un topic unde am explicat amanuntit ... acesta este cadoul ce vine prin mine catre toti barbatii ... evident o poza cu o femeie foarte  frumoasa atrage atentia acestora ...

#82
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,459
  • Înscris: 17.04.2014
@ ananda,
ce sa zic? nimic concludent in raspunsul dat pentru favoarea dedublarii.
la ultima explicatie insa m-a bufnit rasul...e clar.

#83
Ananda777

Ananda777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.07.2016
nu cauta vreun raspuns ... orice raspuns este pentru satisfactia mentalului ... cauta dincolo de mental ... experienta dedublarii nu o poti nici dobandi nici intelege cu mentalul ... atat pot sa iti zic ... ma bucur daca te-am facut sa razi Posted Image

exista fiinte cu mental si exista mental cu fiinte incearca sa nu faci parte din cea de-a doua categorie ... Posted Image

daca vrei iti dau un exemplu "din afara ta" ca poate se vede mai usor ...

o gospodina face curat si apoi devine pasionala si foarte implicata si e in stare sa se certe si cu ceilalti pentru curatenia pe care o face ea(sa se dea din calea ei, sa nu strice vreun pic din munca ei, sa astepte sa se usuce etc)  in acest caz nu gospodina face curat ci curatenia o face pe ea Posted Image incearca similar vorbind ca tu sa folosesti mentalul si nu el pe tine

legat de experienta dedublarii concluzia e importanta daca reusesti sa intelegi profund(la nivel de actiune) care este rolul ei si de ce exista, experienta nici nu mai e necesara(la fel e si cu suferinta ... daca intelegem profund ce ne invata ea defapt aceasta dispare imediat)

ce am spus aici este din experimentare directa si nu interpretari, teorii sau mai stiu eu ce idei menite mai mult sa excite mentalul decat sa aduca cunoasterea

Edited by Ananda777, 07 August 2017 - 13:53.


#84
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Dupa moarte, nu se intampla nimic, ai murit si gata, putrezesti in pamant.
Ce sa se intample ? iar cine zice ca se intampla nu stiu ce, e doar o aiureala, nimeni nu s-a intors sa zica "ba e asa si asa dupa aia", nu are nici o demonstratie la ce zice.

#85
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nici tu nu ai demonstratii ca nu se intampla nimic cu constiinta dupa moarte si ca afirmatia ta nu este tot o "aiureala".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate