Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce se intampla dupa MOARTE?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
In functie de religie te poate astepta 72 de virgine, 7 cetati ceresti, o planeta doar a ta, extraterestri si alte asemenea lucruri.

 Bursul, on 21 aprilie 2016 - 17:53, said:

Daca esti ateu nu faci nimic.
Pai parca trebuia sa arzi in iad pentru eternitate.

Edited by _-AppleS-_, 21 April 2016 - 19:03.


#20
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,874
  • Înscris: 10.02.2011

 ovi_dany, on 21 aprilie 2016 - 18:51, said:

Simplu...esti mort!
De ce n-ai dat examen de admitere la filozofie ?Posted Image

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 adrian93, on 21 aprilie 2016 - 18:33, said:

Conform doctrinei creștine, te transformi într-o nouă formă de existență a energiei.
eu vreau unde gravitationale

#22
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
O să ajungi o minunată mâncare pentru viermi .

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 AlenTao, on 21 aprilie 2016 - 17:43, said:

:)Nu e un subiect interesant?
Nu e interesant, e un nonsubiect.

#24
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 AlenTao, on 21 aprilie 2016 - 17:43, said:

Mereu mi-am pus intrebarea asta..Posted Image E o intrebare globala EXISTENTIALA,UNIVERSALA pe care poate fiecare om si-a pus-o cel putin o data in viata.


Deci,ce credeti ca se intampla dupa moarte?
Aveti si argumente/dovezi/teorii?

:)Nu e un subiect interesant?

Sunt multe carti scrise si studii facute de-a lungul timpului cu ajutorul persoanelor care au trecut prin moarte clinica sau persoane care prin regresie hipnotica au furnizat multe informatii despre acest subiect. Pe forum vei fi luat de multi in deradere si nu iti recomand sa abordezi aici acest subiect. Daca vrei sa afli cu adevarat, iti recomand sa studiezi cartea "Din tainele vietii si a universului" care a aparut initial in doua volume, iar apoi a fost publicata intr-un singur volum (forma care se gaseste in prezent). Citeste-o ca pe o carte de stiinta (mai ales in partea a II-a) si analizeaza cu multa ratiune informatiile din aceasta carte care nu este deloc usor de asimilat. S-ar putea sa nu ai rabdarea si puterea de concentrare pana la sfarsitul cartii, dar daca vei reusi, ti se va deschide o larga fereastra de cunoastere despre ceea ce acum  este pentru tine un mare necunoscut si incerci doar sa-ti imaginezi cum ar putea sa fie. Ceea ce numim moarte, nu este decat fenomenul de trecere dintr-o forma existentiala (viata in corp fizic), in alta forma de existenta (viata doar in corp spiritual). Dupa ce vei citi aceasta carte, iti recomand cartile "Viata dupa viata" scrisa Raymond A. Moody, "Cartea spiritelor" si "Cartea mediumilor" scrise de Allan Kardec.

#25
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015

 codesmm, on 21 aprilie 2016 - 19:49, said:

Sunt multe carti scrise si studii facute de-a lungul timpului cu ajutorul persoanelor care au trecut prin moarte clinica sau persoane care prin regresie hipnotica au furnizat multe informatii despre acest subiect. Pe forum vei fi luat de multi in deradere si nu iti recomand sa abordezi aici acest subiect. Daca vrei sa afli cu adevarat, iti recomand sa studiezi cartea "Din tainele vietii si a universului" care a aparut initial in doua volume, iar apoi a fost publicata intr-un singur volum (forma care se gaseste in prezent). Citeste-o ca pe o carte de stiinta (mai ales in partea a II-a) si analizeaza cu multa ratiune informatiile din aceasta carte care nu este deloc usor de asimilat. S-ar putea sa nu ai rabdarea si puterea de concentrare pana la sfarsitul cartii, dar daca vei reusi, ti se va deschide o larga fereastra de cunoastere despre ceea ce acum  este pentru tine un mare necunoscut si incerci doar sa-ti imaginezi cum ar putea sa fie. Ceea ce numim moarte, nu este decat fenomenul de trecere dintr-o forma existentiala (viata in corp fizic), in alta forma de existenta (viata doar in corp spiritual). Dupa ce vei citi aceasta carte, iti recomand cartile "Viata dupa viata" scrisa Raymond A. Moody, "Cartea spiritelor" si "Cartea mediumilor" scrise de Allan Kardec.


Mersi mult de raspuns.
Vad ca se poate si raspunsuri mai bune si mai normale..ON-TOPIC si fara ''caterinca ieftina''
Chiar am sa caut cartea aceea.Se gaseste si in format pdf.?
Sunt interesat de astfel de carti.

#26
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 codesmm, on 21 aprilie 2016 - 19:49, said:

Citeste-o ca pe o carte de stiinta (mai ales in partea a II-a)
Posted Image Asta da carte care nu e de stiinta dar trebuie musai sa o citesti ca pe una de stiinta .

#27
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 _-AppleS-_, on 21 aprilie 2016 - 21:05, said:

Posted Image Asta da carte care nu e de stiinta dar trebuie musai sa o citesti ca pe una de stiinta .

De unde stii ca nu este o carte de stiinta?. Modul de insusire a informatiilor este diferentiat la un roman (fictiune) pe care il citesti relaxat, fara prea multa atentie, fata de o carte de stiinta (fizica, chimie, matematica, etc.) pe care o citesti concentrat pe informatiile care trebuie intelese si asimilate. Acesta era sensul recomandarii de a o citi ca pe o carte de stiinta.

 AlenTao, on 21 aprilie 2016 - 21:04, said:



Mersi mult de raspuns.
Vad ca se poate si raspunsuri mai bune si mai normale..ON-TOPIC si fara ''caterinca ieftina''
Chiar am sa caut cartea aceea.Se gaseste si in format pdf.?
Sunt interesat de astfel de carti.

Eu am cumparat-o de aici: http://www.eusunt.ro...644/    dar poti cauta pe net si poate o gasesti in format PDF. Unii fac schimb de carti.

#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 _-AppleS-_, on 21 aprilie 2016 - 19:04, said:

In functie de religie te poate astepta 72 de virgine, 7 cetati ceresti, o planeta doar a ta, extraterestri si alte asemenea lucruri.


Pai parca trebuia sa arzi in iad pentru eternitate.
Ateii doar vor muri si disparea . Aia de vor arde in iad vor fi credinciosii falsi , adica stia ca n-are voie sa minta, fure, curveasca si n-a ascultat acestia vor fi parliti la foc mic o eternitate . Posted Image

#29
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015
dupa moarte va fi ca si inainte sa te nasti , adica nimic, nici macar nu vei realiza

#30
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 codesmm, on 21 aprilie 2016 - 21:38, said:

Eu am cumparat-o de aici: http://www.eusunt.ro...    dar poti cauta pe net si poate o gasesti in format PDF. Unii fac schimb de carti.
Ditamai pretul pentru acea carte, macar are multe pagini ?

#31
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 _-AppleS-_, on 21 aprilie 2016 - 22:14, said:

Ditamai pretul pentru acea carte, macar are multe pagini ?
Citeste-o si n-ai sa regreti. O sa fii castigat si o sa te uiti cu mila la profanii care nu au avut curiozitatea si dorinta de a afla mecanismul vietii pe planeta pamant, in sistemul nostru solar, in univers si in cosmos. Teoria evolutionista a lui Darwin este una reala dar nu in forma enuntata de el. Niciodata nu s-a transformat o maimuta in om si nici nu se va transforma vreodata.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 codesmm, on 21 aprilie 2016 - 19:49, said:

Sunt multe carti scrise si studii facute de-a lungul timpului cu ajutorul persoanelor care au trecut prin moarte clinica sau persoane care prin regresie hipnotica au furnizat multe informatii despre acest subiect. P
Nu sunt studii in sensul metodei stiintifice. Nimeni nu trece prin "moarte" si revine.

 codesmm, on 21 aprilie 2016 - 22:26, said:

Niciodata nu s-a transformat o maimuta in om si nici nu se va transforma vreodata.
Mi se pare normal, sunt pe ramuri evolutive diferite, fara legatura. Nu au de ce sa se transforme, nu asa functioneaza evolutia.

Edited by andreic, 22 April 2016 - 09:34.


#33
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015

 codesmm, on 21 aprilie 2016 - 22:26, said:

Citeste-o si n-ai sa regreti. O sa fii castigat si o sa te uiti cu mila la profanii care nu au avut curiozitatea si dorinta de a afla mecanismul vietii pe planeta pamant, in sistemul nostru solar, in univers si in cosmos. Teoria evolutionista a lui Darwin este una reala dar nu in forma enuntata de el. Niciodata nu s-a transformat o maimuta in om si nici nu se va transforma vreodata.


Mi-am luat pdf-ul.E in planurile mele de lectura.
Mersi fain.Pare interesanta la prima vedere.

#34
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 AlenTao, on 21 aprilie 2016 - 17:43, said:

Deci,ce credeti ca se intampla dupa moarte?
Aveti si argumente/dovezi/teorii?
Nimeni nu stie real ce se intampla in realitatea celui ce moare sau daca el post mortem (claic asimilat, stiintific, ca moarte totala) mai are sau nu o realitate proprie.
Toti cei vii se raporteaz la realitate lor proprie in care il constata pe cel ce moare sau care a murit ori, se raporteaza la inventii fantastice de tip religioas, spiritual, filozofic, SF...

#35
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 AlenTao, on 21 aprilie 2016 - 17:43, said:

Mereu mi-am pus intrebarea asta..Posted Image E o intrebare globala EXISTENTIALA,UNIVERSALA pe care poate fiecare om si-a pus-o cel putin o data in viata.


Deci,ce credeti ca se intampla dupa moarte?
Aveti si argumente/dovezi/teorii?

:)Nu e un subiect interesant?

Eu cred ca dupa moarte face popa satului un ciubuc neimpozabil.

#36
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Motanu13, on 21 aprilie 2016 - 18:25, said:

Intri in singularitate atemporalaPosted Image. Sau o sa te trezesti din somn intr-o dimensiune ciudata in care timpul se contracta si se dilata la infinit. O sa zbori cu viteza luminii in afara spatiului si timpului, nu mai simti nimic senzorial desi percepi la nivelul energiei psihice cum trece timpul, pana cand te vei trezi pur si simplu intr-o alta existenta, pe o alta planeta. Cam asta e.


Bre , matale esti sigur de treaba asta ? Ca daca esti sigur , mergem pe mana ta , il luam si pe AlenTao si o punem de o sinucidere rituala in grup ...sa scapam de lumea asta rea cu inspectori de la ANAF , autoritat corupte , sotii infidele si fiice vagaboante . Ce poate fi mai frumos decat sa zbori cu viteza luminii . Da stii la ce ma gandesc eu ? Auzi ...asa ca exerctiu de imaginatie ...daca trecem dincolo , in dimensiunea aia ciudata ...si ne luam zborul ....si din sens opus ..vine AlenTao , tot cu viteza luminii si tot fara percepti extrasenoriale ? Ha ? Ce zici ...din ciocnirea noastra ...sa se nasca o singularitate ? Va iesi un nou univers , format din JurasikMan si Alen Tao ...si se va numi JurasikTao ...sau AlenMan  .....aaaa  ...sau Motanu Tao .... posibilitatile nu sunt asa multe ...sunt aranjamente de trei , luate cate doua . Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate