Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alfa Romeo Giulia

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ilietu, on 21 aprilie 2016 - 19:26, said:

De ce nu se apring stopurile? In clip cand o urca in camion. Posted Image

E italiana, ce vrei, sa mearga toate pe ea ? Uita-te la Ferrari in F1. Sarbatoare cand termina doua masini.

Edited by Ion_de_la_Raion, 22 April 2016 - 18:22.


#38
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005

 Ion_de_la_Raion, on 22 aprilie 2016 - 18:22, said:

E italiana, ce vrei, sa mearga toate pe ea ? Uita-te la Ferrari in F1. Sarbatoare cand termina doua masini.

carcotas mai esti

#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Da, dar a fost amuzant.
Si mai are si dreptate. Posted Image

#40
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Iar aberați de plictiseala...

#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La inceputul anilor 90 am avut o Alfa 33. Nu era o super masina din asta "jmekera", dar fiind mai usurica (sub 900 kg) si avand aproape 100 CP (avea motor boxer, cu doua carburatoare dublu corp), plus o cutie scurta, stiu ca ma lipea de scaun cand ii dadeam o talpa de pe loc. In rest, n-am avut experiente cu Alfe din astea supa-dupa.

#42
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

 zveroboi78, on 22 aprilie 2016 - 12:31, said:

Frumos spus; atentie, esti virusat.

Cred ca punctele forte la Alfa sunt aspectul (stilul), sportivitatea si senzatiile la volan. Pe asta insista.
Au inteles foarte bine ce inseamna cuvantul MASINA. Sunt pentru cunoscatori, pasionati (petrolheads), oameni care iubesc condusul si automobilul.

Confortul e decent si-atat; hedonistii obsedati de confort excesiv, scaune cu masaj la/in fund si alte mofturi s-ar putea orienta spre Maserati.
Cei interesati doar de o masina pt mers din A in B s-ar putea sa nu inteleaga de ce directia devine asa dura in modul Dynamic (sport), de ce o zbugheste inainte fara sa accelerezi cand treci din Normal in Dynamic, de ce sunt asa stabile in viraje etc.
Sunt suficient de practice si economice in viata de zi cu zi, cu exceptiile de rigoare (coupé-uri, variantele QV de top cu motoare mari).

Plus istoria, traditia, numeroasele inovatii tehnice si palmaresele foarte bogate :
Prin 1915-1921 faceau deja masini de curse care castigau pe traseele cele mai celebre; inclusiv Enzo Ferrari a debutat ca pilot la ei.
Alti constructori pe vremea aia plimbau cercul  sau se jucau cu lopatele in nisip Posted Image si acu ne f..reaca la cap cu qualitet&shit.

Pe bune, cititi istoria Alfa si a automobilelor italiene in general, veti fi uimiti de aportul adus de ei lumii auto; si de nedreptatea care li se face de ceva timp, trecandu-i in umbra si luandu-i in deradere.

Nici eu nu cunosc fenomenul Alfa in totalitate, sunt la prima Alfa, nu ma pot numi alfist, dar cu cat afli si conduci mai mult, cu atat te acapareaza.

Alfa sunt foarte frumoase, iar cand functioneaza sunt un deliciu.

Problema lor eterna este fiabilitatea plus faptul ca designul e mai important decat practicalitatea.

Am un amic caruia i s-a stricat ceva banal la un 147 acum cativa ani, nu era in oras. Devizul la service a fost aproape 1000 de euro. De ce?

Pentru ca trebuia dat motorul jos ca sa faca ceva banal, nu retin exact ce, dar cei care au avut Alfa si le-au tinut suficient timp cat sa aiba probleme cu ele/sau luate SH stiu despre ce vorbesc.

Pacat, mare pacat ca italienii nu sunt in stare sa get their shit together.

#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Din nou revin la 33-ul meu vechi. Da, e model vechi si simplu, dar o puteai repara singur, asa era de simplu. Asta cu complexitatea masinilor moderne e valabil la orice marca, nu doar la Alfa Romeo, de ceva timp incoace. Masinile din anii 70 si 80 se reparau foarte usor. Astea moderne sint foarte inghesuite.

#44
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu poti compara mere cu pere. Posted Image

#45
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
Carabinieri

Attached Files



#46
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Superba masina. Este o adevarata bijuterie. Bastonul cred ca e ala, marca Protos (pentru cine stie).

#47
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Deosebit de frumoasa ca orice Alfa care se respecta (evident MiTo intra la cele care nu se respecta).
Acu' mai ramane s-o vedem si pe viu ca am vazut diferente mari de perceptie intre poze si realitate (de ex. Superbul nou care m-a lasat cu gura cascata la poze, iar pe viu ma intrebam de ce oare imi placuse asa mult).

#48
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
O s-arate asa cum trebuie, asa cum ne-a obisnuit Alfa.

Attached Files



#49
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Incepe sa nu-mi fie clar daca tie-ti place masina sau ... carabinierul ala de langa ea Posted Image .

Eu pe Alfa o vad bine imbracata in ROSU. Altceva .... poate in negru si cam atat.

Edited by mufasa, 06 May 2016 - 19:31.


#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
O masina sport arata bine cu aproape orice culoare "pura", intensa.  Sunt o gramada de Ferrari galbene , am vazut chiar si Porsche 911 galben.

#51
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 tfmercedez, on 07 mai 2016 - 21:23, said:

O masina sport arata bine cu aproape orice culoare "pura", intensa.  Sunt o gramada de Ferrari galbene , am vazut chiar si Porsche 911 galben.

Da nu-i ca rosu !

#52
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Si mie tot rosii imi plac cel mai mult Posted Image Cred ca asa arata cel mai bine, Forza Rossa! Posted Image E si culoarea lor traditionala de curse parca, cum e la Mercedes argintiu (desi arata cam de kkt, la cele mai multe merzane le sta bine pe negru) sau verde la Bentley.

Edited by a3ds, 08 May 2016 - 18:16.


#53
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 Ion_de_la_Raion, on 24 aprilie 2016 - 14:59, said:

Din nou revin la 33-ul meu vechi. Da, e model vechi si simplu, dar o puteai repara singur, asa era de simplu. Asta cu complexitatea masinilor moderne e valabil la orice marca, nu doar la Alfa Romeo, de ceva timp incoace. Masinile din anii 70 si 80 se reparau foarte usor. Astea moderne sint foarte inghesuite.

Pai mai ia vreo 2-3 70-80 si cateva seturi de jiglere si nu mai ai treaba !

#54
softman15

softman15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.09.2012
Frumoasa masina .Este impresionanta si puterea , adica 510 cp ! N-am cuvinte...

Edited by softman15, 09 May 2016 - 20:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate