Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Ghost in the Shell (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://lh3.googleusercontent.com/-brwrwyvGrYY/Vw_YpxD_9YI/AAAAAAABK_I/3pusmEoXfhw4nDcsYP2xppTD6GEPD_WdgCL0B/w995-h633-no/GHOST%2BIN%2BTHE%2BSHELL%2B%25282017%2529%2B%2BFIRST%2BLOOK%2B-%2B.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ghost in the Shell e un fenomen in Japonia, unde se intinde pe mai multe carti, filme si serii anime. Nu stiu de ce s-au trezit asa tarziu americanii sa faca si ei un film.

Cred ca va iesi ceva interesant avand in vedere ca in rolul principal e Scarlett Johansson, ar trebui sa aiba buget mare filmul.

Nu are inca trailer.

http://www.imdb.com/title/tt1219827/

#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Mda din seria, hai sa mai stricam un univers minunat.

#3
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Dupa ce am avut Gods of Egypt in care "egiptenii" principali au fost un scotian si un australian, acum o avem pe Scarlett interpretand un cyborg japonez.De parca nu erau destule actrite asiatice talentate.Hai ca intelegeam daca adaptau povestea si mutau actiunea in SUA , dar vad ca numele personajului lui Scarlett e Kusanagi , deci nici poveste.

Edited by Dany noob, 21 April 2016 - 10:34.


#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mie actrita asta nu imi inspira nimic....sau ba imi inspira dar nu in ale cinematografiei....

Edited by I2O, 21 April 2016 - 10:35.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Da sa joace dezbracata, androizii aia pentru a deveni invizibili trebuiau sa se dezbrace. :D

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

 diZy, on 21 aprilie 2016 - 10:29, said:

Mda din seria, hai sa mai stricam un univers minunat.

Da' seria, hai sa nu ne uitam la film ca sa nu se strice universul, o stii?

#7
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

 Dany noob, on 21 aprilie 2016 - 10:32, said:

Dupa ce am avut Gods of Egypt in care "egiptenii" principali au fost un scotian si un australian, acum o avem pe Scarlett interpretand un cyborg japonez.De parca nu erau destule actrite asiatice talentate.Hai ca intelegeam daca adaptau povestea si mutau actiunea in SUA , dar vad ca numele personajului lui Scarlett e Kusanagi , deci nici poveste.

Si de ce trebuie ca o asiatica sa joace in rolu lu' Kusanagi?

In primul rand ca io as fi mai enervat daca rolul este jucat de vreo chinezoaica sau coreanca pt. ca pot face diferenta intre asiatici.

In al doilea si cel mai important rand, aspectul personajelor din animuri este idealizat estetic pt. a atrage audienta. In filme live-action poti face asta doar pana la un anumit punct si esti limitat de infatisarea actorilor. Iar mai aproape de idealul estetic din animuri este un european decat ar fi un japonez get-beget.


Vis-a-vis de Scarlet Johanson. Btw ma doare-n pix cati T sau S are ea in nume, sa-si puna nume normale anglo-saxonii (sau evreii americanizati) astia tampiti ca doi t sau doi s, n etc. suna la fel ca unul singur si nu zici ScarleT T. Asa, vis-a-vis de Scarleta, e una dintre cele mai proaste actrite si nu se potriveste in rolul lu Kusanagi pt. ca aceasta din urma emana un aer impunator, patrunzator prin atitudine si postura, iar Scarleta a esuat de fiecare data cand rolul i-a cerut asta (cel mai vizibil in Lucy). Nu o ajuta nici fizionomia. Se vede inca din poza atasata primului mesaj unde arata mai mult ca o hipstera fitoasa.

Edited by Genjurooo, 27 April 2016 - 21:15.


#8
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015

 Ion_de_la_Raion, on 21 aprilie 2016 - 13:27, said:

Da sa joace dezbracata, androizii aia pentru a deveni invizibili trebuiau sa se dezbrace. Posted Image

Pai daca-i invizibila ce mai conteaza ca-i goala, bre?

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cam da. Ce ma ajuta ca Jessica Alba e goala in Fantastic 4 ?

#10
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
A aparut si primul trailer.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G4VmJcZR0Yg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sincer arata mai bine decat ma asteptam.
Dar ScarJo nu este destul de intimidanta si nu proiecteaza forta personajului principal.

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pacat ca nu joaca nud...as fi vrut sa-i vad tatele flamband.

Edited by I2O, 05 December 2016 - 23:41.


#12
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
Lol... Ce micuta si îndesată e Scarlet :lol: n-are nicio treaba cu personajul Motoko Kusanabi. Japonezii pentru acel film animat au făcut munca de sisif, au lucrat până în cele mai mici detalii, nici nu am pretenții de la superficialul Hollywood să facă vreo capodopera, nici măcar sa le iese decent.
În ceea ce privește soundtrack-ul ales, este o porcarie, o mizerie în comparație cu piesa originala a lui Kenji Kawai care efectiv este absolut superba, divina... si toate astea pentru o animație... cum spuneam, munca de sisif.
Da, sunt o fană a Ghost in the Shell si am pretenția să își fi dat silința sa le iese macar decent :)

Edited by NotEasy, 09 December 2016 - 22:16.


#13
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Genjurooo, on 27 aprilie 2016 - 20:47, said:

vis-a-vis de Scarleta, e una dintre cele mai proaste actrite si nu se potriveste in rolul lu Kusanagi pt. ca aceasta din urma emana un aer impunator, patrunzator prin atitudine si postura, iar Scarleta a esuat de fiecare data cand rolul i-a cerut asta (cel mai vizibil in Lucy).
+10 Posted Image

Quote

Nu o ajuta nici fizionomia. Se vede inca din poza atasata primului mesaj unde arata mai mult ca o hipstera fitoasa.
Weeellll, aşa am zis şi eu la-nceput, dar în special pentru că nu-i suficient de androgină ca să semene cu Motoko din filmul din '95, respectiv pentru că nu-i brunetă, dar între timp m-am apucat să revăd anime-urile şi constat că în SAC a fost feminizată destul de mult faţă de '95, or cu acea Motoko e un match destul de acceptabil Scarlett. Rămâne problema cu înălţimea şi cu lăţimea umerilor. S-o îmbrace măcar într-o jachetă cu umeri impunători. Posted Image

Edited by donjoe, 09 December 2016 - 22:40.


#14
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Genjurooo, on 27 aprilie 2016 - 20:47, said:

Iar mai aproape de idealul estetic din animuri este un european decat ar fi un japonez get-beget.
Nu vezi personaje cu ochi oblici in anime-uri, cu mici exceptii. In cazul GITS singurul asiatic pare a fi Aramaki. Kusanagi pare a fi un amestec in GITS1 si e europenizata in seriale. Togusa pare a fi cel mai european din toata echipa.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
N-am fost prea motivat sa merg la Ghost in the Shell deoarece nu tin minte vreo adaptare americana care sa se apropie de nivelul originalului japonez. Insa n-am avut chef sa stau azi in casa, si am vazut ca e la cinema...

Aspectele 3D au fost foarte bine introduse, nimic exagerat dar suficient cat sa te afunde in atmosfera intunecata cyberpunk fara sa-ti dai seama. Singura problema la CGI care mi-a sarit in ochi a fost in putinele momente in care vedem orasul de deasupra oceanului, iar in cadru intra un elicopter sau un vas care par sa nu respecte proportiile celorlalte elemente din decor, poate si datorita sunetului prea puternic pe care il produceau. Sunetul indica distanta.

In rest am fost impresionat de universul creat, de cladiri, de androizi, toate au avut un nivel mare de detaliu, perfect pentru cinematograf.

Am fost surprins si sa vad ca s-au mentinut aspectele filozofice din GitS, in mare parte. In opinia mea, Scarlett Johansson nu e o actrita foarte buna, dar in filmul asta a fost perfecta. A emanat forta insa in acelasi timp si vulnerabilitate.

Personajele secundare au fost cam putin folosite, cu exceptia lui Batou. Cred ca daca bagau inca o ora in film... hehe, tot 6.9 avea pe imdb dar iesea mai bun. Cand am vazut nota asta scazuta am suferit un soc, chiar nu mi-o pot explica. Eu ca fan al francizei am fost incantat de film, iar cei care nu stiau nimic despre GitS cred ca au primit un SF placut dpdv vizual si plin de actiune.

[ https://image.ibb.co/esFiBQ/869c69c0_e972_11e6_a653_6d848009a1bc_ghostintheshell_suit.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
^ Same, mai putin la capitolul Scarlett Johanson unde inca sunt de parere ca s-a potrivit ca nuca in perete. Ea saraca a incercat, dar ii este imposibil sa emane genul ala de forta implacabila. A si nu mi-a placut ca Aramaki a vbit numai in japoneza. Adica ori ii pui pe toti sa vorbeasca in mare parte in engleza ori in japoneza (1-2 cuvinte in japoneza ici si colo mergea, dar nu tot filmu).

Tot merita 7 sau 8.

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Faptul ca a vorbit in japoneza a fost mai exotic Posted Image
Consider ca contribuie la atmosfera futurista, aratand lipsa barierelor lingvistice.

Desigur ca Motoko e un personaj complex, dar din partea actorului cred ca e usor de jucat datorita faptului ca un android are prea putine expresii faciale.
In fine, n-are rost s-o lungesc cu Scarlett Johansson, ideea e ca mie mi s-a parut ok, iar o actrita atat de bine cotata creste sansele aparitiei unor continuari.

[ https://cdn0.vox-cdn.com/thumbor/zLZPVngEv9HrQKeiy9BZns9BU34=/126x0:837x400/1600x900/cdn0.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/50982679/Screen_20Shot_202016-09-22_20at_202.01.16_20PM.0.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/89yKotapLFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate