Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

cu si despre JAPONIA

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
softpediacleo

softpediacleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.10.2013
Hello Posted Image  Am deschis acest subiect in speranta ca voi primi de la dumneavoastra toate titlurile de filme/carti pe care nu trebuie sa le ratez despre Japonia. Ma intereseaza absolut orice subiect:cultura,civilizatia,iubirea,sistemul scolar,natura,mituri,stiinta si tehnologie,arte martiale . Anything about Japan!Posted Image

#2
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Inclusiv...asta? Daca stii la ce ma refer Posted Image

[ http://previews.123rf.com/images/jonashworth/jonashworth1205/jonashworth120500001/13673742-A-menacing-vector-squid-design-showing-all-8-arms-and-both-tentacles--Stock-Vector.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

View Postsoftpediacleo, on 20 aprilie 2016 - 16:18, said:

Hello Posted Image  Am deschis acest subiect in speranta ca voi primi de la dumneavoastra toate titlurile de filme/carti pe care nu trebuie sa le ratez despre Japonia. Ma intereseaza absolut orice subiect:cultura,civilizatia,iubirea,sistemul scolar,natura,mituri,stiinta si tehnologie,arte martiale . Anything about Japan!Posted Image

Vezi ca pe youtube e o serie foarte interesanta numita Begin Japanology care prezinta diverse aspecte ale societatii, culturii, traditiei, educatiei, sistemului economic, etc.

#4
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
în general, pe mine unul, cultura/tradiţia/educaţia/istoria asiatică mă lasă rece.

#5
DarkShadow123

DarkShadow123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.05.2014
Traiasca Imparatul Akihito!

Edited by DarkShadow123, 20 April 2016 - 17:29.


#6
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
La inceputul anilor '90 era o caseta video sub numele de " Socanta Asie " . Un film f interesant pe teme diverse . E un indiciu , restul iti apartine .

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
...orice , orice .....si iubirea ?
Aaaaa ....esti pe gustul meu . Ia cauta matale Nawa Shibari ..pe gogu ....si da pe imagini . Ai mult de studiat ....cerul este limita. Restul ...gastronomie , cultura ...vax ! De mancat mananca prost ( dupa standardele noastre , toata mancarea lor este stricata ) ...iar la cultura .... stiu ei ceva cu sabia ...dar e greu de reprodus .

#8
softpediacleo

softpediacleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.10.2013

View PostJurasikMan, on 20 aprilie 2016 - 18:50, said:

...orice , orice .....si iubirea ?
Aaaaa ....esti pe gustul meu . Ia cauta matale Nawa Shibari ..pe gogu ....si da pe imagini . Ai mult de studiat ....cerul este limita. Restul ...gastronomie , cultura ...vax ! De mancat mananca prost ( dupa standardele noastre , toata mancarea lor este stricata ) ...iar la cultura .... stiu ei ceva cu sabia ...dar e greu de reprodus .

Nu-mi explic cum formularea mea v-a dus cu gandul la asa ceva ,dar ... mai multa cultura generala nu strica .. :))

View PostJaJe, on 20 aprilie 2016 - 16:27, said:

nu,nu stiuPosted Image

#9
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

View Postsoftpediacleo, on 20 aprilie 2016 - 19:31, said:


Nu-mi explic cum formularea mea v-a dus cu gandul la asa ceva ,dar ... mai multa cultura generala nu strica .. Posted Image)


nu,nu stiuPosted Image

Pentru ce mai sunt cunoscuti japonezi? pentru fetisurile ciudate pe care le au :)

#10
castravetee

castravetee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.04.2016
foarte interesant e cum ai ajuns sa faci legatura intre un topic de informatii generale cu insertia unei caracatite in vaginuri perverse

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cultura japoneza este aproape imposibil de inteles de catre un occidental. Matricea psihica este total diferita . Japonezul are o intensitate diferta a trairilor si cu totul si cu totul alte valori. Dupa cum ai remarcat , cele mai multe raspunsuri primite ( de la useri diferiti )  merg in directia unei sexualitati ciudate , care pe occidentalul normal il intriga la propriu. Ierarhiile sociale sunt stricte ( in ciuda invazivei civilizatiei democratico-occidentale in viata japonezilor ) si raporturile intre diferiti membri ai comunitatilor sunt clar asezate si respectate. Eticheta si toate celelalte " cutume " culturale arata de fapt cum functioneaza mentalitatea japoneza. Graba occidentala de a cunoaste , de a accede , de a performa , de a asimila informatie rapid ( ca in cazul tau , al initiatorului ) sunt considerate insulte , mitocanie , provenienta de joasa speta .
Sunt putine carti in occident scrise de japonezi adevarati ...iar cele traduse pierd de cele mai multe ori mesajul .
Pentru inceput , considera ca vrei sa vizitezi alta planeta , cu niste fiinte care traiesc dupa niste reguli de neinteles pentru occidentalul contemporan . Aerul afabil , amabilitatea exagerata si toleranta aratata de japonezul standard in fata occidentalilor este gresit inteleasa de multe ori de catre cei din urma. In mare parte , aceste manifestari sunt de fapt expresia unui dispret mascat fata de superficialitatea cetatenilor occidentali .
Ai o sarcina grea daca vrei sa intelegi cum functioneaza societatea japoneza . Este nevoie de mai mult decat informare si dorinta . Mai in gluma mai in serios , arta Shibari ( de care pomeneam in gluma ) exprima o parte din "ciudatenile" pe care acest popor le are adanc inradacinate. O tanara occidentala manata de dorinte carnale ( de natura hormonala ) vrea o iesire rapida in club , un tip ( in sensul de mascul ) destul de apt genetic ca sa ii satisfaca poftele si o partida intensa de sex prin ceata alcoolului sau drogurilor usoare. O japoneza poate sa simta o placere mult mai mare fara a avea un contact in sensul occidental , ajungand sa fie satisfacuta doar la contactul cu niste sfori si in combinatie cu o privare temporara de libertate. Asa-i ca suna ciudat ? Si asta este numai inceputul.
Lucruri banale pentru un occidental sunt privite ca avand o importanta majora ...iar lucruri importante pentru acesta sunt privite ca dovada de superficialitate spirituala .
Puneai in pomelnicul de interese artele martiale. Nu au nimic in comun cu ce inseamna arta martiala in occident . inainte de toate , accesul ca tehnici cu adevarat martiale nu il are oricine. Daca nu descinzi dintr-o anumita familie , nu vei avea acces niciodata la cunoasterea oferita de o anumita scoala. Filosofia de baza are la radacina un soi de axioma din Iaido ( arta sabiei ) care spune intr-un mod foarte natural : "taie-ti adversarul atunci cand el te taie" .  Deasemenea , progresul este marcat de celebra " nu persevera in greseala " . Aceste ,banale si aparent lipsite de complexitate , zicale au ca si efect concentrarea pe lucruri simple si realizarea perfectiunii .
Japonia este frumoasa dar nu privita prin ochii occidentalului ci prin prisma simplitatii brutale a trecutului acestei tari .

Edited by JurasikMan, 21 April 2016 - 00:02.


#12
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

View PostJurasikMan, on 20 aprilie 2016 - 23:52, said:

Cultura japoneza este aproape imposibil de inteles de catre un occidental. Matricea psihica este total diferita . Japonezul are o intensitate diferta a trairilor si cu totul si cu totul alte valori. Dupa cum ai remarcat , cele mai multe raspunsuri primite ( de la useri diferiti )  merg in directia unei sexualitati ciudate , care pe occidentalul normal il intriga la propriu. Ierarhiile sociale sunt stricte ( in ciuda invazivei civilizatiei democratico-occidentale in viata japonezilor ) si raporturile intre diferiti membri ai comunitatilor sunt clar asezate si respectate. Eticheta si toate celelalte " cutume " culturale arata de fapt cum functioneaza mentalitatea japoneza. Graba occidentala de a cunoaste , de a accede , de a performa , de a asimila informatie rapid ( ca in cazul tau , al initiatorului ) sunt considerate insulte , mitocanie , provenienta de joasa speta .
Sunt putine carti in occident scrise de japonezi adevarati ...iar cele traduse pierd de cele mai multe ori mesajul .
Pentru inceput , considera ca vrei sa vizitezi alta planeta , cu niste fiinte care traiesc dupa niste reguli de neinteles pentru occidentalul contemporan . Aerul afabil , amabilitatea exagerata si toleranta aratata de japonezul standard in fata occidentalilor este gresit inteleasa de multe ori de catre cei din urma. In mare parte , aceste manifestari sunt de fapt expresia unui dispret mascat fata de superficialitatea cetatenilor occidentali .
Ai o sarcina grea daca vrei sa intelegi cum functioneaza societatea japoneza . Este nevoie de mai mult decat informare si dorinta . Mai in gluma mai in serios , arta Shibari ( de care pomeneam in gluma ) exprima o parte din "ciudatenile" pe care acest popor le are adanc inradacinate. O tanara occidentala manata de dorinte carnale ( de natura hormonala ) vrea o iesire rapida in club , un tip ( in sensul de mascul ) destul de apt genetic ca sa ii satisfaca poftele si o partida intensa de sex prin ceata alcoolului sau drogurilor usoare. O japoneza poate sa simta o placere mult mai mare fara a avea un contact in sensul occidental , ajungand sa fie satisfacuta doar la contactul cu niste sfori si in combinatie cu o privare temporara de libertate. Asa-i ca suna ciudat ? Si asta este numai inceputul.
Lucruri banale pentru un occidental sunt privite ca avand o importanta majora ...iar lucruri importante pentru acesta sunt privite ca dovada de superficialitate spirituala .
Puneai in pomelnicul de interese artele martiale. Nu au nimic in comun cu ce inseamna arta martiala in occident . inainte de toate , accesul ca tehnici cu adevarat martiale nu il are oricine. Daca nu descinzi dintr-o anumita familie , nu vei avea acces niciodata la cunoasterea oferita de o anumita scoala. Filosofia de baza are la radacina un soi de axioma din Iaido ( arta sabiei ) care spune intr-un mod foarte natural : "taie-ti adversarul atunci cand el te taie" .  Deasemenea , progresul este marcat de celebra " nu persevera in greseala " . Aceste ,banale si aparent lipsite de complexitate , zicale au ca si efect concentrarea pe lucruri simple si realizarea perfectiunii .
Japonia este frumoasa dar nu privita prin ochii occidentalului ci prin prisma simplitatii brutale a trecutului acestei tari .

Foarte interesant, as vrea sa stiu mai multe Posted Image

#13
softpediacleo

softpediacleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.10.2013
@JurasikMan

In primul rand,multumesc pentru rabdarea dvs
Posted Image In al doilea rand,inteleg ce spuneti si tocmai asta m-a adus aici . Ma atrage cultura japoneza,sau pur si simplu ... viata japoneza. Vreau sa cunosc mai mult exact din acest motiv. Faptul ca este un mod de a vedea viata complet nou, faptul ca reprezinta exact opusul nostru,faptul ca este de neinteles ce fac ei din multe puncte de vedere , faptul ca o privire in Japonia poate insemna mai mult decat orice placere "europeana" ,lucrurile astea nu ma sperie , ba din contra ,imi deschid apetitul de a cunoaste mai mult.

Sunt constienta ca, indiferent de studii,carti citite,documentare vazute,ani de trait in Japonia,o europeana nu ar ajunge nici la degetul mic al unei japoneze,dar,din nou,asta nu ma ...demoralizeaza , pur si simplu vreau sa stiu mai mult despre filosofia lor de viata . Mai mult decat "Socanta Asie" ,"Shogun", "Memoriile unei gheise" .

"Am I wrong for thinking out the box from where I stay?" Posted Image

#14
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
nu iti va auta la nimic cunoasterea pe care o cauti.

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Octavian Simu - Civilizatia Japoneza Traditionala, Ed.Stiintifica si Enciclopedia, Bucuresti 1984, cartonata, supracoperta, 362p, 1.000.000 euro

A fost reeditata de Editura Herald in 2011 la pretul de 46 lei,  acum exista in librarii dar lipseste cu desavarsire. A disparut de pe Terra si se mai gaseste doar un singur exemplar la mine in biblioteca, asta asa, ca sa nu mai dormi la noapte. Posted Image

Edited by florinbad, 27 April 2016 - 19:17.


#16
softpediacleo

softpediacleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.10.2013

View Postflorinbad, on 27 aprilie 2016 - 19:15, said:

Octavian Simu - Civilizatia Japoneza Traditionala, Ed.Stiintifica si Enciclopedia, Bucuresti 1984, cartonata, supracoperta, 362p, 1.000.000 euro

A fost reeditata de Editura Herald in 2011 la pretul de 46 lei,  acum exista in librarii dar lipseste cu desavarsire. A disparut de pe Terra si se mai gaseste doar un singur exemplar la mine in biblioteca, asta asa, ca sa nu mai dormi la noapte. Posted Image

OK,ai reusit :)) and now,de ce a disparut asa de pe "piata"? Imi imaginez ca e o carte foarte buna,dar atunci de ce nu s-a reeditat?Posted Image

#17
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Postsoftpediacleo, on 28 aprilie 2016 - 21:57, said:


OK,ai reusit Posted Image) and now,de ce a disparut asa de pe "piata"? Imi imaginez ca e o carte foarte buna,dar atunci de ce nu s-a reeditat?Posted Image
Nu înteleg de ce nu s-a reeditat (in afara de editia din 2011, of course). Din ce-am rasfoit, este o carte completa despre Japonia.

#18
softpediacleo

softpediacleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.10.2013

View Postflorinbad, on 29 aprilie 2016 - 06:25, said:

Nu înteleg de ce nu s-a reeditat (in afara de editia din 2011, of course). Din ce-am rasfoit, este o carte completa despre Japonia.

"Rasfoit" ? Eu as aprecia-o la adevarata valoare! Posted Image :))

Edited by softpediacleo, 30 April 2016 - 22:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate