Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Modulator FM - informatii si pareri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#19
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
De acord si cu ce zici tu ca prin fire sunetul este mult peste fm, insa daca analizam treburile semnalul prin fir este cel mai usor de reglat si nu da batai de cap insa fm-ul cere nitel mai multa  bataie de cap, ai nivel de modulatie, octave care nu trebuiesc depasite , limitare pe octavele din coada de la inalte sa nu scufunzi pilotul de 19khz , limitare pe octavele joase sub 20hz sa nu deformeze in SSB pilotul de 38khz. Normal ca un incepator ii vine peste mana modulatorul fm si prefera firul ca pe fir oricine poate sa dea muzica fara a avea retineri.
MODULATIA de fm e putin mai greusoara si cand i-ai prins punctul de reglare devine ceva care te atrage si nu te mai desparti de ea.

Pentru pasionatii de modulatoare iata cum se aude modulatorul DREAMTECH productie 2007 cu HY1418. Sunetul este compresat si procesat digital plus normalizat
Attached File  HY1418.mp3   1.26MB   44 downloads

#20
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Tare Realule linkul 2 al lui zvartoshu ! E din Onesti  gagiul !  Amarelu o8 !  Posted Imagehttp://olx.ro/oferta...html#14b7550846

Edited by gingisKHAN2015, 20 April 2016 - 19:15.


#21
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
:lol: il caut cand ajung, sambata viitoare :lol:

#22
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View PostRealThing, on 20 aprilie 2016 - 19:28, said:

Posted Image il caut cand ajung, sambata viitoare Posted Image

Da ,da ! Scapi de curier ! Posted Image

#23
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
@Zvartoshu, acum intrebarea directa: daca ai fi in locul meu, ce jucarie ti-ai lua? Aia pe care o consideri tu cea mai ok dpdv fidelitate si lipsa paraziti. :)

#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

View PostRealThing, on 20 aprilie 2016 - 18:28, said:

Sincer sa fiu ma bate gandul ca la un moment dat sa ii trantesc o tableta plus un modul de amplificare, si am si waze, si muzica si ce ma mai trazneste, daaar momentan bugetul meu e redirectionat in alta parte, proiectul asta mai asteapta.

M-am gandit sa vad pe unde pot baga un cablu in casetofon, e de investigat. Oricum in mod cert trebuie scos, si o sa fie distractiv. Sa vad daca am in manualul de service ce stie dracia.

Modulatorul FM e momentan cea mai comoda si ieftina varianta. Zic eu.
Eu foloseam pe vremuri la radiocass o casetă adaptoare, cu fir cu jack de 3,5mm. O conectam la telefon sau la laptop.

#25
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Stiu de casetele alea, tot ciudat se aude.

#26
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Pai daca as fi in locul tau as avea 2 mari preferinte.
1 modulator clar si fara paraziti si care sa nu garaie pe bass si pe inalte,
2 daca as gasi un modulator care sa aiba rds cu cele 2 moduri, adica static dinamic si scrollabil .
Aici daca as avea vreo 100 lei pentru asa ceva as cumpara asa:
http://olx.ro/oferta...html#14b7550846 asta ca e de la GANON si care are si RDS cu doua moduri
si acestaAttached File  200420161975.jpg   262.98K   26 downloads cu integrat de KTM MICRO

Edited by Zvartoshu, 20 April 2016 - 20:43.


#27
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Pentru pasionati iata modulatorul PLAYBOX de la MUSICFLY in modul SCA adica scroll, cel mai greoi mod de rds deoarece scrie mesaj dupa mesaj
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_v8zMx_-9VI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Ok, eu am nevoie de unul, care dintre cele postate de tine :) (din clip nu-mi dau seama exact cum se aude)

#29
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostRealThing, on 20 aprilie 2016 - 21:11, said:

Ok, eu am nevoie de unul, care dintre cele postate de tine Posted Image (din clip nu-mi dau seama exact cum se aude)
eu nu stiu preferinta ta. vrei simplu sau cu rds, aici e intrebarea mea?
Clipul este facut ca sa se vada rds scrolat, spectul audio si modulatorul playbox.

#30
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Sincer, gandeste-te ca am un cas radio din 2001, scroleaza ce e pe RDS pe un rand si vreo 5-6 caractere, asta e ultima mea problema :) primordial e sa se auda cat mai ok, fara paraziti, restul functiilor nu prea apuc sa le folosesc (gen sa pun melodiile pe foldere).

#31
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Eu as zice sa iei modulatorul FM12 ca sa te distrezi bine de tot cu el
Attached File  Handsfree-FM-Transmitter-Stereo-FM12-Car-FM-Modulator-Two-Colors-MP3-Player-Aux-SD-USB-LCD.jpg_640x640.jpg   68.14K   29 downloads
zic ca il iei pe asta ca sa ai si garantie daca il gasesti in magazin.
Daca se iveste ocazie poti sa iei soundfly cu rds sau musicfly !

#32
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Cred ca era pe la Altex Posted Image iti trimit toata poala de modulatoare pe care-o am acum, daca vrei, moca Posted Image numai sa se auda asta ok.

Cred ca am un soundfly pe undeva pe aici.

Edited by RealThing, 20 April 2016 - 21:37.


#33
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostRealThing, on 20 aprilie 2016 - 21:36, said:

Cred ca era pe la Altex Posted Image iti trimit toata poala de modulatoare pe care-o am acum, daca vrei, moca Posted Image numai sa se auda asta ok.

Cred ca am un soundfly pe undeva pe aici.
uite aici din magazin
http://www.altex.ro/...er-promate-fm12

#34
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
eu am ramas dezamagit de modulatoare... am avut unul de la rusi si unul es2008  ce se zicea pe aici ca are putere mare....sau cam asa ceva care pe stereo imi aduceau fasaiala si zgomot sesizabil mai ales cand era muzica mai nezgomotoasa... deci nust care e schema ..or fi ceva modulatoare fara fasaiala da trebuie sapat.... mai ales ca sunt mai vechi ca productie... ele is facute sa mearga in masina unde nu e omu asa pretentios baga cardu sau sticku si gata iese soundu... cand e sa bagi muzica din pc pe jackul lui e alta treaba ,nu e facut el pt asta- in principal ma gandesc -cel putin majoritatea is facute pt ce am scris mai sus... or fi si exceptii dar trebe luat sapa cum ziceam...

Edited by ionut2, 20 April 2016 - 22:52.


#35
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postionut2, on 20 aprilie 2016 - 22:48, said:

eu am ramas dezamagit de modulatoare... am avut unul de la rusi si unul es2008  ce se zicea pe aici ca are putere mare....sau cam asa ceva care pe stereo imi aduceau fasaiala si zgomot sesizabil mai ales cand era muzica mai nezgomotoasa... deci nust care e schema ..or fi ceva modulatoare fara fasaiala da trebuie sapat.... mai ales ca sunt mai vechi ca productie... ele is facute sa mearga in masina unde nu e omu asa pretentios baga cardu sau sticku si gata iese soundu... cand e sa bagi muzica din pc pe jackul lui e alta treaba nu e facut el pt asta in principal ma gandesc cel putin majoritatea is facute pt ce am scris mai sus... or di si exceptii dar trebe luat sapa cum ziceam...
ES2008 este unicul modulator facut in 2004 cu amplificare pe oscilator, debitand spre 150mw pe iesirea de la antena,
Modulatorul acesta cu termometru are singura problema pe audio ca are basul foarte puternic si cu zgomot de baraiala pe fond.
Stereofonia este de moda veche cu NJM2035 de tip SMD si cu quart de 38khz moda veche de codare stereo. Acolo zgomotul de fond tinde spre -72db.
Modulatoarele de la rusi sunt modulatoare cu probleme, ori au spurii pe audio ori au fasaiala.pe stereo.
Acela sunt facute cu ACCEL adica as-uri xxxx.
Modoulatoarele sunt facute atat pentru masina cat si pentru a asculta in casa prin fir sau prin usb sau stick. Nu numai in masina.
Iti recomand modulatoafrele vechi din gama DREAMTECH cu HY1418 care au zgomot de fond sub -95db sau modulatoarele FM12 cu KT0803.

Modulatorul cu ES2008 este acesta
Attached File  es2008.jpg   83.77K   24 downloads
iar modulatoarele cu as6001
Attached File  cdr1.jpg   28.34K   25 downloads

#36
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003

View Postionut2, on 20 aprilie 2016 - 22:48, said:

eu am ramas dezamagit de modulatoare... am avut unul de la rusi si unul es2008  ce se zicea pe aici ca are putere mare....sau cam asa ceva care pe stereo imi aduceau fasaiala si zgomot sesizabil mai ales cand era muzica mai nezgomotoasa... deci nust care e schema ..or fi ceva modulatoare fara fasaiala da trebuie sapat.... mai ales ca sunt mai vechi ca productie... ele is facute sa mearga in masina unde nu e omu asa pretentios baga cardu sau sticku si gata iese soundu... cand e sa bagi muzica din pc pe jackul lui e alta treaba ,nu e facut el pt asta- in principal ma gandesc -cel putin majoritatea is facute pt ce am scris mai sus... or fi si exceptii dar trebe luat sapa cum ziceam...
Eu am o troaca de modulator dar n-am probleme cu fasaiala. Daca stai cu modulatie mica, cat dai din PC asa, direct, de-a dreptul si dai boxele la maxim o fi o idee de fasait, ala care e normal de la decodorul stereo de la tuner, dar la mine nu se simte ca are grija stereotool sa tina modulatia blana continuu. Si nu pot sa zic ca n-am distanta, sa fie vreo 3m intre modulator (care e langa PC, in spatele monitorului) si tuner care e in capatul alalalt al camerei. daca-i puneam antena la modulatorul asta faceam post de radio de s-auzea prin toti bolovanii astia de aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate