Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Motorola Moto G4 & G4 Plus

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1614 replies to this topic

#1027
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Eu nu am avut problema asta cu niciunul. Dar am display-ul care se pare ca e imun la ghost touch. Am ăla cu burn-in, am mai spus.

Edited by caiuscorneliu, 18 May 2017 - 12:30.


#1028
KeNNyX

KeNNyX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 01.09.2014

View PostEpidaurus, on 18 mai 2017 - 09:55, said:

Nu stiu daca a mai postat cineva dar am gasit un review despre telefon si nu numai scris de cineva pe emag.

''Cele mai bune telefoane(legat strict de software) sunt fie cele gândite pentru nevoile utilizatorului, cei care știu ce vor, fie cele care nu au nimic în plus decât soft stock, aici se încadrează moto pentru ca te poți juca ușor cu personalizarea lui pana te hotărăști ce vrei de fapt de la telefonul tău:
-pentru a personaliza aspectul telefonului, neapărat un launcher, gen nova din play Store, va arăta exact asa cum vrei
-pentru a avea acces la informațiile din background, la setări suplimentare, pe care în mod normal nu le ai în setările telefonului, mergeți în setări, la about phone apoi apăsați de 7 ori pe build number
-spunea cineva ca nu vede procentul bateriei... Nu trebuie decât sa ții apăsat 5 secunde pe iconita de settings din dreapta sus care arată ca o rotița zimtata... Apoi mergeți în System ui tuner și puteți bifa sa va apară permanent câtă baterie mai aveți, schimba meniul care va apare în Quick bar...
Problema cu telefoanele care au Android stock este ca mulți nu știu sa le folosească. Potențialul este în schimb uriaș, as spune ca este peste tot ce oferă Apple pe telefoane premium sau Samsung, tocmai pentru că tu decizi ce pui sau nu în telefon, tu decizi cum arată nu invers.
Legat de sunet, se aude un pic înfundat la volum maxim și pare ca țiuie datorita acelui watercoating menit sa împiedice apa sa ajungă ușor în telefon.
Legat de hardware, da, este mediu, nu este wow, dar asta este altă discuție, are mai multe minusuri decât plusuri plecând de la poziționarea microfonului cu gaura din display până la inutilitatea senzorului de amprenta de pe g4 plus poziționat pe fața ecranului ca un buton home menu in loc sa îl pună de exemplu pe spatele telefonului unde este sigla Moto...
Merită de la 1000 lei în jos?
Având în vedere concurenta și, dacă vrei ceva simplu sau ceva pe care tu îl personalizezi, da, e foarte bun, e ca plastilina când vine vorba de personalizare soft.
Vrei doar ecran? Ia Samsung; pentru sunet, ar fi mai multe; vrei sa arate ok ca finisaje? Sunt multe care arată mult mai ok decât moto...
O zi faina și spor la cumpărături! ''

Eu am activat tot ce scrie mai sus si am mai schimbat unele mici setari.

PS: cine are incarcator turbo charge la G4plus si functioneaza ok , ma interseaza modelul si numarul. Poate il gasesc sa il cumpar.
Foarte bun review-ul. Insa,eu, personal prefer Google Now Launcher, adica cel impllicit.
Ma gandeam sa scriu si eu unul. As vrea doar sa mai remarc calitatea ecranului. Eu pana acum am avut aproape numai telefoane Samsung. Ultimul a fost un S6 si nu am simit vreo diferenta asupra ecranului. E unul de foarte buna calitate. As mai adauga faptul ca Moto G4 nu da senzatia de fragilitate asa ca mi-am propus sa il folosesc fara husa sau folie. Sincer, m-am cam saturat sa dau bani pe huse si folii. Cel putin daca se strica, nu o sa imi para rau. Am dat doar 700 de lei pe el.
Camera mi se pare foarte buna. Nu vreau sa fac comparatii ipocrite, nu stiu daca e la fel de buna ca la S6, dar eu, personal nu am simtit diferente sesizabile, avand in vedere ca eu nu prea fac poze.
Singurul lucru care ma deranjeaza la Moto G4 si mi-as dori un raspuns din partea voastra este conexiunea de date. Trecerea de la WI-FI la date se face foarte greu. Iar daca sunt pe 3G si intru intr-o zona cu 4G, dureaza foarte mult pana intra efectiv in 4G. De exemplu, cand am ajuns cu  trenul in Cluj, nu aveam 4G, ci doar 3G. Am dezactivat datele si apoi le-am reactivat si si-a revenit. Nu stiu daca e de la mine sau e ceva general. Sau uneori imi mai apare acel "!" langa reteaua 4G si trebuie sa intru in mod avion si apoi sa activez din nou datele. Nu e deranjant, dar sper sa dispara aceasta mica problema la urmatorul update. Sa fie oare de la cartela? E foarte veche(sincer, nici nu stiu de cand, dar are cel putin 4 ani).

Edited by KeNNyX, 18 May 2017 - 17:00.


#1029
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 04.11.2014
Ai putea sa te duci sa schimbi cartela cu una mai noua, mai elimini din "posibilitati".
Si mie cand mi-a aparut semnul ! pe semnal, nu a mai vrut sa mearga netul, dar la mine s-a intamplat o data sau de doua ori.

#1030
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Nu am avut probleme cu semnalul, stă mai bine decât fostul meu HTC One M8 la aspectul ăsta. Ecranul e într-adevăr bun. Păcat de problemele de ghost touch și burn in. Deși e LCD are contrastul și negrul apropiat de amoled. Cu mult mai ok decât la LCD-ul de pe HTC. Și ăla era flagship. Același lucru pot să-l afirm și eu, pentru că a fost ieftin și nu are sticlă sau alte brizbrizuri mă încurajează să-l folosesc mai neatent, ceea ce e mai comod. Nu mă port cu el ca și cu o bijuterie și asta e iar un plus. I-am pus o carcasă Nillkin Frosted mai mult pentru grip mai bun și pentru că arată mai bine decât pentru protecția efectivă. Pe ecran nimic nu am pus și nu am nicio zgarietură deocamdată.

#1031
florian26

florian26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.07.2007
Eu sunt la al-2lea G4. Primul avea Ghost doar când îl încărcam. Poate era și că am pus sticlă ieftină luată din China. Am avut o problemă cu  Sim 1 asta după update la 7.0. Au schimbat tel invocând că este placa de bază arsa deși eu cred altceva, am primit unul ce nu are probleme deși il încarc cu aceleași încărcătoare, dar nu am făcut update. Am rămas pe Android 6.

#1032
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Salut!voi la moto G4 ce memorie ram vă rămâne liberă de obicei în folosirea de zi cu zi!?eu am toate aplicațiile în memoria telefonului și am câteodată 450mb-500mb disponibili și de regulă am 650mb-700mb! Nu am Facebook instalat pe telefon!mai pot reveni la 6.0?

Edited by Therockstar, 25 May 2017 - 11:08.


#1033
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Mie îmi mai rămân vreo 200-300 MB RAM liberi. Nicio problemă. Ăsta și este scopul lui, să fie cât mai ocupat cu aplicații ca să fie cât mai puțin utilizat procesorul. Las managementul RAM-ului în seama Androidului, știe el mai bine, nu mă apuc sa-l curăț eu manual. Stock nu poți reveni la Marshmallow.

Ca și memorie internă, din cei 16 GB mai am liberi vreo 5GB. Dacă dau o curățare de cache mai câștig vreo 1-2 GB dar în câteva ore ce am câștigat se umple iar. Oricum, nici aici nu-i bai,mai am pe card liberi vreo 10GB.

#1034
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Mulțumesc pentru răspuns,deci e în regulă cu memoria!la ce aplicații am eu pe el am liber din cei 16gb cam 7gb!

Edited by Therockstar, 25 May 2017 - 13:14.


#1035
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
La aplicatia moto - afisare - aveti cumva si keep dark screnn? La mine nu apare. Si inca o mica nelamurire. Cand am un apel la care nu vreau sa raspund  fara sa ii dau reject unde setez sa apeleze in continuare dar fara sunet.

Edited by Epidaurus, 26 May 2017 - 09:04.


#1036
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

View PostEpidaurus, on 26 mai 2017 - 08:47, said:

La aplicatia moto - afisare - aveti cumva si keep dark screnn? La mine nu apare. Si inca o mica nelamurire. Cand am un apel la care nu vreau sa raspund  fara sa ii dau reject unde setez sa apeleze in continuare dar fara sunet.

Aplicația moto-actiuni-ridicati pentru a opri soneria-rotiti pentru modul nu deranja.

#1037
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View PostEpidaurus, on 26 mai 2017 - 08:47, said:

La aplicatia moto - afisare - aveti cumva si keep dark screnn? La mine nu apare. Si inca o mica nelamurire. Cand am un apel la care nu vreau sa raspund  fara sa ii dau reject unde setez sa apeleze in continuare dar fara sunet.

Nu am nici eu ce zici. La mine dacă sunt apelat si apas scurt pe una din tastele de volum nu mai suna, fără să dau reject.

Edited by caiuscorneliu, 26 May 2017 - 10:22.


#1038
KeNNyX

KeNNyX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 01.09.2014

View Postcaiuscorneliu, on 26 mai 2017 - 10:17, said:

Nu am nici eu ce zici. La mine dacă sunt apelat si apas scurt pe una din tastele de volum nu mai suna, fără să dau reject.
Sau se poate apasa doar pe butonul de stand-by.

#1039
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

View PostKeNNyX, on 26 mai 2017 - 11:50, said:

Sau se poate apasa doar pe butonul de stand-by.
Nu apeși pe nimic, doar ridici telefonul sau îl întorci. După ce setezi aceste acțiuni, cum, vezi mai sus.
Cred că așa este mai simplu și "scutești" din uzura butoanelor.

Edited by gradulian, 26 May 2017 - 12:01.


#1040
BlueDancer

BlueDancer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 14.11.2012

View Postcaiuscorneliu, on 25 mai 2017 - 12:41, said:

Mie îmi mai rămân vreo 200-300 MB RAM liberi. Nicio problemă. Ăsta și este scopul lui, să fie cât mai ocupat cu aplicații ca să fie cât mai puțin utilizat procesorul. Las managementul RAM-ului în seama Androidului, știe el mai bine, nu mă apuc sa-l curăț eu manual. Stock nu poți reveni la Marshmallow.

Ca și memorie internă, din cei 16 GB mai am liberi vreo 5GB. Dacă dau o curățare de cache mai câștig vreo 1-2 GB dar în câteva ore ce am câștigat se umple iar. Oricum, nici aici nu-i bai,mai am pe card liberi vreo 10GB.

Daca va interesează, la un G4 plus cu Android 6, imi rămân 1.5GB liberi din 2.8GB RAM si folosiți 13GB din 32GB.
Fara prea multe aplicații instalate (Whatsapp, Tetris, ES File Explorer, Adobe, Polar office, Star Taxi, Call recorder, Word Web, Dex).

Sunt mulțumit de baterie.
E adevărat folosit mai mult ca telefon, doar 1 SIM activ, fara date mobile, WiFi doar cate 10 minute pe zi pt Whatsap si mail .
Ma tine cam 6 zile uneori 7. Acum am peste 6 + 1/2 zile. Cel mai mult a papat telefonul 66% si ecranul 9% ( 5h 14m).

Attached Files



#1041
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
nu ne-ai aratat in alea 5 zile cat ai vb la tel, vad ca ai cell standby, dar calls nu

degeaba te tine bateria daca nu e folosita, asa cu ce te ajuta ca il tii pe masa 5 zile? la modul in care pui tu problema, scot nokia 3310 din sertar si ma tine 10 zile...si ce smecherie am facut, de aia ai dat banii pe el?

#1042
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 04.11.2014
@BlueDancer : Vezi ca memoria folosita/libera "reala" se poate vedea in Optiuni Dezvoltator -> Servicii in curs de functionare.
In tab-ul Memorie din Setari arata niste prostii inventate de Google in ultimele 2 versiuni de Android..

Mie imi mai raman de obicei vreo 600-700 mb liberi. Cel mai mult consuma messenger-ul (~90-120mb) si aplicatia Ratt (90mb). (Nu sunt prezente in poza)

Attached Files


Edited by uNNNk, 26 May 2017 - 21:18.


#1043
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostBlueDancer, on 26 mai 2017 - 19:10, said:

Call recorder
Ce soft de Call Recorder folosesti?

#1044
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014
45% consum baterie asteptare date mobile mi se pare mult. Dupa ce incarc telefonul le dezactivez sa vad ce se intampla.

Attached Files


Edited by Epidaurus, 27 May 2017 - 19:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate