Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Duhul Sfant ,cine si dece ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Era de asteptat la o religie monoteista sa existe numai Un  Dumnezeu  si  Unic. Care este nevazut ,ca asa nu se poate face statui si icoane  (vezi  porunca nr 2) si se afla peste tot in fiecare moment.  

Intrebarea este daca Dumnezeu a  avut nevoie  de un vice-Dumnezeu sau un trei sferturi Dumnezeu ca sa-Lajute ?  Sa nu uitam ca Dumnezeul Unic care a facut singur toata lumea sau universul  ar fii avut nevoie de ajutoare ?  Raspunsul este numai un raspicat NU ca alt raspuns ar fii socotit ca o erezie sau subestimatie a Lui Dumnezeu.

Permiteti-mi sa propun un raspuns car este bazat pe istoricele cercetari  a scriselor evreiestilor cum si a crestinilor. ;  In Facerea Lumii,a treia zi  este scris in Tora,versia ebraica care a fost tradusa in trecut in toate limbile,fara exagerare, ca la sfasitul zilei in care a facut apa si uscatul   "Dumnezeu  sa iutat mandru peste ape  si a fost multumit."  In versia ebraica-originala se face uz de o figura de stil  din care se intelege   ce am scris mai sus insa in traducerea cuvant cu cuvant se aminteste   "spiritul Lui Dumnezeu peste ape" cu intentia de a  se intelege   "spiritul" lui Dumnezeu ca  o iscalitura cum fac pictorii si artistii pe operele lor.

Toraua evreilor a fost scrisa inainte cu 3600 de ani. Pana la crestinism au trecut cam1900   (NT a fost scris in secolul III)  Evreii au invatat Toraua si au cercetat fiecare psalm si fiecare cuvant. Este  de crezut ca Acel Duh Sfant  asa sa ascuns  ca nici un evreu nu l-a observat?  Si dece si pentru ce a avut Dumnezeu nevoie de inca un Sfant langa El ca  ar fii trebuit sa fie Unic (vezi prima Porunca)

Si daca "Spirit"  dece"  Duh" care  se leaga cu  duhoare si dihor -dupa dex. ?  Duhul  Sfant i-si datoreste existenta Lui la o gresala de interpretare a celor scrise in originalul text.  Si asta nu este singur gresala . Mai este una care pe urma ei,Statuia lui Moise are pe cap doua coane.  Din rutina, daca este un crestin intrebat dece coarne,el raspunde cum mi sa raspuns mie ca acele coarne sunt simboluri care  arata intelepciunea.  Evreii nu au stiut niciodata ca vacile si tapi sunt inteligenti dar a stiut din totdeauna ca in ebraica cuvantul Raza si coarne este acelas cuvant care trebuie de inteles in legatura cu restul frazei si asa evreii au stiut ca Moise a fost asa de inteligent ca ieseau raze de intelepciune din capul lui, nu coarne de vaca.
Duhul Sfant nu se bucura de icoane ca pe Dumnezeu,Sfana Maria si Isus L-au vazut si inca ii mai vad toti crestinii dar Sfantu Duh,nimeni nu -si-L inchipuie.

Edited by evreul, 19 April 2016 - 15:25.


#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Pai ce credeau evreii in antichitate este adevarul, acela ca Dumnezeu este Unul singur si anume TATAL, numit in Vechiul testament Yahweh. Duhul Sfant este Duhul lui Dumnezeu, deci nu un altul ci Dumnezeu prezent. Asa credeau evreii. Crestinii de astazi sunt niste idolatri si politeisti, avand 3 Dumnezei falsi.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
interesant
doar evreii... credeau?
ăilalţi...ce-o fi fost în capu' lor?
pieile roşii... au avut nevoie de zeci de mii de ani...pînă să le fie descoperită minunea!
ştiau ei ceva-ceva...veneau cîte unii din cer ...dar nu s-au lăudat c-ar fi făcut chiar tot...ca la evrei...bine au fost ceva mai opropsiţi.. probabil d'aia...n-aveau curent, n-aveau bomba nucleară n-aveau... una---alta...

apropos, de la 1 mai se vor schimba multe...se spune că trebe o ''credinţă'' ceva mai tare...

Edited by sarac.lipit, 19 April 2016 - 15:23.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Evreii credeau si ca Mesia le va da aur si stapanirea lumii, gen.

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdark, on 19 aprilie 2016 - 15:11, said:

Pai ce credeau evreii in antichitate este adevarul, acela ca Dumnezeu este Unul singur si anume TATAL, numit in Vechiul testament Yahweh. Duhul Sfant este Duhul lui Dumnezeu, deci nu un altul ci Dumnezeu prezent. Asa credeau evreii. Crestinii de astazi sunt niste idolatri si politeisti, avand 3 Dumnezei falsi.
Din moment ce te afli pe aria  Ortodoxie  presupun ca te referi la crestini ortodocsi iar ce spui tu "Crestinii de astazi sunt niste idolatri si politeisti, avand 3 Dumnezei falsi." e FALS si repet e FALS .crestini ortodocsi cred intr-un singur Dumnezeu Intreit in Persoana  iar daca unii spun altfel aia nu sunt crestini ortodocsi ci unii care habar nu au despre religia lor !(ma refer la cei care zic ca sunt ortodocsi, nu la cei din alte religii) Cumva esti ortodox(a) ? ca nu se vede ! Numai emiteti aberatii despre ortodoxie daca sunteti pe din afara.

Edited by stlk, 19 April 2016 - 15:30.


#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Postoverseas, on 19 aprilie 2016 - 15:25, said:

Evreii credeau si ca Mesia le va da aur si stapanirea lumii, gen.

Care evrei?
Evreii nestiutori.

Totusi, mantuirea vine de la iudei, asa ne-a explicat Domnul nostru Isus.
Voi trinitarii nu aveti acel Dumnezeu Caruia I s-au inchinat patriarhii, profetii, Isus si apostolii. Aveti un Dumnezeu de tip idol, facut de voi.

View Poststlk, on 19 aprilie 2016 - 15:26, said:

crestini ortodocsi cred intr-un singur Dumnezeu Intreit in Persoana  

Pai eu ce zic, aveti un fals grosolan.
Nu exista trei in unu si unu in trei. Posted Image

View Postevreul, on 19 aprilie 2016 - 15:05, said:

Este  de crezut ca Acel Duh Sfant  asa sa ascuns  ca nici un evreu nu l-a observat?  

Buna observatie.
Cum spumele marii timp de 2.000 de ani evreii nu au observat ca Tatal si Duhul sunt 2 Persoane diferite!
Posted Image

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postevreul, on 19 aprilie 2016 - 15:05, said:

Si daca "Spirit"  dece"  Duh" care  se leaga cu  duhoare si dihor -dupa dex. ?

[ http://i3.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/548/129/538.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Erau ocupati sa se ascunda de cei care le doreau capetele. In timpul acesta , era mai important sa gaseasca o gaura adanca si intunecoasa ...decat sa stea si sa despice personalitate divinitatii in sapte . Evrei au fost intotdeauna un popor foarte practic.

Edited by JurasikMan, 19 April 2016 - 15:39.


#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdark, on 19 aprilie 2016 - 15:28, said:

Pai eu ce zic, aveti un fals grosolan.
Nu exista trei in unu si unu in trei. Posted Image
Din ce inteleg nu esti ortodox(a) si vrei sa ma inveti pe mine ortodoxie ?  Posted Image  Nu stau eu sa  dau prea multe explicatii ca pe aria de religie  intotdeauna nu a dus la nimic constructiv .
cat despre "Voi trinitarii nu aveti acel Dumnezeu Caruia I s-au inchinat patriarhii, profetii, Isus si apostolii." iar vorbesti prostii, credem in acelasi Dumnezeu ,a lui Moise, Avraam etc. insa tu nu reusesti sa treci de anumite bariere sa intelegi mai multe sau nu ai citit prea multe carti ortodoxe. O sa intelegi si lucrurile astea dar nu dintr-un subiect pe forum !
Apropo poate ne spui ce s-a intamplat la Stejarul Mamvri unde era prezent si Avraam ? ( @evreul e valabila si pentru tine intrebarea)

Edited by stlk, 19 April 2016 - 15:49.


#10
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Poststlk, on 19 aprilie 2016 - 15:44, said:

Apropo poate ne spui ce s-a intamplat la Stejarul Mamvri unde era prezent si Avraam ?

Au venit trei ingeri.

View Poststlk, on 19 aprilie 2016 - 15:44, said:

credem in acelasi Dumnezeu ,a lui Moise, Avraam etc.

Acesta a fost Unul.
Voi credeti in Trei.

#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdark, on 19 aprilie 2016 - 15:49, said:

Au venit trei ingeri.
Acesta a fost Unul.
Voi credeti in Trei.
Ingeri spui ? eram sigur ca spui asta Posted Image Era Sfanta Treime !
eu am explicat ca un crestin ortodox,  ca e un singur Dumnezeu tu imi spui:  "voi credeti in Trei." Posted Image trebuie sa mai repet  de mii de ori ca sa intelegi ?
Pun punct raspunsilor mele, ca  ne atribui noua crestinilor ortodocsi niste afirmatii care nu au nici o legatura cu ortodoxia si pe care nu le-am afirmat niciodata. Ceva cartii (ortodoxe) nu iti strica sa citesti daca vrei sa afli despre Sfanta Treime  si in ce credem noi.

Edited by stlk, 19 April 2016 - 16:07.


#12
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005
nu am timp de citit topicul... Scuze.... Un preot mi-a explicat candva: e precum soarele: Il vedem (Tatal), ii simtim caldura din tot si toate (duhul sfant) iar razele- Isus. dar toate sunt din una.... si asa mi-a adus la nivelul meu de profan cam care e "treaba"...

#13
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

View Poststlk, on 19 aprilie 2016 - 16:02, said:

Ingeri spui ? eram sigur ca spui asta  Era Sfanta Treime !
eu am explicat ca un crestin ortodox,  ca e un singur Dumnezeu tu imi spui:  "voi credeti in Trei."  trebuie sa mai repet  de mii de ori ca sa intelegi ?
Pun punct raspunsilor mele, ca  ne atribui noua crestinilor ortodocsi niste afirmatii care nu au nici o legatura cu ortodoxia si pe care nu le-am afirmat niciodata. Ceva cartii (ortodoxe) nu iti strica sa citesti daca vrei sa afli despre Sfanta Treime  si in ce credem noi.

Edited by red46, 19 April 2016 - 16:15.


#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postcatalin29, on 19 aprilie 2016 - 16:04, said:

nu am timp de citit topicul... Scuze.... Un preot mi-a explicat candva: e precum soarele: Il vedem (Tatal), ii simtim caldura din tot si toate (duhul sfant) iar razele- Isus. dar toate sunt din una.... si asa mi-a adus la nivelul meu de profan cam care e "treaba"...
legat de asta,  citeste aici ce a facut Sfantul Spiridon:  "ca sa-i descopere unui filosof unitatea si diversitatea din Sfanta Treime".

Edited by stlk, 19 April 2016 - 16:19.


#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

View Poststlk, on 19 aprilie 2016 - 16:17, said:

legat de asta,  citeste aici ce a facut Sfantul Spiridon:  "ca sa-i descopere unui filosof unitatea si diversitatea din Sfanta Treime".
ala de a scris, a fost el acolo si a vazut?

#16
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Ăsta e încă un topic unde ni se spune ca evreii ie deștepti (neamul ales si toate cele) si toti ceilalti ie proști ?

Bine mă ! va recunosc monopolul asupra dreptei credinte si asupra tuturor dumnezeilor . Spalati-va pe cap cu ei !

Sa fie popii voștri mai cu moț decat ai noștri !

Sa spui azi ca o religie e mai buna decat alta e ca si cand ai spune ca un pumn in gura luat dinspre partea dreapta e mai bun ca unul ce te trazneste din stanga .

Pace voua !

Edited by Acrisios, 19 April 2016 - 16:48.


#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Poststlk, on 19 aprilie 2016 - 15:26, said:

Din moment ce te afli pe aria  Ortodoxie  presupun ca te referi la crestini ortodocsi iar ce spui tu "Crestinii de astazi sunt niste idolatri si politeisti, avand 3 Dumnezei falsi." e FALS si repet e FALS .crestini ortodocsi cred intr-un singur Dumnezeu Intreit in Persoana  iar daca unii spun altfel aia nu sunt crestini ortodocsi ci unii care habar nu au despre religia lor !(ma refer la cei care zic ca sunt ortodocsi, nu la cei din alte religii) Cumva esti ortodox(a) ? ca nu se vede ! Numai emiteti aberatii despre ortodoxie daca sunteti pe din afara.
Ortodocsii sunt idolatrii pentru ca venereaza obiecte , nu pe Creator .
Dumnezeu e o singura persoana si anume Tatal .
isus asa spune :
Matei 27
46. Şi pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: „Eli, Eli, lama sabactani?”, adică: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?”

ioan 20
17. „Nu mă ţine”, i-a zis Isus, „căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Ci, du-te la fraţii Mei şi spune-le că Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru.

Edited by pacopaco1967, 19 April 2016 - 17:31.


#18
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View Postdark, on 19 aprilie 2016 - 15:33, said:

Care evrei?
Evreii nestiutori.

Totusi, mantuirea vine de la iudei, asa ne-a explicat Domnul nostru Isus.
Voi trinitarii nu aveti acel Dumnezeu Caruia I s-au inchinat patriarhii, profetii, Isus si apostolii. Aveti un Dumnezeu de tip idol, facut de voi.



Pai eu ce zic, aveti un fals grosolan.
Nu exista trei in unu si unu in trei. Posted Image



Buna observatie.
Cum spumele marii timp de 2.000 de ani evreii nu au observat ca Tatal si Duhul sunt 2 Persoane diferite!
Posted Image
Conceptul de Sf. Treime este perfect logic, ține de ipostazele lui Dumnezeu.

Să luăm un exemplu mai pământean.
Actorul este Bogdan. Bogdan este fiul tatălui său, este fratele surorii sale și este vărul vărului său. Cele 3 instanțe ale lui Bogdan sunt diferite două câte două.
Fiul ≠ fratele ≠ vărul ≠ fiul, însă fiul = Bogdan, fratele = Bogdan, vărul = Bogdan.

Tatăl ≠ Fiul ≠ Sf. Duh ≠ Tatăl, însă Tatăl = Dumnezeu, Fiul = Dumnezeu, Sf. Duh = Dumnezeu.

Edited by adrian93, 19 April 2016 - 17:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate