Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Nu vede HDD pe SATA?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
poenaru1

poenaru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.04.2016
Va salut prieteni !
am o problema care nu ii dau de cap cum ma puteti ajuta?
Am un PC Fujitsu Siemens Celsius M430 cred ca e  din 2004 care am avut pe el win. xp si vrau sa instalez win.8 dar cand ajung la creare de partiti unde vede hhd imi cere sa instalez drive pentru a putea vedea asta . am incercat sa intru si in bios sa modific dar tot nimik mai mexact sunt un don chihote de la manceaaaaa!
am pe pc un hdd bun de leptop pe sata am mai dat si de pe AHCI si tot nimic Icerc acum sa dau depe AHCI si sal pun IDE sa vad daca merge . vreau alte soluti care ma poate ajuta a si sa nu uit am dvd-rw si nu pot face cd/dvd imi da eroare incercat pe winxpsi pe Ubuntu / CentOS /debian etc. AJUTORRRRRR!

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. E un computer cu P4, deci e cel putin utopic sa pui altceva decat Xp sau un linux pe el.
2. Nu prea itneleg exact problema.
Banuiesc a kitul e piratat si s-ar putea sa booteze in EFI mode.
Ciudat sa ai un computer cu P4 si SATA/AHCI...
Era epoca de glorie a IDE.

#3
bizpenet

bizpenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 20.03.2006
Cauta optiunea "Load driver" in timpul istalarii.
Evident, intai mergi la suport pe site la producator si descarci driver pt cipul controllerului SATA asazisa versiune floppy.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Aveam si eu 2 porturi SATA 1 pe o placa de baza cu procesor P4.
Problema era insa ca ptr a activa SATA dezactivai din porturile IDE. Nu stia AHCI deloc.

Daca nu configurai in BIOS sa preia SATA in loc de IDE puteai conecta ce vroiai tu ca nu-l vedea.

O alta problema care am intalnit-o pe mai multe sisteme la instalare de windows 7 sau 8 - daca sunt mai multe harduri in sistem cere driver - daca lasi doar HDD-ul pe care instalezi , il vede si e ok.

In plus in functie de versiunea de P4 - au fost mai multe generatii e posibil ca 8 sa refuze instalarea - nu toate P4 au instructiunile necesare.

In plus daca palca aia nu e cu chipset Intel ci cu alt model - e posibil ca SATA sa mearga cu ajutorul unui controller extern RAID ptr care exisat 2 posibilitati:
- sa nu poata fi conectat HDD bootabil pe el - doar HDD suplimentar, cu instalare de driver ptr chipset in Windwos
- sa fie nevoie de drivere RAID la instalare ptr chipsetul respectiv - astea insa ar fi trebuit sa fie incluse in windwos la versiuena 8.

Edited by eiffel, 19 April 2016 - 13:38.


#5
poenaru1

poenaru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.04.2016
HDD este de la WD 1600BMVS si in timpul instalari imi spune ca lipseste un drive media de usb sau dcv dvd

imi trebuie cel drive dar nuj de unde sa il iau  am mai descarcat cateva dar fara succes.
o sa incerc si varianda lui bizpenet sa vad daca merge . mam uitat cum il vede BIOS si imi arata ca e pe ata si descrierea lui w1600bmvs dar cum dau in bios totusi ca am luat la rand si nu merge o sa fac cateva poze sa va ajut in cautarea acestei probleme

 Ahasverus, on 19 aprilie 2016 - 13:18, said:

1. E un computer cu P4, deci e cel putin utopic sa pui altceva decat Xp sau un linux pe el.
2. Nu prea itneleg exact problema.
Banuiesc a kitul e piratat si s-ar putea sa booteze in EFI mode.
Ciudat sa ai un computer cu P4 si SATA/AHCI...
Era epoca de glorie a IDE.


#6
poenaru1

poenaru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.04.2016

 bizpenet, on 19 aprilie 2016 - 13:34, said:

Cauta optiunea "Load driver" in timpul istalarii.
Evident, intai mergi la suport pe site la producator si descarci driver pt cipul controllerului SATA asazisa versiune floppy.

Nu are aceasta obtiune !

 eiffel, on 19 aprilie 2016 - 13:35, said:

Aveam si eu 2 porturi SATA 1 pe o placa de baza cu procesor P4.
Problema era insa ca ptr a activa SATA dezactivai din porturile IDE. Nu stia AHCI deloc.

Daca nu configurai in BIOS sa preia SATA in loc de IDE puteai conecta ce vroiai tu ca nu-l vedea.

O alta problema care am intalnit-o pe mai multe sisteme la instalare de windows 7 sau 8 - daca sunt mai multe harduri in sistem cere driver - daca lasi doar HDD-ul pe care instalezi , il vede si e ok.

In plus in functie de versiunea de P4 - au fost mai multe generatii e posibil ca 8 sa refuze instalarea - nu toate P4 au instructiunile necesare.

In plus daca palca aia nu e cu chipset Intel ci cu alt model - e posibil ca SATA sa mearga cu ajutorul unui controller extern RAID ptr care exisat 2 posibilitati:
- sa nu poata fi conectat HDD bootabil pe el - doar HDD suplimentar, cu instalare de driver ptr chipset in Windwos
- sa fie nevoie de drivere RAID la instalare ptr chipsetul respectiv - astea insa ar fi trebuit sa fie incluse in windwos la versiuena 8.

si cum sa setez in bios ca nu gasesc aceste obtiuni?

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Din pacate nu stiu modelul tau de BIOS - chiar si la acelas iproducator in functie de placa difera.

Ai putea incerca sa apelezi la suport la Fujitsu.

#8
poenaru1

poenaru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.04.2016
acestea sunt pozele din bios al meu pana la urma nici acum nu am reusit sa instalez win8. si nici pe stic nu pot nu am ltu si nici la cine sa fac un alt cd

Attached Files



#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://i65.tinypic.com/n553y9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vezi ca placa de baza are suport AHCI....trebuie sa schimbi NATIVE in AHCI.Posted Image
Salvezi in BIOS si restart PC....

Edited by xmanyacs77, 19 April 2016 - 20:09.


#10
poenaru1

poenaru1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.04.2016

 xmanyacs77, on 19 aprilie 2016 - 20:05, said:



Vezi ca placa de baza are suport AHCI....trebuie sa schimbi NATIVE in AHCI.Posted Image
Salvezi in BIOS si restart PC....
AM facut si asta si tot nu merge !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate