Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...

Radio Bucur 1

Sfaturi boiler pana la bransament...

Dual boot CentOS 7 si Windows 7 - ce se intampla la instalare?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

MrReason

MrReason

Senior Member

• Grup: Senior Members
centos-urile mai vechi radeaui mbr-ul de windows si trebuiau facute niste setari,,, 7 am inteles ca are grub2... recunoaste direct windows-ul si ii face loc in meniul de boot? exista cumva optiune care sa nu afecteze mbr-ul, sa fie instalat direct doar pe partitia sa si sa se bage un entry cu EasyBCD din windows(cum se poate cu mint/ubuntu)? Am tot sapat netul, dar lumea e confuza, plus ca-s multe informatii despre varianta uefi, insa eu merg pe legacy (csm mode) ...

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Pune o masina virtuala si simuleaza exact ce ai in teren. Eu stiu ca nu-s probleme dar mai bine cand faci tu pasii in cauza.

Edited by neagu_laurentiu, 19 April 2016 - 11:06.

Mihai_3

Mihai_3

我會回來的...

instalezi Windows-ul apoi pui CentOS 7....

Centu stie de Windows...
Iti va pune o optiune suplimentara in GRUB.

Grub-ul il pui pe MBR discului tau default.

MrReason

MrReason

Senior Member

View Postneagu_laurentiu, on 19 aprilie 2016 - 11:06, said:

Pune o masina virtuala si simuleaza exact ce ai in teren. Eu stiu ca nu-s probleme dar mai bine cand faci tu pasii in cauza.
E si asta o varianta, cam mult de munca...

View PostMihai_3, on 19 aprilie 2016 - 11:06, said:

instalezi Windows-ul apoi pui CentOS 7....

Centu stie de Windows...
Iti va pune o optiune suplimentara in GRUB.

Grub-ul il pui pe MBR discului tau default.
Windows-ul e instalat... nu se poate pune optiune cu EasyBCD sa ramana windows pe mbr? da' cred ca tre' sa incerc..

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

Daca Windows 7 e instalat "legacy mode" cu MBR, atunci grub2 il va detecta automat la instalarea CentOS si va adauga o intrare in meniu. Nu trebuiesc facute setari suplimentare.

Mihai_3

Mihai_3

我會回來的...

MrReason: iti faci prea multe probleme....
CentOS-ul va detecta Windows-ul.

Urmareste cateva videouri pe Youtube cum se instaleaza un DualBoot.
Abea apoi poti sa ii dai drumul cu instalarea....

Este foarte importanta sugestia asta cu Youtube te scapa de multe belele !

Mihai_3

Mihai_3

我會回來的...

apoi daca vrei sa faci boot-ul mai "misto" pui un Grub-Customizer > ppa:danielrichter2007/grub-customizer

sir dupa pui si un BURG > ppa:n-muench/burg

Spoiler

ghidul este pentru Ubuntu insa vei gasi si pentru CentOS informatii ;)
Grub-Customizer te ajuta sa modifici in mod "civilizat" GRUB-ul ;)

Edited by Mihai_3, 19 April 2016 - 12:54.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

• Grup: Moderators
Daca disk-ul pe care instalezi este, de exemplu, /dev/sda, iar tu instalezi acolo grubul (aceasta fiind locatia implicita), atunci iti suprascrie loaderul de la Windows. Pentru a evita aceasta, instalezi grubul pe alta partitie (de exemplu /dev/sda3) si apoi pui pe ea flagul 'boot' (o faci activa) folosind DiskPart din Windows (deoarece implicit ramane activa partitia cu Windows). Grubul va sti sa booteze si de pe partitia lui Windows (lansezi comanda os-prober ca sa fii sigur). Numai sa nu fie disk-ul partitionat gpt, iar tu sa bootezi in mod MBR...

MrReason

MrReason

Senior Member

Am cautat video pentru CentOS 7 si win 7 pe legacy, n-am gasit nimic... toate-s ori cent6 si win 7 pe legacy, ori cent7 si win8/10 pe uefi... am gasit un rhel 7 cu 2008 server, dar acolo se sterge mbr-ul... si culmea, din grosoul urias de tutoriale, nimeni nu a incercat varianta asta... toti vorbesc din experienta cu alte versiuni..

ma duc sa-mi mai iau un stick usb sa am si windows si linux, just in case... am citit despre prea multe probleme cu centos7 si la laptopul asta nici unitate optica n-am sa repar windoaze...

shogun1

shogun1

Cranky old n00b ☯

Sunt 2 posibilități, fie instalezi Grub2 pe partiția / (dev/sda2 de exemplu, nu /dev/sda) și instalezi EasyBCD în windows, fie instalezi Grub2 pe /dev/sda și windows va avea intrare în meniul Grub (asta dacă e instalat implicit pachetul os-prober dacă nu e îl instalezi tu).
Dacă ai Linux instalat poți boota direct de pe imaginea iso de pe hdd distribuții specializate pe backup/ recovery. Clonezi cu Clonezilla partiția C și salvezi imaginea pe o partiție de Linux (ext4), în caz de probleme înlocuiești C cu clona realizată. Valabil și pentru / al linuxului.

MrReason

MrReason

Senior Member

View PostSOCRATE_MMXII, on 19 aprilie 2016 - 11:45, said:

Daca Windows 7 e instalat "legacy mode" cu MBR, atunci grub2 il va detecta automat la instalarea CentOS si va adauga o intrare in meniu. Nu trebuiesc facute setari suplimentare.

View PostMihai_3, on 19 aprilie 2016 - 11:50, said:

MrReason: iti faci prea multe probleme....
CentOS-ul va detecta Windows-ul.
Iote cu ca nu l-a detectat!

View Postshogun1, on 19 aprilie 2016 - 17:09, said:

Sunt 2 posibilități, fie instalezi Grub2 pe partiția / (dev/sda2 de exemplu, nu /dev/sda) și instalezi EasyBCD în windows, fie instalezi Grub2 pe /dev/sda și windows va avea intrare în meniul Grub (asta dacă e instalat implicit pachetul os-prober dacă nu e îl instalezi tu).
Eu nu gasit nicaieri o optiune de a selecta o partitie pt. boot. Doar sda, adica mbr. De fapt e doar o bifa cu care selectezi daca vrei ca diskul sa fie bootabil. Culmea, daca debifezi, in loc sa nu afecteze deloc mbr, te trezesti cu un mesaj ca nu detecteaza ceva si un prompt de grub... de-a dreptul ridicola pagina cu selectia aplicatiilor care sa se instaleze, doar niste descrieri vagi...

cum se rezolva, poate mai vor si altii:
- se lasa bifa cu bootarea pe disc (adica pe mbr)
- dupa instalare se intra pur si simplu in centos(prima optiune - core) din meniul de boot al centos pe contul de root
- se intra in terminal si se instaleaza un repository si driverul pt. ntfs:
yum install epel-release
yum install ntfs-3g

acum cunoaste ntfs, dar os-prober tot nu va baga un entry de meniu de boot... asa ca:
se intra in /etc/grub.d si se editeaza fisierul custom_40 (cu gedit sau care vreti) si se adauga drept la urma:

menuentry "Windows 7" {
   set root='(hd0,1)'
   chainloader +1
}

se salveaza fisierul dupa care se da comanda in terminal:

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

si se da restart... supriza, veti vedea doua entry-uri de windows, una facuta de editarea respectiva, alta de os-prober ... nu stiu daca nu cumva os-proberul nu cumva baga entry-ul daca se da comanda aceea cu grub2-mkconfig fara a mai edita fisierul ala si a adauga entry-ul de meniu (n-am incercat)

tone de informatii confuze pe net in special daca va uitati la alte distributi, cel mai adesea se gaseste comanda update-grub pt. actualizarea grub, dar aia inteleg ca e o doar o prescurtare din familia Ubuntu... informatii de la grub amestecate cu unele de la grub2 ... etc.

CentOS inca e dintr-o epoca de piatra a linuxului, dar e alta discutie... :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate