Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Parere achizitionare apartament Drumul Taberei

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View PostFC72, on 22 iunie 2016 - 09:56, said:


Legat de vechime si rezistenta seismica eu nu am nici o indoiala ca vor exista blocuri prabusite , eventual vor fi afectate inclusive structure de rezistenta dar nu vor cade blocuri.
Posted Image

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFC72, on 22 iunie 2016 - 09:56, said:

Dupa cum se vede cartierul a fost conceput, proiectat de echipe de arhitecti de la institute, realizat de trusturi de constructii, nu niste blocuri trantite pe orice petec de pamant fara studii geologice, sociale, proiecte de doi bani facute la misto, doar din "inspiratia" unor semi-
1. toate blocurile comuniste din Bucuresti au fost realizate de trusturi de constructii.
2. ulterior, cartierul a fost inghesuit si s-au inserat blocuri langa blocurile construite la inceput.
3. cartierul a fost construit dupa norme seismice diminuate, cele din 1970-1977 au fost cele mai afectate de zgarcenia lui Ceausescu.

Quote

Legat de vechime si rezistenta seismica eu nu am nici o indoiala ca NU vor exista blocuri prabusite

eu cred ca vor cadea, sunt vechi, neingrijide si proiectate prost. proiectul OD, foarte raspandit prin Drumul Taberei, are un singur sir de pereti structural pe lungimea blocului, un defect de proiectare major.

Quote

Secţiunile de tip OD. Blocul din Bd. Păcii nr. 7
(proiectat în 1972) se baza pe tipul de secţiune OD,
respectiv cerinţa arhitecturală de a avea acces la
lumină naturală bună tot timpul zilei prin secţiuni tip
OD („orientare dublă”, fiecare apartament să aibă
camere pe ambele faţade). Pentru a primi lumină
suficientă, camerele nu puteau fi prea lungi iar
clădirile rezultau relativ înguste pe direcţie
transversală, iar pe direcţie longitudinală exista un
singur perete structural.

În 1977 s-a prăbuşit tronsonul F, prin ruperea
pereţilor structurali ai parterului şi răsturna rea în
stradă. Avarierea gravă a fost constata tă şi la
celelalte tronsoa ne, ceea ce a indicat deficienţe de
concepţie şi sistem structural (ruperi casante la
baza pereţilor structurali). Expertiza a sintetizat
cauzele pră buşirii şi mecanismul de cedare astfel:

- diferenţa de rigiditate pe cele 2 direcţii care a
creat o sensibilitate a structurii la solicitări;

- armarea insuficientă a pereţilor structurali în
epoca proiectării clădirii, armare tranversală
redusă, cu rigle de cuplare slabe între montanţii
pereţilor structurali, bulbi slabi, lipsa capacităţii
de deformare post-elastică;

- deficienţe de execuţie, beton segregat, rosturi de
turnare relativ dese la baza pereţilor structurali şi
bulbilor, tencuieli groase, balcoane mai grele etc.

link

Edited by MembruAnonim, 22 June 2016 - 13:18.


#57
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
Scrie si asta:.............Celebrul  seismolog  Sieberg  a  ţinut  două  conferinţe în  ţara  noastră  în  1940  şi  a  atras  serios  atenţia asupra “lipsei de seriozitate cu care se fac reparaţiile clădirilor  după  cutremur,  pregătind  în  acest  fel pentru  viitorul  cutremur,  un  dezastru  de  amploare mai mare decât cel trecut. ”

PS  E valabil si pentru perioada post- 1977, nu ?!Posted Image

View Postotilov, on 21 iunie 2016 - 16:24, said:

http://www.bucuresti...drumul-taberei/

Si aici mai sunt cateva fotografii...
Avem: 450 hectare/ 41.000 apartamente, adica 4.500.000 mp/ 41.000 apartamente= peste 100 mp teren alocati fiecarui apartament !
Investitia doar in teren in 2007-2008 ar fi fost, la un pret mediu de circa 1.000 Euro ( sa zicem ), 4,5 miliarde Euro !
Acum, in 2016, ar fi sa zicem la jumatate, adica 2,25 miliarde Euro ( doar terenul ) !

Dupa 1990, dezvoltatorii au mai alocat macar 50 mp de teren/ apartament ? Nu cred !Posted Image

#58
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postvacantamijlocie, on 22 iunie 2016 - 13:52, said:


Avem: 450 hectare/ 41.000 apartamente, adica 4.500.000 mp/ 41.000 apartamente= peste 100 mp teren alocati fiecarui apartament !
I!Posted Image

la acea vreme....între timp au mai construit....

#59
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
S-au construit toate cate erau proiectate in 1968 ?
41.000 de apartamente inseamna cam 1.000 de scari de bloc sau circa 500 de blocuri cu cate 2 scari ! Cate or fi acum in Drumul Taberei ?
Blocuri noi sunt in general in afara inelului/ buclei- spre Prelungirea Ghencea/ Bragadiru, dincolo de Valea Oltului, in capatul Bd Timisoara etc.

Edited by vacantamijlocie, 22 June 2016 - 14:33.


#60
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Am mai scris de DT aici http://forum.softped...6#entry18290688

#61
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postitzi-bitzi, on 19 aprilie 2016 - 14:43, said:

Dar ce este? Cartier de intelectuali? Posted Image
O sa ma ridic in sedinta sa propun sa avem portar, sa ceara diploma si foaia matricola, la fiecare intrare in bloc.

#62
/////ALPINE

/////ALPINE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.06.2004
PSA: Desi nu figureaza in lista PMB www.pmb.ro/servicii/alte_informatii/lista_imobilelor_exp/docs/Lista_imobilelor_expertizate.pdf actualizata la 13.07.2017 (probabil din lipsa de interes si proasta pregatire a angajatilor primariei), Blocul OD4 din Drumul Taberei 38 este incadrat in clasa de risc seismic III conform acestor documente de pe site-ul primariei sectorului 6: www.primarie6.ro/www/wp-content/uploads/2017/01/ANEXA-_-DALI-__DR_TABEREI_38__OD4-1.pdf   si   www.primarie6.ro/www/wp-content/uploads/2017/01/DALI-__Drumul-Taberei-nr.-38__OD4_FINAL-1.pdf .
Cel mai probabil toate blocurile de tip OD, posibil si OS sunt in aceeasi situatie asa ca grija mare ce cumparati, pentru ca in cativa ani sigur nu-l mai puteti vinde, poate doar la un pret ridicol de mic.
Pentru informatii legate de alte blocuri din sectorul 6 puteti cauta aici: www.primarie6.ro/www2/wp-content/uploads/ .

Attached Files



#63
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Toate blocurile OD, cu o singura exceptie, sunt incadrate in clasa 3 si nu se pot vinde cu credit bancar, numai cash, dar asta nu este o problema se vand si asa, nu ramane vreunu nevandut, diferenta de pret fata de ceva similar care nu este pe lista este de 10-15%.Situatia este valabila de peste 10 ani si nu se va schimba nimic in viitor.

#64
razvyman

razvyman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2024

View Postergon, on 26 mai 2016 - 14:38, said:

Intamplarea face ca de 4 luni sa ma fi mutat intr-un bloc tip F situat in zona Tip-Top Moghioros.
Daca aveti rabdare, va spun povestea.
Locuiam la 2 camere intr-un bloc tip OS. A aparut un copil si devenea din ce in ce mai mic spatiul, asa ca am inceput sa cautam tot in zona (locuim de 10 ani in Dr Taberei, zona Moghioros, aici este scoala, aici este bunica...).
Cautam 3 camere, am vazut toate tipurile de blocuri din zona.
Pretul mi se pare fantezist pentru 3 camere. Daca ai cum negocia si poti forta nota, mergi la vanzatori si spune-le ca doar azi poti oferi 63000, de exemplu.
Mai mult, vezi daca agentia este serioasa. In 2 luni de cautari am intalnit agentii care puneau si 7000 EUR peste pretul cerut de proprietar. Cauta acelasi anunt pe tot internetul, eu am avut surprize extrem de neplacute.
Cele mai bune blocuri din punct de vedere al impartirii raportat la suprafata sunt cele tip OS. Am alergat innebunit dupa 3 camere intr-un OS, dar ies foarte rar la vanzare si la preturi peste media zonei.
Pana la urma am luat...4 camere intr-un bloc tip F, la 60000 EUR (noiembrie 2015). Blocul este pe lista U2. A fost o aventura luarea deciziei, si nu din cauza sumei cerute. Am fost la primarie, n-au putut sa ma lamureasca. Am fost la presedintele blocului, a ras cand i-am spus temerile legate de incadrarea in U2. Am ajuns inclusiv acasa la evaluatorul care acum 20 de ani a evaluat seismic blocuri din Drumul Taberei, implicit pe acesta unde m-am mutat. Discutia cu expertul (iesit la pensie intre timp) m-a determinat sa fac pasul hotarator.
Cateva opinii pentru initiator:
- cauta lista cu imobilele expertizate (site-ul primariei). In Drumul Taberei sunt 2 sau 3 OD-uri incadrate in clasa 2 risc seismic.
- nu te apropia de Z-uri si blocurile alfanumerice - sunt meschine ca suprafata
- repet, un OS daca prinzi, nu sta pe ganduri; OS-urile la 3 camere au doua bai, iar balconul este imens. Sunt din caramida.
- evaluarile au fost facute ca sa...fie facute, pentru simplul motiv ca primariile ar fi avut niste bani de bagat in consolidari. Stim cu totii ce s-a ales de acei (ipotetici) bani
- la blocul meu expertiza a concluzionat ca blocul a fost proiectat pentru gradul 6 maxim. Expertiza recomanda: "camasuirea zidurilor". Adica invelirea peretilor cu o plasa, ancorata in planseu si in podea.
- cu ocazia mutarii am renovat apartamentul. Lavabila am dat-o peste gletul pus acum 50 de ani (blocul este din 1965). Cei care au lucrat si-au facut cruce, practic nu au avut ce sa repare. Peretii (caramida complet) nu au nicio fisura, peste acest bloc trecand toate cutremurele din istoria recenta...
- blocul meu este in U2, iar blocul de pe strada alaturata, tot tip F, nu este pe nicio lista. Asta ca sa ne dam seama cum s-au facut acele evaluari...
Succes si daca mai sunt intrebari, cu placere !
Salut,

Am gasit si eu un apartament in acest bloc(cred) si ma confrunt cu aceleasi intrebari.
Care este parerea ta despre bloc acum dupa ce ai locuit ceva vreme?

Multumesc.

#65
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
Toate blocurile construite inainte de 1978 vor trebui evaluate/ expertizate din 2025 ( dupa alegeri, evident - legea este din 2022, dar acum sunt in curs de evaluare doar cladirile publice). Multe vor intra la risc seismic si pretul lor se va prabusi. Apoi, la primul cutremur major ( peste 7 grade ) multe dintre ele se vor prabusi ( chiar ele, nu pretul / vor disparea ). Si destule blocuri noi vor avea probabil mari probleme. Vor muri multi oameni. Multi isi vor pierde averea, vor avea de platit rate. Si viata va merge inainte. Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 08 March 2024 - 20:57.


#66
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,129
  • Înscris: 03.12.2021
Aoleu , asta cu 2025 nu o stiam sau am reprimat stirea

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate