Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Parere achizitionare apartament Drumul Taberei

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Deci nu-l mai iei?

#20
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 cryystyy, on 19 aprilie 2016 - 07:56, said:

Multumesc pentru sfaturi, da o sa mai caut. Incerc sa gasesc si ceva dupa '77. O sa ma orientez si la 2 camere daca pretul depaseste bugetul dar macar stiu ca este sigur blocul.

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un inginer structurist, daca ai posibilitatea. Daca nu, orienteaza-te spre blocuri dupa '77. Au trecut 39 de ani de la cutremurul din '77.
Structura de rezistenta a acestor blocuri, pe langa faptul ca nu a fost deloc proiectata conform normelor seismice, a fost foarte afectata de cutremurele din '77, '86, '90 etc. Iar vechimea isi spune cuvantul. Cine va mai dori sa stea intr-un astfel de bloc peste 10-15 ani, cand blocul are deja o vechime de peste 50 de ani?

#21
cryystyy

cryystyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2016
Momentan voi mai amana cu cateva zile pana mai vad si alte blocuri si pana ma mai documentez despre blocurile respective.

#22
opreagabriel10

opreagabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 17.12.2015
Acum daca stam sa ne gandim daca murim sau nu la un cutremur intr-un bloc poti sa te muti si-n cladire antiseismica... se termina cutremurul, blocul rezista, iesi din scara si.... iti cade ceva in cap. Cand ti-e scris sa mori ai sa mori. Referitor la bani mereu am fost adeptul lucrurilor noi, au alte conditii locuintele noi, sunt mai spatioase...si la 70.000 Euro... sa fim seriosi...sunt complexe rezidentiale care-n banii astia iti ofera apartamente mult mai mari si s-ar putea cu bani mai putini...posibil chiar sa-ti ramana si de o masina bunicica.
Personal n-as da banii aia pe o vechitura din anii 70 balanganita odata de un cutremur mare si care daca s-a mai umblat si pe structura de rezistenta cu tot felu de modificari in apartamente s-ar putea sa te pomenesti cu un munte de moloz in cap la un cutremur

Edited by opreagabriel10, 19 April 2016 - 08:05.


#23
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 opreagabriel10, on 19 aprilie 2016 - 08:03, said:

Acum daca stam sa ne gandim daca murim sau nu la un cutremur intr-un bloc poti sa te muti si-n cladire antiseismica... se termina cutremurul, blocul rezista, iesi din scara si.... iti cade ceva in cap. Cand ti-e scris sa mori ai sa mori. Referitor la bani mereu am fost adeptul lucrurilor noi, au alte conditii locuintele noi, sunt mai spatioase...si la 70.000 Euro... sa fim seriosi...sunt complexe rezidentiale care-n banii astia iti ofera apartamente mult mai mari si s-ar putea cu bani mai putini. Personal n-as da banii aia pe o vechitura din anii 70 balanganita odata de un cutremur mare si care daca s-a mai umblat si pe structura de rezistenta cu tot felu de modificari in apartamente s-ar putea sa te pomenesti cu un munte de moloz in cap la un cutremur
De ce sa risti siguranta ta si a familiei tale alegand, cu buna stiinta, sa cumperi apartament intr-un bloc expirat din punct de vedere al normelor seismice?

Nu contest ca poate blocul e curat si ingrijit, dupa cum spui, dar sunt alte aspecte mult mai importante decat astea.

Edited by itzi-bitzi, 19 April 2016 - 08:07.


#24
cryystyy

cryystyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2016

 opreagabriel10, on 19 aprilie 2016 - 08:03, said:

Acum daca stam sa ne gandim daca murim sau nu la un cutremur intr-un bloc poti sa te muti si-n cladire antiseismica... se termina cutremurul, blocul rezista, iesi din scara si.... iti cade ceva in cap. Cand ti-e scris sa mori ai sa mori. Referitor la bani mereu am fost adeptul lucrurilor noi, au alte conditii locuintele noi, sunt mai spatioase...si la 70.000 Euro... sa fim seriosi...sunt complexe rezidentiale care-n banii astia iti ofera apartamente mult mai mari si s-ar putea cu bani mai putini...posibil chiar sa-ti ramana si de o masina bunicica.
Personal n-as da banii aia pe o vechitura din anii 70 balanganita odata de un cutremur mare si care daca s-a mai umblat si pe structura de rezistenta cu tot felu de modificari in apartamente s-ar putea sa te pomenesti cu un munte de moloz in cap la un cutremur

M-am uitat la foarte multe complexe rezidentiale si la suma de 75000 cat imi permit eu nu gasesc nimic decent. Nu dau atatia bani pe apartamente compartimentate cu gips carton. Absolut toati mi-au confirmat ca apartamente sunt impartite cu asa ceva. Din punctul meu de vedere este o mare prostie.... auzi tot din camera de langa iar apartamentele sunt despartite de ziduri foarte subtiri, comparativ cu blocurile mai vechi.

Edited by cryystyy, 19 April 2016 - 08:08.


#25
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ca argumente de folosit la negocierea pretului:
-coloanele de apa au fost schimbate sau nu;
-instalatia electrica a fost sau nu a fost refacuta. daca nu gresesc, cablurile electrice erau de tip INTENC, erau ingropate in zidarie, nu in tubulatura;
-are sau nu are termopan,
-a fost sau nu a fost renovat recent,
L.E. Acum am citit ce ai scris despre noile blocuri, construite de asa zisii"dezvoltatori", mi-ar fi frica sa ma mut intr-unul. Nu e vorba numai despre pereti despartitori, e vorba despre o asa zisa "economie" la materiale, inclusiv la rezistenta. Am vazut destule pe la tv.........
Din ce stiu eu, blocul este din caramida, e destul de bine izolat termic.

Edited by altuser09, 19 April 2016 - 08:14.


#26
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 cryystyy, on 19 aprilie 2016 - 08:08, said:

M-am uitat la foarte multe complexe rezidentiale si la suma de 75000 cat imi permit eu nu gasesc nimic decent. Nu dau atatia bani pe apartamente compartimentate cu gips carton. Absolut toati mi-au confirmat ca apartamente sunt impartite cu asa ceva. Din punctul meu de vedere este o mare prostie.... auzi tot din camera de langa iar apartamentele sunt despartite de ziduri foarte subtiri, comparativ cu blocurile mai vechi.

Sunt si blocuri noi cu pereti interiori din caramida, trebuie doar sa cauti.
Daca tot esti hotarat sa iti cumperi in bloc vechi, cauta macar ceva dupa '77.
Personal, nu m-as apropia de blocurile construite inainte de '77.

http://www.iitk.ac.i...icle/13_823.pdf

One example of building of this type has only one centrally located longitudinal wall, while the transversal walls have columns attached at the ends (type OD, Figure 11). The “OD” type suffered damage of various extent in the 1977 earthquake, and one building unit totally collapsed (in total two structural wall residential buildings with 77 units and one structural wall office building collapsed in the earthquake).
(pagina 10)

Edited by itzi-bitzi, 19 April 2016 - 08:12.


#27
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Esti sigur ca nu este pe lista de risc seismic la nici un grad?Din cate stiam toate blocurile OD (cu o singura exceptie la Chilia Veche) din Drumul Taberei sunt in diverse grade listate si nu poti cumpara nimic cu credit pentru ca nu se pot asigura la cutremur.
Sunt intradevar probleme structurale dar riscul de prabusire este foarte mic, la cutremurul din 77 OD-ul din Militari prabusit avea structura de rezistenta de parter facuta praf datorita spatiilor comerciale.

Pretul imi pare foarte mare, eu am gasit in vara trecuta la 49 000 euro langa Drumetu, erau mai multe apartamente cu 3 camere in blocurile tip OD.Erau binenteles pe lista chiar daca agentii imobiliari nu spuneau de la inceput.
Eu ti-as recomanda in blocurile cu 4 etaje fara lift si fara ghena in interior, nu prezinta nici un fel de risc, sunt in zone degajate cu multa vegetatie.
Suprafata nu este un criteriu major, ca are cu 6-7m mai mult sau mai putin nu conteaza, locatia si etajul insa sunt mult mai importante.

#28
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Sunt păreri si păreri si fiecare face ce vrea cu banii lui. Personal nu cred ca un bloc de 40 de ani si care a mai trecut prin cutremure, este mai rezistent ca unul nou, de 2-3 ani. Ah, ca sunt si exceptii, nu neg asta. Însă nu cred ca trebuie generalizat.
Oricum si mie mi se pare f mult acest pret pentru Drumul Taberei. Si mai e o chestie. Nu uita ca totusi sunt blocuri făcute de Ceasca pentru relocari si muncitori. Am stat in asa ceva si am stat si la Banu Manta in blocuri din anii 70-80, făcute pentru membrii de partid si securisti. Crede-ma ca se simte diferenta... inclusiv la pret. Eu m-as uita si la 1 Mai/Chibrit sau Grivita. Sunt blocuri ceva mai noi si tine cont ca si zona influenteaza pretul. Una e sa vinzi peste 10-15 ani in Drumul Taberei in bloc de 70 ani si alta e sa vinzi la 1 Mai in bloc de 50 si care nu era in cartier muncitoresc. Părerea mea.

#29
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
:) de unde pana unde Drumul Taberei este considerat "cartier muncitoresc"?

#30
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 Tarzy, on 19 aprilie 2016 - 14:23, said:

Posted Image de unde pana unde Drumul Taberei este considerat "cartier muncitoresc"?

Dar ce este? Cartier de intelectuali? Posted Image

#31
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Bloc fara cusur nu o sa gasesti,indiferent daca e nou sau vechi. La banii tai 3 camere nou in zona decenta nu cred ca gasesti,poate doar intr-o mahala dar atunci calitatea va fi indoielnica.

Poti sa te orientezi la blocuri 1982+ unde care s-au construit dupa normative antiseismice serioase...plus pedeapsa cu moartea cu care i-a amenintat nea Nicu' daca mai fac rasoleala.
La blocuri noi daca te orientezi e bine sa il urmaresti inca din faza de constructie,ca odata ce a pus polistirenu pe el e greu sa iti dai seama despre calitate  si ti se va prezenta asa ceva drept lucs,realizat cu oameni calificati si materiale premium.

#32
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Blocul in care locuiesc eu este aproximativ vizavi. Este terminat in 30.12.1979, unii poate-si mai amintesc, era ziua republicii!. Vezi doamne, a fost gata in cinstea zilei respective!
Sa revin la constructie: fiind bloc proprietate personala (contractat prin ICVL), stiu ca la costul initial s-a mai adaugat un spor de 17% (se numea pe atunci "spor de seismicitate"). Practic, blocul a fost gata in prima parte a lunii ianuarie 1980. Am specificat asta ca sa arat ca si in 1980 s-au dat la cheie blocuri reproiectate pentru a rezista la cutremure.

#33
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 daybreak246, on 19 aprilie 2016 - 15:49, said:

Bloc fara cusur nu o sa gasesti,indiferent daca e nou sau vechi. La banii tai 3 camere nou in zona decenta nu cred ca gasesti,poate doar intr-o mahala dar atunci calitatea va fi indoielnica.
Sa nu exageram, daca nici la 70000 nu mai gaseste apartament decent...acum depinde poate pentru tine decent inseamna doar Aviatorilor, Baneasa, Primaverii...

#34
opreagabriel10

opreagabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 17.12.2015

 cryystyy, on 19 aprilie 2016 - 08:08, said:

M-am uitat la foarte multe complexe rezidentiale si la suma de 75000 cat imi permit eu nu gasesc nimic decent. Nu dau atatia bani pe apartamente compartimentate cu gips carton. Absolut toati mi-au confirmat ca apartamente sunt impartite cu asa ceva. Din punctul meu de vedere este o mare prostie.... auzi tot din camera de langa iar apartamentele sunt despartite de ziduri foarte subtiri, comparativ cu blocurile mai vechi.

Si-n caz de cutremur toate zidurile alea groase o sa-ti pice in cap, o vechitura de apartament din anii 70 poate sa fie el si-n buricul targului...tot vechitura ramane si nprpcul unuia care-l vinde ca gaseste un "fraier" sa-l cumpere. Daca vrei apartament in complex rezidential in buricul targului apoi scoti banul peste 70.000 euro daca-ti place sa te fudulesti... complexele de la periferie au apartamente si cu 40.000 euro undeva la 70-90 MP suprafata construita...ce vrei mai mult de atat?... sa te fudulesti sau sa ai acoperis NOU deasupra capului?.... zic sa te grabesti ca iar o sa vina o perioada in care samsarii supraumflau apartamentele.... noroc cu criza ca le-a taiat ifosele la multi...ajunsesei sa dai 80.000 pe o bomba de apartament nevopsit de pe timpu' lu' Ceasca cu braul de vopsea in bucatarie si-n baie. Cine ti-a spus ca, copartimentarea se face in blocurile noi cu gips carton sa-i spui ca "mananca rahat"...halal prieteni mai ai...au plafoanele si stalpii de rezistenta grosi de juma de metru si baga gips carton pe post de pereti

Edited by opreagabriel10, 20 April 2016 - 06:53.


#35
cryystyy

cryystyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2016
Trust me cand iti zic ca sunt compartimentate cu gips carton. Sunt doar mici exceptii insa preturile deja incep de la 150 000 euro in sus in blocurile noi construite decent.
Cateva exemple rapide sa ma crezi:
- http://www.timisoara...-drumul-taberei
Pereti interiori gips carton (B7)
Peretii interiori sunt realizati din gips carton (1) simplu placati, in bai si bucatarii fiind gips carton rezistent la umiditate, montat pe structura metalica de 75 mm (2), fonoizolati cu vata minerala de 5 cm (3).

- http://www.apartamen...o/img/4blue.jpg
Compartimentare: pereti de rigips + izolatie fonica

Nu iti dau mai mult exemple pentru ca ma grabesc, insa pot sa iti mai arat peste 10 complexuri rezidentiale ca cele doua si nu unele de care nu a auzit nimeni.

Back to subject.
Am renuntat la apartamentul din blocul OD. Am reusit sa gasesc pe Timisoara unul din '80, urmeaza sa il vad.
Le multumesc celor ce m-au lamurit cum sta treaba cu blocurile de tip OD !

#36
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
initiator,
Ai grija cand negociezi pretul sa atingi si punctul cu reabilitarea termica (bineinteles, daca nu-i facuta, e un avantaj pentru tine).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate