Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

America-Miami

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Ce e asa interesant de vazut acolo?
Din poze vad cativa zgarie nori, ocean...Altceva? Ca sa merite 8 ore de zbor peste ocean?
In afara de ideea ca ai zburat undeva departe, nu prea vad mare lucru...
Iar America e o tara care lasa mult de dorit referitor la ce se intampla in societate, degeaba au infrastructura si totul pus la punct.

Edited by epetroiu, 27 June 2020 - 15:08.


#20
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019
Nu are rost sa pui intrebari pe forumul asta, atit timp cit esti posedat de o idee asa de tare.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postepetroiu, on 27 iunie 2020 - 15:07, said:

Ce e asa interesant de vazut acolo?
Din poze vad cativa zgarie nori, ocean...Altceva? Ca sa merite 8 ore de zbor peste ocean?
In afara de ideea ca ai zburat undeva departe, nu prea vad mare lucru...
Iar America e o tara care lasa mult de dorit referitor la ce se intampla in societate, degeaba au infrastructura si totul pus la punct.

O singura observatie am la comentariul tau.Zborul a durat 11:45 ore la dus si 09:55 la intors.Nu stiu de ce a fost mai putin la intors,poate n-am avut atatea dealuri Posted Image
In rest ai dreptate in toate privintele.

ps.
M-am hotarat greu sa-ti raspund,dar la plictiseala ce nu face omu'.

#22
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postepetroiu, on 27 iunie 2020 - 15:07, said:

Ce e asa interesant de vazut acolo?
Din poze vad cativa zgarie nori, ocean...Altceva? ...

Sunt o groază de atracţii în zona aceea, care poate fi extinsă destul de mult, tocmai datorită infrastructurii. Cu o maşină închiriată poţi acoperi tot sudul Floridei avînd o singură bază de cazare şi făcînd excursii zilnice în circuit.
Uite o atracţie, restul ... spor la descoperit. Nu e greu !

@adisz: nu pune la inimă. Ştii cum se zice: fiecare om are un orizont al cunoaşterii. Şi când orizontul este încă foarte îngust, e ca un punct. Ăla e punctul lui de vedere ...
Da' lasă că se face el mare şi se documentează între timp. Şi n-o să mai pună întrebări copilăreşti.
Omul are un fond bun, din ce am observat din alte postări, probabil încă nu a studiat zona.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 03 September 2020 - 17:24.


#23
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostOvidiuNS, on 03 septembrie 2020 - 17:13, said:

Sunt o groază de atracţii în zona aceea, care poate fi extinsă destul de mult, tocmai datorită infrastructurii. Cu o maşină închiriată poţi acoperi tot sudul Floridei avînd o singură bază de cazare şi făcînd excursii zilnice în circuit.
Uite o atracţie, restul ... spor la descoperit. Nu e greu !

@adisz: nu pune la inimă. Ştii cum se zice: fiecare om are un orizont al cunoaşterii. Şi când orizontul este încă foarte îngust, e ca un punct. Ăla e punctul lui de vedere ...
Da' lasă că se face el mare şi se documentează între timp. Şi n-o să mai pună întrebări copilăreşti.
Omul are un fond bun, din ce am observat din alte postări, probabil încă nu a studiat zona.


Sănătate şi toate cele bune !

Nu serios, am si zis, dezvoltarea e una, dar nu ma atrage America ca si societate.
Asta o data, apoi al doilea lucru, mi se pare prea mare efortul de a ajunge pana acolo raportat la ce poti vedea, de ex ce dai tu mai sus, nu mi se pare ceva wow. Si, de ce sa nu recunosc, mi se pare si super-scump.
M-as duce doar daca as avea alt motiv serios, gen lucrat pe acolo, ceva.
Nu e nimic copilaresc, iar fiecare are dreptul la o opinie.
Cred ca mai degraba copilaresc ar fi sa cad pe spate doar la auzul cuvantului America...
Daca vreau ceva departe, mai degraba as alege destinatii din Asia indepartata.
Asa, ptr zgarie nori si ocean si autostrazi am Dubai-ul...

Edited by epetroiu, 03 September 2020 - 18:19.


#24
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postepetroiu, on 03 septembrie 2020 - 18:09, said:

... America ca si societate ...

Foarte tare sintagma ! La ce e bun "şi" dacă tot a ieşit o cacofonie ?
În ce priveşte sensul, nici pe mine nu mă atrage. Nu aş putea trăi acolo. Merg exclusiv pentru turism, SUA merită, în special pentu obiectivele naturale.


View Postepetroiu, on 03 septembrie 2020 - 18:09, said:

... fiecare are dreptul la o opinie ...

De acord, însă opinia ar trebui să fie bazată pe documentare. Altfel dezinformezi şi e păcat.
Eu ţi-am dat doar un exemplu, sunt multe atracţii şi ţi-am sugerat să cauţi în continuare.


View Postepetroiu, on 03 septembrie 2020 - 18:09, said:

... ptr zgarie nori si ocean si autostrazi am Dubai-ul...

Păi atunci du-te acolo.


Sănătate şi toate cele bune !

#25
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMembruAnonim, on 12 iulie 2018 - 18:11, said:

Coborati in Key West si stati mai mult in zona West Palm Beach mai la nord. Miami Beach nu e wow. Destul de mizerabil pe alocuri.

Luati o excursie in Everglades de jumatate de zi. Daca sunteti fan pescuit, luat o excursie pe mare, sunt ft misto.
In Everglades poti merge cu masina foarte usor si stai cat vrei, drumul dureaza aprox 1h.
Neaparat sa mancati aligator pane acolo. E foarte bun si nu se gaseste in alta parte.
South Beach e scump degeaba. Incercati sa va cazati in localitatile mici mai la nord de Fort Lauderdale unde e mai ieftin si e la fel de frumos. (Deerfield Beach spre exemplu, unde sunt si mall-uri daca vrei sa va luati ceva : The Cove Shopping Center dar mai sunt si altele in zona)
Neaparat grija la roaming. Pana am chemat Uber mi-a consumat date de 50 Euro in aeroport la Miami (unde e wifi dar nu merge Uber pe el)
Grija mare cu lane-ul special de viteza de pe highway ca va luati amenda daca nu aveti abonament special (vreo 30$ amenda)
Autobuzul turistic va duce intr-o zi peste tot pe unde aveti ce vizita in zona orasului.
Neaparat mergeti cu masina/barca pe langa Dodge Island (MacArthur Causeway), Key Biscane in parcul natural cu Cape Florida Lighthouse (e si plaja)
Cu masina Fort Lauderdale <-> South Beach pe Ocean Drive e o placere de plimbat 2h-3h

Edited by radu103, 04 September 2020 - 22:40.


#26
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View PostOvidiuNS, on 04 septembrie 2020 - 21:40, said:



Foarte tare sintagma ! La ce e bun "și" dacă tot a ieșit o cacofonie ?
În ce privește sensul, nici pe mine nu mă atrage. Nu aș putea trăi acolo. Merg exclusiv pentru turism, SUA merită, Ăźn special pentu obiectivele naturale.




De acord, Ăźnsă opinia ar trebui să fie bazată pe documentare. Altfel dezinformezi și e păcat.
Eu ți-am dat doar un exemplu, sunt multe atracții și ți-am sugerat să cauți Ăźn continuare.




Păi atunci du-te acolo.


Sănătate și toate cele bune !

Nea Ovidiu, nu-ți bate capul. Colegul de forum este anti tot ce înseamnă occident.

#27
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Din partea mea nu e nicio problemă, abia îmi reamintesc ce am studiat despre zonă prin 2002-2003, când mi-am procurat atlasul AAA despre SUA (format A3). Multe nopţi am pierdut atunci făcînd planuri de călătorii. 22 de vacanţe voiam să fac numai în SUA, în diverse locuri, una din ele fiind în zona Florida de sud.
Partea bună e că acum sunt mult mai multe informaţii de verificat pe net. Atunci găseai greu orare de vizitare, preţuri etc., aşa că planurile mele erau destul de vagi. Memorasem doar obiectivele, urmînd să definitivez detaliile când se apropia fiecare vacanţă.

Aşa că mie-mi face plăcere discuţia, el dacă nu e interesat decât de un eventual loc de muncă, atunci e doar problema lui. Eu nu mai muncesc, sunt doar turist. Mă rog, anul ăsta mai deloc, dar ...


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 07 September 2020 - 13:21.


#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postepetroiu, on 03 septembrie 2020 - 18:09, said:

mi se pare si super-scump.

Iar nu pot sa ma abtin la faza asta Posted Image
Super-scump insemnand ce?
2300 de euro,doua persoane,14 zile cu transport inclus?Hotelul in sine a costat 1000 de euro.
180 de euro/zi,doua persoane = 2520 de euro 14 zile,AI,doua persoane,fara transport la Gura Portitei (asta s-a anuntat la TV,de vreo luna.Nenea care facea anuntul se uita in pamant,banuiesc ca de rusine,nu la camera)?

#29
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View Postadisz, on 09 septembrie 2020 - 09:55, said:



Iar nu pot sa ma abtin la faza asta Posted Image
Super-scump insemnand ce?
2300 de euro,doua persoane,14 zile cu transport inclus?Hotelul in sine a costat 1000 de euro.
180 de euro/zi,doua persoane = 2520 de euro 14 zile,AI,doua persoane,fara transport la Gura Portitei (asta s-a anuntat la TV,de vreo luna.Nenea care facea anuntul se uita in pamant,banuiesc ca de rusine,nu la camera)?

Lasă-l omule. E și el ca-n bancul cu vulpea și strugurii.

#30
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019
Oricum vulpea e banata, asa ca...

https://forum.softpe...78629-epetroiu/

#31
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postadisz, on 09 septembrie 2020 - 09:55, said:

Iar nu pot sa ma abtin la faza asta Posted Image
Super-scump insemnand ce?
2300 de euro,doua persoane,14 zile cu transport inclus?Hotelul in sine a costat 1000 de euro.
180 de euro/zi,doua persoane = 2520 de euro 14 zile,AI,doua persoane,fara transport la Gura Portitei (asta s-a anuntat la TV,de vreo luna.Nenea care facea anuntul se uita in pamant,banuiesc ca de rusine,nu la camera)?

Bine, acu' cine pisiic sta 2 saptamani la Gura Portitei, insa da, pretul e foarte ok.

Pe de alta parte, si eu daca m-as duce in state 2 sapt, as bifa mai multe locatii/orase.
Nu rezonez cu cine a comentat mai sus dar intr-adevar pozele nu sunt prea de dat pe spate, acum normal, cateva poze nu pot surpinde o intreaga experienta.

#32
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Este un cuplu de romani in SUA care se filmeaza saptamanal... ei (doi tineri din Bucovina) sunt in State inca de cand a inceput pandemia si au fost cam peste tot iar acum filmeaza in Hawaii!.
Nici nu aveti idee cat de multe informatii au oferit din aventura lor... pe mine, unul, m-au convins (astept doar sa treaca complet pandemia)

https://www.youtube....Huiindoi/videos

Edited by rz, 09 December 2020 - 21:41.


#33
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View PostLex404, on 13 iunie 2020 - 13:47, said:

Pentru cei care au fost in FL

Cat de doable ii fara masina inchiriata?
Miami/ Fort Lauderdale/ West Palm?
Fara masina esti falit la distantele americanilor. Imagineaza-ti ca e 1$ / 1 sfert de mila taxiul! Calculeaza pe harta si vezi daca merita

Edited by radu103, 10 December 2020 - 01:17.


#34
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

View Postradu103, on 10 decembrie 2020 - 01:17, said:


Fara masina esti falit la distantele americanilor. Imagineaza-ti ca e 1$ / 1 sfert de mila taxiul! Calculeaza pe harta si vezi daca merita

Mai au si trenuri, Flixbus, Megabus etc.


Apropo, ba bate si pe mine gandul ptr Miami la primavara, biletele de avion au preturi bune dar se pare ca nu e mare lucru de vazut in Miami, in afara de plaje si zgarie nori ( de astia sunt satul). Imi pare un fel de Dubai
Mai e Key West, parcul Everglades ( nu pare cine stie ce)
Ar mai fi Orlando .
Apropo, a fost cineva la Kennedy Space Center, merita?

View Postepetroiu, on 27 iunie 2020 - 15:07, said:

Ce e asa interesant de vazut acolo?
Din poze vad cativa zgarie nori, ocean...Altceva? Ca sa merite 8 ore de zbor peste ocean?
In afara de ideea ca ai zburat undeva departe, nu prea vad mare lucru...
Iar America e o tara care lasa mult de dorit referitor la ce se intampla in societate, degeaba au infrastructura si totul pus la punct.

Asa credeam si eu inainte sa merg, ca americanii sunt naspa, dar nu e asa, oamenii obisnuiti sunt chiar de treaba.
In rest, si mie zona Miami mi se pare putin ofertanta, orasul in sine destul de boring, e mai mult locul unde au vedetele si milionarii din toata lumea vile. Si e mai mult un loc de unde se pleaca in croaziera, mai mult de 2-3 zile nu cred ca ai ce face in oras efectiv. Doar plaja, asta daca ti se pare ca merita sa treci oceanul ptr plaje, nu vad ceva in plus fata de Dubai acolo

Edited by danigoleman, 16 November 2022 - 11:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate