Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

America-Miami

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Pentru ca la inceputul lui septembrie planuim o vacanta de 2 saptamani la Miami,Florida as vrea cateva sfaturi(verificate), "trukuri" mici secrete, ponturi etc,etc, despre aceasta destinatie.Sunt convins ca in situatia noastra mai sunt si altii si cred ca ar avea succes un astfel de thread.
*chiar am ramas surprins ca nu exista un topic exclusiv pentru aceasta destinatie,totusi daca el exista, rog a se sterge aceasta initiativa.

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
bani, bani, bani... trucuri nu prea exista la miami... vacanta placuta :)

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Sfat: invata spaniola.

#4
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Mdaa,am aflat asta de pe un Blog, dar imi e greu acum sa invaț spaniola,si nici nu am vreo telenovela preferata care sa m-ajute!

#5
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Pai ptr doar 2 saptamani nici nu merita deranjul pana acolo

#6
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdann778, on 18 aprilie 2016 - 19:44, said:

Mdaa,am aflat asta de pe un Blog, dar imi e greu acum sa invaț spaniola,si nici nu am vreo telenovela preferata care sa m-ajute!
Ai mare grija pe unde vei merge in Miami/FL/USA, sunt destule zone rau famate Posted Image asa ca "Atenție la neatenție!" Posted Image "Cuidaté mucho" Posted Image

Edited by Teophileos, 18 April 2016 - 20:23.


#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

View Postmotanu_mic, on 18 aprilie 2016 - 19:48, said:

Pai ptr doar 2 saptamani nici nu merita deranjul pana acolo

aiurea....ce sa zici si tu motane

daca te tine mergi in key west, ai ce vedea, dai noroc cu fidel castro :)

Edited by xcit, 18 April 2016 - 22:29.


#8
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007
Neaparat inchiriati o masina, distantele sunt prea mari pentru a folosi transportul in comun.sau sa va plimbati pe jos. Nu va orientati catre o companie de inchiriat low-cost, vezi cum sta treaba cu toll-urile, daca sunt incluse in pretul de inchiriat sau nu. In 2 saptamani probabil o sa vreti sa vizitati Key West, Key Biscane, eventual Fort Lauderdale sau chiar si Orlando/Disney daca aveti copii mici.
Gandeste-te unde veti sta, daca vreti mai mult plaja cauta cazare in Miami Beach, doar ca preturile sunt mai mari, la tot.
Intr-adevar limba spaniola te-ar ajuta mult, in Miami lucreaza multi sud-americani, mai ales cubanezi. Neaparat de vazut Mica Havana / Calle Ocho in Miami.
Daca imi mai amintesc, iti mai spun.

#9
qwerty511

qwerty511

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.01.2008

View Postdann778, on 18 aprilie 2016 - 18:17, said:

Pentru ca la inceputul lui septembrie planuim o vacanta de 2 saptamani la Miami,Florida as vrea cateva sfaturi(verificate), "trukuri" mici secrete, ponturi etc,etc, despre aceasta destinatie.Sunt convins ca in situatia noastra mai sunt si altii si cred ca ar avea succes un astfel de thread.
*chiar am ramas surprins ca nu exista un topic exclusiv pentru aceasta destinatie,totusi daca el exista, rog a se sterge aceasta initiativa.
Ai fost în Miami? Poti lasa aici niste impresii, ponturi, info utile? Impreuna cu niste amici planific o vacanta la Miami, in special pentru partea latino dar si pentru a vizita zona. Cum a fost?

#10
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Din pacate nu am fost.Amicii cu care trebuia sa mergem nu aveau viza.....intre timp ei nu mai au nevoie de viza si  anul acesta, in Noiembrie mai exact, "nu mai avem scapare"

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Coborati in Key West si stati mai mult in zona West Palm Beach mai la nord. Miami Beach nu e wow. Destul de mizerabil pe alocuri.

Luati o excursie in Everglades de jumatate de zi. Daca sunteti fan pescuit, luat o excursie pe mare, sunt ft misto.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Apoi sa va zic si io cateva,despre americani si despre Miami.
Calatorie in perioada 23.11.2019-07.12.2019,adica 14 nopti.Despre pret,la sfarsit.
Pe scurt:
avion Bucuresti-Varsovia-Miami,si retur bineinteles.(plecare/sosire Targu Mures)
Primul impact:iesirea din aeroportul Miami,adica masinile alea galbene,enorme.Taxiuri,ce mai.
De la aeroport pana la hotel,pe Collins Avenue,cam 35 de km,55 + 3 (drumul expres) dolari,cu chitanta.Aici,din pacate,totul este cu chitanta,dupa cum am observat.
Dupa cum stiti Collins Avenue este un drum luuuung,pe malul oceanului.
Noi am stat (sotia si cu mine) in Sunny Isles,Miami Beach.
De altfel,Miami Beach este un o locatie/oras de sine statator si nu este identic cu Miami.
Hotelul este situat pe plaja,o plaja imensa,in apropierea turnurilor presedintelui Trump.
Temperatura aerului a fost intre 22 (o singura zi) - 29 de grade,iar apa a "stationat" la 27 de grade.Am masurat-o in fiecare zi.
Referitor la necesitatea inchirierii unei masini.Aici a fost to be or not to be.Am ales fara si nu mi-a parut rau.Daca eram la volan nu puteam sa vad,sa fiu atent la nimic.Asa am ales sa platesc excursiile.
Am vizitat Miami,orasul,un tur cu double-decker-ul (am stat la etaj,senzational) + vaporul,turul cu vaporul este de milioane,insula vedetelor este pur si simplu fabuloasa.
De asemenea am fost in Key West,tot cu excusie organizata,cu autobuzul.
Totul este la superlativ.Organizare perfecta.In autobuz am stat pe primul rand de scaune.Apropo,de obicei acolo ma zbat sa stau.Prietenii stiu de ce.
Podul de 11 km a fost,nici nu stiu cum sa va spun,ceva de vis.Nu pentru lungime,nu pentru senzational.Ci mai ales pentru modul in care a decurs circulatia (aici nu este autostrada,se circula pe cate o banda pe sens).
Un fapt remarcabil aici:distanta intre masini este respectata,indiferent de tipul si marca masinii.Nu se dau flash-uri (alo,cocalarii&prietenii,se aude)?
Miami si Miami Beach sunt strabatute de sase autostrazi,Sase.Adica 6.Trei  orizontale si trei verticale,Una dintre ele duce pana in Canada.(asta pentru cunoscatori)
Eu recomand deplasarea cu autobuzul.Costa 5,5 dolari.De persoana.Nu conteaza distanta.Si trebuie avut in veder ca distantele sunt considerabile.La un moment dat ne-am deplasat de la hotel in Bayside.Cam 30 de kilometri,aproxomativ 1 1/2 ore cu autobbuzul.Cum se zice in limbaj anglo-saxon?Priceless.
Nu mi-a parut rau nici o clipa ca nu am inchiriat masina.Deloc.
Aproape de hotel se afla Aventura Mall.Pentru mine a fost ceva deosebit:foarte scump,foarte sic,foarte american.
Revin la Calle Ocho,adica celebra strada a opta.Nu este ceva iesit din comun,doar ceva comercial,adica pentru bani,profit,capitalism.
Merita vazut,pentru cei pregatiti,Micul Haiti.E aproape de Calle Ocho.
Cand am plecat,am plecat cu un singur gand:I'll be back.Pentru ca America,pentru ca este ceva deosebit.
Asa,si acum pretul si agentia (hotelul nu vi-l divulg).
Prietenii mei de la Aerocenter di Cluj.Cluj Napoca.
2300 (doua persoane,avion dus-intors,hotel 14 nopti).Euro.Adica Mamaia.4 nopti,cu AI si cocalarii la dispozitie.
A,si cel mai important,cateva poze:

Attached Files


Edited by adisz, 23 May 2020 - 23:34.


#13
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019
Felicitari pentru excursie, dar nici o poza cu drumul spre Keys West?

Si zici ca Miami bate Mamaia?:)

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
De fapt aveam o poza spre Key West,dar cred ca ai omis-o.Dar ma conformez si mai pun.
Apropo,singura asemenare,pur intamplatoare intre Mamaia si Miami este faptul ca ambele incep cu litera "M".

Attached Files



#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Super !
Mulţumiri pentru poze.
Apropo, arăţi bine în poza 4. Se vede că era cald. Bănuiesc că ai făcut şi destule filmuleţe, cel puţin eu aşa procedez, cu un deget selectez ba pe film, ba pe ISO.
Şi eu tot locurile din primul rând le vânez, deşi de multe ori stau pe scaunul ghidului, forţat de împrejurări. Dar în SUA cred că e interzis.


Sănătate şi toate cele bune !

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Multumesc de aprecieri.
Pozele sunt facute cu o camera foto.Pentru filme am o camera video.

Edited by adisz, 27 May 2020 - 09:35.


#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Aşa am avut şi eu, în 2002 şi 2005. Aveam camera foto şi camera video Hi-8. Avantajul faţă de camera foto e că puteam să fac zoom în timp ce filmam. Dar nu mai folosesc camera aia video de foarte mulţi ani. Mă mulţumesc cu filmările făcute cu camera foto pe poziţia "fine", şi nu mi-am mai cumpărat nicio altă cameră video. Aşa a fost şi în 2015.
Acum, de 2 ani fac poze cu telefonu' şi cu camera foto filmez şi fac poze doar când se cere blitz puternic.
E adevărat că în zona Miami nu am fost, dar în cele 3 vacanţe tot în SUA se cheamă că am hălăduit. Oricum, în viitor am în vedere o cazare şi la Miami sau poate undeva în apropiere, de unde să acopăr o zonă mai mare. Şi probabil o să închiriez maşină, cum am făcut deja în 2015.


Sănătate şi tcb !

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru cei care au fost in FL

Cat de doable ii fara masina inchiriata?
Miami/ Fort Lauderdale/ West Palm?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate