Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Abuz Electrica! - garanție pentru executarea contractului

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Acum 3 ani, la inceput de an, am incheiat un contract de furnizare a energiei electrice pt consumatori casnici la o locuinta noua cu adresa, receptia facuta la fel si darea in folosinta deci platitor de impozit.
Am fost nevoit sa fac un act aditional la contract prin care ma obligam sa achit suma de 600 lei drept garantie. Motivatia lor fiind ca inca nu este casa intabulata. Mi s-a parut de atunci aberant dar nu aveam de ales, in conditile in care altor vecini care au incheiat contract cu ei in urma mea cu doi - trei ani nu le-a cerut asa ceva.
In actul aditional pe care il atasez nu perecizeaza nimic de aspectul acesta, ci ca suma reprezinta garantie in cazul in care nu achit la timp factura. Tot acolo precizeaza ca dupa doi ani pot cere suma inapoi, ceea ce am si facut si din nou aceleasi raspunsuri. Ba mai mult ca scrie in contract. L-am citit cap - coada si nimic. O sa atasez doar ce are legatura cu asta.
Nu e o suma mare, urmeaza si intabularea dar de ce sa ramana la ei abuziv de atat timp, mai ales ca am fost mereu la zi cu facturile, ba mai mult, am avut si multe facturi cu sold pe minus.
Cu ce pot sa-i determin sa-mi inapoieze suma, la avocat nu am degand sa merg?

Attached Files



#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu zic sa faci cerere scrisa, o inregistrezi la ei si ceri raspuns tot in scris. Daca sustin in continuare sa le lasi banii, exista OPC.

#3
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Dupa ce primesti raspuns, te poti adresa si la ANRE.

#4
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Neaparat cerere scrisa/reclamatie cu numar de inregistrare. Tu cum ai vorbit cu ei? Telefonic?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Care a fost raspunsul lor?

#6
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am fost personal si toate discutile au fost verbale.
Cum am precizat mai sus o tin pe a lor ca nu e casa intabulata si pana atunci nu imi vad banii desi toate hartiile îi contrazic.
E buna solutia propusa  asa ca am sa redactez o solicitare in scris si cer nr de inregistrare si apoi vad ce urmeaza.

#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Si de ce nu faci intabularea sau de ce nu ai facut intabularea in 3 ani de zile?

#8
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Sunt cateva probleme la cadastru cu toata zona dar nici nu am insistat pt ca nu intentionez sa o vand. O sa fie la un  moment dat facuta si intabularea dar tot nu gasesc legatura cu cei de la electrica.

Am intrat pe site si am vazut programul audientelor. Sa merg in audienta sau sa fac mai intai solicitarea in scris?

#9
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Depune garantie un bilet la ordin de la o firma.

PS: Orice comunicare se face prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire + fax.

Edited by kiwy, 18 April 2016 - 18:37.


#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Vorbele nu au nici o valoare.Eu am patit ceva asemanator la politie,unde am solicitat o adeverinta ...ca utilajul seria,xyz... nu este inscris in circulatie.Am fost trimis la plimbare;insa...m-am intors si am depus cerere scrisa si am cerut nr de inregistrare.Mi s-a trimis adeverinta la domiciliu...

#11
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Revin cu noi informatii!
Am fost acum doua zile si am depus solicitarea pt a recupera banii, in scris. Au inceput la fel cu intabulatu. Nu au putut sa-mi dea pe loc un raspuns acoperit de lege. Am cerut sa-mi dea raspun in timpul legal si bienteles nr de inregistrare.
Astazi ma suna pt a ma prezenta cu cartea de identitate sa-mi ridic banii.
Concluziile le trageti voi!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate