Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Femeile n-au voie să iasă prin altar nici dacă arde biserica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#19
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

 Serafim606, on 18 aprilie 2016 - 11:13, said:

E doar un adevar. Ca l-ati omis si v-ati facut ca nu-l vedeti e fix frectie. Cand iese la iveala o bagati pe aia cu antipatia fata de biserica?


Zău așa, ce preot ar sta să facă acolo poliție cu enoriașii despre modul cum se iese... Și da, e vina articolului - manipulare, cică „interzis”.

Quote

bărbaţii sunt în dreapta, exact în poziţia uşii de la altar. Bărbaţii pot să iasă pe acolo. Femeile, stând mai în spate, ele vor putea să iasă pe uşa principală.

Pe de altă parte, n-ar fi tocmai rău să se facă o mică organizare, pentru a repartiza oamenii pe ieșiri într-un mod cât mai echilibrat, în cazul unei evacuări de urgență.
Dar, normal, noi, împreună cu „mărețul articol” vrem ca toată lumea să se îmbulzească precum animalele spre aceeași ușă - asta nu e retrograd.

Edited by adrian93, 18 April 2016 - 11:29.


#20
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Toti cei care ard ca sobolanii in biserici ar trebui lasati sa-si dea viata acolo. E voia Domnului. De ce sa intervenim cu pompieri, ambulante si alte echipe de interventie? Cine suntem noi sa ne punem cu voia Domnului? Suntem doar niste muritori de rand si tre sa respectam voia Domnului. Daca Domnul a vrut sa-i aiva pe aceia in ceruri, consider ca usile ar trebui blocate ca toti sa ajunga la el si sa nu scape.

.....
Amin!

Edited by Serafim606, 18 April 2016 - 11:31.


#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004
Dogmele retrograde ale Islamului sunt luate in serios de musulmani, pe cand traditiile cretine ale ortodocsilor, nu sunt luate in considerare decat de foarte putini...asa ca nu va mai faceti atatea griji !

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 Prien, on 18 aprilie 2016 - 11:26, said:

Tatal meu mi-a zis ca dogma care prevede ca femeiele in biserica trebuie sa aiba acoperit cu un batic e din considerente antiincendiu.


Tatal tau se inseala.
In al doilea rand, ti se pare ca un batic sintetic nu ia foc ?!

#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 overseas, on 18 aprilie 2016 - 11:46, said:



In al doilea rand, ti se pare ca un batic sintetic nu ia foc ?!
Daca e ud nu ia foc . Deci obligatoriu trebuie udat baticul când intra in cladirea bisericii . Sau sa poarte casca de pompieri sau ceva asemanator .Posted Image

In biserica pamanteasca se fac obiceiuri pamantesti care n-au treaba cu credinta adevarata .

#24
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016

 tiomarami, on 18 aprilie 2016 - 11:03, said:

Si mantuirea ???
Daca calci stramb, nema mantuire .

 V_i_c_t_o_r, on 18 aprilie 2016 - 11:02, said:

In cazul unui incendiu fugi pe unde poti... Nu se mai gandeste nimeni la nu stiu ce pacate, dogme sau ineptii bisericesti.

:D

 Mizu, on 18 aprilie 2016 - 10:49, said:

Asta sa nu mai ziceti ca islamul e religie retrograda Posted Image


bine ca in ortodoxism nu's asa multi fanatici ca in islamism.

#25
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri baticurile erau făcute din materiale textile, nu de din astea care se aprind uşor.

#26
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
1. Religia nu este ceva obligatoriu, dacă te deranjează dogmele religioase și regulile unei religii, nu crezi în adevărul relevat de respectiva religie, nu ești în pericol să mori în incendiu, pentru că e clar că nu ai ce căuta acolo
2. În curând vor apărea revoltații care se vor supăra că nu există lesbience preoți și nu se fac cununii ghei
3. Nu văd de ce toți înverșunații ăștia anti religie vor cu tot dinadinsul să se căsătorească religios, vor să-și boteze copiii, vor slujbe de înmormântare când mor cei apropiați, vor să se ducă de Înviere la biserică și sărbătoresc Crăciunul
4. O religie, oricare ar fi ea, conține și un set de reguli și de principii morale, pe care le accepți sau nu, nu are nevoie de reforme impuse din afara ei și poate fi respectată sau nu, urmată sau nu, trăim într-o societate liberă

Cât privește punctul de vedere religios, situația este cam așa:

Quote


Prin urmare, Altarul rămâne zona lăcaşului de cult unde  îşi avea rostul doar preotul, care îl aducea pe Hristos poporului. Primele canoane ale Bisericii susţin că „nu i se cuvine femeii să intre în altar” tocmai pentru că ea nu are nici un rost acolo.
Dar nu numai femeii, ci şi oricui nu-şi are rostul, canonul 69 al Sinodului VI ecumenic stipulând că „Nimănui dintre mireni nu-i este îngăduit să intre în altar, însă stăpânirea împărătească nu este oprită de la aceasta,  când ar voi să aducă daruri Creatorului după o tradiţie foarte veche”.  Aceasta deoarece împăraţii creştini avea ungere (hirotesie) de la Biserică.

Prin urmare, femeia nu este discriminată în raport cu bărbatul mirean şi nici cu preotul. Şi totuşi, ar spune unii, bărbaţii intră în altar iar  femeile nu. Nu e chiar aşa. Şi femeile pot intra, în anumite cazuri excepţionale,  tocmai pentru a sublinia că Biserica nu practică misoginismul, dar nici dezordinea.

Prima situaţie este sfinţirea unui nou Altar.  Atunci, toată suflarea creştină poate intra în Altar (şi chiar este chemată), ca semn al iubirii divine, care se va împărţii lumii printr-un nou loc de Jertfă a Trupului şi Sângelui lui Hristos.
A doua situaţie este la mânăstirile de maici. O monahie reprezintă (ca şi monahul) o stare excepţională a omului în lume: lasă toate cele ale lumii şi se dăruieşte total lui Dumnezeu, de aceea ele se şi numesc „miresele lui Hristos”. De aceea, canoanele spun că „le este îngăduit călugăriţelor să intre în altar”, ca să ajute preotul la slujire, aşa cum şi la parohie anumiţi bărbaţi mireni ajută preotul la slujbe.
http://www.doxologia...e-sfantul-altar

Edited by neur0, 18 April 2016 - 12:06.


#27
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016

 djl, on 18 aprilie 2016 - 12:03, said:

Pe vremuri baticurile erau făcute din materiale textile, nu de din astea care se aprind uşor.

pe vremuri femeile purtau basmale si erau facute din matase.

#28
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Serafim606, on 18 aprilie 2016 - 11:30, said:

Toti cei care ard ca sobolanii in biserici ar trebui lasati sa-si dea viata acolo. E voia Domnului. De ce sa intervenim cu pompieri, ambulante si alte echipe de interventie? Cine suntem noi sa ne punem cu voia Domnului? Suntem doar niste muritori de rand si tre sa respectam voia Domnului. Daca Domnul a vrut sa-i aiva pe aceia in ceruri, consider ca usile ar trebui blocate ca toti sa ajunga la el si sa nu scape.

.....
Amin!
Exact punctul de vedere diametral opus celui religios, fie el creștin, musulman sau mozaic, care îți cere să salvezi și un necredincios dacă se află în pericol de moarte.

#29
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tatal meu s-a inselat in multe lucruri. Dzeu sa il ierte si sa il odihneasca, pt ca e in pamant sfant de peste 12 ani..
Dar eu chiar cred ca avea dreptate, pt ca ce zicea era logic.
Pe de alta parte, pot sa fac pariu ca atunci cand crestinismul a aparut ca religie, nimeni nu stia ca de pe la jumatatea anilor 1900 o sa apare fibrele sintetice deci si baticurile sintetice.. Corect, asta ard mai repede.
Dar ceva in firea omeneasca face ca omul sa nu se apropie prea mult cu lumanare de o femeie. Aia 20cm conteaza, ca sa zic asa..
Astfel parul strans in batic nu mai falfaie si nu poate ajunge din greseala in flacara...
In plus un batic ce acopera parul nu il mai lasa descoperit privirii, ca sa zic asa..
(Stiu, asta-i din ciclul "vara nu-i ca iarna")...
Recunos public ca eu, (porc de) barbat, am admirat, inclusiv in sfanta biserica, aaa, da, o sa le spun "plamani" unor prea frumoase creatii ale lui Dzeu.
Si in loc sa ma gandesc la cele sfinte, ma gandeam ca e un lucru tare placut lui Dzeu sa il bagi pe dracu in iad..Scuze, ma gandeam la "Sfantul care creste in Valea ce adanca" si se bucura impreuna...
Cand eram mai tanar am cunoscut la diferite nunti niste tipe dragute, care si ele m-au placut la randul lor.
Asa ca dupa ceremonie, la masa si la dans, am dialogat, eu am propus o intalnire si ea m-a acceptat...
A fost cu vointa partilor, intre 2 oameni liberi si majori..
Nu sunt eu cel care a inventat ideea ca o nunta aduce macar o alta nunta. Sincer, mi se pareceva atat de normal si omenesc...

Altfel, sper sa ma convingeti ca femeile nu se uita cum sunt imbracate si coafate celelalte urmase ale Evei si nu le analizeaza cu un ochi atent si ..aaa vigilent...
De aia tot tatal meu mi-a explicat regula ca miresele care asteapta la rand sa se marite, nu au voie sa se vada.
Vrei sa isi bage dracu coada si femeia sa judece rochiile, coafura, pantofii, celeilalte etc si sa dea in benga ca cealalta e mai cu mot?
Si sa fie botoase sau sa inceapa, de ce nu mi-ai cumparat si mie..

Edited by Prien, 18 April 2016 - 12:22.


#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Prien, on 18 aprilie 2016 - 11:26, said:

Hai sa ne gandim ce se va petrece daca cineva, in inghesuiala, se aproprie din greseala cu o lumanare aprinsa de o tipa care are parul lungi.
Been there, seen that.
Best day ever!

Edited by gumball3000, 18 April 2016 - 12:16.


#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Din tot topicul asta si din cate s-a scris aici ceea ce ma nelinisteste e ca Mizu citeste click.ro Posted Image

Edited by Bursul, 18 April 2016 - 12:17.


#32
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016
@Serafim606 tu ai fost obligat de parinti/familie sa fii credincios?
Fiindca altfel nu imi explic aversiunea asta vis a vis de credinciosi?

#33
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Bursul, on 18 aprilie 2016 - 12:16, said:

Din tot topicul asta si din cate s-a scris aici ceea ce ma nelinisteste e ca Mizu citeste click.ro Posted Image
Așa ziar, așa articol :)

#34
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Mizu, on 18 aprilie 2016 - 10:49, said:

Asta sa nu mai ziceti ca islamul e religie retrograda Posted Image

Bogdan Teleanu, reprezentant al Patriarhiei, a declarat că potrivit rânduielii, „bărbaţii sunt în dreapta, exact în poziţia uşii de la altar. Bărbaţii pot să iasă pe acolo. Femeile, stând mai în spate, ele vor putea să iasă pe uşa principală”.

http://www.click.ro/...a-arde-biserica
Articolul e batjocoritor, nu interzice in vreun fel ca femeile sa iasa prin altar daca usa principala este blocata.
Pur si simplu era o recomandare facuta din ratiuni de logica de clasa I, fiecare iese pe usa de care este mai aproape.

Nu sunt nici eu bisericos, dar nu pot sa nu observ cum de dragul senzationalului se arunca cu rahat in valorile/credintele unora.

E un articol la fel de mizerabil precum a fost cel cu minciuna ca o frantuzoaica ar fi numit-o tiganca pe o jucatoare de tenis de-a noastra.

Edited by gumball3000, 18 April 2016 - 12:33.


#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Pana la urma cand a fost ultimul incendiu intr-o biserica soldat cu victime? Si scuze, la Pasti se umbla cu focul brin biserici de nu-ti imaginezi.
Iar in bisericile astea noi din ciment nu prea are ce sa arda. In alea din lemn trebuie insa avut grija.

#36
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Poate să ardă mobilierul    :down:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate