Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ce credeti despre sinuciderea asistata de catre medici ptr. pacientii in fazele terminale ale unei boli?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 13.04.2016

 alexpaul1986, on 18 aprilie 2016 - 11:57, said:

asta am observat si eu din multe cazuri, cei buni si la locul lor mor in chinuri, pe cand aia rai traiesc bine mersi, cred ca se si poate face studiu despre asa ceva...ii interesant totusi..de ce se intampla asa
E doar o senzatie venita din faptul ca te inconjori de oameni pe care ii consideri buni.

#20
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

 Platon, on 18 aprilie 2016 - 10:45, said:


Mai citeste-l de vreo 10 ori si intreaba-te, pe tine, cu ce te deranjeaza ca el crede asta ?
Pe el il invata popa cu cine sa voteze in dimineata alegerilor.

#21
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 alex1912, on 18 aprilie 2016 - 10:30, said:

Am citit de cateva ori mesajul asta, si inca nu-mi dau seama daca e la misto sau nu, chiar poti sa crezi asa ceva in 2016?
Io ma mir ca te miri :) Astia care "gandesc" asa, sunt majoritari in Romania.

#22
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E  buna . Durerile sunt groaznice in faza terminala , si isi roaga moartea saracii oameni . Total de acord . Nimic nu e mai dureros decat sa il vezi pe cel pe care l-ai iubit chinuindu-se in dureri .

#23
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 Platon, on 18 aprilie 2016 - 10:45, said:


Mai citeste-l de vreo 10 ori si intreaba-te, pe tine, cu ce te deranjeaza ca el crede asta ?


fiindca din pacate, obscurantismul religios - indiferent ca vorbim de cel de sorginte crestina sau islamica - inca face victime....MULTE
acest obscurantism inca domina multe aspecte ale vietii noastre

cand religia nu ne va mai f*te la capsor....nici noi, ateii, nu vom mai f*te la capsor religiosii....

#24
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Intr-o tara unde imi cumpar si pansamentul,probabil o sinucidere asistata s-ar face cu toporul sau cu ciocanul

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Eu cred ca cel putin acest lucru,adica felul in care sa parasesti aceasta lume,sa fie neimpozitat,necomentat,necenzurat si neingradit.
Aici sa se aplice neconditionat democratia si drepturile omului.Macar aici.
Dupa o viata in care ai satisfacut toate cerintele impuse,macar moartea sa ti-o alegi dupa propria placere.
Vorba aia:si mort ii greu,pana te inveti.

#26
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 daniMMM, on 18 aprilie 2016 - 13:28, said:

Intr-o tara unde imi cumpar si pansamentul,probabil o sinucidere asistata s-ar face cu toporul sau cu ciocanul
Acu' mai ai si pretentii. Important e sa fie "sinucidere" :)

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 MembruAnonim, on 18 aprilie 2016 - 11:59, said:

A muri cu demnitate sigur nu are de-a face cu sinuciderea.

Cuvinte mari.
Indiferent ca mori urland,razand cerand iertare sau injurand,etc.moartea este identica,adica ireversibila.
Iar despre morti se vorbeste din ce in ce mai putin cu trecerea timpului,totul terminandu-se dupa o generatie,doua,cu uitarea totala.Asta in cazul cand n-ai fost vreun geniu.
Felul cum mori nu poate decat cel mult sa inflacareze anumite spirite.

ps.
Iar erou mort nu exista.Eroii sunt in viata.Cei morti se numesc in cel mai bun caz martiri.

 gingisKHAN2015, on 18 aprilie 2016 - 12:58, said:

E  buna . Durerile sunt groaznice in faza terminala , si isi roaga moartea saracii oameni . Total de acord . Nimic nu e mai dureros decat sa il vezi pe cel pe care l-ai iubit chinuindu-se in dureri .

Tu esti catana batrana si ai vazut multe.
Dar eu sunt convins ca si acela care urla de durere in sinea lui nu vrea sa moara,el vrea sa scape de dureri.Tuturor le frica de vesnicia mortii.Nimeni nu vrea sa moara.Prin nimeni,ma refer la cei cu posibilitate de judecata.adica de gandire.

#28
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Celor pasionați de subiect le recomand filmul You Don't Know Jack (2010)

#29
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Tocmai de asta  ca am vazut multe spun ca sunt total  si fara ezitare de acord . Un fost sef , un coleg ,  un vecin de bloc de la parter , imediat dedesubtul apartamentului meu , e absolut ingrozitoare moartea de cancer . De nedescris  de dureros , luati cea mai cumplita durere de  cap sau de masele sau de nastere la doamne si inmultiti-o cu un milion si tot nu-i de ajuns .  E un film rusesc acum  pe net  , ,eu il vazui," Bielo Tigr" , Tigrul Alb , cu tanchistii rusi din second war 2 !  Sa vedeti acolo moarte la cei loviti   si care ard de vii in T34 ! Una din rugaciunile noastre , ale tanchistilor  e cam asa : " si da tu Doamne ca de-o fi sa mor ,sa mor lovit in  plin de proiectil  si nu ars de viu   in tinicheaua mea de fier" Posted Image !

#30
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015

 pinguinul666, on 18 aprilie 2016 - 13:20, said:



fiindca din pacate, obscurantismul religios - indiferent ca vorbim de cel de sorginte crestina sau islamica - inca face victime....MULTE
acest obscurantism inca domina multe aspecte ale vietii noastre

cand religia nu ne va mai f*te la capsor....nici noi, ateii, nu vom mai f*te la capsor religiosii....

Nu are nici o treaba religia cu plata pacatelor, exista o lege a compensatiei, de Visinescu sau altii nu va faceti griji, din pacate , pt ce a facut el o sa plateasca nevinovatii din stirpea lui

#31
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 elephantul, on 18 aprilie 2016 - 16:43, said:


Nu are nici o treaba religia cu plata pacatelor, exista o lege a compensatiei, de Visinescu sau altii nu va faceti griji, din pacate , pt ce a facut el o sa plateasca nevinovatii din stirpea lui


karma - consolarea mintilor slabe

astia care cred in kkturi gen karma, sufera toti de sindromul stockholm - gata sa apere sistemul care ii oprima pt caaa....se compenseaza in alta viata

#32
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

 alex1912, on 18 aprilie 2016 - 10:30, said:

Am citit de cateva ori mesajul asta, si inca nu-mi dau seama daca e la misto sau nu, chiar poti sa crezi asa ceva in 2016?
il are undeva si-l tot adauga prin copiere in forum

#33
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
La noi, in spitale, este sinucidere asistata, dar pentru cei care vor sa traiasca.

#34
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016
in primul rand ce inseamna  in practica "sinuciderea asistata de catre medici" ? Eutanasia?

-  vreau sa va intreb? Ati sti voi momentul cand trebuie sa o faceti? Presupunand ca inca constientizati - ar putea careva dintre voi sa zica: Gata! Stop joc!
-  in alta ordine de idei "astia de sunteti de acord"   v-ati eutanasiat vreodata animalul de companie? (pisica, caine)  Acum ganditi-va ca trebuie sa luati decizia asta pentru copilul vostru. Cumplit.

#35
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E vorba de luat decizia  pentru tine nu pentru altul . Cand o sa vezi agonia unui bolnav de cancer terminal si o sa auzi  strigatele care te sfasie o sa intelegi . Dar sa nu ai ocazia asta niciodata mai bine .

#36
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Îmi place sa cred ca as avea tăria sa spun "Stop joc!"  pentru mine. Poate chiar sa apăs butonul cu pricina.... sper sa nu ajung acolo, dar....allways be prepared....
In ceea ce ii privește pe alții, e un pic mai complicat, dar, parca nu as vrea sa ii vad suferind pentru a ajunge la  același final....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate