Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Menopauza tarzie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Am cautat discutii pe aceasta tema pagini intregi, dar cum banuiesc ca "babele" nu prea frecventeaza forumul, n-am reusit sa gasesc nimic. M-ar fi interesat sa aflu despre diverse cazuri concrete - varste, simptome ale uneia sau alteia dintre doamne etc.
Ce se poate citi pe net este, in general, relativ confuz, iar in privinta multor detalii apar variante contradictorii. Ce pare a fi limpede e ca perioada optima de intrare la menop. ar fi intre 45 si 55 de ani, cu o medie de 51 de ani.
Cu speranta ca se va mai gasi cineva care sa-si descrie cazul, vi-l infatisez pe al meu. E simplu: am 53 de ani impliniti, iar menstrele sunt in continuare constante si absolut regulate. Avand impresia ca "am intrat in depasiri" cu problema, m-am apucat sa-mi fac toate controalele medicale specifice. Ocazie cu care am aflat, cu oarecare stupoare, nu doar ca nu ma apropii de "finish", dar ca - atat anatomic, cat si hormonal - totul merge struna si ciclul va mai continua mult si bine.
Initial, m-am bucurat: ca sa vezi!, ce grozav! Sunt inca tanara! Posted Image
Mirarea mea a aparut in momentul in care dr. ginecolog la care merg nu a fost incantata mai deloc. Mi-a spus ca sunt, intr-adevar, niste avantaje, dar ca exista si destule riscuri. Avantaje versus riscuri - in ce masura? Daca cumva riscurile predomina, ce sa fac, sa stopez problema medicamentos? Mi se pare ca asta frizeaza absurdul, cand multe femei nu stiu ce tratamente de substitutie sa faca incat sa-si mai prelungeasca "tineretea"!

Cunoasteti cazuri similare? Alte experiente de gen? M-ar fi interesat daca mai exista doamne "tinere" la, sa zicem, 55-56 de ani. Iar daca da, au patit ceva rau din motivul asta?

#2
angelica1234

angelica1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.01.2014

 nadis, on 18 aprilie 2016 - 05:13, said:

Am cautat discutii pe aceasta tema pagini intregi, dar cum banuiesc ca "babele" nu prea frecventeaza forumul, n-am reusit sa gasesc nimic. M-ar fi interesat sa aflu despre diverse cazuri concrete - varste, simptome ale uneia sau alteia dintre doamne etc.
Ce se poate citi pe net este, in general, relativ confuz, iar in privinta multor detalii apar variante contradictorii. Ce pare a fi limpede e ca perioada optima de intrare la menop. ar fi intre 45 si 55 de ani, cu o medie de 51 de ani.
Cu speranta ca se va mai gasi cineva care sa-si descrie cazul, vi-l infatisez pe al meu. E simplu: am 53 de ani impliniti, iar menstrele sunt in continuare constante si absolut regulate. Avand impresia ca "am intrat in depasiri" cu problema, m-am apucat sa-mi fac toate controalele medicale specifice. Ocazie cu care am aflat, cu oarecare stupoare, nu doar ca nu ma apropii de "finish", dar ca - atat anatomic, cat si hormonal - totul merge struna si ciclul va mai continua mult si bine.
Initial, m-am bucurat: ca sa vezi!, ce grozav! Sunt inca tanara! Posted Image
Mirarea mea a aparut in momentul in care dr. ginecolog la care merg nu a fost incantata mai deloc. Mi-a spus ca sunt, intr-adevar, niste avantaje, dar ca exista si destule riscuri. Avantaje versus riscuri - in ce masura? Daca cumva riscurile predomina, ce sa fac, sa stopez problema medicamentos? Mi se pare ca asta frizeaza absurdul, cand multe femei nu stiu ce tratamente de substitutie sa faca incat sa-si mai prelungeasca "tineretea"!

Cunoasteti cazuri similare? Alte experiente de gen? M-ar fi interesat daca mai exista doamne "tinere" la, sa zicem, 55-56 de ani. Iar daca da, au patit ceva rau din motivul asta?

Lasa ce ar trebuii sa fie sau cum sa fie,  gandesteste ca fiecare e unic.
Iti faci probleme degeaba.  


La mine a inceput de la 37-38 , la maica mea de la 50 plus, eu ma agit putintelde vre o 5 ani,  maica mea deloc.  
Nu ai ce sa patesti,  nu ti mai fa atatea griji.
SI DA BABELE MAI INTRA PE FORUM.

Edited by angelica1234, 18 April 2016 - 08:03.


#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Medicul ala de te-a bagat in sperieti e un idiot .
Schimba-l .

Singurul risc e sa ramai iar insarcinata si nu stiu daca vei mai fi bucuroasa . Posted Image  . Doar asta trebuia sa-ti spuna .

#4
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Pai fifi-mariana are peste 50 de ani si intra pe forum f mult. Ia legatura cu ea, are si poza.
La 37-38 nu are cum, cred ca e ceva f rar de la diverse probleme sau dereglari.

#5
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Va multumesc pentru pareri. Se pare ca, din ce am scris, am dat impresia ca as fi panicata: nu, nu sunt deloc, voiam doar sa aflu daca mai exista cazuri. Imi doream doar o discutie degajata despre un caz sau altul, cate si daca exista.
Altfel: cu siguranta ca voi lasa organismul in pace, n-o sa-l indop aiurea cu medicamente, daca mi se va propune asta. De fapt, cum spuneam, ginecoloaga a fost doar "nu prea incantata", insa pana acum NU a zis ca trebuie sa fac "X" sau "Y" chestie/tratament - si poate ca joi, cand ma duc din nou la ea sa vada rezultatele finale, nici nu va zice!

@pacopaco1967: Hai, ca m-ai distrat! Daca apare subit Sfantul Duh in viata mea de don'șoara, ceea ce tare ma indoiesc, ii zic de prezervativ sau ceva similar...Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate