Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TOP destinatii & city-break-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Sii cum fac eu? (Momentan)
Ma uit random la bilete de avion, indiferent de destinație.  Găsesc ceva bun, iau. Pana plec modific biletele alea de 5 ori, dar. Asta e... Posted Image
Cazarea e ultima problema, de obicei prefer Couchsurfing pentru ca apuc sa cunosc o grămadă de oameni faini. În unele zone (Georgia de exemplu) e puțin mai complicat cu couchsurfing -ul dar nu-i greu. Oricum, hostelurile sunt ieftine. La urma urmei nu te duci sa stai la cazare. Și la hosteluri iar găsești o grămadă de oameni faini, de vârstă ta.


În unele locuri e concurenta foarte mare intre hosteri pe couchsurfing. Unii te plimba prin oraș de-ți rupi pantofii, îți gătesc,  îți povestesc de tara lor, te duc în locuri unde nicio agenție nu te-ar duce, te scoate din mediul de turist și te baga în cel de localnic. Asa e cel mai fain.

Dacă vrei confort sau mergi cu încă cineva, vezi airbnb.




Apropo, fa-ți pașaport.  Sunt oferte super mișto prin locuri unde ai nevoie de el.

Edited by lex404, 17 April 2016 - 19:51.


#20
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 13.04.2016

 softpediacleo, on 17 aprilie 2016 - 19:20, said:

Posted Image "planificat"= nu ma refeream la procesul intelectual al acestui lucru Posted Image) pur si simplu: hmm,vreau sa merg la Praga,caut city break Praga pe google si imi apar 2 mil de raspunsuri . De asta ziceam,cum cumparati pachetul respectiv daca nu folosind un site ? Posted Image

Posted Image Am inteles cu bilete de avion,si cazare imi caut dupa ce ajung acolo ? Eu sunt mai precauta si planning-obsessed putin Posted Image)


Posted Image si companii de zbor,again,preferinte ? sau doar pretul e de urmarit ?
In momentul in care ai biletele de avion incepi si sa cauti cazare; AirBNB ... Cochsurfing .. se gasesc solutii destule si chiar ieftine. :)

#21
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu folosesc pentru hosteluri hostelworld,si nu am avut surprize pana acum. Acolo am o lsita cu hosteluri si preturi si reviewuri. Inainte de a rezerva totusi prin hostelworld caut inainte sa vad daca se poate direct cu hostelul sa rezerv si daca iese convenabil la pret asa (nu tot timpul se poate direct, depinde de hostel).

Daca esti tanar nu prea merita hotel, fiindca ala parca ma imbie sa stau ma mult prin hotel. Asa la hostel chiar daca nu e acelasi confort, nici rau nu e si cunosti o gramada de oameni. pana la urma, oamenii fac atmosfera unui loc/unei vacante.

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007

 wiseguy76, on 17 aprilie 2016 - 19:38, said:

Ce-mi place mie la agentie, chestia aia cu ''taxa de aeroport'', care de obicei e 100 de euro. am zburat de vreo cateva zeci de ori, si la saracie, si la d-astia mai de top, n-am platit niciodata taxa de aeroport...


Ba da, ai platit, doar ca e inclusa in costul total al biletului.


 lex404, on 17 aprilie 2016 - 19:24, said:

Companiile depinde... în Europa e okay-ish  cu orice companie. Atâta timp cât e zbor scurt nu fac pretenții.  La zborurile transcontinentale Qatar exclusiv, sau altele din one-world :love:
Pegasus cică îs mai nașpa,  vad săptămână viitoare

Un pic offtopic:
- am mers cu Qatar-ul in Vietnam. Oribil de inghesuit avionul, Lufthansa si KLM-ul il bat de departe - vorbesc de economy class
- am mers cu Pegasus la turci si n-am avut probleme

Si on topic (pe langa ce ti s-a mai recomandat pe aici):  aboneaza-te la newsletter-urile companiilor aeriene

#23
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 13.04.2016

 AlexEn, on 18 aprilie 2016 - 09:59, said:

Ba da, ai platit, doar ca e inclusa in costul total al biletului.



Un pic offtopic:
- am mers cu Qatar-ul in Vietnam. Oribil de inghesuit avionul, Lufthansa si KLM-ul il bat de departe - vorbesc de economy class
- am mers cu Pegasus la turci si n-am avut probleme

Si on topic (pe langa ce ti s-a mai recomandat pe aici):  aboneaza-te la newsletter-urile companiilor aeriene
Sunt prea multe si cam toate au extrem de multe newslettere legate de business class;

Mai degraba, eu as sfatui-o sa se aboneze la niste bloguri de turism (chiar romanesti) care au ceva colaborari cu companiile aeriene si care promoveaza aproape instant orice promotie buna de mentionat;

#24
softpediacleo

softpediacleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.10.2013

 ocj11, on 18 aprilie 2016 - 10:10, said:



Mai degraba, eu as sfatui-o sa se aboneze la niste bloguri de turism (chiar romanesti)

your favourites? Posted Image

#25
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 13.04.2016
Praga, Budapesta, Amsterdam, Munchen, Paris, Londra, Salonic,  
cam asta ar fi si ordinea;
(am pus doar orase mari cu aeroport, nu si orasele mai mici.. ca si de alea ar fi o gramada de destinatii de weekend)

#26
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 AlexEn, on 18 aprilie 2016 - 09:59, said:

Ba da, ai platit, doar ca e inclusa in costul total al biletului.


Probabil, dar nu 100 de euro pentru un zbor bucuresti-roma, cum am vazut pe o oferta...cand zborul in sine costa 20 de euro fara bagaj.

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007

 ocj11, on 18 aprilie 2016 - 10:10, said:

Sunt prea multe si cam toate au extrem de multe newslettere legate de business class;


N-am zis sa se aboneze la toate. In functie de ce doreste, poate sa urmareasca companiile de linie sau cele low cost.

 wiseguy76, on 18 aprilie 2016 - 18:23, said:

Probabil, dar nu 100 de euro pentru un zbor bucuresti-roma, cum am vazut pe o oferta...cand zborul in sine costa 20 de euro fara bagaj.

Taxele de aeroport sunt impuse de aeroport si le platesc toate companiile care folosesc aeroportul respectiv.
Low cost-ul are preturi mai mici pentru ca foloseste aeroporturile (mai mici, mai departe de oras, cu dotari mai slabe etc) unde taxele sunt mai mici.
In plus, cand apar promotiile alea cu 20 euro/bilet, sunt sigura ca ai vazut ca e un numar limitat de bilete la pretul ala. De fapt acolo suporta compania aeriana taxa de aeroport.

ON TOPIC: Barcelona (atentie ca se face foarte cald vara), Valencia, Viena, Praga, Paris, Roma, Londra, Berlin, Lisabona, capitalele nordice daca te tine buzunarul.

Edited by AlexEn, 21 April 2016 - 06:59.


#28
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
La wizz de exemplu am vazut c apentru un zbor Timisoara-Eindhoven taxele sunt de 36 de lei. Cum eu am platit 39 de lei pe bilet scria acolo : -3 lei zborul , 36 de lei taxele. La cel de intors care a costat 69 de lei la fel scria acolo 36 de lei taxele,  33 de lei zborul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate