Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TOP destinatii & city-break-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
softpediacleo

softpediacleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.10.2013
Buna seara! :) Care ar fi destinatiile de calatorie din Europa pe care le recomandati (din proprie experienta) ? (indiferent de anotimp)Posted Image  Si de asemenea,ce agentie/site folositi pentru planificarea city-break-urilor ? Merci ! :)

#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Pentru citybreak Amsterdam Posted Image
Si de ce prin agentie?

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Îmi folosesc creierul pentru a-mi planifica toate călătoriile Posted Image

Poți lua toate orașele măricele sau turistice la rand.


PS.  Uita-te și la Republica Georgia, Tbilisi și Batumi. O sa las eu impresii despre pe 3 mai :D

Edited by lex404, 17 April 2016 - 19:17.


#4
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 13.04.2016
Praga, Budapesta;

fara agentie; Pur si simplu vanezi oferte la biletele de avion; Poti face cam toate capitalele europene intr-un an cu preturi la avioane intre 10 si 50 de euro (dus intors);

#5
softpediacleo

softpediacleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.10.2013
Posted Image "planificat"= nu ma refeream la procesul intelectual al acestui lucru Posted Image) pur si simplu: hmm,vreau sa merg la Praga,caut city break Praga pe google si imi apar 2 mil de raspunsuri . De asta ziceam,cum cumparati pachetul respectiv daca nu folosind un site ? Posted Image

Posted Image Am inteles cu bilete de avion,si cazare imi caut dupa ce ajung acolo ? Eu sunt mai precauta si planning-obsessed putin Posted Image)


Posted Image si companii de zbor,again,preferinte ? sau doar pretul e de urmarit ?

Edited by softpediacleo, 17 April 2016 - 19:22.


#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Cumparand separat un bilet de avion convenabil si un hotel de asemenea (online). Cam asta inseamna "pachet".

Edited by atupi, 17 April 2016 - 19:22.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Companiile depinde... în Europa e okay-ish  cu orice companie. Atâta timp cât e zbor scurt nu fac pretenții.  La zborurile transcontinentale Qatar exclusiv, sau altele din one-world :love:

Pegasus cică îs mai nașpa,  vad săptămână viitoare Posted Image


PS.  Încearcă și couchsurfing-ul. E super mișto :D

Edited by lex404, 17 April 2016 - 19:25.


#8
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 softpediacleo, on 17 aprilie 2016 - 19:11, said:

Buna seara! Posted Image Care ar fi destinatiile de calatorie din Europa pe care le recomandati (din proprie experienta) ? (indiferent de anotimp)Posted Image  Si de asemenea,ce agentie/site folositi pentru planificarea city-break-urilor ? Merci ! Posted Image
Din proprie experienta:
Valencia, Paris, Barcelona, Madrid, Gibraltar, Berlin, Frankfurt, Munich, Vienna, Budapesta si mai sunt.....niciodata prin agentie, daca nu te preseaza costurile mergi cu companii de linie nu low cost

#9
softpediacleo

softpediacleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.10.2013

 lex404, on 17 aprilie 2016 - 19:16, said:

O sa las eu impresii despre pe 3 mai Posted Image
Sa faci bine sa ! :))

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 softpediacleo, on 17 aprilie 2016 - 19:28, said:

Sa faci bine sa ! Posted Image)
Vezi ca am topic fix aici pe arie, de vreo 4 pagini. Turcia-Georgia. ...sa vezi ce idee am avut și la ce s-a ajuns :lol: și la fata locului sigur o sa mai schimb ceva.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu stiu despre ce agentie vorbesti. Cand ma plimb, am doua moduri: fie am chef de aventura, si atunci iau ceva prin AirBnB, fie am chef sa fiu tratat regeste, si atunci imi iau o camera prin booking.com la un hotel de 5 stele.

Destinatie: orice oras european mai maricel sau cunoscut ca atractie turistica, fiecare are frumusetea lui.

Ultima oara am fost la Venetia, foarte fain orasul, o atmosfera bestiala.

Dar fiecare a fost frumos in felul lui, nu stau sa le enumar pe toate. Cel mai bine arunci cu o tinta pe harta Europei. Posted Image

Pentru avion, caut pe opodo.de, dar de acolo doar aflu liniile mai ieftine, apoi cumpar direct de pe site-ul liniei, online, nu prin intermediari.

Edited by OriginalCopy, 17 April 2016 - 19:32.


#12
softpediacleo

softpediacleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.10.2013

 Octavian_SK, on 17 aprilie 2016 - 19:28, said:

niciodata prin agentie, daca nu te preseaza costurile mergi cu companii de linie nu low cost
Niciodata prin agentie inseamna : imi caut un zbor potrivit ca pret si ca perioada,imi caut un hotel care imi place si fac o rezervare  ?  Adica independent de orice firma/persoana care face turism pentru ca a facut o scoala in acest sens? :))

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 softpediacleo, on 17 aprilie 2016 - 19:31, said:

Niciodata prin agentie inseamna : imi caut un zbor potrivit ca pret si ca perioada,imi caut un hotel care imi place si fac o rezervare  ?  Adica independent de orice firma/persoana care face turism pentru ca a facut o scoala in acest sens? Posted Image)
Nu toti sunt atat de idioti incat sa nu isi poata cumpara online cateva chestii: bilete de drum si cazare. Unii pur si simplu sunt descurcareti sau le place aventura.

Edited by OriginalCopy, 17 April 2016 - 19:34.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 softpediacleo, on 17 aprilie 2016 - 19:31, said:

Niciodata prin agentie inseamna : imi caut un zbor potrivit ca pret si ca perioada,imi caut un hotel care imi place si fac o rezervare  ?  Adica independent de orice firma/persoana care face turism pentru ca a facut o scoala in acest sens? Posted Image)
A făcut o școală ca sa știe destinații și sa vândă la suprapreț.


Te descurci și singur. Biletele separat, cazările separat pe booking (sau couchsurfing,  sau airbnb)

#15
softpediacleo

softpediacleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.10.2013
Imi dau seama ca intrebarile mele par idioate pana la socante,dar eu nu mi am planificat niciodata o calatorie singura, de la A-Z . Ori am fost invitata,ori am mers in excursii organizate(nu de mine) . Si cam asta era scopul topicului ,sa invat de la "calatorii de meserie" cum se face. Merci !Posted Image  (am 20 de ani,sa mi fie cu iertare)

#16
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Ce-mi place mie la agentie, chestia aia cu ''taxa de aeroport'', care de obicei e 100 de euro. am zburat de vreo cateva zeci de ori, si la saracie, si la d-astia mai de top, n-am platit niciodata taxa de aeroport...
ON: daca vrei city-break ieftin, du-te la Roma.

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 softpediacleo, on 17 aprilie 2016 - 19:37, said:

Imi dau seama ca intrebarile mele par idioate pana la socante,dar eu nu mi am planificat niciodata o calatorie singura, de la A-Z . Ori am fost invitata,ori am mers in excursii organizate(nu de mine) . Si cam asta era scopul topicului ,sa invat de la "calatorii de meserie" cum se face. Merci !Posted Image  (am 20 de ani,sa mi fie cu iertare)
Aha, ai fost mereu printesa pentru care s-au descurcat altii.

Nu e greu, si principiul e valabil pentru majoritatea actiunilor din viata: cu cat mai putini intermediari, cu atat mai ieftin (avand 20 de ani, presupun ca vrei sa pastrezi mai degraba banii pentru aventura la fata locului, decat sa ii arunci pe fereastra pe costurile conexe).

Ia bilet direct de la linia aeriana.

Ia cazare direct de la om (airbnb, couchsurfing, etc).

#18
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 softpediacleo, on 17 aprilie 2016 - 19:37, said:

Imi dau seama ca intrebarile mele par idioate pana la socante,dar eu nu mi am planificat niciodata o calatorie singura, de la A-Z . Ori am fost invitata,ori am mers in excursii organizate(nu de mine) . Si cam asta era scopul topicului ,sa invat de la "calatorii de meserie" cum se face. Merci !Posted Image  (am 20 de ani,sa mi fie cu iertare)

cel mai bine este sa te hotarasti din timp (cca. 2-3 luni inainte) unde vrei. Din momentul ala incepi sa cauti (asa cum ti-au zis si ceilalti) sa te interesezi de transport si cazare. Astea sunt cele mai importante, ptr ca aici poti gasi reduceri serioase.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate