Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Vanzare cota parte indiviza din drumul de servitute

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

View Postlalea, on 04 mai 2016 - 12:27, said:

... puteti lua orice decizie de administrare a bunului comun, fier el si in coproprietate nefortata. De exemplu puteti decide cu majoritate de cote ca accesul pe imobil se va putea face cu auto pentru cei cu o cota de ... si doar acces pietonal pentru cei cu o cota sub...
Vorbesti serios??? As vrea sa vad un link cu o sentinta in acest sens, care sa se refere la un drum de servitute ca si coproprietate fortata (art. 646 din NCPC), nu la altceva.

Apropo, vezi ca vanzarea a fost facuta, nu mai merge pe supozitii...

Oricum, problema este stramb pusa - Persoana din fata dupa lotizare va putea vinde loturile lui si  cote indivize din parcela cale de acces care este lasata de noi, fara acordul nostru? Nu, cand s-a vandut lotul pentru casa s-a vandut si o cota-parte din parcela destinata drumului de servitute, nu este lasata de noii proprietari, din marinimia lor, ci asa au cumparat propietatea principala, cu un accesoriu. Daca nu au iesire la un drum (de orice fel), nu se poate face vanzarea lotului respectiv. Ca respectiva cota-parte este proportionala cu deschiderea la drumul de servitute suprafata loturilor riverane, nu am gasit nicaieri precizat. Nici ca loturile trebuie sa fie numai pe una din parti sau pe amandoua.

Edited by claudiu1, 06 May 2016 - 23:14.


#38
qlaus01

qlaus01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.10.2014
Aceasta este parcelarea,cele din stanga cu numar cadastral sunt loturile noastre.
In momentul cumpararii precizez ca am cumparat si cota parte din drumul de servitute proportional cu deschiderea lotului cumparat( 21 m deschidere lot x 4 m latime drum).
Lotul de vsv nu este in proprietatea vanzatorului care ne-a vandut noua.
Vanzatorul nostru a vandut pentru un lot de pe partea noastra cu doar jumatate din cota parte aferenta ( 21m deschidere lot x 2 m latime drum) iar diferenta de cota parte din drum a vandut-o celui din fata.

Attached Files



#39
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Ce a facut vanzatorul mi se pare legal. Ca nu este moral, este alta discutie.
Intreaba un avocat si vezi ce zice, aici ne dam cu parerea..

#40
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Legal este, moral nu conteaza, asa cum el a gasit acum drumul gata de utilizat si tu ai gasit la un moment dat ceva gata de utilizat pentru care altii au platit mult mai mult decat tine... Nu poate sa fie mereu doar in favoarea ta treaba, mai trebuie sa vina momentul si de give back.

Eu ti-am spus mai sus ca cel mai indicat ar fi sa incercati toti sa vorbiti cu el sa ii donati din partea voastra lui in functie de cate loturi face din teren, astfel incat la final sa aiba fiecare lot cu acces la drum o cota asemanatoare. Si astfel scapati de un impozit anual mai mare si toata lumea e fericita.
Nu vad exact de ce ar refuza el o asemenea propunere daca o impachetezi frumos, atata timp cat el oricum vinde tot.
Sa ii cereti contracost mai mult ca sigur nu va accepta, poate doar o suma modica, astfel incat sa nu fie donatie ci V-C.

#41
strinuadrian

strinuadrian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2022
Salut, redeschid acest topic intrucat ne aflam in aceeasi situatie cu diferenta ca noi, cei de pe stanga, am lasat 8m latime pentru drum, cel care a cumparat lotul din dreapta a cumparat si o cota infima de drum corelata cu lungimea terenului. In aceste conditii a reusit totusi sa lotizeze terenul si a si inceput sa construiasca case pentru vanzare. Va putea sa vanda casele noi construite in aceste conditii? Cine aproba parcelarea terenului: primaria sau un notar public?  Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate