Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ma lasa sa inchid balconul?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Va salut . Ma bucur ca am gasit totpicul asta pentru ca era inutil sa deschid unul nou.

Dupa vreo 2 ani si ceva in care am avut balconul deschis, mi-a trecut prin gand sa inchid balconul. Blocul este construit in 2009 si nu e constituita vreo asociatie de proprietari. Exista doar dezvoltatorul la mijloc, care se ocupa si de administrare.

Ce vreau eu sa fac este sa pun profile in cuoarea fatadei (respectiv maro) si sa inchid cu sticla. Fara caramizi, fara alte ciudatenii. Scopul este strict functional. Iarna se aduna enorm de multa zapada acolo, vara nu se pot usca rufe pentru ca e foarte mult praf. Altceva nu ma intereseaza sa fac in el.

Intentionez sa merg la cadastru si apoi la primaria de sector ca sa imi iau autorizatie . Vreau sa fiu perfect legal.

Acum va intreb pe voi, avand autorizatia in mana si facand totul legal si respectand estetica cladirii, dezvoltatorul va avea ceva impotriva acestei actiuni ? Daca da, pe ce baza ? El este proprietar sau eu ?

#56
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Atît timp cît primăria e de acord, singurul motiv pentru care dezvoltatorul s-ar putea opune ar trebui să fie scris în contractul de vînzare-cumpărare a apartamentului sau vreun alt document semnat la momentul cumpărării. Dacă nu e scris nimic, nicăieri, nu are cum să se opună. Pot încerca pe vorbe dar alea nu au valoare.
Există și varianta soft - să nu închizi cu tîmplărie termopan ci să faci doar un paravan din foi de sticlă fără ramă, eventual pe glisiere prinse în pardoseală și plafon. Impactul vizual ar fi minim, practic nu s-ar vedea, dar impactul financiar ar fi ceva mai mare.

#57
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Desi nu e exact subiectul initial al acestui topic, dat fiind ca unii au adus in discutie inchiderile cu sisteme de tip valedo, hai sa va spun ce mi-a zis un meserias pe care-l chemasem pentru niste reglaje si cu care am discutat si posibilitatea inchiderii unei terase cu astfel de sisteme din sticla, mai mult despre un tip de sistem glisant valedo showcase.. Lasand la o parte ideea costurilor maricele, m-a intrebat de ce doresc astfel si la ce mi-ar fi util un asemenea sistem... I-am raspuns ca nu imi place "permanentza" inchiderilor unei terase sau balcon cu sisteme aluminiu ori pvc si termopan, ca ar fi si mult mai estetic un sistem valedo, ca vara as sta cu el deschis, doar ca mi-ar fi mai util iarna (cand l-as tine permanent inchis) precum si zilele ploioase... Mi-a replicat astfel: Aceste sisteme sunt foarte estetice dar sunt in primul rand mai potrivite pentru un climat mediteranean... sunteti, sper, constienta ca, inafara de spalatul des al sticlei (caci era vorba de o suprafata maricica), veti avea si problema cu aburirea aproape instantanee in sezonul foarte rece, cand diferentele de temperatura vor fi excesiv de mari, atunci cand dvs veti tine sistemul inchis, acest sistem nefiind unul de tip termoizolant, oridecateori veti deschide usa catre terasa, etc.
M-a convins astfel ca nu e o solutie foarte practica pentru mine (la faza cu iarna) si am renuntat la ideea de a-mi pune asa ceva. Inca nu am gasit pe nimeni care sa aiba un asemenea sistem instalat si care sa-mi spuna sau sa-mi arate la fata locului cum este iarna si daca intr-adevar se aburesc asa tare, apoi ingheata, etc.

#58
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Inițiatorul nu vrea să termoizoleze balconul. Vrea să se poată bucura vara de balcon așa cum a fost gîndit și iarna să nu se acumuleze zăpada acolo.
Spălatul - ori cu timplărie termopan, ori cu sticlă, tot suprafața aia o ai de spălat. Nu de alta dar și tîmplăria trebuie spălată nu doar geamul.
Aburirea iarna - decide inițiatorul dacă e o tragedie sau nu.

#59
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Și eu sunt interesat de închiderea balconului cu sistemul glisant,vreau sa ma bucur vara de balcon si iarna din cauza zăpezii sa il închid,Am un balcon generos de 10 mp2,as vrea păreri de la cineva care a inchis asa.

#60
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 radunic, on 30 iulie 2017 - 12:13, said:

Atît timp cît primăria e de acord, singurul motiv pentru care dezvoltatorul s-ar putea opune ar trebui să fie scris în contractul de vînzare-cumpărare a apartamentului sau vreun alt document semnat la momentul cumpărării. Dacă nu e scris nimic, nicăieri, nu are cum să se opună. Pot încerca pe vorbe dar alea nu au valoare.
Există și varianta soft - să nu închizi cu tîmplărie termopan ci să faci doar un paravan din foi de sticlă fără ramă, eventual pe glisiere prinse în pardoseală și plafon. Impactul vizual ar fi minim, practic nu s-ar vedea, dar impactul financiar ar fi ceva mai mare.


Din fericire nu am nimic specificat in contract. Iar autorizatia de contructie o iau oricum inainte sa ma apuc sa fac orice, pentru ca vreau sa fiu in legalitate si mai ales nu veau scandal cu nimeni. Ma gandeam tot la o fereastra glisanta insa nu valedo.

#61
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Or mai fi și alții pe piață.

#62
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am la balcon sistemul ala cu sticla securizata Valedo de  doi ani si pot spune ca sunt foarte multumit, protejeaza de ploaie, zapada dar nu este ermetic, aerul poate patrunde prin periile glisante.
Intradevar iarna se abureste usor si poate ingheta dar garniturile magnetice au rezistat fara probleme.
Intradevar nu se preteaza pe inaltimi mari, la case, terase in camp sau la munte unde nu numai inghetul este o problema dar si vantul poate flamba foile de sticla.

#63
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
FC72@
Multumim pentru info. Motivul pt care zici ca nu se preteaza pt inaltimi mari este flambarea sub presiunea vantului? Eu am o inaltime de vreo 2,7 metri si o lungime de vreo 7 acolo unde ma gandisem sa pun; nu am expunere directa la vant, cred, adica e un gard la cativa metri si sunt o gramada de copaci foarte inalti in fata acestei terase, cand bate vantul, fiind in interiorul terasei nu se resimte prea tare (insa daca ies in exteriorul acesteia, desigur ca se resimte. dar oricum nu e genul ala de vant in camp deschis).
Te rog, da-mi mai multe detalii cu privire la aburire... Adica daca ai de ex -20 grade afara, deschizi usa de la interior, se abureste tot apoi ingheata si se fac "flori de gheata"? Ma intereseaza f mult aspectul asta si proportia sa, deoarece nu as vrea (daca-mi pun asa ceva) sa ma trezesc ca iarna cand e f frig, din cauza aburirii si inghetarii voi avea "geamuri mate".

Edited by Ana0181, 31 July 2017 - 10:36.


#64
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Aburirea sau condensul apare daca exista umiditate la interior iar la -20 grade sigur ingheata rapid.
Pentru a reduce efectul asta eu lasam intredeschis ultimul geam glisant si nu deschideam usa de la camera care da in balcon pentru a nu intra umiditatea din camera si pentru a egaliza temperatura exterioara cu cea din balcon.
La 2,7m inaltime sticla lata de 60cm flambeaza si posibil sa piarda etansarea la garniturile magnetice dar asta depinde de viteza vantului.La mine sunt la jumate 1.3 m cu 60 cm si rezista dar se simte presiunea vantului cand este furtuna chiar daca sunt la adapost, nu in camp deschis.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate