Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ma lasa sa inchid balconul?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostDany_Darke, on 17 aprilie 2016 - 01:40, said:

de la bun inceput, balconul nu a fost proiectat pt depozitare, uscare rufe, gradinarit sau ce mai face omul pe acolo, acel spatiu este destinat relaxarii la aer curat, este spatiu de recreere si atat.
Inseamna ca va fi folosit pentru un gratar de 2 ori pe zi, ceafa de porc, peste si mici, ar merge si o ceapa.
Dar eu vreau sa pun butoiul cu varza murata si sa atarn suncile afumate, primite de la mama soacra in acelasi timp.

Edited by _-AppleS-_, 17 April 2016 - 12:45.


#38
cordis

cordis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.03.2016
eu n-as cumpara asa ceva. mai bine cumpar apartament in bloc comunist decat asta de la parveniti de dezvoltatori. mai au si nume de cocalari cu Italian Residence and shit

#39
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011

View PostI2O, on 17 aprilie 2016 - 11:21, said:

Interesant,dar cred ca te usuca de bani
cam da

Attached Files



#40
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014

View Post_-AppleS-_, on 17 aprilie 2016 - 12:43, said:


Inseamna ca va fi folosit pentru un gratar de 2 ori pe zi, ceafa de porc, peste si mici, ar merge si o ceapa.
Dar eu vreau sa pun butoiul cu varza murata si sa atarn suncile afumate, primite de la mama soacra in acelasi timp.

Cauti un apartament cu beci/garaj/spatiu de depozitare/balcon deja inchis:).



#41
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005

View PostASCENDED, on 17 aprilie 2016 - 01:03, said:

Și unde crezi cã ar trebui depozitate murãturile?
Pentru a înțelege,ar trebui sã locuiești câțiva ani la bloc.
Murãturile se țin în cãmarã. Știi tu, încãperea aia de lîngã bucãtãrie...
Ah, uitasem - apartamentele din perioada asta nu au acest spațiu. Nici debara. Ceea ce explicã apetența românului pentru modificãri de balcoane. Nu știe sã zicã flit vînzãtorului, se înfige sã dea 1.000+ de coco pe metru pãtrat util, dupã care constatã cã lipsesc niște mici chestii pe ici pe colo prin pãrțile esențiale și locuirea începe sã îi stea în gît. Drept pentru care se gîndește cã balcoanele sînt inutile - statul la aer e probabil inutil, zic sã desființãm parcurile - și viseazã la reciclarea balconului în debara/cãmarã. Mda, calitatea locuirii crește brusc. Sau nu. Mai degrabã nu.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_-AppleS-_, on 16 aprilie 2016 - 21:58, said:

Deci cum e? Nu am voie sa pun geamuri la balcon? Si cine ma opreste sa iau autorizatia ?
daca respecti legea ai nevoie de certificat de urbanism, autorizatie de construire, acordul proiectantului si de acordul asociatiei de locatari.

daca nu respecti legea, nu ai nevoie de nimic. dar esti pasibil de amenda si obligatia de a aduce balconul in starea initiala daca te reclama cineva.

nici nu e nevoie sa deschizi usa, iti lipeste politia locala la intrarea in bloc sau pe usa de apartament o citatie in care iti spune sa te duci cu documentele de mai sus la sediul lor sau iti dau amenda.

ps: in era cand blocurile sunt placate cu polistiren, balcoanele sunt cam ultimele elemente de arhitectura folosite la proiectarea unui bloc.

Edited by MembruAnonim, 17 April 2016 - 20:51.


#43
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postradunic, on 17 aprilie 2016 - 18:03, said:

Murăturile se țin în cămară. Știi tu, încăperea aia de lîngă bucătărie...
Muraturile se tin la tara, in mediul rural.
In mediul urban se tin in hypermarket de unde se iau si consuma.

#44
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005

View Postvubiv, on 17 aprilie 2016 - 20:53, said:

Muraturile se tin la tara, in mediul rural.
In mediul urban se tin in hypermarket de unde se iau si consuma.

Serios? Să admitem că așa e - deși unii vor murături adevărate, nu făcături industriale - chiar dacă îți cumperi toate proviziile de la supermarket, tu nu ții nimic în casă? Cumperi în fiecare zi doar ce consumi în ziua aia? Zi de zi, fără excepții?

Edited by radunic, 18 April 2016 - 20:46.


#45
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Post_-AppleS-_, on 16 aprilie 2016 - 21:58, said:

Nu am cumparat nene nimic. Era o situatie ipotetica. Deci cum e? Nu am voie sa pun geamuri la balcon? Si cine ma opreste sa iau autorizatia ?
Si nu vreau sa-l fac dormitor ci balcon inchis . Nu am voie sa am balconul inchis ?


http://www.avocatnet...u-termopan.html

Edited by Clovis, 23 May 2016 - 17:19.


#46
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Iti reduci singur valoarea apartamentului. Pana si blocurile comuniste vor arata cat de cat armonios (pentru ca sunt reabilitate uniform) pe langa blocul tau nou care o sa arate ca o sorcova.

Daca vrei neaparat atunci iti trebuie neaparat autorizatie si acordul asociatiei.

#47
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postmagic-gabi, on 06 iunie 2016 - 14:40, said:

Iti reduci singur valoarea apartamentului. Pana si blocurile comuniste vor arata cat de cat armonios (pentru ca sunt reabilitate uniform) pe langa blocul tau nou care o sa arate ca o sorcova.

Daca vrei neaparat atunci iti trebuie neaparat autorizatie si acordul asociatiei.
Esti sigur?

#48
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
M-am uitat mult la blocurile astea noi si vechi. Argumentul cu estetica e ridicol, arhitectura e oricum oribila si de fapt arata la fel de urit amindoua dar de fapt inchise decent (nu fiarele alea ruginite vechi) arata chiar mai bine daca se impune aceeasi culoare la tot blocul.

Quote

Pana si blocurile comuniste vor arata cat de cat armonios (pentru ca sunt reabilitate uniform)

Armonios si uniform in sensul in care hiroshima era uniforma dupa bomba... Arata a ghetou naspa cu arhitectura oribila. Termopanele chiar nu pot sa faca asta mai rau decit este.

#49
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
AppleS, fii taran! inchide balconu cum vrea muschiu tau, pune muraturi asortate (nu numai varza) + toate vechiturile acolo; manaca seminte in patul pus acolo, te simte bine!
Daca te reclama sau amendeaza papuasii, spune-le ca ai filozofia buna si traditionala de taran, te vor intelege si respecta.

PS. Lasa un geamalc special colorat, prin care sa poti cobora cablul de curent la masina electrica a viitorului, Tesla.

#50
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postz_e_n_i_t_h, on 17 aprilie 2016 - 13:05, said:

cam da
Poti da in privat un nume de firma care face asa ceva ?
Am vazut asa lucrari , arata foarte bine , si  zic ca pretul este ok pt dimensiunile alea .

#51
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
http://lmgtfy.com/?q=inchidere+balcon+sticla+glisanta

#52
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

View Post_-AppleS-_, on 17 aprilie 2016 - 01:09, said:

Dap deja stau la bloc comunist, si sunt incantat de muzica de sus si de jos. Am inteles ca aceste placi sunt de 10 cm in mod normal, tot sper ca poate le face mai groase, sau macar sa faca mai inalt apartamentul ca poate pun eu ceva antifonare.

Si totusi ce poti face cu un balcon deschis? Mi se pare inutil, pana si rufele ti le ia vantul, ti le uda ploaia, iti intra apa, toate lucrurile depozitate pe acel balcon deschis sunt sub actiunea unor elemente corozive permanente, nu vad rostul unui balcon deschis.

Exista solutii elegante pentru toate problemele:
1. Muraturile sau bicicletele se pot pune in spatii de depozitare de tip boxa (majoritatea blocurilor noi pun la vanzare astfel de spatii optional).
2. Uscarea rufelor se poate realiza prin achizitia unui uscator de rufe sau pentru economia de spatiu a unei masini de spalat cu functie de uscator.
3. Alte activitati recreative in balcon. In acest caz puteti achizitiona un apartament cu balconul deja inchis intr-un bloc nou construit de la inceput cu toate balcoanele inchise.
Este adevarat ca nu sunt multe dar exista. Se pare ca dezvoltatorul cand ia autorizatia de constructie poate obtine fatada cu balcoane inchise cu conditia ca acestea sa fie de ti lodge si sa nu depaseasca o anumita suprafata.
Un asemenea bloc se construieste pe Mihai Bravu langa Lidle.
Lasand polemica de o parte va povestesc un fapt pe cand imi cautam un apartament in blocuri noi. La o vizionare a unui bloculet de 5 nivele, l-am atentionat pe dezvoltator ca apartamentele arata ok dar blocul este de-a dreptul oribil. Moment in care omul si-a scos telefonul si mi-a aratat o poza cu imobilul proaspat dat in folosinta (cu 5 luni in urma). In poza blocul arata cu adavarat bine dar fiecare isi inchisese balconul dupa cum ii tunase (unii da, unii nu si mai erau si cativa care si-l inchisesera partial). Blocul arata superb pe interior, pe exterior pur si simplu avea aerul de ghetou.

#53
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Intradevar, orice proiect ce nu e destinat milioarilor in euro e destinat sa aiba aceeasi soarta... sa fie umplut de tarani care vin cu obiceiurile lor...
Si o sa miroasa tot blocul a varza si alte muraturi, o sa faca niste sarme in exterior pe care atarna rufele, o sa inchida fiecare mp ramas neinchis ca sa puna o taranie acolo, o sa aiba probleme cu cei care nu folosesc saci de gunoi si nici chef sa coboare pana la locul amenajat sa arunce sacul nu au chef... si tot asa.
In continuare taranii migreaza la oras, asa ca nu ai cum sa scapi de ei.

Banii sunt unul din filtrele importante pentru a te asigura ca nu nimeresti un taran pe acolo... cu cat e mai scump cu atat sansele sa aiba un taran banii aia sunt mai scazute (desi cei mai multi bani nemunciti exact taranii ii fac in Romania cu terenuri agricole si nu numai). Si mai e categoria taranilor care se duc la "munca" in strainatate si stau si acolo tot ca sobolanii si din ce economisesc iau apartament la oras unde continua traiul ca sobolanii, ca asta au facut toata viata, pare anormal sa inceteze traiul acesta.

Edited by vubiv, 21 June 2016 - 18:29.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
inca model de gandirede a inchide balconul, eventual sa zideasca si un perete. si asta la un bloc nou.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate